Amsterdam, antwoordde de Minister van Bin- nenlandsche zaken, dat de oorspronkelijk ge raamde som van een millioen zal worden "overschreden met honderd percent, tengevolge van de gegeven uitbreiding aan het oorspron- |Jkelijk ontwerp, het slecht bouwterrein en het lager niveau daarvan. Reeds is 6V3 ton be steed. Volgens aan den Minister gegeven ver zekeringen zal in 1883 het museum gereed komen. De regeling voor den bouwkundige is voldoende. Over de wijzigingen van het ontwerp is de commissie van rijksadviseurs gehoord. Eene nieuwe commissie van deskun digen zou de kosten niet verminderen. De beste waarborg tegen verdere overdrijving moet - worden gevonden in 's Ministers verantwoor- deljjkheid tegenover de Kamer. De heer De Jong (van Hoorn) protesteerde tegen de onware opgaven der mannen van kunstzin en wees met den heer De Jouge op de schromelijke overdrijving en de misbruiken, die ten deze plaats-hadden gehad. De •Minister-herinnerde pog, dat .dergelijke werken steeds tegenvallen. De interpellatie is afgeloopen. Morgeu komt hethypotheek-ontwerp, enz. in behandeling. DEN HA.AU, 28 Met 1878. Z. K. H. Prins Frederik is uit Keuwied op het huis »de Paauw" teruggekeerd. In den loop dezer week wordt Hd. dochter de Prinses Von Wied met hare kinderen in de residentie verwacht. Door den adjudant van dienst van Prins Hendrik der Nederlanden is, namens Z. K. H., aan de officieren en ambtenaren bij 's Rijks marine-werven hartelijke dankbetuiging over gebracht voor de door^hen den Prins aange boden heilwenschen bij gelegenheid vau H. D. voorgenomen huwelijk. Blijkens een bij het Departement van Koloniën ontvangen telegram van den Gouver neur-Generaal van Nederlandscli Iudië, van 26 dezer, is de expeditie tegen de Battaks van ■üToba beëindigd én zijn de troepen terugge keerd met achterlating van eene voorloopige bezetting in Silindoetig. SCHIEDAM, 28 Mol 1878. Gisteren aanvaardde de heer M. A. Gooszen zyn ambt als hoogleeraar in de Godgeleerdheid van wege de Ned. Herv. Kerk, te Leiden, met het houden eener redevoering, getiteld: De dogmatiek, haar taak in de wetenschap, haar roeping in de Proteslantsche kerken. Morgen viert het scherpschutterskorps alhier het feest van zijn tienjarig bestaan. Reeds - eenige jaren voor de oprichting van dit korps was vrijwillige oefening in tien wapenhandel hier echter geen onbekende zaak meer. In het begin 4 van 1864 namelijk was alhier opgericht de ver- eeniging ïArena," wier leden zich de beoefening der militaire wetenschap ten doel stelden. Zij trachtten dit te bereiken door oefening in het schermen met verschillende wapenen, door excer- ceeren, schieten en door het doen houden van lezingen over militaire onderwerpen. In 1867 vormde zich eene commissie, om uit die veteeniging eene andere te doen geboren worden, die meer rechtstreeks aan het beoogde doel zou beantwoorden. Leden dezer conThiissie waren de boeren P. J. Van Dijk Van Mate nesse, M. M. Kenlel, J. C. F. Nolet, H. W. Uoelants en G. Visser Br. die later door eene andere vervangen werd, bestaande uit de heeien A. Knappert Lr. A. Rijnbende en G. Visser Bz. Den 8 April 1868 werd de toestemming van Z. M. den Koning verkregen tot oprichting van het tegenwoordige koi ps Scherpschutters, aan welk korps de ouderscheiding ten dee! viel, den 19 Februari van dit jaar van Z. M. den titel te ontvangen van Koninklijke Scherpschutters. Toen in .1870 de 001 log tusschen Duitschlanden Frankrijk uilbiuk, telde het korps een en vijftig schutters. Men