Gemengde Berichten. durende de Kerstdagen van '1S77 aldaur gehou den. Ofschoon het algemeen ^bestuur zich niet met de oprichting kon vereenigen, werd door de meerderheid der leden daartoe bij stemming besloten, en het lidmaatschap niet alleen open gesteld voor werklieden, maar voor iedereen. Zondag is voorloopig een bestuur gekozen, be staande uit negen personen, waarbij zich nog zeven leden als commissie hebben aangeslol. .1, die gezamenlijk een concept der statuten zulten opmaken, waarvoor het Duitsclte program als model is gekozen. Daze commissie zal de resulta ten van hare bemoeiingen Zondag a. s. in eene vergadering van leden bekend maken. Aan vankelijk is nog geen jgrqot getal leden toege treden, omdat velen zich tegen den naam der vereeuiging van sSociaal-demoeratische" ver zetten,'Mocht men echter kunnen goedvinden, dezen naam te wijzigen of te veranderen tiaar gelaug van het--verschil der omstandigheden alhier met onze naburen, dan verklaarden velen zicli bereid mede te zullen werken tot het ver krijgen van algemeen verplicht kosteloos onder wijs, algemeen stemrecht, enz. Mer: schrijft aan het Vad., dat op last tier liegceiitig door een der ingenieurs weder opmetingen gedaan worden voor een eventueel te graven kanaal door de Geldersche Vallei. Men schrijft uit Terschelling aan de IK 22 Oi. Aan het strand der Noordzee hebben eenige zoölogen een barak opgeslagen, voorzien van de benoodigde instrumenten. In den korten tijd van hun onderzoek alhier hebben reeds een menigte soorten van zeedieren de revue gepasseerd. Door een Volendammer visscher word onlangs een zonnevisch gevangen, een diersoort, welke hier hoogst zelden, 'doch in de Indische wateren menigvuldig wordt aange troffen. De kop van het dier is bijna half zoo groot als het geheele lichaam; van achteren is het rond, in de gedaante vau een halven cirkel; de rugvin eindigt in fijne haartjes en het ge heele achterlijf is n,an beide zijden in de rondte van scherpe stekels voorzien, 't Dier behoort tot de platvisschen eu heeft weinig vleesch onder de dikke opperhuid. Het aantal weekbladen zal eerlang weer met één vermeerderd, worden Bij den uitgever W. G. L, De Nobel, te Haarlem, zal met 3, Augustus a. s. worden uitgegeven een^Geschiedkundig en Weten schappelijk Weekblad voor het Nederlandsche volk," onder redactie van P. Vergers. Het doel van dit blad is, de kennis onzer geschiedenis meer algemeen te maken en bij andere nuttige zaken den lezer een degelijke lectuur te bezorgen. De heer Swels, directeur van de stads- waterweiken te Kampen, heeft eene uitvinding gedaan, waarvan de toepassing onmiskenbaar van veel nut is. Er zijn op de meeste wegen en niet het minst langs spoorwegen, wegaf- sluitingen en wanneer rnen in een rijtuig gezeten is,'moet men afstjjgen om ze te openen en to sluiten, wat natuurlijk oponthoud en tnoeielijk- heden, spins zelfs gevaar oplevert. In de Kamper Courant vindt men nu gewag gemaakt vau een afsluiting die; men rijden de kan openen. Het wordt aldus omschrevenEen basculeerende plaatijzeren sliiitboomzoovvat een "palm in middellijn, waaraant een hek van zwaar band ijzer is oevestigd, .welk hek bij het opénneèr bewegen van den sluitboom in en uit elkander vouwt ófscharniereü kan: Het openen en sluiten van liet hok kan reeds plaats hebben op onge veer 5 meter afstand voor den boom, waartoe niets anders noodig is 'dan een kleine beweging met de hand aan een wieldat ter zijde van de passage op een ijzeren staaf is bevestigd, op' welke staaf of as een karnwieltje zit, wer kende op een kwadrant aan den sluitboom' bevestigd.