Gemengde Berichten. richtgever bij die gelegenheid eene korte be schrijving vau de voornaamste gedeelten van het bruidstoilet. Thans wordt uit Berlijn gemeld, dat de tentoonstelling wel zal worden gehouden, maar alleen voor hooggeplaatste personen toe gankelijk zal zijn, terwijl de Berljjnsche bericht gever tevens eene uitvoeriger beschrijving van het toilet geeft, die op sommige punten van het bericht uit Potsdam afwijkt. Ziehier de voor naamste nadere bijzonderheden. Het bruidskleed is vervaardigd uit de zwaarste soort van Duitsoh drap d'argent. Het is gemaakt met uitgesneden taille en tablier, terwijl de gehcete onderrand is omzoomd met een kostbaar bewerkt dessin van myrten en rozenknoppen, alles in opgelegd 2ilvev. Over dit kleed wordt •een manteau de cour gedragen, insgelijks ver vaardigd uit drap Sargent en voorzien van een dergelijk zilver-dessin. De sleep heeft een lengte van zes ellen. De vierhoekige biuidsluier, die* aan de kroon en krans wordt gehecht, is be werkt in points S Alenpon, insgelijks met myrten- en rozen-dessin. De bruidskrans wordt, naar oud gebruik, gevlochten door eene zuster der Pr ri ses. De zakdoek en waaier zijn buwetkt in pioints gaze. In het midden van den waaier prijkt de Pruisische adelaar, aan de zijden het naam cijfer. De schoenen zijn. evenals het bruidskleed, gemaakt uit drap Sargent met zilveren figuren bewerkt. De handschoenen zijn vervaardigd volgens de vroegere beschrijving. Sevens het biuidskleed wordt een cour-toilet vervaardigd uit lichtblauw Sluweel, met zilver- brocat gestikt, benevens een gewaad cn schoenen van wit atlas in denzelfden trant bewerkt, als ook een tweede robe de cour, van wit atlas, opgewerkt rriet goud en gegarneerd met rozen. Kostbaar 1% inzonderheid een kleedingstuk van licht rosé atlas, bezet niet kanten en rozen; de volant bewerkt in points gaze, is GO centi meter breed en vertoont en relief een dessin van rozen, myrtenknoppen en bladeren. Alleen aan dien volant hebben 300 meisjes drie maan den gewerkt. Het behoort dan ook tot het kostbaarste wat ooit van dien aard in Duitsch- is vervaardigd. Voor de kleeding der Prinses bij den intocht te 's-Gravenhage is bestemd een kleed van blauw gros-grin met points SAlenpon. De daarbij behoorende volant, ter breedte van 30 centi meters vertoont in dessin weder rozen en myrlhen. De schoenen zijn van gelyke stof eD kleur als het ldeed. Waaier ea zakdoek prijken met den Pruisischen adelaar en het naamcijfer der Prinses. Bij de openbare godsdienstoefening te Pots dam zal de Prinses gekleed zijn in rosé gros- grin, met een hoed in den vorm Felix," licht rosékleur met talie. Zoo de lijst volgende, waarop ook blauwe en zwarte fluweeleu, atlassen en satijnen met paaiden enz. opgewerkte kleedingstukken voor komen, wordt als iets echt eigenaardigs mel ding gemaakt van een Tlollandsch nationaal costminrvervaardigd uit kerskleurig fluweel en blauwe zijde. De vierhoekig uitgesneden fluweelen taille is van voren glad met blauwe zijde bezeten van achteren uitgesneden. De Prinses is voornemens, zich in dat gewaad te laten portretteeren. Verder vind men beschreveneen man tel in witte Sieilienne met zilver, een zwarten kanten shawl in Spaauschen trant, gewaden in olyf-gcel, Russisch-groon, marine-blauw, Bor deaux-rood; manteltjes, sorties de bal, frchris, enz. enz. Als een bewijs dat door den geëindigden oorlog in het Oosten weder in handel-eu nijverheid eenig leven komt, mag dienen, dat in de eerde helft van de maand Juli jl. door den Bergisch-Markischen Spoorweg 4405, dooi den Keulen-Mindener spoorweg 3377 en