297ste Staatsloterij. Gemengde Berichten. Brieven uit Parijs. mogelijk te maken. Het dames-koor, dat de feastelijke opening zoozeer had opgeluisterd, liet,. zich heden weder hooren, onder directie van mej. Geesje Poutsma. Men verwacht van tijd tot tijd meer soortgelijke muzikale uitvoe ringen. Maandag was het bezoek bijzonder druk fret tentoonstellingsgebouw wemelde van inge zetenen en vreemdelingen, liet levert niet alleen een eigenaardig, maar ook een aardig gezicht op, al die bestuurderessen en dames van orde haar taak te zien vervullen, op eene wijze, die den heeren der schepping in menig opzicht tot voorbeeld zou kunnen strekken. Het bedienden- personeel bestaat ook geheel uit vrouwen. Leeuwarden. De moordenaar Jut is gis teren voormiddag in het tuchthuis alhier over leden, na sedert 40 Mei in de ziekenzaal ver pleegd te zijn geweest. Brakcl. De eerste nieuwe aardappelen kralen zijn hier a f 11 per H L. verkocht. Met den groothandel in dit product zal men eerst over een drietal weken, als we gestadig .droog weer hebben, kunnen beginnen. Ylissingen. Alhier kwam een persoon, na ruim gebruik van sterken drank, in eene tap perij en vroeg een glas jenever. Hij schonk uit een ilesrhje, dat hij bij zich droeg, iets in het glas, naar men meende om de prikkeling wat te versterken. Onmiddellijk na gedronken te hebben, viel hij achterover op den grond en was vóór den avond reeds een lijk. Te Brussel is een veieeniging tot stand gekomen, die tot doel heeft aan arme kinderen geschikte kleederen uit te reiken, om zich naar school te kunnen begeven. Als donateur betaalt men een jaarlijksche contributie van minstens 50 fret., of neemt de verplichting op zich elk jaar een kind te kleeden. Als werkend lid be taalt men jaarlijks 3 fr. en verschaft daaren boven de kleederen die men niet meer gebruikt aan de vereeniging. De vereeniging is gevestigd rue Saint Laurent, 5 in een lokaal dat de ge meenteraad gratis ter beschikking heeft gesteld. "Volgens Sir H. Thompson, den voortief- felijken Engehchen arts, heeft Hughes' micro- phoon thans reeds eene practische toepassing gevonden bij de geneeskunst. Met hulp van dezeu toestel kan namelijk door kloppen de aanwezigheid ontdekt worden van zeer kleine calculi in de blaas, wanneer zij nog in een stadium verkeeren dat het gemakkelijk is ze te verbrijzelen, zoodat de noodzakelijkheid tot latere opeiaties kau voorkomen worden. In de omstreken van Meung-sur Loire heeft men in een der wijngaarden een tros druiven gevonden, die reeds bijna geheel rijp waien. De modekleuren te Parijs zijn dezen zo mer vaal groen (crapaud mort d'amour) en hard rood (crête de coq en colère). Een Franschmnn, Payet genaamd, een zeer geoefend vélocipède-mler, heeft op een vëlocipède de reis gedaan vanLyon naar Napels, over Turin, Genua, Lucca, Pisa, Livorno, Sienna Viterbo, Civita Vecchia, Rome en de Pontijnsche moerassen. Hij heeft de reis volbracht in li1/» dagen, en heeft eiken dag tien uur gereden. Hij heeft alzoo een afstand van 1500 kilometer in 115 uren afgelegd. Te Compiègne viel een wagen om, be laden met 4 vaten zwavelzuurwaarop be halve de voerman, diens vrouw en driejarig dochtertje waren gezeten. Alle drie werden door de vloeistof als het ware overstroomd. Het kind stierf onder vreeselijke pijnen; de toe stand der moeder is zeer gevaarlijkmen hoopt den vader in het leven te behouden. "Ware het Journal des Debat* geen serieus Mad, men zou moeite, hebben het volgende te de Maas, bij Givet, een snoek gevangen is we gende 42 kilogram. Deze reusachtige snoek van wiens wedergade men nooit gehoord heeft, is in het bassin van de Place verte te Givet ten toongesteld. Hji verbruikt dagelijks gemiddeld 30 a 49 pond visch. Gouelle was een der beroemdste grappen makers van Italië, en in dienst van den markies Nicolaas van Este. Op zekeren dag vroeg deze hem welk beroep het rneest in Ferrara werd uitgeoefend. »Dat van dokter," antwoordde Gonelle. »Maar kerel, er zijn