Gemengde Berichten. A I Moge dil ImoasWken 7ich^nnk elders open baren 't geen wij niet betwijfelendan zal, dat voorzeker een spoorslag te meer zijn voor de Regeering om zdo spoedig mogelijk een nieuwe schutterij wet in 't leven te roepen. Van de verminkte Zweedsche adelborsten zal de een met een kunsthand in de Zweedsche Marine actief blijven dienen, en de ander, die oen arm verloor, den sedentaire betrekking bekomen. De jongste Von Arbin geheeten, is reeds zooverre hersteld, dat hij eene wandeling heeft gemaakt. Hij zal spoedig vertrekken. De oudste, Schutz, is door belangrijk bloedverlies nog steeds bedlegerig. De goede verpleging in 's Rijks Marine-hospitaal geeft alle hoop, dat ook deze jongeling spoedig in beterschap zal toenemen. Aan de Middellmrgsche Courant wordt o. a. het volgende uit Parijs geschreven: sOngetwijfeld zal ik u niets nieuws vertellen i als ik u zeg dat Nederland op (ie tentoonstel ling alhier de rol vervult van den chevalier de la trisle figure. Iedereen die hier komt is het daar volmaakt over eens. Uitramontanen, posi- tief-christelijken en liberalen mogen samen has pelen over wat zij willen: zoodra zij op het Ohamp de Mars komen, heerscht de meesi vol maakte overeenstemming tusschen hen. Zij schamen zich allen over de ongelukkige wijze waarop wij hier met de gansche wereld in het strijdperk treden en kunnen maar niet begrijpen, I hoe zulk een prulleboel zóóveel geld kan kosten, iets waarvoor ook mijn verstand zoo stil staat als een verroest horloge. ïlk weet niet of de leden van de hoofdcom missie tijd genoeg over hebben om veel hun hoofd te breken met het lezen van Hollandsche couranten; maar, als dit het geval mocht zijn, ilnn moeten ze zich, dunkt mij, wel allesbehalve aangenaam gestemd gevoelenwant zij hebben 1 vooral in de laatste dagen heel wat te lijden. Er is veel inderdaad waars in al die beschou wingen en opmerkingen 'het doet my leed voor de heereu dit te moeten erkennen, maar toch rnogen we niet alle schuld op hun hoofd laden. Het is enne onbetwistbare waarheid, dat zij door eene beteie regeling vee! hadden kunnen goed maken; ze hadden er voor kunnen zorgen dat alles zóó aeplaatst svaie. dat het voornaamste het best uitkwam; ze hadden in veel opzichten voor een behoorlijk pakje" kunnen zorgen, maar méér toch ook niet. Nederland's in- dustiiëelen dragen er in de eerste plaats de schuld van, dat we bij andere natiën zoo he melsbreed achter staan; do bekrompenheid, de zuinigheid daarvan de inrichting onzer afdeeling de onmiskenbare bewijzen draagt, heeft wel veel schijn van een karaktertrek van ons volk; want we vinden die evenzeer misschien in nog hoogeie mate bij de inzenders zelf. En die ons land en onze industrie maar een beetje van nabij kent, zal dien karaktertrek nog sterker vinden spreken door het schitteren van het meerendeel onzer groote industriëelen door totale afwezigheid." In Genderen (Land van Bèusden) bestaat eene Hervormde gemeente, die '25 tnanslidmatun telt. Van deze 23 bekleeden 13 heeren den gewicliligen post van kerkvoogd, 4 dien van notabele,' 3 zijn ouderling, 3 fungeeren als diaken, 1, is voorzanger en nog een ander koster, Ij raó'dat "15 leden kerkelijke betrekkingen be- i kieeden in eene gemeente, waar noglOandeie leden snakkende zijn uaar de eene of andere nog te scheppen kerkelijke betrekking. Gen-' .deren was steed.? ^kerkelijk berucht." In 508 ,was het hier, dat de reformatie in Noord-Bra bant het eeist hare gezegende werking begon. In 1834 broejde de weleer,waarde heer Schollen hier zijn nfscheidiugseitje uit. Wie weet, voor