BiiïmlaiistliB Berlcïtea. GeffiBnide Bericlten. Ksrtiieiws. Stbreljj4 Sism è- 4- stelling -verschillende instellingen bezocht en onderzocht, liet hij den gunstigsten indruk échter; is zijn verlies voor zijn vaderland groot, zyne werken, die duizenden ten goede komen, zullen met hem echter niet ten grave dalen. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 47 Mei. In de zitting van heden is het leenings- ontwerp aangenomen met 64 tegen '15 stemmen. Na de aanueming der leeningswet is het al gemeen debat over de successie-belasting in de rechte lijn aangevangen. De heer van Baar bestreed haar als hatelijk, pijnlijk, impopulair, irrationeel en verderfelijk in hare gevolgen. De heer Schimmelpenuinck Van der Oije be streed haar omdat zij onbillijk den druk op het onroerend goed zou verhoogen. Overigens zou hij uit stelselmatige oppositie, met terzijde- lating van personen, tegen alle ontwerpen des ministers stemmen zonder politieke beweeg redenen. De heer Wintgens bestreed, de be lasting omdat, daargelaten het' bezwaar der belasting op zichzelve, de verzwaring der las ten niet moet gezocht worden op het gebied der directe belastingen, maar op het gebied der indirecte. Overigens bestreed hij deze be lasting als de slechtste van allen, zoowel uit een maatschappelijk als economisch oogpunt. DEN HAAG, 18 Mei'187S. 7j. K. 11. Prins Frederik der Nederlanden is heden ochtend naar Neuwied vertrokken. SCHIEDAM, den 18 Mei 1878. Tot hulponderwijzer aan de tweede open bare school te IJselmonde is benoemd onze stadgenoot de heer A. J. De Mooy. De officieren en de ambtenaren bij de verschillende marinewerven hebben Z. K. H. Prins Hendrik met zijn voorgenomen huwelijk geluk geweuscht, -• *|C—De Staais-Courant bevat de volgende opgave van de op 45 Mei 4878 in de onder staande eutrepóts aanwezige hoeveelheid bui- tenlandsche ruwe suiker: Amsterdam30,039,000 kilogr. Rotterdam40,085,000 Schiedam Dordrecht Middelburg962,000 Totaal 41,086,000 kilogr. Door de liberale kiesvereenigiog Arnhem is eergisteren avond tot kandidaat voor het lid maatschap van de Tweede Kamer der Staten- Generaal benoemd de heer O. Van Rees, rnet 44 stemmen tegen 46 op den heer jhr, G. A. Van Nispen. De heer mr. D. Van Meurs had voor de kandidatuur- bedankt-. Men schrijft aan de Arnh. Ct. uit'sllage: Het voorloopig Verslag van de Tweede Kamer over de svet op het lager onderwijs is den 30sten April jl. uitgekomen. De Minister van Biunen- landsche Zaken heeft te kennen gegeveD, dat het antwooui aan de Staten-Genei aal niet vóór Juni kan inkomen. Dientengevolge zal de Tweede Kamer na afdoening van de aanhangende zaken over eenige dagen op leces gaan. Ah een voist of hooggeplaatst persoon een edel woord of een bon mot uit, wordt liet de gansche wereld verkondigd; als een boer hetzelfde zegt, Iet men er ter uauwernood op. Ook daarom vestigen wij de aandacht op het gezegde van den landman Sipku te Hardwert, die in ziju slaap door eeu booswicht bijna ver moord werd. Toen hij ondanks zyne zware wonden den ander gegrepen en in zijne macht had, riep de moordenaar: nSteek mij maar dood," waarop Sipke ten antwooid gaf: sDaar ben je nu nog te goea voor; maak dat je wegkomt." Wij geloovt n niet, dat vélen in zijn toestand zoodanig antwoord zouden geven. {Arnh. Ct.) In den Prins Alexao der-polder, onder Hillegersberg, werden onlangs de g-erasmten ontdekt van elf