A". 1878. Vrijdag 14 Juni. M 4435. Tnlljit iapliiis, iltpmlerl liüsiai. Britenlanflsche Bsiicltsi BinmMsclie Bericltei T we© ii X> ©r"tisf!S"t© Jaarffang;. .beeft geantwoord. Abonnementsprijs, per kwartaal4.85. Franco per post, door het geheele Rijk. - 2.50. Afcoswlsrlijke nommers- 0.40. BVKË4V: HARKT, E, 124. Advertentieprijs: van 140 gewone regels, met inbegrip van eene Courantf 4.10. Iedere gewone regel meer- 0.40. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. DÜITSClttAND. Het bulletin van Dinsdag avond half 40 luidt: De Keizer heeft een groot deel van den lag doorgebracht in een leuningstoel zittend /oor het open raam en zich aan frissche lucht verkwikt. Voor het overige zijn geen verande ringen in den toestand des Keizers gedurende den dag waar te nemen. SchouwalofT is Dinsdag avond te half 8 aan gekomen. De Keizer heeft in den nacht van Dins dag op Woensdag geregeld eu verkwikkend doorgeslapen. Bij Keizerlijk besluit van 41 Juni zullen de verkiezingen voor den Rijksdag op 30 Juli plaats hebben. Men verhaalt dat in het eerste onder houd, dat Bismarck bij zijn aankomst te Berlijn na den aanslag van NobiliDg met graaf Eulen- burg had, Bismarck tot dien Minister op wre- veligen toon zeide: Welnu, ziedaar de voor- loopers der revolutie; het is tijd om rechtsomkeer te maken". Lord Beaconsfield bracht Dinsdag avond, na ïjjne aankomst te Berlijn, een bezoek aau Vorst Yon Bismarck en vertoefde daar anderhalf uur. Graaf Corti is Diusdag nacht, Prins Gortscha- koff en graaf Andrassy Woensdagmorgen te Berlijn aangekomen. Het telegraafbureau Wolff meldt uit Rome van 10 dezer, dat Kardinaal Fiaochi dien dag namens den Paus eene circulaire aan de Katho lieke kerkelijke autoriteiten in Duitschland heeft gericht, inhoudende instruction ter bestrijding van het socialisme. Nobiliug's jongste broeder, Herman Eduard, die den 4 dezer te Schochwitz in hechtenis is genomen, was verloofd met Meta Schmidt, woonachtig te Eisleben, oud 21 jaar, dochter van een houtvester te Osterhausen. Op den dag waarop haar aanstaande werd gearresteerd heeft zij een brief ontvangen, dien zij onmiddellijk na lezing heeft verbrand. Daarop heeft zij, onder voorwendsel van eene bloedverwante te gaan bezoeken, liet huis verlaten en is sedert dat oogenblik spoorloos verdwenen. De familie heeft thans in een paar bladen haar signalement gegeven, met verzoek aan alle autoriteiten en particulieren om bericht. Evenals een aantal fabrikanten hebben bekend gemaakt dat zy geen socialisten meer in hunne werkplaatsen toelaten, hebben thans een paar vereenigingen, onJer andere eene te Bielefeld, alle socialisten en voorstanders van het socialisme van het lidmaatschap uit gesloten. Omtrent den toestand van Nobiling wordt gemeld, dat daarin geen eigenlijke beterschap is waar te nemen. Zyn tegenwoordigheid vau geest echter is in zooverre teruggekeerd,''dat hjj op sommige vragen met een fluisterend >ja" vV F It A N K It IJ K. Er heeft bij Louis lüanc eene bijeenkomst plaats gehad van afgevaardigden, senatoren en letterkundigen, waarin besloten is den Sen Juli a. s. het eeuwfeest van Rousseau te vieren op dezelfde wijze als dat vau Voltaire. Volgens het rapport v«m de commissie voor de rrorgani-atie' van het lager onderwijs in Frankrijk, bedingen de kosten voor dat on derwijs thans 100 milhoen fis., waarvan 32 nagenoeg door de gemeenten, 43 door den Staat, 7 door de departementen en 18 uit de school gelden worden bestreden. De commissie heeft het beginsel van leerplicht aangenomen; de zorg voor het godsdienst-onderwijs wordt aan de ouders overgelaten: er zullen drie soorten van scholen zijn: kinderscholen, lagere scholen en scholen voor meer uitgebreid lager onderwijs. Het wetsontwerp datzij bij de Kamer zal indienen, zal tegen het einde van het jaar gereed zijn. De Parijsche tentoonstelling werd Pink ster-Maandag door '198709 personen bezocht (het grootste aantal bezoekers van de tentoon stelling van 1807 was 172000), en