geldieening aangevangen. De heer Vau Nispen betoogt, dat de middelen, door de Regeering voorgesteld, of in uitzicht gesteld, onvoldoende zijn tot dekking der benoodigde uitgaven in de eerste jaren. De heer Gevers Dey noot wil den Minister in dit ontwerp en diens fiuancieele politiek steunen, maar dringt op bezuiniging der staathuishouding aan. De heer HalTmans is tegen deze leening, omdat zij dient, niet voor publieke werken, maar om te korten te dekken en omdat de Minister zich nog illusie maakt, dat uit de Indische baten nog eenmaal de kosten van publieke werken zullen kunnen worden bestreden. De heer Oorver Ilooft erkent de noodzakelijkheid der leening, maar stelt het bedrag op 25 a 30 millioen. De heer Van den Bergh Van Heemstede is voor de leening, maar wenscht niet gehouden te zijn aan een termijn van aflossing. De heer Vau Delden acht de leening onvermijdelijk, maar waarschuwt voor luchthartigheid in 't aangaan van leeningen zonder middelen om af te lossen, of tot ruimer bedrag dan noodig is. De heer Blussó stelt het bedrag der te korten op 33 millioen. Daar voor is de leening noodig, maar niet 43 millioen. Daaronder zijn '10 millioen voor nog niet gevo teerde openbare werken. De heeren Mees en Van Naamen hebben ook tegen die 10 millioen bezwaar. De heer Vening Meinesz verdedigt de leening gelijk die is voorgesteld door de Regeering. Morgen is de Minister aan het woord. SCHIEDAM, 16 Mei 1878. De Staatscourant van gisteren bevat de wet, houdende nadere bepalingen omtrent den accijns op den wijn. De wet treedt in werking den 'disten Mei '1878. De Nederlandsche Hoofdcommissie voor de internationale tentoonstelling te Parijs brengt ter kennis van hen die toegangskaarten voor die tentoonstelling bij het kantoor der Com missie hebben aangeviaagd, dat deze te ver krijgen zijn bij het consulaat-generaal, 54 Avenue Josephine. De liberale Kiesvereeniging te "Wagenin- gan heeft besloten aan hare afgevaardigden op te dragen, op de a. s. centrale vergadering van kiesvereenigtngen uit het kiesdistrict Arn hem, ter verkiezing van een kandidaat voor de Tweede Kamer, de kandidatuur te ondersteu nen van mr. D. Van Meurs, burgemeester van Harderwijk. Zooals men weet, heeft in Amsterdam, Den Haag en elders het denkbeeld, om Prins Hendrik een snationaal huldeblijk" aan te bieden, de voorkeur gesondon boven het plan van af zonderlijke geschenken. Rotterdam evenwel, tot samenwerking aangezocht, had geweigerd meldden de bladen en wilde op zichzelf blijven. Dat Rotterdam oorspronkelijk op zichzelve wensclite te handelen is zeker. Toen evenwel wist men niet, wat andere groote steden zou den doen. Maar dat Rotterdam nog op zich zelf zou willen blijven, nu elders een gemeen schappelijk handelen woult geweuscht, schijnt ons alles behalve zeker. Trouwens, het Comité is nog niet gevormd,-en er kan dus nog geen beslissing genomen zijn, hoe iu de veiandeide omstandigheden te handelen. Het Comité zal in de eeiste plaats zich <le vraag te stellen hebben, of het nu niet raadzaam is zich bij de andere steden aan te sluiten, en het oor spronkelijk denkbeeld, dat geen bijval elders heelt gevonden, te laten varen. Daarmee zou, gelooven wij, in den geest der burgerij gehandeld zyn, die niet kan wetisehen, dat, waar allen zich vereenigen, Rotterdam alleen zich afzottdere, maar liever medewerken zal tot het nationaal huldeblijk", dat aan het vorstelijk bruidspaar zal worden aangeboden. (2V. II. Ct.) Naar de Arnh. CL verneemt, heeft zich !.S eene commissie gevormddie zich ten doel stelt om uitsluitend «it geldelijke bjjdiagen van de ingezetenen der