1 Ma verschillende replieken en herhaalde ver dediging door den Minister en nadat de lieer De Casembroot verklaard had voor het ontwerp te zijn om geene crisis uit te lokken, werd het algemeen debat gesloten. Op art. 1, bepalende het bedrag der leening op 43 millioen, was een amendement voorgesteld door de heeren Blussó, Van Houten en Insingei, om het be drag op 33 millioen te stellen. Over dit art. en het daarop voorgestelde amendement, wer den uitvoerige üiscussiën gevoerd. De Minister bestreed dit amendement Hij gaf aan de aan neming van dit amendement de beteekenis, dat men hem geen lijd en gelegenheid wilde laten zyne plannen uit te voeren. De voorstelleis bestreden dat dit de strekking was; 't gold alleen de cijfers. De Minister zeide daarop dat, wilde hij de ministerieele kwestie stellen, hij dit openlijk zou gedaan hebben. Hij bedoelde alleen, dat men door de aanneming van liet amende ment de taak van den Minister lastiger zou maken. Daarop is het amendement (33 millioen) 'verworpen met 48 tegen 33 stemmen, en ai t. I (43 millioen) aangenomen. Morgen vooi t/.ettiog. SCHIEDAM, den 17 Mei 1878. In de voormiddag godsdienstoefening bij de Hei vormde gemeente alhier zal de heerM. A. Gooszen predikant bij die gemeente, als zoo danig zijn afscheidsrede houden, tengevolge van zijne benoeming tot kerkelijk hoogleeraar te Leiden. Onze stadgenoot Mej. S. Rijnbende heeft gisteren met goed gevolg examen afgelegd in de Fiansche taal voor de te Arnhem zitting houdende commissie. Tot hoofdonderwijzer aan de openbare school voor lager en meer uitgebreid lager onderwijs te Lonneker, is benoemd de heer B. Van Ruijven, hulponderwijzer alhier. Bij de jl. Woensdag te Amsterdam ge houden aanbesteding voor het leveren van artikelen voor het marine-etablissement te Hel- levoetsluis, was voor machine-kamerbehoeften de minste inschrijver de firma Christie Nolet De Kuijper te Deifshaven, voor f 3805. Voor het eind-examen der Hoogere Bur gerscholen in Zuid-Holland hebben zich 06 kandidaten aangemeld. Uit Berlijn wordt gemeld, dat Z. K. U. Prins Hendrik der Nederlanden binnen koit met de familie van Prins Friedrich Carl van Pruisen naar Glienecko (Postdam) zal vertrek ken, om daar gedurende eenige weken te ver toeven. Naar men aan het Utrechtxch Daghlad mededeelt, zal bij gelegenheid van het huwelijk van Z, K. II. Prins Hendrik door de officieren onzer marine afzonderlijk een blijk van hoog achting en liefde aan hun hooggeschatten luite nant-admiraal worden aangeboden. Door de gemeenten Baarn, Soest en Soectdijk zal niet door de bui gers, maar van gemeente- ,-wege, aan Z. K. H. Prins Hendrik, den heer van Baarn enz. een bewijs van gehechtheid •worden aangeboden. Met genoegen vei nemen wij, fiat in de laatste dagen de gezondheidstoestand van den Minister van Oorlog zeer merkbaar beterende is. (W. R Ct.) Te Amsterdam is op zes en zestigjarigen ouderdom overleden mr. A. S. Van Nierop, oud-lid der Tweede Kamer, lid der Staten van Noord-Holland, lid van den Gemeentelaad en lid van het Israëlitisch kerkgenootschap. De heer Van Niei op was te Hoorn geboren en heeft zich als advokaat grooten naam verworven. Zijn dood is een groot verlies voor deAmster- daimche gemeentebelangen. - Uit Zwaitslms wordt aan de - Standaard geschreven: Als een zeer vreemde handeling dient gekwali ficeerd, dat door den burgemeester alhier in de gpprmi. Overijtelscfte en Zwóhehe Courant, een oproeping geplaatst wordt voor een hulponder wijzer, wieu daarbij