BmealmMe Berichten. a dngon mededeelde, dat de Paus in een gesprek over Belgie met den Franschen gekant hij den Heiligen Stoel, graaf De Gabriac, verklaard had, dat hij het drjjven van zekere Belgische bis schoppen betreurt en dat die prelaten, indien zjj van hun dweepzieke bemoeiingen niet afzien, de 'voortreffelijke positie, welke de geestelijk heid in Belgie inneemt, in de waagschaal dreigen te stellen. De heer De Gabriac maakte gebruik van het hem verleende vei lof, om de woorden van den Paus openbaar te maken. Is degissing geoorloofd, dat de Paus in de wijze waarop de Belgische geestelijkheid zich in den verkie- zingstrjjd heeft gemengd, een blijk ziet, uat zijn nuntius niet genoeg overwicht op haar heeft? BELGIE. Terwijl het te Antwerpen aan tijd had ont broken om de jl. Zondag plaats gehad hebbende demonstratie met eene illuminatie op ruime schaal te sluiten, waren toch de voornaamste gebouwen verlicht, onder anderen het stadhuis met eene gas-illuminatie in het bovengedeelte van den gevel. Ook bij verscheidene particulieren prijkten de gevels met illuminatie, doch tegen middernacht viel er zooveel regen dat alle lichten spoedig wareu uitgedoofd. RUSLAND. Er is een onderzoek ingesteld tegen ongeveer 300 personenwaaronder 40 stafofficieren wegens frauduleuze handelingen bij de leverantie van benoodigdheden voor het Russische leger Sn Turkije. T II K K IJ E. De opstand onder de muzelmannen breidt zich i.uit ten noorden van den Balkan, in de districten fGabrovo en Lovatz. Ia de omstreken van Boulair zyn Russische troepen ter versterking aan gekomen. -,'vC TWEEDEKAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 17 Juni '1878. De heer O. van Rees is als kamerlid*be- eedigd en toegelaten. Het algemeen debat over het ontwei p tot herziening der lager onderwijs wet is aangevangen en o. a. bijgewoond door den generaal Ulysses Sydney Grant, de ex- -President der "Vereenigde Staten van Noord- 'ÏAmerika. vergezeld van den Amerikaanschen "gezant. De heer Wintgens begon met het ver trouwen uit te spreken, dat bij deze kwestie ieder getrouw zal blijven aan de vaan en de beginselen waaronder men gekozen werd. Hij behandelde drie hoofdbeginselen, vooral bij de onderwijskwestie op den voorgiond staande: leerplicht, kosteloos onderwijs en leekenbeginsel. Spreker is een verklaard voorstander van den leer plicht, gelijk hg meermalen heeft betoogd. De kosten acht hij het gewichtigst punt. Hij bestrijdt ten sterkste die opdrijving van kosten, waarvoor geen middelen zyn te vinden en het laten dis- poneeren der gemeente over 's lands middelen. Wat het dei de punt aangaat, keurde hij de agitatie van verschillende richtingen af, vooral •de monster-petitie, terwijl hij wenschte dat de Regeering lette op de volksconscientie en de godsdienstige belangen der natie. Ten slotte drong de heer Wintgens aaa op het behoud van het godsdienstig karakter der school in den zin van overleg der gemeentebesturen met de kerkelijke en plaatselijke autoriteiten, ter wering ook van de sociaal-democratie. De heer Schimmelpenninck van der Oye achtte het ontwerp eene transactie iusschen twee uitersten der overzijde, eene paitywet, getemperd door j,een gevoel van menschelijkheid; hij ontwik kelde de eischen der anti-revolutionaire partij ^vrijheid voor bjjzonder onderwijs en deugdel'yke 'concurrentie met het openbaar onderwijs. Mor gen voortzetting. SCHIEDAM18 Jon! 1878. Heden wordt alhier op de gebruikelijke w'yze herdacht de 63ste gedenkdag van den roemrijken slag by Waterloo. V"Het Kiescollege