Biumlaiiilsclis Heruiten. Gemengde Berichten. toreus van het in puin verkeerantl kasteel in hét oog krijgen. 'Dat er vrede komt tusschen de Kerk en den Duitschen Staat: opperbest; maar beider terrein dient dan scherp te worden afgebakend, en geen herinneringen aan middeleeuwsche toe standen moeten de Kerk verleiden het terrein van den Staat te betreden. Ook daar buiten is luiar arbeidsveld ruim genoeg en kan zij gezegend werken I Het blijkt, dat Oostenrijk zich, door do bezet ting van Bosniö en Ilerzegowina op zich te nemen, in een wespennest heeft gestoken. Er heeft op dien bodern reeds meer Oostenrijkscli bloed gestroomd, dan in do verste verte was vermoed, en daardoor wordt de zaak, die toeh al weinig bijval in het vereenigd Keizerrijk vond, hoe langer hoe ongunstiger beoordeeld. In verschillende richtingen trekken thans de Oostenrijkers op Bosnie's hoofdstad Serajevo aan, waar zich Je opstandelingen hebben ge- uesteld, die van hut Tui ksche Gouvernement niets willen weten, en de Oostenrijksche bezet ting evenzeer verafschuwen. Hierbij komt, dat de Porte in dit geval valsch spel speelt, en dat de Moutenegrynen, verwoed op Oostenrijk, hetwelk op liet Congres de uitbreiding van dit land tegenhield, Je opstandelingen helpen. Het genoegen van op gemakkelijke wijze iets van den buit meester to zijn geWorden, wordt aan Oostenrijk voor het tegenwoordige alsnog bitter vergald. SCHIEDAM 10 Angustns 1878. Gisteren hooft de stadstimmerman K. Huisman, op de stadstiinmerwerf bezig zijnde met een dissel een stuk hout te vei werken, het ongeluk gehad, dat do dissel zijn been trof. Eenige zijner kameraden hebben terstond al het mogelijke gedaan om bloedverlies tegen te gaan, totdat de heer J. A. Rutschy geneeskundige hulp ver leende;daarna is Huisman per vigilante uaar zijn woning vervoerd. De wond moet, naar wij vernemen, niet gevaat lyk zijn. Z. M. de Koning zal waarschijnlijk den 22sten dezer op reis gaan naar Berlijn, ter bijwoniug van de voltrekking van het huwelijk van Prins Hendrik en om de Groothertogin van Saksen-Weimar Eisenach te bezoeken. Volgens het Dagblad zou dit laatste in verband staan met het huwelijksplan, waarvan dezer dagen melding is gemaakt. Uit Pyrrnont wordt geschreven, dat Don derdagochtend 11. D. II. de Vorstin van Wnl- deck-Pyrmont verrast werd door de aaukomst van een groote en keurige verzameling planten, die Z. M. onze Koning haar ter heiinueriug van zijn verblijf ia Pyrrnont uit zijn eigen kweekerijen had gezonden. liet zilveren eetservies, dat aan Z, K. II. Prins Ilenduk, bij gelegenheid van zijn aan staand huwelijk, vanwege de stad Amsterdam zal worden aangeboden, bestaat uit een volledig desseit-seivies \au ongeveer 70 stukkeu, en waai aan 72 ponden zilver verwelkt ziju. De hoofdstukken zijn A Isnmlelaais ter hoogte van 8 decimeter voor zes lichten, 2 kristallen fruit schalen met massief zilveren bakken, ter hoogte van 3.5 dectm., 12 bonbonschalen, 18 llcsschen- bakken, enz. De janilijksche algenmeue vergadeiing van de IIoiiamEclie .Maatschappij van fraaie kunsten en wetenschappen zal op Viijdag 20 September gehouden worden iu het gebouw der Kon. Ned. Yachtclub te Rotterdam, onder leiding van den algemeeneu voorzitter mi'. J. B. Kan. Onder de te behandelen punten komen voor: Keus van eene prijsstof op het gebied der taalkunde of der geschiedenis uit een drietal ondei werpen door het algiu.ecu bestuur voorgesteld, en mededeelingvanden uitslag der prijsnitschfijving: ïThorbecke