InitïiilaïlscirBeficlttt. SiciieiiiaiiiscliB Berichten. hem noemde. Tot zelfs in Hongarije strekten zich zijne bemoeiingen uit; daar heeft hij zich, hoewel -vruchteloos, bezig gehouden met het •zoeken naar petroleum bronnen. sGeacht door wie hem kennen," zoo eindigt de berichtgever in Eigen Haard, »geëerd door zijne beambten, wier stoffelijke belangen door hem ijverig behartigd worden, om zijne ver diensten door den Koning met de orde van Nedcrlamlschen Leeuw versierd, is Seholtea een opwekkend voorbeeld van hetgeen talent, volharding en nauwgezetheid in den strijd met het kapitaal vermogen, en een bewijs tevens welk een voordeel en welk een zegen voor velen het veroverde kapitaal afwerpt, wanneer het het zich stelt in don dienst der industrie, in plaats van zich door effectengekwansel weer te gronde te sf dl ten. - F Ri N K R IJ K. De Fransche Kamer van Afgevaardigden heeft de verkiezing van graaf Prumières te Chambron ongeldig verklaard. Het postcongres heeft de volgende be sluiten genomen voor het internationaal verkeer: 4o. Een porto van 25 centimes wordt geheven van een brief tot 15 gram2o. het porto der briefkaarten is 10 centimes3o. het porto van gedrukte stukken drukproeven en nieuwsbladen is 5 centimes voor elke 50 gram of daar beneden voor gedrukte stukken is eea minimum van 25 centimes, voor monsters van 10 centimes aan genomen 4o. het maximum van het gewicht der drukwerken in het algemeen is 2 kilogram. De Tentoonstelling verheugt zich in een steeds ^drukker bezoek. Van li Mei tot 17 Mei beliepen de ontvangsten aan entrees 268,233 francs, dat is 21,417 francs meer dan in 1867 in datzelfde tijdsverloop. De opera's en ■schouwburgen hebben nog geen overdi uk bezoek, waaruit de Figaro besluit, dat het aantal vreemdelingen en provincialen nog niet groot is. Toch wordt er erg geklaagd over het gebrek aan rijtuigen. Ook de duurte meeste restaurants op het Tentoonstellingsterrein, het gemis van schaduw, het gebrek aan zitbanken en andere onge rieflijkheden die men te Parijs niet zou ver wachten, zijn het onderwerp van vele klachten. Ter uitreiking bij gelegenheid der tentoon stelling te Parijs worden beschikbaar gesteld: hoogtens 3 kruizen van grootofflcier12 van kominnndeur, 60 van officier en 225 van ridder der orde van het Legioen van Eer. Heden, zegt de Siècle, zal bisschop Du- panloup in den Senaat den Minister interpel- leeren over het eeuwfeest van Voltaire. Zal de bisschop nu ook eerlijk genoeg ziju den brief voor te lezen, dien Uenedictus XIV, de onfeil bare Paus, heeft geschreven aan Voltaire, die hem ziju Mahomed had toegezonden? In dieu brief zegt de Paus aan Voltaire veel vleiends. Onder anderen spreekt hij van zijne openhartigheid en rechtschapenheid en hij noemt hem': umijn waarde zoon." De bisschop van Orleans heeft bij zijne interpellatie in den Senaat over hut feest ter gedachtenis aan Yoltaii e gezegd, 'dat liet te doen was om eene manifestatie tegen het katholi cisme. De heer Dufaure zeide ia zijn antwoord o. a.dat de werken van Voltaire ontelbare rnalen zijn herdiukt en het Gouvernement ge ineend heeft, geen nieuwe publicatie te moeten^ beletten. De iuterpellatie heeft geen gevolg opgeleverd. De tentoonstelling is Zondag jl. bezocht door 96,779 peisonen, onder welke 85,702 zon- der vaste kaart. De werkzaanheden tot opruiming der puinhoopen,.