wat grootsch Genderens- kerkje nogbesteind is! i ArnhCl.) De volkstreinun van Rotterdam, Amster dam, ~s.Gwmuhage..eti- Utrecht, hebheu.gistei en... morgen 3300 personen naar Amsterdam vervoerd Te Amsterdam alleen waren den vorigen dag O O reeds 2200 kaarten genomen. Te Bergen-op-Zoom heeft Maandag een zwaar onweer gewoed, vergezeld van storm en hagelslag. Vruchten en veldgewassen hebben veel geleden; ia de stad zijn hier en daar schoorsteeneu, pannen en gedeelten van muren neergestort, terwijl in den omtrek op verscheiden plaatsen brand is ontstaan. Ook boven Utrecht brak een onweersbui los. Gisteren namiddag ontlastte zich boven 's Hertogenbosch een zwaar onweder, vergezeld van hevige stortregens, waardoor de straten in somige wijken geheel onder water werden gezet. De bliksem sloeg in den schoorsteen van een gebouw, dienende tot armenschool, geluk kig zonder brand te veroorzaken, zoodat het groot aantal kinderen, dat zich in de school bevond, met den schrik vrij kwam, Het middelpunt van een storm, waaiende uit het Z. O. tot nooi dwest, vergezeld van regen en waarschijnlijk weerlicht, voorafgegaan door lagen barometer-stand, kan omstreeks den 27sten op de Britsohe kusten en een gedeelte der Fransche kust verwacht worden. De baan van den storm ligt vermoedelijk tusschen 40 en 50° NBr. en van af 30" WL. en van daar noordoostelijk naar de Britsche kusten. In een kort artikel in JEigen Haard voorkomende, wordt gezinspeeld op hetgeen de phonograaf eenmaal nog voor de maatschappij kan worden. Daarin leest men: sHoe opgetogen ^de kinderen zijn, wanneer hunne poppen niet alleen npapa" en smama" zuilen kunnen zeggen, maar ook zullen kunnen spreken, zingen, weenen, lachen, of wanneer de dieren van hun menagerie het hun eigen geluid zullen voortbrengen! Het schrift zal al meer en meer op den achtergrond geraken. De menschelijke stem zal alles doen. Weinig be- teekent het, dat de orgels dor toekomst, in plaats van ous de ooren te verscheuren, de betooverende bas- en tenorstemmen zuilen weêr- geven onzer meest geliefde zangers, maar tot in het oneindige zullen de toepassingen van dit werktuig worden uitgebreid. Iu plaats van boe ken zal meu phonugrammen koopeu, iu plaats van brieven phonogrammen krijgen. Postkan toren en telegraafkantoren zullen in phouografie- inrichtingen (hoe zullen wij ze noemen?) veranderd worden, en wat langs dezen weg van onze concerten worden kan, wie zal het zeggen? Naast de naaimachine zal de phonograaf in ieder Huisgezin prijken." Volgens de Qoudsche Courant zou een landbouwer te Polsbroek, Westerhout genaamd, verdacht zijn van zijne viouw vergiltigd te hebben. Terwijl zijne vrouw voor eenigen tijd over leed, scheen hij nu voornemens zich opnieuw met eeue, naar het gerucht zegt, niet onbe middelde weduwe in den echt te vei binden Daarop heelt, zegt meu eene dienstbode met wie hij op een intieiueu voeLvurkeeide, brieven openbaar gemaakt, waaruit bleek dat de eerste vrouw niet haar nutuui lijken dood was ge- Slurven. De man is gearresteerd. Rotterdam. In Augustus zal ook te dezer steile een inrichting worden geopend tot den verkoop van onvervaLclile melk. Delft. Na een zeer kortstondige ongesteld heid' is gisteren te dezer stede overleden de heer dr. L. (Jolien Stuart,' directeur der polytechni sche school. Voor de maatschappij en de wetenschap is dit afsterven een groot verlies. 