nauwelijks twee in de heele plaats." sik wil er wel honderd dukaten onder ver wedden dat ik gelijk heb," zeide Gonelle. »Nu, mij goed," zeide de markies, maar reken er op dat gij ze kuut betalen." Den volgenden dag hulde hjj zich in een groote pels en plaatste zich aan de kerkdeur. Ieder die hein voorbij ging, vroeg wat hem scheelde. Zijn antwoord luidde steeds, dat hij aan hevige kiespijn leed. Ieder wist er een middel tegen, en hjj leekende alle personen en de geneesmiddelen, die zij hem gegeven hadden, nauwkeurig op. Hij had ongeveer 300 personen. Den volgenden dag verscheen hij in deburgt bij de tafei, nog steeds in den doek gehuld; de markies raadde hem dadelijk een huis middeltje aan. Toen Gonelle thuis kwam zette hij den markies met den gegeven raad boven aan. Op den derden dag verscheen hij weer gezond en wel en oveiliandigde den markies zijn lijst. Toen deze zich aan het hoofd der 300 dokters geplaatst zag, begon hij hartelijk te lachen en liet aan Gonelle 100 dukaten uitbetalen. gelooven. Het meldt namelijk, dat deze week in De groote tentoonstelling is niet alleen geopend, maar zelfs wat meer zegt, bijna gereed. Dit toch, zijn 2 dingen, waartusschen een razend groot verschil bestaat. Wie daar nog aan twijfelen mocht, ga maar eens eene tentoonstelling van eenigen omvang zien, op den dag harer plechtige officieelc opening. Vooral bij internationale ten toonstellingen schijnt het gebruikelijk te zijn om do opening te doen plaats hebben, als ze zoowat half klaar zijn. Wanneer dit al niet lang een algemeen bekend feit ware, zouden er stellig vrij wat aanmerkingen op gemaakt worden, maar nu men dit eenmaal vooraf weet, wordt er weinig over geklaagd. De meeste bezoekers komen een week of wat later, om eenige zekerheid te hebben, dat ze niet telkens hun weg versperd vindon door kisten of steliaadjes, niet elk oogenblik half om ver geloopen worden door werklieden of in onaan gename aanraking komen met verfpotten of pas geschilderde pijlers; want, al zijn hier de kleeren ook goedkoop, al koopt men b. v. in den Pont Neuf een heel pak voor niet moer geld dan in Holland een enkelen pantalon kost, als men voor zijn plezier uitgaat blijft men toch van zulke on gelukjes het liefst bevrijd. De algemeene indruk, welke de tentoonstelling geoft, is zéér gunstig. Het feestgebouw, op liet hoogste punt van Trocadéro, heeft een trotsch, een majestueusch aanzien, terwijl de prachtige waterval en de kolossale fonteinen, welke voor het middengedeelte van het gebouw zijn aange legd en die de bewondering van alle deskundigen wegdragen, het schoone van het geheel in geen geringe mate verhoogen. Het glooiende terrein van het Trocadéro prijkt met de prachtigste bloe men en gewassen en is als bezaaid met tal van pnvillioenen en chalets. Hier ziet men een Japasi- sche villa, geheel op Japansche wijze aangelegd, met van derwaarts aangevoerde bloemen en hees ters beplant. Niets ontbreekt om de illusie vol komen te maken: een paar Japanners zitten in hun nationale kleederdracht aan de dein en verschillende soorten van vogels uit liet rijk der opgaande zon brengen leven in den tuin. Weinige schreden verder hebben de Zweden proe ven van hun bouwstijl gegeven, terwijl elders wêor door Tunis een prachtig pavillioen is gebouwd en met Oostersche weelde ingericht. Van het Trocadéro voert ons de 10 meter verbreedde Jenabrug naar het Champ de Mars, waar het hoofdgebouw, in langwerpig vierkanten vorm van ijzer en glas is opgetrokken, te midden van een park, dat in geen enkel opzicht voor dat van liet Trocadéro onderdoet. Ir. dat gebouw hebben de nijverheid en de kunst hare hoofdzetels gevestigd. Het is verdeeld ia 3 deelen, welke door een open, tot tuin aangelegde ruimte van elkander gescheiden zijnuitgezonderd aan de beide uiteinden, waar zij verbonden zijn door eene breede gaanderij. De beide buitenste deelen zijn bestemd voor de nijverheidhet eene voor de Fransche, liet andere voor de buitcnlandsche, terwijl