der Hervormde Gemeente alhier heeft heden avond uit het den 7 dezer geformeerd zestal" predikanten het volgende i - drietal gekozenG. J. de Hoest te Amersfoort, J.. Kuilman te 's ^rinsenhage eu K. W. Vet- hake te Katwijk-Binuen. Naar wij vernemen, wordt door het bestuur van de Katholieke Vereeniging nDe Grondwet" ahier, bij zijne geloofsgenooten, voor zooveel betreft hoofden van gezinnen, ter teekening aangeboden een adres aan de Tweede Kamer der Staten Generaal, iu zake de wet op liet lager onderwijs. Te beginnen met aanst. Donderdag zullen bijna alle treinen van den Hollandschen Spoor weg te Rotterdam tot de halte aan de Beurs doorrijden of van daar vertrekken. Het publiek zal door deze dienstregeling niet weinig wor den gebaat. De feestelijke uitreiking van de prijzen aan de overwinnaars iu den jongsteu schiet wedstrijd van »Oranje-Nassau" zal aanstaanden Donderdag 's namiddags te 3 uren in het lokaal Diligentia alhier plaats hebben. Na afloop dezer plechtigheid zal men zich aan een kameraad- schappelijken maaltijd in het Groot Stedelijk Badhuis te Scheveningen vereenigen. De heer Schtöder Visser heelt met 1 Aug. e. k. aan Z. M. den Koning eervol ontslag gevraagd als secretaris der Nedeilandsche Han delmaatschappij. Wij vernemen tot ons leedwezen, dat iu de laatste dagen de berichten over den toe stand van den Minister van Ooi log ongunstig luiden. (JV. B. Ot.) De Arnh. Ct. maakt de volgende juiste opmerking: ïDoor de onderw'yswet-ogitatie gaat het land eeu gevaarlijke toekomst te gemoet, wan neer de verschillende kerkeraden der Hervormde gemeente daarin een woord medegaan spreken, zooals die van Hoorn begonnen is te doen. Het kan niet anders of deuitspiaken der kerkeiaden moeten de verdeeldheid in de gemeenten doeu toenemen. Het zoogenaamde «volkspetitioune- ment" zou zijn eigen dood wel sterven; een contra-beweging kan zijn leven slechts vei leugen, omdat dan de strijd algemeen woidt zonder in den grond der zaak iets te veranderen. ïllet is toch al te dwaas eea vauti-volkspe- titionnemeat" op touw te zetten. De petitie der ullramontanen, zooals De Tijd die geeft, is zeer kort eu duidelijk. Zij zegt eenvoudig, dat de petitionnarissen in het wetsontwerp-Kappeyue de bestendiging zien van alles, wat de opeubai e school onbruikbaar maakt, en liet streven om aan de bijzondere school het bestaan onmogelijk te maken. Zij verzoekt daarom aan de Tweede Kamer want aan deze is de petitie gericht het ontwerp niet te willen goedkeuren. Hooit de Tweede Kamer niet, dan zullen de Katholieken zich wenden tot de Eerste, daarna tot den Koniug. Aan de Vereeniging ihet Nederlandsch Rundvee-Stamboek" zijn op de internationale veetentoonstelling te Parijs nog toegekend een zeer eervolle vermelding voor de stieien, en zes zeer eervolle vermeldingen voor de koeien, door haar ingezonden. Door den Hollandschen spoorweg zijn op de beide Pinksterdagen vervoerd 81,1)00 per sonen. Op den Oosteispooiweg was liet aantal 19,000. De commissie te Baaru, in een vorig O nommer vermeld, heeft in beginsel aangenomen om de aankomst vau Z. K. H. Prins Hendrik en gemalin op het paleis te Soestdyk als volgt te vieren: Eerstedag(bij aankomst):l.Eerewaclit tepaard van heeren; 2. eerewacht te paaid van land bouwers; 3. feestcantate en hymue, soti met koor te zingen door jonge dames; 4. aanbieding van bouquets, het strooien van bloemen etc. etc. door jonge dames; 5. versiering met wa penschilden, liet plaatsen van eerepoorten en tropeeën, enz.6. muziekuitvoeringen, afwis selend door een ot rrieter