Gemengde Berichten. Uit Sittard wordt aan de Nt Bi-Ct. ge meld, dat een openbaar onderwijzer aldaar het ultmmontnansch adres tegen de schoolwet ge- teekend heeft, terwijl een zijner collega's, die nog wel president van de Franciseus-vereeui- ging is, dat niet gedaan heeft. De Tijd levert skanteekeningen" op de rede, door den heer Moens in het onderwijs debat by de algemeene beraadslagingen uitge sproken. Zij maakt daarbij gebruik van het antwooid, door den heer Heydenryck'dign afge vaardigde gpgeven. IjTear aanleiding daarvan wijst zij er ten eerste*op, dat de heer Moens een valsche aantijging uitsprak, toen hij zeide, dat er van de zijde der petitionarissen wel eens feitelijk verzet kon komen. Feitelijk verzet toch, kwam nooit van de zijde der Katholieken, wien sinds eeuwen ook in ons land zeerveel onrecht geschiedde, terwijl juist de partij, waartoe de heer Moens behoort, van verzet tegen het wettelijk gezag niet afkeerig is. lu de tweede plaats op de beweiing van den heer Moens, dat het Katholicisme niet te klagen heeft, daar in ons land groote vrijheid heeischt, antwoordt zij, dat men immers nu tie beti ekkelijke viijheid, door de Giondwet gewaaiboigd, hoe langer hoe meer gaat beperken, zoodal het tijd wordt te klagen. En in de derde plaats'de verzekering, dat de heer Moens ook het bijzonder onderwijs een goed hart toediaagt, noemt zij een bespot ting. Zij wil van de goedhal tigheid van den Sneeker afgevaardigde niet gediend zijn, zij vraagt alleen ware vrijheid en niet-iooa's de liberale paitij, het monopolie van destaatsiuif. Als het beginsel der onderwijswet dooi de Tweede-Kamer is aangenomen, wil liet Noor den, dat de anti-revolutionaire Kamerleden een parig zullen opstaau en de Kamer verlaten zullen, - >De lieer Kuyper gaf al vroeger den raad aan 1 die heeren om zich uit de Regeeringskringen te verwijderen. Dien raad zullen velen met ons niet hebben goedgekeurd, maar nu hij eenmaal gegeven is en b\j .verscheidene verkiezingen daarnaar is gehandeld, zou het opvolgen er van, zij het nu ook in plaats van vóór den strijd, na den strijd, veel van zijn beteekenis verliezen. Het stelsel echter is verkeeid; als iedere richting, die hare wenschen niet ziet ingewilligd, giève maakt, dan is het gedaan met het constitutioueele leven in Nederland. Het aaDtal anti-revolutionaire leden in ons Parlement is echter zoo talrijk niet, dat, zoo zij dwaas genoeg waren, den raad van Eet Noordon te volgen, de gang der zaken hierdoor zou worden belemmerd. De heeren Guillauméron en Orlet zullen tegen de gemeente Rotterdam procedeeien, ten einde terugbetaling te erlangen van de door hen gestorte 6000 gulden voor de concessie der tramwegen aldaar, Uit nadere van Atsjiu ontvangen berich- ten blijkt, dat bij den aanval op onze redoute te Segli in den nacht van 28 op 29 April, 2 soldaten, 2 Chineesche werklieden eu 3 vrije kuelis zijn gekwetst. Die werklieden en koelis waren in een loods buiten de versterking ge huisvest. De aanvallers waien menscheu uit het geberg te, waarbij zich, naar liet schijnt, ook volk uit een in den omtrek van de redoute gelegen kampong had gevoegd. De ladja van Pedir is aan de zaak geheel vreemd. In den vroegen morgen tan 3 Mei werd de redoute ophieuw aangevallen, de vijand moest zicli echter andermaal met groot verlies terugtrekken. Ten einde de kwaadwilligen zoo mogelijk te straffen werd door den Gouverneur van Atsjin tot een militaire 'demonstratie besloten tot wolk einde bereids'óp 7'Mei vjjf compagnieën infanteiie en twee sectiën artillerie te Segli zp ontscheept