'De overledene was-een hoogst verdienstelijk man en een goed burger, vol ijver voor de openbare belangen en vol liefde en toewijding voor de taak, die hem als hoofd van eene onzer gewichtigste instel lingen. van. onderwijs was opgelegd. Zijn onverwachte dood zal hij velen ccn diepen indruk van leedsrevoel achterlaten. Arnhem. Te dezer stede heeft oen twaalf jarige knaap de ouderlijke wouing verlaten en zich naar een naburige stad begeven, om als bakkersknecht in dienst te treden. Na zes dagen gelukte het eerst de in angst verkeereude ouders den knaap te vinden, terwijl hij bij de klanten brood rondbracht. Roermond. JL Dinsdag barste alhier tus schen '1 en 3 uur een onweder los als slechts weinigen zich herinneren ooit te hebben bij gewoond. Uit liet zuidwesten opkomende, kwam het later veel heviger uit het oosIpu terug, gepaard met een geweldigen slagregen en een weinig hagel. Alles dreunde van de ratelende donderslagen. Op verschillende plaatsen iu en orn de stad is de bliksem ingeslagen, onder anderen op den toren van de Munsterkerk, waar hij langs den afleider verdween. Van een paar woonhuizen in de onmiddellijke nabijheid van de stad zijn de schoorsteenen en eenig uitstekend muurwerk en van de Turkschrood- ververij mede een hooge schoorsteen getroffen, zonder dat er brand ontstond. Zoo hevig was de regen, dat onder Maasniel een in brand ge slagen huisje letterlijk uitgeregend is. Op het telegraafkantoor werden de toestel len zoodanig toegetakeld, dat de gemeenschap geheel verbroken was. Vreemd is 't dat een of drie uur ten noorden der stad en naar den kant van Maastricht het onweder zich niet heeft geopenbaard. De hitte, die dezen morgen al met ruim 80° Fahrenheit begon, was, nadat het onweder voorbij was, nog weinig verminderd. In de omstreken der stad ligt het nog te veld staande koieii plat op den grond. Een EngeFche spoorweg-maatschappij heeft, met het oog op het jcomfnrl" van reizigers ia deze dagen van buitengewoon hooge tempe ratuur, het wenschelijk geacht o,i verschillende stations op liet perron een glas water met kunstmatig ijs verkrijgbaar te stellen tegen be taling van één penny. De reizigers behoeven hunne coupé's niet te vei laten, maar het glas water zal door het portier aan den dorstige ter verfrisscliing worden overhandigd. Voor- loopig za! dit op de lijn Londen—Brighton, waar geregeld pieiziertreinen loopen, in praktijk worden gebracht, maar te oordeelen naar den algemeenen bij val, verwacht men dat andere maatschappijen weldra dat loffelijk voorbeeld zullen velgen. Misschien zouden Nederlandsche spoorweg maatschappijen aan de reizigers denzelfden - dienst kunnen bewijzen. In Engeland is reeds een pleiziertochtje naar Cyprus georganiseerd, dat als jachtterrein wordt aaubevolen. Het uitstapje zou 6 maanden duren en door 20 a 25 heeren worden mede gemaakt. De kosten bedragen 100 pond sterling entrée en 70 pond per maand per persoon. Uit Paderborn wordt gemeld, dat te Berl de schaapherder Christoph Witteborg in den ouderdom van 107 jaar is overleden. Tot zijn honderdste jaar had hij trouw zijn dienst waar genomen en toen gemeend voortaan rust te mogen nemen. Een rampzalig kistje. In het laatst van Mei ontving een van de meest bekende families van Mexico, de dames Rafael Veraza, tijdens zij zich op haar buitenverblijf te Sant' Angel bevonden, eene cassette, die haar doer Martinez Zorilla uit Mexico was gezonden en waarin zij vermoedden, dat godsdienstige kunstwerken, rozenkranzen, kunstbeeldjes, enz. aanwezig zou-, den zijn. Nadat de geburiiraea, de dames Macarnee, waren geroepen, om by de opening tegenwoordig te zijn en de kunstvoorwerpen - mede te bewonderen, werd aan een bediende last gegeven het deksel te openen. Men was niet weinig verrast nu een tweede houten