-Het' toestel kan daardoor op- en neör bewogen worden en in beide standen in rust worden gehouden door een tegengewicht. Uit Drente wovdt bericht dat de rogge in geen 'jaren zoo naar wensch heeft gestaan als thans. Op de wijduitgestrekte esschen, soms uren ver -in omtrek, wordt het oog bekoord door de prachtige schoven, sommigen reeds in den band (gemaaid) en van zoo dikke, gave korrel voorzien dat de oudste lieden z'ch nauwelijks kunnen herinneren dit zoo vroeg en toch zoo rijp te hebben aanschouwd. De opbrengst wordt, zonder overdrijving, op meer dan het dubbele van andere jaren begroot. Een ingezetene van Groningen vertoonde jl. Maandag aan de redactie van de Gr. Cl. een rijpe vijg, aan een boompje gegroeid, dat bij vóór twee jaren als stek van een ouden vijgeboom genomen en in een pot opgekweekt had. Het is op nieuw een bewijs van den invloed, dien eene zorgvuldige behandeling op den wasdom en den groei van planten en booinen heeft. Itoltcnlnm. liet drukke gebruik der drink- fonteinen, die, eenigen tijd geleden aan bet Wiliemsple'm en de Boompjes te dezer stede zijn geplaatst, heeft eenige ingezetenen er toe geleid, om een achttal dezer inrichtingen ten geschenke te geven. Voor de plaatsing eener drinkfontein in de Nieuwe Plantage heeft een onbekende eeite niet onaanzienlijke som ten geschenke gegeven. Aldaar zal dus mede bin nen kort gelegenheid zijn om het heldere water der drinkwaterleiding te verkrijgen. Nli. Qt Amsterdam. De commissie, die zich hier ter stede gevormd heeft om op 24 Augustus feestelijkheden te houdenbij gelegenheid van het huwelijk van Prins Hendrik, heeft van dit voornemen afgezien. Op dien flag zal echter in het Paleis voor Volksvlijt een groot feest plaats hebben. Als de Prins met zijne gade Amsterdam bezoekt, zullen de openbare feeste lijkheden geschieden, die oorspronkelijk door de commissie op 24 Aug. waren bepaald. Eeuige leden uit haar midden hebben Maandag een oinjjeihoud geluid met den Burgemeester, ten einde zijn oordeel over het plan te vernemen, vergunning te vragen voor een optocht enz. De commissie bestaat uit bestuursleden van werkliedenvereenigingenliedeitafels enz., bij gestaan door eenige andere heeren, die voor de zaak ingenomenheid betonnen. (Jió/.) Assen. Te dezer stede spiong Maandag zekere E..die oueenig met zijn vrouw leefde en haar sinds acht dagen verlaten had, in het N. Willemskauanl. Toen hij van uit de diepte weder boven water kwamriep hij evenwel om hulp; rnen snelde toe en redde hem, maar na weinige oogenblikken gaf hij toch den geest. Mjmegeu. Aan de vereenigiug tot opne ming en opvoeding van verwaarloosde weezen alhier en te Neeibesch is door wijlen den heer J. Sipmitn een legaat vermaakt groot f -j 000. Volgens liet Athenaeum zal eerlaiur een a O nieuwe bundel gedichten van Tennyson het licht zien. Het einde van den grooten schaakwed strijd tg Parijs begint te naderen. Winnwer heeft gewonnen löVe partijen, Zukertort 14V2, Blackburn 'ISVs, Andersen 12, Mackenzie li1/®, Bird '11,.'Rosenthal '10, English O'/s, Clère 8V2, Mason Q'/a, .Gilford 3Vs en Pitchell 2. Dé moordenaar van het gezin te Llangibby bij Newport, een Spaansche matroos, Joseph Garcia genaamd, is ter dood veroordeeld. De eigenaar van het vKaiserhof" te Berlijn mag de dagen van het Congres wel met gulden letters'in "zijn kasboek schrijven.'De Engelsche afgevaaidigden, benevens de 16'attachés en de ambteniuen Vvan"!lord Salisbury, té zartién omstreeks 50 personen, bewoonden 63 kamers. Ilun gezamenlijke rekening beliep 40,000 mark, of pei; dag '1*120. Lord Beaeousfield had voor zichzelf een geheele rij vertrekken in gebruik. Zijn