Detriaskerade, door de Delftsche studenten op aanstaanden Dinsdag, te houden, zal des •f namiddags te 2 uren het feestterrein verlaten en langs de volgende straten trekken: Burgwal. Geer. Jaeob-Gerritstraat. Oosterstraat zuid, gedeelte, Binnenwatersloot nz, Verwers- dijk wz. Oude Delft oz. Vlamingstraat nz. Pe- persteeg. Kolk zz. OudeLangendijk. Nieuwstraat. Voorstraat oz. Binnenwatersloot zz. Hypolitus- buurt oz. Molenstraat. Voldersgracht. H. Geest- kerkhof. Oosteinde wz. Korte Breedsteeg. Koordeinde wzf 'Choorstraat. Oude Delft wz. Ilypolilusbuurt wz. Noordeinde oz. Koornmarkt oz. Wijnhaven. Voorstraat wz. Plantsoen, (van de N; 'Langendijk tot de Oostpoort.) Koorn markt wz.-Camaretten. Markt n. o. enz.zijde. •Des avonds* zal de stoet de volgende straten passeeren H, Geestkerkhof. Geer. Hypolitusbuurt wz Noordeinde wz. Camaretten. Oude Delft oz. Jacob-Gerritstraat. Voorstraat oz. Binnenwater sloot nz, Koornmarkt oz Burgwal. Hypolitus buurt oz. Kolk zz. Oude Langendijk (van de Bybelbrug tot den Burgwal.) Molenstraat, Bin nenwatersloot zz. Chooi straat. Oude Delft wz. "Wijnhaven. Voorstraat wz. Markt w., o. n. en zz. Verwersdijk. Koornmarkt wz. Het Nederlandsch koraalgezelschap, dat voor eenigen tijd te Parijs was opgericht, onder leiding van den heer J. Franco Mendes, heeft op vereerende uitnoodiging deelgenomen aan de uitvoering van koren ter gelegenheid van het nationaal feest van Zondag jl. Aan de Prov. Qron. Gt. wordt gemeld, dat de hoofdonderwijzer der bijzondere school voor christelijk nationaal onderwijs te Oppenhui- zeu volgens gerucht zijn ontslag heeft aange vraagd, omdat gebleken is, dat hij een meisje van 10 jaar heelt willen dwingen tot het plegen van onzedelijke handelingen. De bloemstengel der bloeiende Agave in het plantenhuis der Rotterdamsclie Diet gaarde had den 25steu Juni een hoogte van 2 35 meter bereikt. Na dien datum bedi oeg de groei, eiken middag te 12 uren aange teek end, achtereen volgens 'lü'/t, 13%, 14Vs, '1'iVt 10, 11, 7 en gisteren te 12 uren centimeter, zoodat de geheele hoogte toen 3.23" meter bedoeg. Een echtpaar uit Beek (Limburg"! is op last der Frausche Regeering ia België gearres teerd, onder beschuldiging van te Parijs juwee- len te hebben ontvreemd ter waarde van ruim 100,000 franken. De gearresteerden behooren tot eene der deftigste familiën in Limburg, Volgens opgaie van het Bureau Veritas zijn in de maand Mei 1878 verongelukt 92 schepen, als: van Engeland 40, Amerika '12, Frankrijk 9, Duitschland 4, Denemarken 4, Noorwegen 4, Holland 3, Zweden 2, Italië 2, Spanje 1, Griekenland '1, Mexico 1, Poitugall en 8 van onbekende natiën; hiervan zijuiube- giepen 10 schepen waarvan nadere bijzonder heden outbroken. Stoombooten 6, als: van Eugeland 5, Holland 1, waaronder 2 daar nadere bijzoudeiheden niet vau opgegeven zijn. Dat het gevaarlijk is, zich meteen hond in een weide te begeven, waar koeien grazen, bleek weder te'Brummen in de gepasseerde week. Een viouw begaf zich, vergezeld van een hond in een weide, om daardoor een korteien weg te nemen; nauwelijks was zij in die weide, ot de koeien kwamen op den hond af en kwetsten teveus met hun horens de vrouw ia de borst. Zoo niet de bewoners in de nabijheid het on geval dadelijk opgemerkt en de vrouw ontzet hadden, waartoe men een wageu moest gebrui ken, daar de koeien telkens,-als razend op de vrouw aanvielen, zou zjp'zeker onder de aan vullen bezweken zijn;/zelfs vreest xnea nu neg haar niet in het le/en te kunnen behouden. Vlaardingen. —4 Gisteren is alhier gearriveerd de vierde haringjager, zynde de logger 