personen, die vermoedelijk daar verdronken zijn toen die polder nog plas was. Op last van het gemeentebestuur zijn die ge raamten in ééne kist op de burgerlijke be graafplaats ter aarde besteld. Rotterdam. Deze week vierde hier ter stede een kinderloos man van 98 jaar met zijn derde vrouw zyn zilveren bruiloft. Met zijn eerste vrouw is hij 25 en met zijn tweede 22 jaar gehuwd geweest. Delft. Op uitnoodïging van de hoofd commissie voor het nationaal huldeblijk bij gelegenheid van het voorgenomen huwelijk van Z. K. II. Prins Hendrik der Nederlanden met H. K. H. Piinses Maria van Pruisen is door den burgemeester dezer gemeente' eene uitnoo- diging gezonden aan eenige ingezetenen tot aanvaarding van het lidmaatschap eener alhier te dier zake te vormen sub-commissie. Gouda. Welk belang deze gemeente heeft by den bestaanden waterweg van Amsterdam naar Rotterdam, blijkt daaruit, dat daar in 1877 passeerden of aankwamen 40,513 vaai tuigen, waaronder 7,852 stoombooten, nietende te zamen 3.477,295 tonnen. Haarlem. Dezer dagen is door den opzichter over de gemeente-reiniging alhier eene proef genomen 'met een door hemzelven vervaardigd veegvverktuig tot reiniging der straten. Deze machine bestaat uit een houten bak, welke aan de achterzijde twee groote wielen en aan de voorzijde een klein wiel heeft. In het mid den van den bak is een borstelro! aangebracht, welke door twee peezen met de groote wielen in verbinding staat. De voortgaande beweging van de machine doet dus de borstelrol draaien, waardoor het vuil van de straat wordt opge nomen en in den bak der machine geworpen. De genomen proef wordt aanvankelijk als wel geslaagd beschouwd. (G. O.) Leeuwarden,Geheel afges'cftiden van het plan, om Prins Hendrik bij zijn huwelijk een geschenk aan te bieden, heeft zich alhier een dames-comite gevormd, met het doel, om aan 's Prinsen aanstaande gemalin, Prinses Maria van Pruisen, namens de vrouwen van Friesland, een stoffelijk nationaal huldeblijk aan te bieden. In de kalkbranderij van Vionnet, te Mon- they (in het Zwitsei sche kanton Waadtland) is laatstleden Zaterdag een werkman, tengevolge eeuer steike uitstrooming van steenkoolgas, te midden van zyn «ubeid doodgevallen. Zijn patroon, hem te hulp willende snellen, onder ging hetzelfde lot. De dochter van den patroon, op haren vader toeloopende. insgelijks; waarna ook een tweede werkman, die ter red ding toeschoot, levenloos nederstortte. De Engelsche Economist bevatte dezer dagen een berekening van wat de oorlogen kosten. Sedert den Krimooriog zijn er (de laatste niet eens medegerekend) twaalf gevoerd, die te zamen 4,948,000 menschenleveus gekost hebben en die een directe uitgave van 29 mil- lard guldens vorderden, dat is acht- of tien maal het bedrag van de jaarlijksr.he inkomsten van al de Europeesche Rijken en de Vereenigde Staten van Noord-Amerika bijeengerekend Ia een Parijsche salon sprak men over een mogelijken oorlog tusschen Rusland en Engeland. xAYeet ge wel," zeide een generaal, sdat, indien Engeland wilde, het een korps van 80000 man in liet Oosten kan laten ontschepen." Wat beteekëhen 80000 man," antwoordde een diplomaat. sJuist bloemen genoeg om een kerkhof te versieren." De RépubUqite Eranpaise verhaalt dat Napoleon III in zijn laatste onderhoud met prin- v ses Mathilda voordat hij zich naar het leger begaf tot haar zeide: uBcrg alles wat ge aan waarde bezit." »Je