nota bedroeg 28,000 mark, bovendien gaf hij een fooi van '1000 mark voor de bedienden. Aan den correspondent van de Times heeft het verblijf te Berlijn meer dan 47,200 francs gekost, waarvan meer dan de helft aan telegrammen is besteed: minder groot, maar toch aanzienlijk waren de uitgaven der andere journalisten; die van den vertegenwoordiger van de Temps beliepen 6000 fr,, waarvan 3600 fr. aan telegrammen. Onder de Engelsche jonge dames, zegt de (xloheschijnen de sterke zwemtooren van kapitein lloytun naijver op te wekken. Zoo heeft miss Beck will 1 dezer tinnen een tour de force te water gedaan, die evenzeer vermelding verdient als die van den Amerikaan. Zij begaf zich aan de Westminslerbrug te water, zwom van daar naar Richmond en vervolgens naar Marlake" een gezameld keu afstand van 20 mijlen, en heeft dien in 6 uur 20 minuten afgezwommen. To Saarlouis is een man van 76 jaren gevonden, die nu sedert 4S27 aan een ketting lag, die hein alleen ruimte liet om in en uitzijn bed te komen, llij was in '1S25 soldaaten toen wegeus krankzinnigheid naar een gesticht ge bracht, maar twee jaren later als ongeneeslijk ontslagen, en de (Jirecteur van liet gesticht moet toen, in «cherts of in ernst, 's mans bloedverwanten hebben aangeraden den onge lukkige aan een ketting te leggen. Die raad is letteilyk opgevolgd, maar overigens werd de patient goed behandeld. Zijne kampr en zijn bed waien zindelijk en zijn eten was goed; zijne gezondheid liet nok niets te wenschen over en van den ketting wilde hij niet losge maakt worden. - Denemarken behoort tot de weinige Staten van Europa, wier vermogen hun schuld overtreft. De staatsschuld bedroeg op den 3In Dec. 1877 476 tnilSioen kronen, maar raea moet daarbij in het oog houden, dat Denemarken in de laatste jaren 67 millioen kronen aan spoorwegen besteedde; 86 millioen kronen waren in de staatskas en de staatsdomeinen zijn veel meer waard dan het ontbrekende. (3 kronen 2 gulden). De bevolking van Denemarken bedraagt ■1,959,000, die van IJsland 7200, van Groenland 9800 en van Deensch West-Indië 37,500 zielen. De bevolking van Kopenhagen is sedert 4801 meer dan verdubbeld en wordt met die van de voorsteden op 250,000 geschat. Het aantal hu welijken is in de laatste jaren «terk toegenomen, dat der onechte geboorten verminderd. Op Zwe den en Noorwegen na is de stei fte in Denemar ken geringer dan in eenig ander land van Europa. De zelfmoorden, die na 4871 gestadig verminderden, werden sedert 4876 weer talrij ker; in 4875 was !run aantal 490, in 1876 500, in 4877 506. Denemarken beslaat een opper vlakte van 6,944,000 ton ('17 ton ongeveer 55 ares), waarvan in 4 S76 5,200,000 ton bebouwd werden, of 370,000 meer dan in 4866. Het aantal paarden bedroeg evenals in'1866 in 1876 352.1)00. h"t hoornvee '1,153,000 stuks of ruim '150.000 meer dan in 4866, het aantal schapen "1,719,000 of' 45(1,000 minder dan in 1866; de varkens waren sedert 4866 van 380,000 tot 500.000 aangegroeid. De grond is in meer dan 200,000 deelen verdeeld; van de 2S0,0C0 familiën ia het Koninkrijk zijn slechts 26,000 eigenlijke huurders, de overigen zijn alle grond bezitters. Het verbruik van geestrijke dranken, koloniale waren, manufacturen is sedert i860 sterk toegenomen; vooral wordt in Denemarken veel suiker, thee, tabak en spiritus verbruikt. Niet tegenstaande de tobneming der bevolking steeg de uitvoer van veeteelt-producten nog. In de laatste 10 jaren echter nam de land bon wpro-, ductie af, zoodat Denemarken geen koren genoeg heeft.. Voornamelijk drijft Denemarken handel met Engeland en Duitschland, en dan nog, maar veel minder, met