het uitzicht wordt gegeven op de benoeming tot voorzanger in de Hervormde Kerk. In hoeverre strookt deze opioeping met de eischen, die de wet stelt, teu opzichte der neutialiteit, daar zij Roomsche kandidaten zoo goed als uitsluit? Te Groningen zijn reeds nieuwe aardap pelen van den kouden grond aangevoerd. Het volgende telegram uit New-York werd te Londen aan het bureau van de New- York Ilerahl ontvangen Lage barometeistand, vergezeld door hevige westelijke winden met regen, kan ongeveer op den 17den op de Engelsche kusten verwacht worden; het sterkste zal de storm zich doen gevoelen op 45" W.L. en daar beoosten. Dordrecht. Te dezer stede heeft zich een commissie gevormd voor de viering der Unie van Utt echt ter gelegenheid van het derde eeuwfeest. Lelden. De alhier gevormde afdeeling der vereeniging xEigen Hulp" kan er niet in slagen, een winkelier te vinden, die zijn waren aan de leden tegen minderen prijs verkoopt dan aan particulieren. Niemand wil iets van een, door het bestuur vastgesteld, tarief weten. De Kaiserstaat alhier was Dinsdagavond en nacht in rep en roer. Twee meisjes, een van 13 en een van 14 jaren, die 's middags met een boodschap waren uitgezonden, waren nog niet terug. De velschillende door de stad op kondschap uitgezonden personen, kwamen telkens onverrichterzaka terug. Er was geen spour van de meisjes te vinden. De persoon, bij wien zij de boodschap moest doen, kon evenmin inlichtingen gevenhij had de kinde reu niet gezien. Bij de politie werd er eveneens aangifte van gedaan, doch ook zonder gevolg, totdat een agent, die aan het station had ge surveilleerd, bij de verwisseling met den nacht dienst san het voorval hoorende, verklaarde, twee jeugdige meisjes in den trein te hebben zien gaan. Dit gaf eenig licht in de zaak, en den volgenden dag bleek nu, dat een der meis jes, die voor haar moeder »de huishuur moest wegbrengen", voor het geld zich twee retour kaartjes naar Den Haag had aangeschaft, ten einde Haagsche kennis te gaan houden. De politie aldaar werd van de vermissing in ken nis gesteld, en Woensdag werden beide veel belovende meisjes aangehouden en Is avonds naar Leiden vervoeid. De ongerustheid der ouders, gedurende dien tijd, kan meu zich ge makkelijk begrijpen. Het wedeizien moet nog al van gevocligen aam zijn geweest. Amsterdam, 16 Mi Eerstdaags zullen zes plaatsen hier ter stede worden aangewezen, waar zal woiden gevaeeeid tot het ontvangen van bijdiagen voor liet nationaal huldeblijk aan Z. K. H. Prins Hendrik. Uit het eciste jaar vei slag, door het be stuur van het leesmuseum voor viouwen uit gebracht, blijkt de bloeiende toestaud dezer inrichting. Het ledental, waarmede het museum in 1877 opende, klom van tachtig tot ruim liondei tl, en het aantal ter lezing gelegde tijd schriften van 26 tot 35. Aan de vaste bibliotheek weiden ook vele nieuwe romans en werken van encyclopedischen aard toegevoegd. Hoeveel eeu zuinig en zaakkundig beheer met kleine middelen tot stand weet te bi engen, blijkt wel biet uit, dat deze nuttige instelling het eeiste jaar van haar bestaan niet meer dan f 1495.54 kostte, waaronder f 588.52 voor inlichting van het lokaal en meubilair begrepen is. De contribution ovei troffen de uitgaven, die voor dit eeiste jaar zuiver f 907.02 bedragen, zoodot bet nieuwe jaar nop met een voor- deelig saldo, groot f 175.61, mocht worden aan gevangen. (AT. v. d. JD.) Hoorn. Toen jl. Zaterdag de van hier terugkeerende diligence door Lutjebroek eed, zag een der