cours a un désastre." Een veelbelovend jongmensch van slechte vijftien jaren, klerk van een wisselagent te Parys, heeft in het bureau van het Crédit Foncier een diefstal gepleegd van 480,000 francs- aan titels. De diefstal is spoedig ontdekt en de- dader gearresteerd. Een zonderlinge manier, om zich van iemand af te maken, die een wissel komt aan bieden, is door een winkelier in de Rue de la Murette bleue, te Brussel, in toepassing gebracht. Toen een kassier van de Natiouale Bank hem een wissel aanbood, stelde hij zich aan, alsof hij geld uit een kast wilde halen, nam er echter een zak peper uit, en wierp den inhoud den kassier in het gezicht. De ongelukkige die totaal verblind was, rende schreeuwende van pijn de stiaat in; terstond werd hem genees kundige nu lp verschaft, waarna hij naar zyn woning werd gebracht. Tegen den boosaar- digen winkelier was inmiddels proces-verbaal opgemaakt. Of de man door dergelijke handel wijze, zal worden vrijgesteld van betaling, is twijfelachtig. Heeft een kat, zooals de Engelsche zeggen, negen levens te verliezen, eer hij dood is;, hoeveel dan we! een tijger? Zulk een dier, door den Maharadja van Djohore aan het Raffles- instituut gezonden om opgezet te worden, heeft zooveel strychnine geslikt, als volstaat om 160 volwassen menschen te doen doodvallen, en heeft nog na de kuur 3V3 uur vroolijk en wel doorgebracht. Ned. Herv. Kerk. Beroep e n: te Veenendaal en Zevenbergen, J. Krul), teSparnuin. Hoogvliet, A. Pijnakker Hordijk, kand.— Lobith, Wolterbeek Maller, te Nieuw-Vossemeer, Bedankt: voor Katwijk a/Z., E. E. Gewin, te- Abcoude. Jaarsveld, Th. N. Crousaz, te Noord-- wijk a/zee. Aangenomen: voor Kampen, P. Deetmnn, te Chatlois. Arnhem, Yan Herwaarden, te Dordrecht. Toen voor een SOtal jaren de Leidsche theologische fa culteit bloeide, voorspelde De Génestet dat, naar de gewo ne orde der verschijnselen, Utrecht weldra weer aan de- beurt zou zijn om der vaderlandsche kerk van licht en leeraais te voorzien; maar weinig vermoedde hy zeker dat zijne profetie zoo spoedig en zoo kras be waarheid zou worden als nu gebleken is. Bij de laatst afgenomen examens voor proponenten in de Nederlr Herv. kerk, door acht verschillende provinciale kerk besturen, heeft zich geen enkel I.eidsch theoloog voor gedaan, Groningen leverde één kandidaat, Utrecht 22- (Zutjih, Ct.) Remonstrantsche Broederschap. De heer C.W. Van der Pot, predikant bij de fieinon- strantsclie gemeente te Rottcidam, heeft zijn 25jarig jubiló gevieid. Roomsch-Katholieke Kerk. Door den heer A. Godschalk, H. K. bisschop van 's Bosch zijn benoemd tot pastoor te Eip, de heer J. E. Van Erp, tot kapelaan te Schyitdel, de lieer H. N, Van Ileesbeen, tot kapelaan te llorssen, de heer F. J. J. Mutsaers en tot adsiatent te Niftrik, de- lieer J. II. De Bont, B U R G 'E R L IJ K E STA N l). Geboren t' 46 Mei. Bertha, dochter va F. Pigeaud ea E. A, Van Pelt, Botorstraat. Overleden: 47 Mei. Margaretha Catharin» Wilheimiua Oosterveer, oud 41 jaren en 4 maand, Lange Achterweg. Ondertrouwd: 46 Mei. 0. Van der Vlies ea J. Van Noortwijk. C. Boele en C, E' Jennen G. H. Hórmann en G. Bos. P< Boer en N. Van Pelt. G. Van der Heid* en J. De Weerd. '17, W. De Ronde en H« Goudswaard. G. Poot en E. C. Krullanrts. L. Koelman en A. S. Daal.' Gehuwd 48 Mei. S. Van Lokhorst en B» Molenbroek..'

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 2