herinnert zich de mobilisatie van ons leger in dien zorgvollen tijd. Van die een en vijftig leden Stelden zich toen acht en veertig ter beschikking des Konings, welk ge tal binnen korten tijd nog met een veertigtal vermeerderd werd. Werd vau het aanbod tier scherpschutters korpsen geen gebruik gemaakt, dit vermindert echter geenszins de beteekenis van het aan bod zelf. Bij verschillende wedstrijden werden door het korps prijzen behaald, als in 1868 en in 1872, toen het bij herhaling den vierden korpsprijs' ver wierf. In laatstgemeld jaar won het tevens den grooten Koningsprys, bestaande uit 20 Remming- tonge weren. Hartelijk hopen wij, dat de schietwedstrijd morgen door het korps op de schietbaan te Rotter dam te houden, door goed weder, een eerste ver- eischte voor het welslagen, zal begunstigd wor den; kon op een schooneti dag een dito avond volgen,' waardoor de mogelijkheid zou ontstaan het aangekondigde gelegenheidsconcert in den tuiu der Officieren-vereeniging te houden, we houden ons dan verzekerd, dat vele stadgenoo- ten deze gelegenheid niet ongebruikt zouden laten voorbijgaan. Het korps scherpschutters verheuge zich onder de leiding van zijn wakkeren kommandaut, ia voortflurenden bloei. Deze weasch worth zeker door allen gedeeld, «lie meenen, dat de verdedi ging van den Nederlandsohen bodem evenmin een onmogelijkheid is, als in vroeger eeuwen, en dat daarom elke poging waardeering ver- verdient, die deze meening onder het Neder- landsche volk levendig tracht te houden. De geschenken het korps Koninklijke scherpschutters aangeboden voor den schietwed strijd ter gelegenheid van de feestelijke viering van het tienjarig bestaan van het korps warea gistei en in de groote zaal van Musis Sacrum voor belangstellenden ter bezicbligiug gesteld. Talrijk was het aantal bezoekers, dat van zijne belargstalling deed blijken en evenals wij in de gelegenheid was op te merkeo, hoezeer velen ook door stoffelijke bewijzen van hunne ingenomenheid met genoemd korps deden blijken. Een nieuwe leisgelegeuheid is Zondag jl. opengesteld voor reizigers van Maassluis en Vlaar- dingen naar 't Station Schiedam van de Holl. IJzeren Spoorweg Maatschappij, vice versa, n.l. de Omnibusdienst De Heer Go. van Maas sluis, die tweemaal daags afrijdt naar genoemd station en wel 's motgens op tie treinen van Rotterdam hier aankomende te 6.19 en van Leiden, hier aankomende te 7.19, en 'savonds op de treinen: van Rotterdam, hier aanko mende te 5 49 en %an Amsterdam hier aan komende le 6. 4; terwijl op Zou- en feestdagen behalveu deu gewonen dienst ook nog een omnibus zai rijden van ineetgeuoemtl station alhier, des middags te 12.26 en des avonds te 9 51. Du miliciens tier lichting 1877, nog on der de wapenen bij de regimenten veld-artil- lerie, zullen deu 1 Juni met onbepaald verlof worden gezonden. Du Minister van Oorlog heuft bevelen uitgevaardigd om iu wetkelijken dienst op te roepen: bij het koips pontounieisvan I Juli—3 Augustus, de milicien-verlofgangers van tie lichting um 1876van 7 Augustus II September, ue milicien-vei lofgangeis van de lichting van 1875; bij tie compuguiëii ai tillerie- transporUrein, (niet by de compagnie transport trein, bestemd voorden adiniriistratieven dienst), van 2 Juli 9 Augustus, de milicien-vei lof- gaugers vau de lichting van 1875. In strijd met liet in sommige bladen op genomen bericht, als zou tie toestand van den Minister vau Ooi log in de laatste dagen eer verslnnuierd dan veibeterd zijn, vernemen