Zweden en Noor wegen. De Deensche handelsvloot bestond den In Jan. 1877 uit 3300 schepen, metende 260,000 ton. Onder de benaming van spirophore be schrijft Woiltey een door hem uitgedacht werk- tuig, ge«chikt om verstikten of drenkelingen tot bewustzijn terug te brengen. Het bestaat uit oen ketel, waarin de patiënt geplaatst wordt tot aan den luis, waar een luchtdichte afsluiting het ge.heele lichaam van de buitenlucht afsluit. Door een zuigpomp wordt de lucht in den ketel verdundwaardoor de borstholte zich met lucht vult; door het inlaten van lucht wordt de opgenomen lucht weder uitgedreven en op die wijze eene kunstmatige ademhaling teweeg gebracht. Deze bewerking geschiedt 48 maal per minuut, ten einde de natuurlijke ademhaling na te bootsen. In sommige streken van Italië heeft de sprinkhaan den geheelen oogst vernield !n de laatste jaren doet de sprinkhanenplaag zich in Europa veel meer voor dan in 't begin van onzen leeftijd. In vroeger eeuwen werden ge heele landstreken door sprinkhanen vernield en brachten hongersnood teweeg. Bij de versnelde middelen van gemeenschap is voor dit laatste wei niet veel vrees meer, maar 't is toch een verontrustend verschijnsel, dat deze verslindende beesten reeds tot diep in Duitschland doordrin gen. Het volgende alleraardigste staaltje uit het leven der ooievaars wordt door den heer Hugo Hazslinsky medegedeeld. In het Hongaarsche plaatsje Kezerzt nestelde een ooievaar op de bouwvallige schuur van een landbouwer. Toen de schuur werd afgebroken liet de eigenaar het nest met de jongen er in zeer zorgvuldig naar de nieuwe schuur overbrengen en de ooie vaars verlieten hun nieuwe nest niet. Den vol genden zomer echter ging de landbouwer ver huizen naar een andere hem toebehoorende bezitting te Tiba, op ongeveer een "uur, afstands. la dit doip was nog nooit een ooievaar ge weest. De ooievaars uit Kezerzt bezochten echter nog in denzelfden zomer hun voormaligen meester en brachten voor zij het land verlieten dagelijks eenige uren te Tiba door. Toen iu het vooijaar de ooievaars terugkeerden begaven zij zich terstond naar Tiba, waar zij hun nest bouwden. Amerikaansche ham. Prof. R, He«cliel, te Weenen, waaiscliuwt tegen het gebruik lan Amerikaansche ham. Terwijl, naar zijne bevin ding. onder de 2000 a 2500 Westfaalsche hammen ééne door trichinen is aangedaan, zou. naar de bevindingen in N.-Diiit«cliliuidééne van de 5 a '10 Amerikaansche hammen Iriuhineus zijn. Een eenvoudig middel wordt in de Dnitsche bladen aangegeven om te onderzoeken of wijn met fuchsine is gekleurd. Met giet slechts in de holte van de hand eeuige dtappels wijn en houdt die er eenige oogenblikken iu; laat de wijn een heldere roode vlak op de huid achter, die niet met enkel water kan worden afge- wassehen, dan is er fuchsine in de wijn. Hei nut van de mieren bij de ooftteelt. In de provincie Mantua is het gebruikelijk, aan den voet van eiken olijfboom een mnieien- kolonie" ie vestigen. Men i« daar oveiluigd, dat reeds in hetzelfde jaar de boom vrij zal zijn pn blijven van insekten. Dat het dwaas heid is te meenen, dat mieren zieke vruchten en zieke boomen teweegbrengen, is zeker, sinds Ratzeburg bewees (en dat is al lang geleden), dat de mieren de nphissoorten larven en-pop pen, vernielen en alleen dat ooft aantasten, dat reeds gebarsten of door do vogels bedorven is* Ouder de benaming blauwe alizarine is door Prud'homme eene nieuwe verfstof ge maakt, die hij verkreeg door glycerine en geconcentreerd zwavelzuur op een der leden van de antraconreeks te laten inwerken. Hij

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 3