korpsen. Tweede dagHarddraverijen, volksfeesten vuurwerk,' illuminatie en muziekuitvoeringen. Dit voorloopig programma zal, des noodig, worden gewijzigd of verder uitgebreid. Op het internationaal congres der voor zorgmaatschappijen, dat te Parijs van 1 tot 7 Juli zittiDg zal houden, zal o. a. de heer mr, J. L. De Bruljn" Kop3 rapport uitbrengen over den toestand der voorzorgmaatschappijen in Nederland. De heer Everwijn Lange zal rapport uitbrengen over de spaarkas te Amsterdam, de heer Sassen over die te Tiiburg, terwijl nog een voordracht zal worden gehouden over de banken van leening in Nederland. De buitenplaats «Welgelegen" nabij het dorp Rijswijk, door Z. Mf. den Koning kortge leden aangekocht, zal op Maandag 12 Augustus e. k. publiek worden verkocht. Haar men vernoemt, zullen de zusters Ursu- linen uit het klooster te Geilen kerken, in Pruisen, zich met October te Heldeu-Panningen, in Lim burg, gaan vestigen, waar reeds een prachlig ge bouw voor haar in orde is gebracht. Uit de offerbus in de R.-Kath. kerk te Haarlem merliede en Spaarnwoude is een som van ongeveer f 10 gestolen. Ook een tinnen schenkkan, die de dader waarschijnlijk voor een zilveren had aangezien is uit de kerk ver dwenen. Vlaardingen. Volgens een gisteren door de reeders ïloogcrwei IT Co. ontvangen telegram uit Lerwick, wareu tie loggerschepen Zeenimf, Willem Barendsz en Jacob van Heemskerk aldaar aangekomen. Alles wel aan boord. Er was nog niets te vangen. De eerste jager had gisterenmorgen slechts 11 tou aan boord, door 16 schepen overgegeven. Delft. Een 24jarig fabrieksarbeider alhier, die Zondagmiddag met twee kameraden zich naar het terrein der Stille putten buiten de Oostpoort begeven had om vogels te vangen, kwam op eeu treurige wijze otn liet leven. Gezeten op het dak boven eeu der beerputten trof hem een toeval, waaraan hij meermalen onderhevig was; hij viel tengevolge daarvan in den put en was, toen hij er uitgehaald werd, een lijk. Den Hang. De voormalige President van de Amerikaansclie Unie, generaal Ulysses Grant, is Zaterdagavond te 7 uien 17 min. per Holl« spoor met zijne gade alhier aangekomen. De voorname reizigers werden aan het station ont vangen door hunnen gastheer, den Amei ikaan- schen gezant bij ons gouvernement, den heer James Birney, zoomede door den legatieraad bij het Kabinet van het Ministerie van Buiten- landsche Zaken, graaf Van Bylandt. Generaal Grant begaf zich door de rijen eener talrijke schare belangstellenden, waaronder mea oadetscheidene officieren telde, naar de wacht kamer en vervolgens naar het rijtuig, waarin de vertegenwoordiger der Vereenigde Staten zijne hooge landgenooten naar zijn hotel aan het Bezuidenhout begeleidde. Groningen. lu de gemeente Zuidhorn Ss ten vorigen jare een stuk land bezaaid met Probsteyer haver, waarop thans, zonder dat er weer gezaaid is, andermaal de haver is op gekomen, die uu leeds in pluimen staat. Ycendain. Een jongmeisje uit deze ge meente, dat onlangs de kermis te Groningen bezocht, vond dat het kunstenaarsleven plei- zieriger was dan dat vau dienstbode: zij vatte daaiom het plan op, zich maar dadelijk bij een troep aan te sluiten en vertrok er mede naar Zwolle. Hare familie werd dit spoedig gewaar en liet haar van daar terughalen. Naar men zegt heeft zij tot aandenken aan haar uitstapje een gebroken ann mede teruggebracht. Amersfoort. Zondag 7 Juli e. k. zul alhier gelioudeu woiden de jaailijksche algemeene vergadering van liet comité met afgevaardigden

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 2