en Groen Van Prinsterer aja parle mentaire redenaars;" voorts de verkiezing van eenen algemeenen voorzitter uit een drietal leden van het bestuur dor afdeeling Leiden, door dat bestuur voorgesteld. Naar aanleiding van het verzoek der deputatie, belast met het aanbieden van het adres tegen de onderwijswet aan den Koning, om eene commissie van onderzoek te benoemen, maakt de if. B. Ct. de opmerking, dat dit verzoek niet in liet adres is uitgediukt en om die uitkomst to verkrijgen de massa's niet in beweging zijn gebracht. Wat do verwezenlijkiug van dien ge'impro- viseerden wenseh betreft, het besluit tot het instellen van zoodanige commissie zou moeten syorden gecontrasigneerd door een Minister, en men kan niet onderstelion dat een lid van het Kabinet, hetwelk de onderwijswet heeft inge diend, daartoe zou mogen overgaan Het Minis terie zou dus moeten aftreden voordat omtrent de wet, die door 'slauds Vertegenwoordiging met groote meerderheid was goedgekeurd, door deu Koning eene beslissing was genomen. Men is deu Koning genadeid met eischen, zonder zich van de beteekenis daarvan behoor lijk rekenschap te hebben gegeven. Toen de heer Kappevnc zich een kwink slag veioorloofde, botieflonde üavid, Salomo en de aartsvaders, ging er een kreet van ont zetting op over die profanatie. Eene aardigheid op David, Salomo en do aartsvaders! En zie, nu verschijnt er een boekje vol aar digheden, logogryphon, chaiaden enz enz., op namen en plaatsen in den Bijbel vooikomende, dien de confessioneelen zeggen in zoo hooge eer te houden. En dat boekje is niet geschreven door en voor d liberal is ten"maar verscheen bij een vechtzinnigen boekhandel ea is volgens den titel bestemd v>tot eene nuttige en aangename uit spanning voor kinderen uit Ciicistglijke ge zinnen." Voor de leus: de Bijbel op school, kan men eeibied hebben, maar de Bijbel in de kinder kamer als middel van amusement en bron van aardigheden, boezemt ons minder eer bied in. [Artilt. Ct) Onjuist is oen bericht van Hei VaJ., dat een milicien van de Grenadieis en Jagers een Kameraad in de karzerne zou hebben doodge stoken. Hij heeft hem ecu lichta wond aan de borst toegebracht tengevolge eener vechtpartij. Dc verwonde zal spoedig hersteld ziju. Het zeldzaam geval heeft zich voorgedaan, dat aau een openbare lagere school een hulp onderwijzer is benoemd door 's Kunings Com- missaiis. Ten oindo nl. to voorzien in de behoeften van het onderwijs, dat blijkbaar door Burg. en Weth. van lledel werd verwaarloosd, heeft de Cornmisssris des Konings iu Gelderland de be noeming gedaan op grond van art. 127 der Gemeentewet. Al hoeft men wel eens beweerd, dat er geen dansmeester is, die liet iu 't springen zoover heeft gebracht ah een vloo, toch zal niemand beweren, dat hij de vlugheid dezer shuisdiei en" gaarne ten ziju ent bewondei t. Wien echter deze eigenschap der lieve beestjes niet bevalt, hij zende zijn voorraad goiust naar den heer Aufiichtig, die met zijn tentje op het Plein in Den Haag staat en er uitstekend in is geslaagd het vlooicnvollcje te dresseeren, Deze dierentem mer spant haar in 't gareel en laat haar als gebo ren koetspaarden ekvvipages trekken, of wel Ki upp-kar.onnen vei voeren, nh waren zij voor artilleriepnarden in de wieg gelegd. Ook in bet Koorddansen en duelleeren hebben de gedres seerde vlooien het ver gebracht. De vermakelijke toelichting, die de heer en meester van dit gezelschap beroemde insecten geeft, is behalve het vreemde der vertooniug