van Maandag 10 Juni 1878. BiilenlanflscliB BtritHti. jLauer. Langenbach. Wilms" F R A KRIJK. In de Kamer van afgevaardigden verklaarde de Minister "Waddington, nadat de heer Regnault zijne interpellatie had toegelicht, m 't kort het volgende: Frankrijks streven en handelen was steeds ten gunste van liet behoud des vredes. Ten aanzien van het congres maakte Fiaokrijk het voorbehoud, dat de kwesties betreflende Egypte, den Libanon en de Heilige plaatsen van de beraadslagingen zouden worden buitengesloten. Toen dit was toegestaan, kon Frankrijk niet vergeten dat het mede-onderteekenaar was der tractaten van 1856 en 1871; voor de regeling der vele onderdeelen van het Oostersche vraag stuk was het van oordeel, dat alleen een con gres dit op bevredigende wijze kon doen. Toen overeenstemming, verkiewn was omtrent de samenkomst vnu het congies, nam Fiankiijk de uitnoodiging tot bijwoning van het congres aan, onder voorwaarde echter dat geen enkele andere kwestie dan die, welke door den jongsten 'oorlog op 't tapijt gebracht waren, in lehande- ling genomen zal worden. De Minister geloofde te mogen zeggen, dut het behoud des vredes nagenoeg zeker is; Frankrijk zal aan het con gres deelnemen met het oprecht verlangen, den vrede bewaard te zien en zijne neutraliteit te handhaven, en het hoopt dat het congres be halve de toekomst van de Bulgaren ook die der andere Christenen op het schieieiland van den Balkan ter harte nemen zal. Aan beide zijden der Kamer werden deze mededeelingen luide toegejuicht. De heer Regnault stelde hierop de volgende motie voor: ïDe Kamer, met vertrouwen akte nemende van de. stellige-verklaring van den Minister, dat Frankrijk streven zal naar het behoud des vredes, de handhaving zijner neutra liteit en de behartiging van Europa's groote belangen, gaat over tot de orde van den dag." Met algemeene stemmen werd deze motie aangenomen. Victor Hugo heeft op den brief van bisschop Dupanioup, die twee kolommen van een groot dagblad vulde, met de volgeude lettoren geantwoord ïGij begaat eene onvoorzichtigheid. ïGij herinnert hen, die het vergeten kunnen zijn, dat ik opgevoed ben door een man dei- Kerk, en dat zoo mijn leven begonnen is met voor oordeel en dwaling, het de schuld is van de priesters, en Diet vau mij. Die opvoeding was zoo noodlottig, dat ik, somslreeks 40 jaren oud" gij wijst er op er nog den invloed van ondervond. Dit alles is reeds vroeger ge zegd, Ik glijd dus hierover heen. Ik houd et- niet van nuttelooze zaken op te warmen. >Gij hoont Voltaire, en gy bewijst mij de eer van -mij te (beleedigen. Dat is uw ambacht." Wij, gy en ik, zijn iets. De toekomst zal oordeeleo. Gij zegt, dat ik .oud ben en geeft te verstaan dat gij jong zijt. Ik geloof het. ïHet zedelijk bewustzijn is zoo weinig bij u ontwikkeld, dat gij mij tot schande aanrekent, wat mij tot eer strekt. sGij wilt mij, Mijnheer, de les lezen. Met '.welk recht? Wie zijt gij? Welaan, laten .wy -eens onderzoeken. Wat is uw geweten, en wat /h ,het mijne? ïVergelijken Vy ze met elkaar. »F.ene vergelijking zal voldoende zyu. Frankrijk heeft eene beproeving doorstaan, Mynheer. Frankrijk was vrij, een man heeft het verraderlijk in 't nachtelijk uur overvallen, heeft het ter aarde geworpen, geboeid. Indien men een volk kan dnoden, die man zou Frankrijk gedood hebben. Hij heeft het doodeljjk genopg getroffen, om er over te kunnen heerschen. IIij heeft zijne Regeering want een Regeering was het begonnen met den meineed, den schelm- schen overval en de slachting. Hij heeft haar voort gezet met de verdrukking, met de tirannie, met het despotisme, en hij dit alles heeft hij den bittersten spot gedreven toet godsdienst en ge rechtigheid. Hij was laag en verachteli'1-. Men zong Te Detim, Magnificat, Salvum fiac, Olu.-iam tihi, enz. Wie zong dat? Vraag het u zeiven. De wet leverde het volk aan hem over. De Kerk leverde hem God over. Ouder de heer schappij van dien man verdween het begrip van recht, van eer,, van vaderland. Hij had den eed, de rechtvaardigheid, de roem van het vaandel, de waardigheid der menschen, de vrijheid der burgers, onder den voet gehaald. De vooi spoed van dien man bracht het iriensche- üjk geweten in de war. Negentien jaren heeft dat geduurd. In al dien tijd waart gij in een paleis; ik was in ballingschap. ïlk beklaag u, Mynheer." Deze brief is, zonder de gebruikelijke be leefdheidsbetuigingen eenvoudig geteekeud Victor Hugo. De gemeenteraad van Marseille heeft be sloten op alle openbare gebouwen en gedenk- teekenenen zelfs-op-alle kerken -het-opschrift VrijlieïdGelijkheid, Broederschap" te laten aanbrengen; 1600 frs. zijn daarvoor beschik baar gesteld. DUITSCIILANI). Van wege Pruisen is Woensdag een voorstel bij den