kistje te vinden, vervolgens een derde en eindelijk een zorgvuldig gesoldeerde her metisch gesloten metalen bus, doch onder stelde, dat de ge/onden voorwet pon zeer kost baar zouden zijn en dacht er niet verder over na. Om de laatste hinderpaal te verwijderen gaf de bediende een zwaien hamerslag op het metalen deksel. In dit oogenblik had een geweldige ont; loffing plaats, zoodat de muren wankelden en scheurden. Deuren en vensters werden verpletten! en iu geheel Sant' Angel schrik en angst verspreid. Iedereen snelde naar de plaats van de cata strophe, waar men een verschrikkelijk tooneel aanschouwd-1te midden van de puimm der verwoesie kamer Ineen zeven gruwelijk ver minkte lijken. De scèue te beschrijven die zich thans ontwikkelde is onmogelijk. Men hoorde niets dan weenen, schreien en snikken. De autoriteiten gaven terstond bevel tot arrestatie van Martinez Zorilla, bij wiens ver hoor het bleek, dat hij zich aan een groote mate van onvoorzichtigheid had schuldig ge maakt, daar hij of een zijner bedienden, in plaats van een kistje met rozenkransen, een met een dynamiet-patroon naar Sant' Angel had gezonden. Een vim de dienstmeisjes die bij het openen van het kistje aan de deur had gestaan, had nog tegen den knecht, die met liet openen was belast, gezegd: ïdat hij wel eerst zijn handen mocht wasschen, want dat naar de verpakking te oordeeleu, da reüquieën zeer kostbaar moes ten zijn." De slachtoffers van deze verschrikkelijke catastrophe zijn de beide jonge dames Mora y Ozta en Macarnee, wier hersens letterlijk tegen, de wanden der kamer gespat waren; mevrouw Rafaela Veraza, die na een verschrikkelijk lijden van twee uren overleed; mevrouw Veraza Plancarte, die op het oogenblik der ontploffing aan de piano zat en door de spaanders van het instrument zwaar gewond werd. zoodat zelfs een der toetsen in haar-lichaam door drong; mevrouw Fanny Macarnee, die zoo zwaar gewond is, dat aan hare herstelling wordt getwijfeld; de heer Diego Macarnee, die niet alleen ernstige wonden bekwam, maar daaren-, boven in het hoofd gekrenkt werd, zoodat hij als volkomen krankzinning kan worden be schouwd; de bediende, die met de opening der cassette belast was en wiens hoofd geheel van den romp werd gescheiden zijn lichaam werd onder het ledikant van een neveuvertrek gevonden, terwijl men het hoofd niet Kon vin den de pastoor van Saint' Angel, die een oog verloor en een aantal wonden bekwam, waar- onder echter- gelukkigerwijs geen enkel aan een edel orgaan, eindelijk een kamenier, die zich toevalligerwijs ook in het vertrek bevondt en letterlijk in tweeën werd gescheurd. Het huis zelf is niet veel meer dan een ruïne en verscheidene huizen in den omtrek zijn nog beschadigd. Twee dagen na de ramp werden de verminkte lijken ter aarde besteld. Levensduur in Rusland. In het hooge noorden en in de westelijke provinciën is de gemiddelde levensduur van 22 tot 27 jaar, terwijl in de landbouwdistricten in het zuiden - des rijks en in het Woigadistrict dit cijfer niet hooger dan 20 is. In de provinciën -Vfatka, - Perm en Orenburg daalt liet zelf tot 15; in de landen in West-Europa is het reeds tot 40 ge- stegen. Deze buitengewone sterfte wordt hoofd- zakelijk veroorzaakt door de sterfte van kinde ren beneden de vijf jaren. Van de 10000 kin deren stierven cr 3830 in het eerste levensjaar,4 tusschen een en twee jaar 975, tusschen twee en drie jaren 524, tusschen 3 en 4 jaar'31(i, en tusschen 4 en 5 jaar 22G, een totaal, ma - kende, van 5871 kinderen of ongeveer 59 pet.

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 3