alleen, een bezoek waard. De Mullapatior's Bond wendt thans po* gingen aan, om tot de oprichting van Bonds* huizen to geraken. Die zaak was reeds vroeger onderzocht en gebleken een der krachtigste middelen te kunnen zijn om het misbruik van bedwelmende dranken te bestrijden. De afdee- lingen zijn nu gewezen op het voorbeeld van de militaire cantines te Breda, om te doeu uit komen, dat bij goeden wil, Ijver en wijs overleg de zaak niet moeielijk is, niet kostbaar en behoorlijk kan rendeeren. Te Londen werd het volgendo telegram aan het bureau van de Nevi-Yorle Merali ontvangen Lage barometerstand vergezeld van regen en hevige Noord-Oostelijke tot Zuidwes telijke winden en waarschijnlijk weerlicht kan omstreeks den '11 Augustus op de Britsche en Noordscho kusten verwacht worden. Rollcrtlam jl. Donderdag is plotseling ovei leden de Heer C. B. van der Tak, directeur der gemeentewerken. Middelbands. Aau hot Diaconie-armbe stuur dor Hervormde gemeente alhier is bjj testamentaire beschikking van den heer Jacob Yan Eek G/., in leven bouwman en op den 24sten Juli alhier overledenvermaakt de kapitale som van tien duizend gulden, vrij van successierechten, behoudens de verplichting eener geringe uitkeering aan drie bij hem werkzaam geweest zijnde arbeiders hun leven lang. Kampen. Hoeveel er wordt gedaan om het den bezoekers van het a. s. letterkundig congres te dezer stede aangenaam te maken, blijkt mede daaruit, dat bij eene congreskaart, die recht van toegang geeft tot alle vergade* ringen en feestenbij gelegenheid van dat congies, gratis wordt afgeleverd een werkje, getiteld: meikwaardiglieden van Kampen, met een plattegrond, door mr. .1. Natminga Uiter dijk, aichivaris der gemeente. Zntfcn. Gisteiennacht heeft zich alhier een vrouw, moeder van vier nog jeugdige kin deren, verdronken, '/onder dat haar man het merkte, had zij bed en huis verlaten. Haar lijk is hedenmorgen gevonden. licesd. Een öjarig knaapje, zoon van een geacht ingezeten van deze gemeente, zag dicht bij de oudeiiijke woning een daitel veulen iu de weide loopen. Uit speelzucht loopt hij het jonge dier na en- pakt het eindelijk bij den staart; doch het veulen slaat achteruil. treft het jougske iu het aangezicht en verbrijzelt hem liet kakebeen, terwijl al de tanden uit den mond geslagen werden. Ofschoon er wel geen doodelyko gevolgen uit zullen voorkomen, zal het aanvallige ventje hoogstwaarschijnlijk zijn gansche leven misvoimcl zijn. Leorsum. Alhier is Woensdag overleden mr. F. F. ICarseboom, voormalig procureur' generaal bij den Hoogen Raad dor Nederlanden* Ilot aantal reizigers dat uit Engeland over Dieppe uaar Frankrijk kwam, bedroef in Mei 4169, in Juni '10,132, in Juli '11,982. Iu Engeland is een steenkolenmijn ontdekt, die inderdaad eou schat inag genoemd worden Slechts 150 vierkante mijlen minder dan liet uitgcsticktc Wales Itolongebiedbeslaat het nieuw ontdekte veld een deel van Derbyshire, Yotksliire en Nottingham. De mijn zal, bij be hoorlijke exploitatie, ongeveer 1000 ton per dag opbrengen en dus bijna 400,000 ton 's jams. De ontdekking, die in de omstreken van Barns- lay, ongeveer halfweg tusschen Hull en Liver pool, plaats had, zet de kroon op heigeen iu de laatste jaren in die streken van Engeland is gedaan. Door deze ontdekking toch ?ai dtf opbrengst van het iu de laatste 3 of 4 jaar, in dat district ontgonncno, minstens tot 3 inH" Ituen ton 's jaars stijgen.'

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 2