Bondsraad ingekomen tot ontbinding van deu Rijksdag. Ie de motieven wordt er op gewezen, dat na den tweeden aanslag op het leven des Keizers de verantwoordelijkheid der Regeeriug voor de lian-lha ving van orde en wet, nadat de Rijksdag het kortelings ingediende wetsontwerp tot beteugeling van sociaal-demo cratische uitspattingen verwierp, niet meer ge dekt is vlooi- het feit dat zij dit ontwerp indiende. De Regeering is van meening, dat in de in dat ontwerp aangegeven richting thans zelfs verder gegaan moet worden, en zij kan er niet op rekenen dat een hernieuwde indiening van het ontwerp nu beter resultaat zou opleveren. Zij heeft bovendien principieele bezwaren tegen de richting, waarin de redenaars in tien Rijksdag haar bij later ontwerp eventueel hunnen steun toezegden. Zij wil niet de wettelijke vrijheid van beweging in haar geheel aan banden leggen, doch uitsluitend het streven der sociaal-demo cratie te keer te gaan, waardoor de bestaande rechtstoestand in gevaar gebracht wordt. Het voorstel draagt de liandteekening van Prins Von Bisinarck. Het bulletin van Vrijdagochtend half 7 ure omtrent den toestand van den Duitschen Keizer luidde als volgt: De Keizer heeft het grootste gedeelte van den nacht een rustigen slaap gehad. In den gekwetsten rechterarm heelt zich geen pyu nog warmte voorgedaan. Het Pruisische ministerie houdt zich bezig met maatregelen, die door de Regeering alleen iu het belang van openbare orde en veiligheid zulten worden genomen, zoowei als met voor- stellen tei indiening bij deu Bondsraad en andeie maatregelen op wetgevend gebied. Het gerucht aangaande eene afkondiging van den staat van beleg heeft zich niet bevestigd. Volgens het bulletin van 10 uur, voormid dag, heeft de Kei/er een goeden nacht door gebracht en zijn de krachten aanmerkelijk ver sterkt. De voirarm is minder gezwollen. Het verloop van de verwondingen is normaal. De eetlust laat nog te weusclieii over. Geen koorts. liet bulletin van gisteren avond 9Vs uur luidt i)Zijne Majesteit heeft in den loop van den namiddag herhaaldelijk rustig geslapen. In den eetlust is geen zichtbare verbetering waar te nemen. Tengevolge van dun gedenkdag van het sterveu van Zr. Ms. z iligen vador was er heden eene gedrukte stemming en grootere matheid te bespeuren. Naar men verneemt zegt de National Zeitung, heeft dr. Falk zijne aanvraag om ont slag als Minister van Eeredienst definitief inge trokken, daar de moeilijkheden, die hem haddén bewogen zyne demissie te vragen, uit den weg zijn geruimd, Nobiling was, volgens de iYordd. Allg. Zeitungeergisteren nog bewusteloos. Nu en dan opende hij de oogen, maar herkende niemand, zelfs niet zijne moeder, die hem "Woensdag heeft bezocht. Daar zijn mond steeds vast ge- 'sloten bleef, kostte het veel moeite, hem voed sel te doen genieten. Volgens 'de Tost, die een later bericht schijnt te hebben, heeft hij echter eergisteren herhaaldelijk de oogen geopend en is bij in'den-loop van den voormiddag-eeltige' oogenblikkeu bij volle bezinning geweest en had hij zelfs reeds een weinig gegeten. Daar hy intusschen gedurig de handen naar het hoofd bracht, is er last gegeven tot een scherper be waking, ten einde hem te beletten, het verband af te rukken. De geneeskundigen, voegt de Tost er bij, meenen ook met meer zekerheid op het behoud van zijn leven te kunnen rekenen, daar het by nader onderzoek gebleken is, dat bij zijne poging om zich van kant te maken, wel de hersens door het schot zijn ingedrukt, maar de kogels in het plafond zijn gevlogen. Twee zijner broedeis, de éen officier by het 59ste, de ander bij het 72ste regiment, zyn eergisteren ochtend vroeg te Berlijn aangekomen en werden des voormiddags ontvangen door een der voornaamste adjudanten des Keizere, op wiens verlangen zij zich terstond bereid hebben verklaard, aan de rechterlijke autoriteit alle verlangde inlichtingen omtrent hun broeder te geven. Het te koop hangen der portretten van Hiidel en Nobiling tis door de BeiTynsche politie ver boden. Yolgens het lagblatt te Kreuznach is aldaar een zeventienjarig jongeling, een Neder lander, die met vete leden zijner familie aldaar was aangekomen "om de baden te gebruiken gearresteerd en naar Simmera vervoerd, omdat hy openlijk had gezegd, dat het jammer was dat Nobiliug zijn doel niet bad bereikt. De Beiersche oud-katholieken-vergadering besloot met het oog op de Beiersche wetgeving het voorstel tot opheffing van het celibaat niet te ondersteunen R D S L A N D. .Graaf Sehuwaloff is Donderdag te Peters burg aangekomen. De Turksche gezant, Shakir-pacha; is aldaar gearriveerd, om in functie te treden. Bijvoegsel va» de Scliiedamsclie louranlj

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 5