passagiers, de koffiehuishouder 0. Bakker JHz., uit Enkhuizen, die op den bok had plaats genomen, wijl de wagen vol was, een kind in het water liggen. De paardea te doen inhouden en van den bok te springen was het werk van een oogenbhk. In bet vol gende oogeubük was hij leeds vaudenhoogen wal in het water, waar hij het genoegen had den drenkeling nog tijdig te bereiken, om hem levend op den wal te brengeu. Druipnat beklom hij daarop weder den bok om de reis te ver volgen. Zuilen. Alhier, werd sedert ruim drie maanden door de gezondheids-commissie ge regeld onderzoek gedaan naar de hoedanigheid der melk van de rnelkverkoopers te dezer stede, De raad ontvangt per maand een overzicht van de ingestelde onderzoekingen en maakt die met aanwijzing der betrokken personen bekend. Dat deze maatregel door de koopers zeer wordt toegejucht is licht te begrijpen; niemand toch zal melk blijven koopen van hein, wiens waar steeds als slecht wordt gebrandmerkt, en het gevolg zal wezen, dat de al ie zindelijke melk bij gebrek aan koopers niet meer wordt aan geboden. Het onderzoek geschiedt naar een dubbelen maatstaf: de commissie peilt de pro centen water meer dan in normale melk, en wijst de room in giaden van den roonimeter aan (ninimum 9" a 10"). He ontploffing In de rue JBcranger. Dinsdag avond tegen acht uren bracht ecrl heftige ontploffing het geheele kwartier du Temple in beweging. De capsules-fabriek van den heer Blanclion, fabrikant van kinderspeel goed, no. 22 rue Béranger, was gesprongen. Op liet eerste oogenblik kon men zich geen volko men rekenschap van de ramp geven. Een dichte stofwolk verhief zich twintig meter in de lucht, een schok, die gevoeld werd van de rue deS Fille* du Calvaire tot de me Saint Martin, oü dit was alles. Weldra vernam rnen de waar heid en snelde men toe om hulp te verleenem De ontploffing had plaats gehad in een vertrek in het benedenhuis, waar de capsules voor kinderpistooltjes vervaardigd worden. De persing van het gas was zoo sterk, dat alle ruiten in den omtrek verbrijzeld werden. In» het magazijn Panvre Jacques", op den hoek van den Boulevard en de rue Béranger gelegen, braken alle ruiten en werden de goede ren zeer beschadigd. De glasscherven hebben meer of minder ernstig veertig personen ge kwetst. Vau een hunner werd een arm letter lijk afgesneden, van eeu aoder weril het voor hoofd gespleten. Een koetsier werd door de ontploffing plotseling gedood, evenals zijn paard en het rijtuig gebroken. Een tiental bedienden in xPauvie Jacques" werden eveneens gekwetst. Al die ongelukkigen werden naar eene nabmige apotheek gebiacht, waar zij de eerste hulp ontvingen. De ontploffing werd gevolgd door het ineen storten van een groot deel van liet huis no. 22; geen seconde later vielen de zijvleugels van no. 24 en no. 20 met ecu oorverdooveuden slag neder. Een vreeselijk geschreeuw en gekerm steeg uit de drie huizen op: er waren daarin dertig farniliën en het was etenstijd. De schrik was zoo groot, dat in de eerste ©ogenblikken, men geen hulp durfde bieden. Twee jonge mannen waren de eet sten die over de puinhoopen naar bin nen durfden dringen. Zij werden gevolgd door soldaten en pompiers en men slaagde er in zeven personen uit het gevaar te redden: eene oude vrouw, twee jonge meisjes, waarvan de eene het halve gelaat verloren heeft, een waterzuch tig grijsaard, dioin zijn stoel in onmacht was gevallen; vond men aan den rand van een "put,

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 2