wij, dat tie .Minister dagelijks merkbaar in beter schap toeneemt. De Minister vau Binnenlantlsche Zaken heeft ter algemeene kennis gebracht, dat aan de Rijkskweekscholen voor onderwijzers, met het begin van den curcus 1878/79, aanvan gende op 1 September 1878, gelegenheid zal zijn tot plaatsing in het eerste studiejaar van 21 kweekeiingen te 's Hertogenbosch, 20 te Haarlem, 20 te Middelburg, 20 te Deventer en 21 te Groningen, teneinde daar op kosten van het Rijk opleiding tot hulponderwijzer te ont vangen. De Minister van Financiën maakt bekend dat het saldo van 's Rijks schatkist bij de Nederlandsche Bank, op 23 Mei jl., en de som der betaalmiddelen op dat tydstip bij de be taalmeesters aanwezig, te zamen een bedrag uitmaakten van achttien millioen zes honderd zeven en vijftig duizend een honderd vijftien gulden zeven en twintig en een halve cent (f18,657,115.271/2). De Eerste Kamer, der Staten-Generaal heeft Maandagavond hare werkzaamheden hervat De laatstelijk door de Tweede Kamer aange nomen wetsontwerpen werden naardeafdeelingen j verzonden. Set Vaderland kwam voor eenige dagen op tegen de onbescheiden wyze, waarop het Sagblad aan een intime zaak iD de Kouinklijke familie publiciteit gaf, te meer omdat er op dat oogenblik niets met eenige zekerheid van te zeggen was. In die rneening wordt het than? versterkt, nu het blijkt, dat het Sagblad zich tot tolk maakte van geruchten, die niet beves tigd worden. Van Katholieke zijde wordt, voor het- lidmaatschap der Tweede Kamer, te Arnhem kandidaat gesteld, jmr. "W. C. J. J. CrernerSf Er zijn nu vijf kandidaten, de heeren Van Rees, De Savorniu Lohraan, Van Golstein, Bijleveld en Cremers. Door de vereeniging van burgemeesters en secretarissen in de omstreken van Gouda is besloten de pogingen van het hoofdcomité te Amsterdam te ondersteunen en Bevorderlijk- te zyn, ten opzichte van -een nationaal hulde blijk, aan te bieden aan Z. K. H. Prins Hen drik by H. D. aanstaand huwelijk. Ook hebben zich nog sub commissiënr voor het nationaal geschenk aan Prins Hendrik gevormd te Werkendam, Tilburg, Oldenzaal, Anna-Paulowna, Arnhem, Brielle, Woerden, Zaandam, IJselstein, Steenbergen en Weststel- lingwerf. De sub-commissie te Deventer bestaat uitslui' tend uit dames. In de volgende week zullee deze dames persoonlijk bij de ingezetenen rocd- gaan Te BergenopZoom, Teraeuzen en Nijmegerf belast zich het gemeentebestuur met het inza melen van bijdragen. Burgemeester en wethouders van Amster dam hebben hunne lang verwachte voordracht ter reorganisatie der politie thans bij den ge meenteraad ingediend: zij is opgemaakt in over leg met den nieuwbenoemden hoofd-commissariS Steeukamp. De politie-agenten worden van 259 op 000 gebiacht, de nachtwachten worden af geschaft en de nachtdienst ook aan de ageutea opgedragen. By de we^lrenuen, waarmede eergisteren de renbaan bij 'Brussel is geopend, is door het- paard Oentilhomme van Z. K. H. den Prins' van Oranje medegedongen naar den prise d< VavenirHet behaalde den tweeden prijs. De Independence uoemt het eenig incident, het welk zich voortleed, het bezoek dat Z. K. H., die als xiurüste" de wedrennen bijwoonde, bracht aan den Koning en Koningin van België, die bij de opening van de renbaan tegen woordig waren. Het zal 1 Juni a. s. 50 jaren geleden zyn, dat de gemeentelijke badinrichting te Sche- veningen werd geopend. Naar men verneemt, bestaat het voornemen dezen dag van wege het

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 2