2'ram, stuurman L. dei Zeeuw, aan boord, hebbende •407Vï tón haring,-bestaande uit 372SA ton vólle en 343/v ton maatjesharing, overgenomen uit 26 schepen. Ook de vijfde haringjager, de hoeker Mario, stuurman C. Schouten, is aangekomen, met 523 ton haring. Pernis. Gisterenmorgen, geraakte een visch- schuit, van hier naar Vlaardingen bestemd, ten gevolge van overlading, even buiten deze haven vol water, waardoor de schuit zonk, tengevolge waarvan de schippersknecht, vader van een gezin, ongelukkig het leven verloor. De schip per is drijvende op de luiken gered door de bemanning van de Vlaardingsehe stoomboot. Maassluis. Gistereu ariiveerde weder een alhier te huis beboerende haringvaoger, nl. de logger Louiseschipper J. Smit, van do maat schappij voor zeevisscherij, met 60 tonnen haring van eigen vaugst en 122 tonnen, van 4 aan die maatschappij behoorende schepen overge nomen. Haarlem. In de Dinsdagavond gehouden vergadering der alhier opgerichte kiezersver- eeniging Eaarlem zijn tot bestuursleden gekozen de heeren C. L. M. Sinissaeit, C. VanAsperen van der Velde, mr. A. J. Enschedé, H. M. Van Dorp en F. J. Meijer. Tegelijkertijd is het reglement vastgesteld. Alkmaar. Dezer dagen nam alhier een man bij een winkelier een ham weg, die aan de deurpost was opgehangen. Bedaard slapte hij toen den winkel binnen, deed den winkelier voorkomen en vroeg hem 't hammetje eens te wegen. Aan zijn verzoek werd voldaan en hij kreeg ten antwoord, dat de ham een gewicht vertegenwoordigde van 10 kilogram. Op 'zijn vraag aan den winkelier hoeveel hij verschul digd was kreeg hij ten antwoord: «Niets, ga je gang maar." Natuurlijk verkeerde de win kelier in de meening, dat de man 't weegloon wou betalen en niet dat hij een hammetje I cadeau maakte. A ij mogen. Eene moeder te dezer stede, die zich even van huis verwijderd had, vond bij hare terugkomst haar kind in de wieg ver brand. Ossenilreeht. Alhier is een geval van honds dolheid geconstateerd. Reeds zestien honden, waarbij zich de verschijnselen voordeden, zijn afgemaakt. X Ylissingen. Een jeugdig weikman, die dezer dagen te dezer stede verhit van zijn werk thuis kwam, is bezweken aan de gevolgen van een koud voetbad dat hij ter verfrissing nam. Aau den giooten schaakwedstrijd te Par'ys nemen elf speleis deel, van welke twee reeds medespeeldeu op het schaaktournooi, te Londen in 1851. Ziehier met welken uitslag (de eerste cijfeis duiden gewonnen, de tweede vertoreu partijen aau): Winawer (Rusland) 8—0; Black burn (Londen) 71; Rosenthal (Parijs) 5l/g—2Vj; Andersen "(Bi eslau) 5—3; Zukertort (Bellijnen Londen) 5—3; Oleic (Besanfou) 53; English (Weenen) 3Vs41/»; Bird (Londen) 3—5; Mac kenzie (New-York) 35; Gifford (Par'ys en Londen) 17: Pitschell (Stuttgart) 08. Heeft de Kohin-oor veel bekijks op de Parijsche tentoonstelling, hetzelfde kan gezegd worden van de ^diamanten der Fransche Kroon" (waartoe ook andere kostbaarheden der juwee- len gebracht worden). Volgens een inventaiis, opgemaakt onder de Regeering van Lodevvijk XVIII, bestonden zij uit niet minder dan 64,000 stuksv die -destijds (geschat werden op eene waarde -van 21 millioenDe voornaamste dia manten zijn de Bet/ent en de Sancy. Tot de kost baarste stukken moeten vootts gerekend worden het Keizerlijk zwaard, terwaarde van 240,700 fr., de plaat met tfbrillanten, bekend onder den naam van den '<Méiligen Geest, eene waarde bezittende van 386,000 fr., eene paiure vau paarlen, die geschat wordt op 4;165,000 fr. Eene andere paiure van diamanten en safliers heeft gekost 280,000 fr. De Fransche kroon, die