dooi de Rheinische baan 2218 wagens met steenkolen naar verschillende plaatsen in Duitschland alsmede naar België en Nederland werden ver voerd. In 't N. t». if. D. waarschuwt de geëx. gyrnnastiek-onderuv-'i S. Vestdijk legen het doen van gymnastische oefeningen in tuinen buiten toezicht van meesters, vooral door kin deren onder zekere jaren. Alleen onder be hoorlijk toezicht hoeft de gymnastiek voor kinderen groot nut; zonder dat kan die zeer nadeelig zijn, en op uitspanuings-plaatsen ont breekt toezicht. Onderdo 14 jaar moeten kinderen niet lang met gestrekte ai men aan de handen aaD touw, stok of ring hangen; zwakke ge wrichten worden te los gemaakt, de gewrichts- beursbanden scheuren licht, de aan den hals gelegen aderen worden gedrukt en ophooping. vnn bloed heeft in 't hoofd plaats; gaat liet kind zoo hangende slingerendan loopt het nog meer gevaar. Met gebogen artneu is 't hangen minder kwaad als 't kort geschiedt. In de ringen zitten en ombuitelen is zeer ver keerd. Ook 't loopen in den rondloop moet met de nooilige zorg geschieden. Het liangeu aan den rekstok eu slingeren daaraan is voor ongeoefende jongens af te raden, en kan voor de borst gevaarlijk zijn. De hoofdzaak blij It, dat gymnastiek uitstekend is, maar zij mout met voorzichtigheid vooral door kinderen wor den beoefend. In de gemeente tóón nabij Eindhoven, is deze week een SOjaiige grijsaard door bijen verinoord. Hoe de zaak zich treeft toegedragen, O O 1 of de man de diertjes heeft geplaagd, dan wel of deze hem hebben aangevallen, is niet bekend; doch de byeu waren dermate verstoord, dat ze in moud neus eu ooreu van den man waren gedrongen. De ongelukkige is ouder de hevigste pijnen bezweken Vlaarding-en. De kiesvereeuigiug »Burger- pliehl" alhier heeft met aigumeene stemmen tot candidaat voor de Provinciale Staten gepro clameerd den heer P. Kikkert flz. Dordrecht. Ter gelegenheid der onlangs alhier gehouden tentoonstelling van vee eu land bouwwerktuigen, waaraan tevens een loter ij ver bonden was, is eea der eerste prijzen, eeu prachtig rijtuig, ten deel gevallen aan een matroos van een Amerikaausch koopvaardijschip, hier met lossen bezig en sedei t vertrokken. Daar de tijd tot afhalen der prijzen verstreken was is 't rijtuig publiek verkocht aan den meestbiedende, ten bate der voreeniging, en ireeft pl. rn. f700 opgebracht, Haarden. Bij de oefening in het schijf schieten op de heide bij deze gemeente is Dinsdagmiddag een vrijwilliger het slachtoffer- geworden van onvoorzichtigheid. In de obser vatiepost zjjnvl'.', trof een der scherpschutters hem zooda'b%- dit hij den dienst niet meer kou doen. Hij ,w«il dadelijk naar het hospitaal alhier vervoord eu verkeert in bedeukelijken toestand. Een kogel trof hem in de knie. Sloten. Maandagavond is in deze gemeente in hechtenis genomen eeu oplichter, die, onder- voorgeven van agent te zijn eener schuldinvor- deringmaatschapptiall»iet' en iu den omtrek sommige personen wist over te halen tegen betaling van f13 50 iid te worden. Hij is naai de cellulaire gevuugenis overgebracht. Groningen. Te dezer stede is eeu '17jarig meisje, dat met een klein kind in een wagentje tijdens een onweder ouder eeu boom schuilde, door den bliksem gedood, terwijl de kleine ongedeerd bleef. Leeuwarden. Te dezer stede is door rncj. G. M. Malthijsseu, van wie ook het eerste denkbeeld is uitgegaan van de tentoonstelling van voorwerpen van vrouwelijke nijverheid, het plan opgevat in een daarvoor te bouwen en doelmatig in te richten lokaal eeu doorloo- pende tentoonstelling te houden van schilde rijen eu teekeuingeu, alsook