{in de Rue Béranger te Parijs, waren eergisteren ,-geëindigd. Het aantal dooden be droeg 14, dat der gewonden 28. Hoe verschrik kelijk de ramp ook moge wezen, blijken toch de eerste cijfers gelukkig zeer overdreven te zijn geweest. Da lijken vau twee der slacht offers, mevrouw Mathieu en haar kindermeid, zijn nog niet gevonden. ENGELAO. In het Lagerhuis heeft lord Hartington gisteren zijn motie over de zending van Indische troepen voorgesteld. De Staatswet vei klaarde hij geschonden door de daad der Regeeriug. Sir M. Hicks Beach stelde zijn bekend amen dement voor. Hij deed liet techt der Regee ring uitkomen en hoopte dat de vaderlands liefde de motie van lord Ilaitington zou doen verwerpen en zijn amendement met gioote meerderheid zou doen aannemen. De beraad slaging werd ten slotte tot heden verdaagd. In het tloogerliuis heeft lord Selboine gis teren de aandacht gevestigd op het gebruik maken van Indische troepen buiten Iudië en in tijd van vrede zonder toestemming van het Parlement; hij noemde dezen maatregel onwet tig en in strijd met de constitutie. Lord Cairns veuledigde den maatregel en betoogde dat die zoowel uit wettelijk als uit constitutioneel oogpunt geoorloofd was. Lord Cai dwell en lord Granville daarente gen keurden den maatregel af. Lord Beaconsfield zeide, dat de Regeering thans tot zwijgen genoodzaakt was, omdat door te spreken het staatsbelang zou kunnen benadeeld worden; de Regeeriug wilde slechts den vrede en Europa's vrijheid en aan Engeland de plaats verzekerenwaarop het aanspraak heelt. Dit was en is nog steeds haar doel. Toejuichingen Hiermede was het incident gesloten. In het Lagerhuis heeft de heer Hotke in antwoord aan den heer Gouiby verklaard, dat er geen noodzakelijkheid bestaat om van Rusland of Amerika eene verantwoording te verlangendaar de Regeering geen bericht heeft ontvangen, waaruit blijkt dat Rusland de schepen, die men bewee.it dat het in Amerika voor het geval van oorlog heeft aangekocht, in strijd met het Parijsche tractaat ais kapeiszou willen gebruiken, of dat Amerika eene bestaande wet of overeenkomst zou willen schenden. De heer Fawcett heeft het woord genomen ter voortzetting van het verdaagde debat over de interpellatie van lord Hartington. Met 6076 stemmen tegen 4701die op den liberaal Authews waren uitgebiacht, is loid Castiereagh tot afgevaardigde vaji County Down gekozen, DU ITS GUL A ND. Volgens de Osseroaiore Romano heelt Prins Bismarck namens den Keizer aan den Paus eene dankbetuiging gezonden, in antwooid op diens briel ter felicitatie wegens bet mislukken van den aanslag op 's Keizers leven. liet verhoor in de zaak van Ilödel wordt nog vooitgezet, daar er zich nog een aantal personen hebben aangemeld om' als getuigen te worden gehooid en er vanwege openbare autoriteiten anderen zijn genoemdwier ge tuigenis noodig wordt geacht. Tot nog toe was het niet gebleken, hoe Hödel aan het geld was gekomen,'hetwelk men bij hem gevonden heeft eu welks bediag al te zeer iu strijd was met zijue verklaring, dut hij uit nood en gebrek een einde aan zijn leven had willen maken. Thans is dit punt voor een groot gedeelte opgehelderd. Zijne oudeis hebben nnmelyk eerst den 16eu dezer ontdekt, dat hy bij zijn vertrek uit Leipzig hunne spaarpenningen, ten bedrage van 168 mark, gestolen had. Het cud-katholiek Comité te Munchen bestaande uit de professoren Hnber, Cornelius, Friedricb, Messmer en (Ir. Zirngiebl lieeft tegen 30 (lezereen algemeene vergadering van Beiersche oud-katholieken bijeengeroepen waarin onder anderen zal