omstreeks 3300 edelgesteenten bevat, on der welke de Regent, komt op den inventaris voor ter waarde van 14,700,200 fr. Geruimen tijd geleden werd vrouw Lerou- deau van Chkteaufort wegens vergiftiging van haren echtgenoot tot 20 jaar dwangarbeid ver oordeeld, hoofdzakelijk op het getuigenis van een apotheker van Versailles, die als expert verklaarde dat Leroudeau met zuringzuur was vergiftigd. De veroordeelde bleef haar onschuld volhouden en teekende appel aau tegen het vonnis. Het hof ontdekte een fout in den vorm; de expert had niet op de gebruikelijke wijze den eed afgelegd. Het geheele proces werd vernietigd en vrouw Leroudeau stond ander- maal voor hot hof van assises terecht. Het lijk werd opnieuw onderzocht en ditmaal wer den Vulpian, Würtzen Bergeron geraadpleegd. Deze verklaarden eenparig dat Leroudeau niet door vergiftiging was gestorven, maar aau de gevolgen eener organische ziekte. Vrouw Le roudeau werd vrijgesproken; zonder de fout tegen den vorm zou zij nu reeds in een ker ker zuchten. Een zeer goedkoope methode van straat verlichting is door Piekton aan de gemeente raad van Liverpool voorgesteldhij wil de electrische verlichting door eb en vloed in werking brengen. Een zeventienjarig jongeling van gegoede familie, te Remscheid, in de Rijnprovincie, ontving dezer dagen van zijne moeder eene ernstige'terechtwijzing en geraakte daardoor in zulk een'drift, dat hij een bijl greep en op haar toesprong. Met een klein kind op den arm snelde zij naar een aangrenzend vertrek en sloot de deur achter zich toe. De zoon beukte daarop zoo woedend op de deur dat alles begon te kraken, zoodat de moeder in haren angst met het kind op den arm uit het raam sprong. Ongelukkig bleef zij met de voeten haken en sloeg, van. ongeveer 5 meters boven den groud, met het hoofd voorover op de binnenplaats Bij de afzending van dit bericht bestond er weinig vooruitzicht dat zij het leven zou be houden. Zij heeft ten stelligste geweigerd de aanklacht tegen haar zoon in te dienen, zoodat de jongeling, die onmiddellijk was geanesteerd, weder op vrije voeten moest worden gesteld. Eenige dagen geleden weid in de dag bladen medegedeeld dat te Chorkow eeu negen jarige knaap zijne moeder heeft vermoord, omdat z'y door het aanknoopen van een nieuwe liefdesbetrekking, naar de meening van het kind, de nagedachtenis van zijn vaderoutlieiligd had. Deu 22sten Juni jl. is de Ojarige moor denaar gevonnisd en nnur Siberië gebannen. Vrijdagavond, om half elf, werd een poging tot zelfmoord door verdrinking gedaan door M een jongman van 26 jaren, die van de Goudsmidskaat ie H&vre, te water sprong. Op korten afstand bevond zich een handelsreiziger Cdie eenige oogenblikken te voren een dispuut met zijn meisje had gehad en in een booze bui was weggeloopeu. IIij hooit den val van den zelfmoordenaar en vermoedt dat het zijn beminde is, ijlt terug en spiingt te water. Maar ook het meisje had deu val van den. zelfmoordenaar gehoord en toegescho ten ziet ze haar galant O. in ,het water, en springt hem na. C. die inmiddels'betnei kt dat hij zich vergist had, zwemt terug en,vindt zijn meisje, dat daarop door hem gered wérd, terwijl door de inmiddels aangekomen'politiemacht niet dan met groote'moeite ook de zelfmoor denaar M. gered werdr Een Chiheesche zaag,"'zo'o'als'die volgens de Revue lndmtrieïle, onlangs afin tie Société des Ingenieurs civih te'Pafijs voörgéjeg'd werd, bestaat uit een gebogen stuk bamboe) t'üsschéu "de einden waarvan eeu inessinndraail 'e-esimrfniMi

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 3