provincie Gelderland aan Z. K. II. Prins Hendrik, by gelegenheid van zyn huwelijk, een geschenk aan te bieden. Zij wil zich daartoe wenden tot de verschillende heeren burgemeesters in die provincie, ton einde hunne medewerking te verzoeken. De Arnh. Ct. uit echter de hoop dat de ver wezenlijking van het voornemen, om een natio naal geschenk aan den Vorst aan to bieden, in Gelderland daar niet onder lijden zal. In De Standaard wordt sedert de te IJrecht gehouden jaarvergadering der kwijnende vereenigiug voor 't zoogenaamd Christelijk natio naal onderwijs, levendig geagiteerd om een monster-petitionement op touw te zotten, ten einde saan den Koning" te vrageniden Bijbel weder in de schooi te brengen". Dit denkbeeld is geopperd op de genoemde Utrechtsche ver- gaderiug. Als 't wetsontwerp-Kappeyne door de Kamers zal aangenomen zijn. zoo zegt men, dan zalshet Christenvolk" opstaan en lot den Kouing gaan om deze de viaag te stellen: Wilt ge, als in 1856, voor uw Clnisteuvolk kiezen Bieug dan den Bijbel wéér op de school, rri. a. w, zend dan Ministers eu Kamers weg en schend de Grondwet. liet Vaderland vestigt de aandacht op dezen toeleg en keuit dien ernstig af. Yooreeist wil meu ook agiteeren met de handteekeningen van allen die maar teekenen willen, onverschillig of zij zelf kinderen hebben of niet. Verder noemt Met Vad. zulk eeu agitatie o n ze de lij k en inconstitutioneel. O n- ze de 1 ij k, want de drijvers weten zeer wet dat zij om de uaamteekeningen der lieden te krijgen, dezen moeten wijsmaken dat het bij de wet- Kappeyne de vraag geldt: neen schooi met of zonder den Bijbel", 't welk geenszins liet al ternatief is. Inconstitutioneel, omdat de agitatie ten doel heeft deu Koning te verleiden tot schending der Grondwet, door partij te kie zen vóór een secte tegen de uitspraak van 't Parlement en deu wil van de groote meerder heid der uatie. liet Vaderl. maakt nog de opmerking dat De Standaard onlangs het Nedei landsche werk mansbond onbevoegd verklaarde om te peti- tioneereu vóór de openbare school eu vóór leerplicht, maar dat zij nu den minderen man wel bevoegd acht om te petitionee! eu tegen de openbare school. Uit Parijs woult aan het Handelsblad geschrei en: De meeste hötels zijn 50 percent duurder geworden, de dure restauiauls zijunog minder goedkoop dan te voren. Er ontbreken plus iuus 41)00 rijtuigen, en daar de vtaag naar een aitikel den pi ijs bepaalt, kan rneu op drukke dagen zeker zijn, dat tiet tarief niet woidt gehandhaafd, wat de politie er ook tegen moge lieboen. Geheel Patijs profiteert nu toeds vau zwer i en van vi ecimleliugen, die op deti dag tan de opening der tentoonstelling op 300,000 buitenlanders en '1,000,000 piovinciaien weiden geschal. De Belgische geiei in de Galerie des nations, de fiaaiste tan alle gevels, is vei kocht aan een Fiausclunan, die ergens een huis zal bouwen eu na de tentoonstelling den gevel zal laten at halen. Nu reeds zijn in de aideehngea vau Japan en China vele voorwerpen aange kocht. De Japanners zijn allen in Europeesche kleederdiacht en spreken allen een tveiuig Fiaus-ch o( Engelsch. De Chineezen dragen het costuuin tan hun land en spieken Chiueesoli. Die de teutoonsteltiug wil bezoeken, ga begin Juni, de tijd der giootste feestelijkheden, ofin September. De maanden Juli en Augustus zijn voor het bezoek niet verkieslijk. In de Parijsche zomerwarmte rond te wandelen, onder een glazen dak in een ijzeien gebouw of in de tuinen tan het Champ de Mars of het Trocadero, waar geen schaduw is, behoort nu juist niet tot 'dé muigenaaïiriste zaken. Per laatste Fransehe, mail van 