van andere voor- werpen van kunst en smaak, zoowel antiek als modern. Reeds heeft het bestuur van de aldaar gevestigde Maatschappij van Schilder- eu Tee kenkunst jin Friesland zijn ingenomenheid be tuigd, er hebben schilders van naam hun medewerking toegezegd. Birdanrd. Een 12-jarige knaap alhier zou een pa.rd naar het land brengen. Een voorbygange gaf het paard een tik met een stok dat datrop eene beweging maakte, waar door de knaip er afviel. De knaap kreeg zulk een trap var het paard, dat hij weinige oogen- blikken daana stierf. Utrecht. Tot dusver (zegt liet Utrechtsch Daghhd) heiben wij gezwegen van do plannen der coinrnissb voor het gemeentelijk geschenk aan Z K. li Prins Hendrik bij HD. huwelijk, namens de gemeente Utrecht aan te bieden. Wij meenen thans liet stilzwijgen te mogen verbreken et» onzen lezers te kunnen rocde- deelen, dat' het der commissie gelukt is, een zeer goed plan voor dit geschenk te beramen. Zij heeft namelijk een aantal photograpliieön laten maken van gezichten op de stad Utrecht op folio formaat, die, in een keurige met zilver geornamenteerde portefeuille vcreenigd, op een smaakvol notenbooinhoulen staander is geplaatst, die mot zilver gemonteerd is. Alles wordt hier ter stede vervaardigd. Wij 'mogen aannemen dat dit geschenk aan den hooggeschatten Prins welkom zal zijn als een zeer eigenaardige her innering aan de stad, waaiaan hij, door de nabijheid vau zijn lustslot, meer dan aan menige andere plaats gehecht k Vanwege eenigc dames hier tor stede zal aan de Prinses Maria van Pruisen een keurig bewerkt boekenkas!je worden aangeboden, waarin de werken der mee-l geachte Nederlandsche schrijvers, in fraaie banden zijn bijeengevoegd. Na den intocht van liet feestelijk echtpaar te 's Huge zal hut rmar tóoestdijk vertrekken en dan onze stad passer-ren. Er is plan, dat ook Utrecht 1111. KK. li II. eeu feestel'yken intocht zal bereiden. Op Paushuizen zullen UIL KK. ÜH. Prins en Prinses Hendrik waar schijnlijk een collation gebruiken. Maastricht. De Raad dezer gemeente heeft in zijn zitting van Dinsdag besloten tot het afstaan van eeu gedeelte van den openbaren weg ten behoeve der St. Martenskerk, waar schijnlijk tot het houden van procession intra muros. De Sheffield Duily Telegraph meldt, dat een nieuw groot kolenveld in exploitatie is gebracht bij Hemswor tlr, twee uren van Barns- ley. Men schat de dikte der laag gemiddeld op 8 voet, eu de uitgestrektheid vau het veld op veie honderden vierk. Eng. mijlen. De diepte is 035 yards onder den grond. Wanneer deze mijn geheel zal geopend z'-jn, zul zij r uim 1000 ton kolen dagelijks kunnen opleveren, Hoe het tegenwoordig in-Bulgarije met de veiligheid van personen en goederen gesteld is, blijkt voldoends uit hetgeen daaromtrent aan du Politische CorresponJrns wordt mede gedeeld Den 24en Juli jl. werdenzoo meldt de berichtgever zes Bulgaren, die kortgeleden aan den moord van eenige Turksche familiëu hadden deelgenoom», ter dood gebracht. Gelijk lot trof onlangs in Philippopel en Tatar-Ba- zaïdsjik eenige Bulgaren om dezelfde reden. Niettegenstaande dal gaan zij overal voort met het volvoeren hunner gruweldaden. Zoo werden nog onlangs in de door rits Russen bezette stad Dcmotika 14 Turksche huizen in de asch ge legd en 10 Turken vermoord, en eergisteren nog werd door den militairen Gouverneur te Slivno gemeld dat de Bulgaren weder een bloedbad onder de Turken aangericht en meer dan honderd huizen vernietigd hadden. Een groot aantal Turksche meisjes eu vele Turk sche vrouwen had aan de grootste beleedigingea blootgestaan, of waven