het middenste gedeelte der kunst is gewijd. Frankrijk lieeft zijne gasten niet alleen op waar dige wijze weten te ontvangen, maar is hen ook op oven waardige wijze voorgegaan in de deelne ming aan dien grooten wedstrijd des vredos. De Fransche inzenders telt men bij duizenden en elke tak zijner nijverheid on kunst, kan gezegd worden volledig te zijn vertegenwoordigd. De nieuwste uit vindingen en ontdekkingen op elk gebied, bronnen voor jaren lange studie, heeft het te zamen ge bracht. Zijne gobelins en zijne Sèvres, zijne rijtui- tuigen en zijne meubelen, zijne zijde en zijne wijnen, zijne machines, zijne parfumerién, zijne pharmaceu- tische artikelen, dingen als om strijd om den voorrang. Van nieuwe uitvindingen gesproken, wil ik uwe aandacht voor een oogenblik vestigen op do hoogst belangrijke inzending in do Fransche afdeeling van een artikel^ hetwelk zulk oen veelzijdig nut bezit, dat ik gaarne geloof, dat velen door een veelbe- teekenend hoofdschudden hun twijfel zullen aan .den dag leggen. En toch ten onrechte, dat veelzijdige nut is reods voldoende bewezen. Ik heb hier het oog op SchlumbergerenCerc- kel's expositie van salicyl-praeparaten. Mijn brave grootmoeder leed veel aan rhumatiek. Herhaaldelijk als zij er een hevigen aanval van kreeg vroeg ik meéwarigMaar grootmoe, zou daar nu niets aan te doen wezen?" en ontving daarop geregeld ten antwoord «Kind als dat waar was, konden do dokters wel met koetsen met gouden wielen rijdon." YVelnu, de tijd is nu aangebroken dat ihuma- tiek en jicht niet meer ongeneeslijk zijn. Ik zou haast zeggen, dat men er niet langer aan behoeft te lijden dan men zelf wil. En dit is geen een voudige hypothese, het is een door de voornaamste doctoren erkend feit. En dat middel bestaat uit sluitend in het eerst sedert weinige jaren uitge vonden salicyl/uur, dat reeds op de tentoonstel ling il' hygiène el de sciuvetage in 1876 te Brussel gehouden, zoozeer de aandacht der geleerde wereld getrokken heeft. Maar de eigenschappen van het nieuwe product strekken zich nog verder uit. Het is evenzeer onschatbaar bij croup die vreeselijke croup, waarvan de naam alléén reeds elke moedor doet sidderen en bij angina; wonden houdt het zuiver, verkoudheid geneest het in één woord het is een medicament, hetwelk in geen enkele huis-apotheek mag ontbreken. Een huismoeder komt het elk oogenblik te pas; is het niet als genees middel, dan tot bederfwering of bij het inmaken van groenten, bij het bewaren van vleesch of visch, van eieren en van nog honderd andere artikelen meer, want in a! die gevallen doet eene flauwe oplossing van salicyizuur om zoo te zoggen, vvondeien. In Londen wordt het reeds sedert lang aangewend om de visch frisch en verseh te houden. Voor jicht en graveel is het met het saiicylzuur nauw verwante lithine-salicylaat een heilzaam middel Doch laat mij hier niet langer over uitweiden; ge mocht anders eens denken dat ik lid van de firma was, en dit is toch in geenen deele het geval. Ik vond de uitvinding evenwel van zulk een hoog belang, dat ik het wel der moeite waar dig achtte er eenigszins in het breede over te spreken. Wat Nederland aangaat, dit maakt op de ten toonstelling een goed figuur; ten minste over het algemeen genomen. Het kleine Holland hoeft zich dapper gehouden, zeide mij gisteren nog een Franschman en hij heeft gelijk. In een volgend schrijven zal ik uzelf daarover latenoordeelen en dan inzonderheid de aandacht vestigen'op de inzen dingen uit uw gewest. i B, v. S. Prijzen en Premibn van ƒ100 en daarboven. lie Km 2e Tiekk., 12 Juni. No. 19134 f20000.— No. 10752 f2000. - Nos. 92, 7616 en 7880 iéder f 1000. Nos. 2795, 12849, 15848, 16361, 18712 ieder f400. No. 18G34 f200.— Nos. 2335, 3244 4737, 7520, 8081, 12111, 14691, 17966 en 18941- eder f100. AtÖVSsc., MARKTPRIJZEN AAN DE BEUKS TE SüHIEHAM. van 13 Jur.i. Rogge: per 2LOO kilo Goursche en Libuu: ,f 18 i 3'm. - u f V M

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 3