wanneer er geen gebrek aau toegangskaartjes was geweest, dan zou dat cijfer nog 15000 grooler zijn geweest. ENGELAND. Het aantal slachtoffers van de mijn-ont ploffing te Haydock bleek bij verder onderzoek niet 230 maar 180 te bedragen. De heer John Dixon. de beroemde En- gelsche ingenieur, die de naald van Cleopatra naar Europa ovei bi acht, stelt voor om de Grosser Kurfürstin plaats van door drijvende pontons, te lichten door middel van ijzeren cylinders, die naast het wrak op den bodem zullen rusten en waarover een platform zal worden gelegd. De pontons bieden geen weerstand genoeg, zooals gebleken is bij de pogingen tot lichting van de JSurydice. Door eeiiige ijzeren cylinders kan het werkmeent de heer Dixongemakkelijk en veel voordeeliger worden verricht, daar het platform 10 of 15 voet boven de oppervlakte der zee, buiten bereik der golven kan worden gelegd en ruimte voor machinerieën en hydrau lische persen zal opleveren. ITALIË. Het Vatikaan maakt toebereidselen om Pius IX zalig te spreken, in afwachting van zijne heiligverklaring. Zulk eene handeling eischt veel tijd, maar alles wordt gedaan om de zaak zoo spoedig mogelijk haar beslag te doen krijgen. Alle dagen ontvangt de congregatie der ritussen uit alle oorden der weield tak ij ke documenten, waarin de wonderen zyn gecon stateerd, welke Pius IX of door zichzelven óf door zijne niet rechtsta eeksche aanraking verricht heeft. Kardinaal Martiuelli, 'het hoofd van die congregatie, heeft van een en ander mededeeliug gedaan aan Leo XIII, en door dezen is last gegeven al de stuk keu bijeen te brengen. Zoo' noodig zal' hij een speciale bul uitvaardigen om het zaligsprekingsproces te openen vóór den vaslgestelden tjjd. OOSTENRIJK. De J?oliiische Corresp. bericht uit Ragusa, dat de Montenegrijnsche senator Marcha Vrbica zich naar Scutari heeft begeven, om de geschil len met Tuikije te vereffenen. De Montene- grijnen hebben bevel ontvangen het riviertje Limnica niet te overschrijden. Vorst Ni kit a van Montenegro heeft vervolgens aan den Turk- schen gouverneur van Scutaii te kennen gegeven, dat hij allen twist vermijden, maar het wer kelijk bezit van Montenegro krachtig verdedigen zal. RUSLAND. De Keizerin van Rusland is lijdende aan eene ontsteking van het borstvlies, gepaard met koorts. Haar toestand was, volgens het laatste bericht, iets gunstiger. SPANJE. De Spaansche Senaat heeft een wets ontwerp in behandeling genomen, strekkende tot het verbieden na een termijn van vijf jaren van de stierengevechten. De rechtskundige commissie van de Kamér' der Volksvertegenwoordigers besloot met, 3 stem men tegen 1, een rapport in te dienen, waarbij wordt geconcludeerd, dat het 44e congres wet tig is gemachtigd het resultaat van de presidents verkiezing uit te spreken. Het congres kan niet aan tiet opperste gerechtshof of eene andere reehtbmk de bevoegdheid opdragen, die kwestie op uicuvv te opcuen. De volgende bijzonderheden omtrent de aardbeving in Venezuela, waardoor de stad Cua geheel vernield werdworden in de Engel- sche bladen medegedeeld Den 14den April tegen den avond begon de bodem zich te bewegen als de golven der zee, waardoor huizen en muren omvergeworpen en vele menschen verpletterd werden. De ramp werd nog vergroot door het in brand gerakem der omvergevallen huizen, waardoor velen, die tusschen de puinhoopen beklemd zaten, om het leven kwamen. Het om hulp roepen en gekerm dezer ongelukkigen klonk boven het geknetter der vlammen uit, doch de bewoners der om- stieken waren buiten staat eenige hulp tever- leenen. Men rekent, dat meer dan 300 personen dien nacht omkwamen. TWEEDEKAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 12 Juni 1878. De Tweede Kamer heeft heden hare werk zaamheden hervat. Op Maandag a. s. te 1 ,uie is de aanvang der beraadslaging over de onderwijswet bepaald. Vrijdag zal de Kamer de nominatie opmaken voor een lid van den Hoogen Raad. -ja&V

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 1