op de meest gruwzame 'wijze vermoord, terwijl ten slotte de lijken tiog werden verminkt. Als zoo iets geschiedt in steden waar Russische garnizoenen liggen, dan kan men uagnan hoe het er in «lat opzicht op het platte land moet uitzien. In ieder geval is het een feit, dat de Turksche bewoners der steden en dorpen vreezen zich anders dan troepsgevvij70 en onder bescherming vau een of meer Russische soldaten buiten de poorten hunner woonplaats te hegeven. Eenigeii tijd ge leden heeft de militaire Gouverneur van Adria- nopel, die ernstig voornemens is, de vernie- liugsvvoede 'Ier- Bulgaren te stuiten, aan alle stutionskonmuurianteii het hevel gegeven de Turken in alle opzichten te beschermen zoo noodig met troepenmacht. Te Adrianopel en in den omtrek was eenkre dagen geleden onder de Turken het gerucht verspreid, dat Rumenië evenals Bosnië en de Ilerzegovvina door Oostenryksehe troepen zou worden bezet. Dit bericht werd dom- alle natio naliteiten behalve door de Bulgaren met geestdrift ontvangen, maar vooral door de onge lukkige Turken. Groot was da verslagenheid, toen het bleek, dat de tijding vaheli was. Daal de Russi-clie bevelhebbers a.tn do Bulgaar--die municipahteiten den strengen lastgegeven bob ben, de terugkeerende Turksche vluchtelingen weei- in vrede himne eigendommen te laten in bezit nemen, zoo zochten de Bulgaren zich daar voor schadeloos te stellen door van die onge- lukkigeit groote sommen te eischen, naar liet heette, voor ten hunnen Ir-hoeve verrichten vehlar beid of huiselijke reparation. Dit heeft terr gevolgedat de Turken er- de voorkeur aan gevet» hunne eigendommen aan hunne onderdrukkers over te laten im zelf, zonder hulpmiddelen, huis en hof le verlate», want van de Bulgaarsclre municipaUteiten is voor hen toch geen recht te ver krijgen. Onder de aanvoering van geestelijken, groo- tendeels even onbeschaafd en ruw als de boe ren zelve, ziet men scharen van 200 tot 600 man het land adoopeu, van stad tot stad en van dorp tot dorp, schendende, moordende, brandende en plunderende. Ongeveer twee millioen Turken moeten na genoeg tot den bedelstaf gebiacht zijn; zij zien er uit als wandelende geraamten. Uit een en ander kan men opmaken van wat soort het Christendom der Bulgaren is! Op de wereldtentoonstelling te Darijs prijkt in de Deensche afdeeling een schrijf machine, door den uitvinder Malling Hansen, directeur van het Doofstommen-instituut te Kopenhagen»Sphérographe" genoemd. Uet is klein en licht en voorzien van toetsendie men slechts even behoeft aan te raken om de letters en andere teekens op het papier- te drukken. De Sphérographe kost 425 fis om zich daarvan te bedienen is geen voorafgaande oefening noodig; men kan met behulp daarvan op 10 bladen tegelijk en drie- of viermaal zoo spoedig schrijven als met de peu. Naar het oordeel van deskundigen verdient het werktuig van Hansen alleszins aanbevolen te worden De uitvinder werd reeds te Weeucn daarvoor bekroond. Eene uitvinding, waarmede men thans iu Engeland proefnemiugeu doet, zai waarschijn lijk voor de scheepvaart van groot belang zijn. Zij betreft namelijk electrische batterijen, welke electromotoren in beweging brengen, zoodat men de machine op de stoombooterr door eer» druk met den vinger plotseling tot stilstand of iu gang kan brengen. De Tellskapel aan het Vierwahlsltilter- meer zal worden afgebroken cn door een nieuw monument vervangen. De bekende muurschilde ringen der kapel, het oudste gedenkteeken van Tells geschiedenis, zullen zooveel mogelijk be waard worden.

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 3