24 April is te Amsterdam uit Suriname voor f 40,000' waarde aan stofgoud ingevoerd. De vorige week heeft zich te Amsterdam het geval voorgedaan, dat een flinke, gezonde 26jarige kerel bij de politie ktvam met het verzoek als landlooper opgenomen te worden. Toen de politieambtenaar den luiaard, de op merking maakte, dat in dezen tijd voor een paar gezonde armen altijd brood te verdienen is, antwoordde dit wezen, dat hij niet van wer ken hield, en dat als men hein niet opnam als landlooper, hij zou gaan stelen, want zdieven worden tvel geholpen," zei de luiaard. (V. v. d. Da Het verslag van het Nederlandsch Afri- kaansch Comité meldt, dat het in ons landen zijn koloniën heeft verkregen f 4000 naD giften ineens en f 2270 aan jaarlijksche bijdrages (waarvan f'1800 ineens en f800 jaarlijks uit Oost- en West-Indiê). fn de Ilaagsche Kroniek van de Gr on. Ct, komt de volgende vergifugingshistorie voor: De kinderjuffrouw eener aanzienlijke familie te 's Gravenliageging voor een paar dagen met de drie lieve kindertjes, aan hare zorgen toevertrouwd, uit. Zonder daarmee iu strijd te handelen met de bevelen barer meesteres, biacht zij, in 't voorbijgaan, een bezoek aan haar broeder, die in ziekelijken toestand ver keert. Deze nu gebruikte als medicijn een soort tabletten van een vergif ik weet niet of 't arsenicum of belladonna was waarvan het gebruik voor dengene, die er niet laugzamer- hand, door een trapsgewijze toenemende dosis, aan gewend is, doodelijk is. De doos tabletten stond voor den zieke op tafel en onder 't ge sprek lette zoomin de juffrouw als de patiënt er opdat de kinderen zich vau de tabletten hadden meester gemaakt, om ze stilletjes »op te snoepen." Men stelle zich echter den schrik voor, toen 'twerd bemerkt. Teistoud weiden alle maatregelen genomen om de werking tegen te gaan en gelukkig hoewel al dc drie kinderen in groot levens-" gevaar verkeerden heeft men ze door tijdige en flinke maatregelen nog in het leven ge houden. Ik onthoud mij van de bekende aansporing tot voorzichtigheid, waarmee dergelijke ver halen gewoonlijk eindigen. Omtrent een poging lot moord, ter, Ilartwerd (Friesland) dezer dagen gepleegd, worden in de 17. JR. Ct. de volgende bijzonder heden medegedeeld Omstreeks middernacht tusschen 10 en '11 Met ji. brak Oebeie Spoeisma, op het naburige dorp Nieuwluud te huis behoorende, eeu kozjjn, beuevens eenige steenen uit den muur van den koestal van den landbouwer 8iplce Douma, en wist zich aldus toegang te verschaffen. Toen hij binnen de kamer gekomen was, begaf hij zich terstond naar de bedstee, waar de boer en zijne vrouw sliepen om op de beddeplanl; geld te zoeken. Hij vermoedde namelijk dat de huursom; welke de bewoners eerstdaags tc bi talen hadden, daar lag. Hij voelde de beddeplank langs, maar vond niets. De vrouw sliep niet wegens rheumatischo Pt nen, en meenendo dat de beweging door haien man werd veroorzaakt, viocg zij, terwijl ze onverwacht met een .dolkmes een wonde bekwam: »\Vat doet gij nu, Sipke?" De man liet halfslapende, halfwakende, eenig geluid hooren, en nu bemerkte de booswicht, dal iiy niet den manmaar de vrouw luid gewond. Hij viel daarop met zijn moordtuig den man aan. De vrouw bood hem t '100, indien hij haren man niet vermoordde, doch koelbloedig zette Spoeisma zijn misdadig vveik voort. De vrouw ontvluchtte'naar buiten, eu den',, «1*4(11 man gelukte het ten slotte zijn aanrander bij de keel te krijgen, WauSioop er kracht deden deu boer nu zegevieren. De inbreker liet uit benauwdheid het moordtuig op den vloer val-

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 2