worden beraadslaagd over het priesterlijk celibaat. ;';'V - Volgens de Trier-Ztg. is K. H. Pring Hendrik als eereburger der 'stad Trier op dè'. kiezerslijsten aldaar gebracht in de eerste klasse. T U R K IJ E Eene deputatie uit 5000 vluchtelingen heeft zich naar de Porte begeven om onderstand aan te vragen. De Porte heeft eene geregelde uitdeeling van levensmiddelen toegezegd. Murad Pacha heeft aan den Sultan ver klaard, dat hij vreemd was aan het complot, Eergisteren hebben tengevolge van nasporingen nieuwe arrestatiën plaats gehad. De Minister van Marine is afgezet en wordt vervangen door Nessim-pacha. Het is nog onzeker of de Minister van Oorlog aftreedt. Ji. Maandag hadden er ongeregeldheden plaats onder een groot aantal vluchtelingen, die aan den Sultan in het paleis Tscheran een adres wilden aanbieden. Nadat de politie ter plaatst verschenen was, werd de orde spoedig hersteld, TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL Zitting van 21 Mei 1878. in de zitting van heden is het debat over de successie-belasting in de rechte lijn voort gezet. De heer De Bieberstein bestreed haar als hatelijk en impopulair. De heer Schagen van Leeuwen vond haar onvrijzinnig en niet ge- schikt om te komen tot eene goede herziening' onzer fiscale wetten, eeoe ongelukkige greep, demoralised end, onnederlandsch. het maatschap pelijk leven des volks ondermijnend. Do heer De dong bestieed de geopperde bezwaren en achtte de belasting niet ondragelijk. De heer Mees bestreed de bedenkingen van den heer Wintgens. De heer Idzenia achtte deze belas ting liet meest geschikt en rechtvaardig in de tegenwoordige omstandigheden. De heer De Meijier weerlegde de bezwaren van den lieer Vau Baar. De heer Des Amorie van der Hoeven zou voor het ontwerp stemmen, mits de ver plichting van den eed er uit verdwijne. De heer Brouwers bestreed het ontwerp op de bekende gronden. Moigen voortzetting. SCHIEDAM, 22 Mei 1878. Het programma betreffende de feestelijke viering van het- tienjarig bestaan van het Korps Koninklijke Scherpschutters alhier, op Woensdag 29 Mei e. U., luidt als volgt: Schietwedstrijd om korps- en personeele prij zen, des voormiddags te 9 uren op de baan der Koninklijke Scherpschutters van Rotterdnin, daartoe welwillend afgestaan. Te 12l/j ure: matinee inuzicnle door het muziekkorps der Koninklijke Scherpschutters van Schiedam, ka pelmeester A. La Rotideile op voornoemde schietbaan. Te 8 uren namiddagConcert door het voormelde muziekkorps bij gunstig weder in den tuin der officierenvereeniging alhier daartoe welwillend aangeboden. Bij minder gunstig weder iu de zaal van het gebouw 3Musis Sacrum," mede welwillend ter beschikking gesteld. Nn de eerste nflleeling van het concert zulllea de prijzen worden uitgereikt. Naar wij vernemen zijn ter mededinging aan dezen schietwedstrijd uitgenoodigd de korpsen l(K. Scherpschutters van Den Haag, Rotter- darn, 't Loo, Arnhem, Den Bosch, Gconiugen, Bieda, het artillerie vrijkorps van den Helder, het Bestuur der Vereeniging van officieren van scherpschutterskorpsen in Nederland en het korps officieren der KK. Scherpschutters van Rotterdam. Ouze stadgenoot de heer A. G. Montfoort, ei langde zondag 49 Mei te 's Hage het brevet als meester op nlle wapens. Het huwelijk van Z. K. H. Prins Hendrik met Prinses Marie van Pruisen zal, naar thans is bepaald, op den 24en Augustus worden voltrokken.

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 2