w 3S£nrterwijs- ■f vé JU J*' J» n W: in de onderkaak getroffen en een ernstige ver wonding toegebiacht. Nader vernemen wij. dat Z. K. II. Prins Alexander der Nederlanden zich naar Zwitser land heeft begeven, om aldaar twee maanden te vertoeven. Naar het Vad. verneemt is Z. Exc. de luit.-geneiaal Verspijck door Z. M. benoemd ,_v.tot grootofficier van het Iluis des Konings en tot Iloogstdeszelfs adjudant-generaal De algemeene vergadering van het Neder- f landsch Pensioen-verbond zal a. s. Zaterdag te 's Ilage gehouden worden. '\Het Slaatsllail no. 127 behelst de wet van den 17den Augustus 1878, houdende herziening der wet van 13 Augustus '1857 i Staatsblad no. 103), tot regeling van het lager üe Staatscourant van gisteren bevat H een Koninklijk besluit, betreffende het onderzoek -van .Staatswege naar plaats gehad hebbende zeerampen. De Staatscourant, van gisteren bevat de statuten van de vereeniging JUgen Hulp. De Rijkscommissie voor de examens ter verkrijging van een diploma als stuurman aan boord van koopvaardijschepen, ingesteld naar aanleiding van het Koninklijk beslu't van 5 Mei 1877 (Staatsblad uo. 98), zal, aanvangende den '10 deu September, ten 9Vü ure des morgens, 5 zitting houden te Rotterdam, in het Yachtelub- gebouw aldaar. De voorwaarden van toelating f'zijn vermeld in de Staatscourant van 30 Aug. Door de beambten van den waterstaat en het loodswezen zijn den 19 dezer weder peilin gen" gedaan in den nieuwen waterweg van Rotterdam naar zee, waarvan de uitkomst is als volgt: Aan de zwarte tonnenzijde 25,5 op de lijn der geleidolichten 35.5 50 meter bezuiden die lijn 33 decimeters bij gewoon laag water, terwijl aan de witte tonnenzijde door de^deioing niet gelood is kunnen worden. De Nederbndsche Gustaaf-Adolf-Ver eeniging zal den 2<».i en 25n September a. s. te Leiden het feest vieren van haar 25-jarig bestaan. Den eersten dag zal er des avonds, in de Pieterskerk een plechtige samenkomst worden gehoudenwaarbij de feestrede zal worden uitgesproken door dr. E. Laurillard, predikant te Amsterdam, terwijl de heer A. J. Wetrens zich welwillend beiast heeft met de vorming en leiding van een koor en de heer J. Godefroy door orgelspel de plechtigheid ;li zal opluisteren. Den tweeden dag zal in den voorrhiddag de algemeene vergadering worden gehóuden, waartoe alle leden der vereeniging vrijen' toegang hebben, en des voormiddags zal de feestviering besloten worden door een maaltijd op Zomerzorg. Gisteren werd te Utrecht de algemeene vergadering gehouden van de vereeniging tot verspreiding van kennis aangaande 's lands verdediging. Uit het in die vergadering uitgebrachte jaar verslag blijkt, dat tengevolge vooial van de niet behoorlijke bezetting van het secretariaat, de vereeniging in het afgeloopen jaar niet bij zonder veel heeft uitgevoerd. Toch heeft zij in de verspreiding van werkjes, door het Ministerie van Oorlog haar ten dien einde toegezonden, een nuttig werk'"verricht. Die boekjes waien in de eerste plaats eea vry belangrijk getal exem plaren van het werkje »Neerlands leger"maar vooral eenige duizenden afdrukken van een drietal hoofdstukken uit het eerstgenoemd boekje, die naar de' meening van het hoofdbestuur zich daartoe bijzonder leenden. Van deze boekjes, gltiteld:s»Naar Schoonhoven!" »NaarKarnpen!" -'en JbVrijwillige dienstneming bij een der korpsen 'A van" het leger", zijn voor belangstellenden nog steeds exemplaren beschikbaar, die met de meeste r - bereidvaardigheid op aanvrage zullen worden toegezonden.'' Het" goederen-station der Maatschappij, t- j 4 1 w,- <A„ tot exploitatie van Staatsspoorwegen te Fijen- oord /al vermoedelijk met den aanvang ,vau den aanstaanden fwinterdienst, dus op 15 Octo ber, voor het verkeer worden opengesteld. Op het jSmeekschrift aan den Koning" is, geadresseerd aan de heeren W, Hovy c.s.> van den Min. van Binuenl. Zaken, dd. Aug. 11., namens den Koning een antwoord ontvangen, ter kennis van adressauten brengende, »dat geene termen aanwezig zijn bevonden om op hun verzoek betrekkelijk eene door beide de Kamers der Staten-Generaal, goedgekeurde wetsvoor- dracht gunstig te beschikken." In de vergadering van het hoofdbestuur der maatschappij stot Nut van 't Algemeen", Dinsdagavond gehouden, heeft dit bestuur zich onbevoegd verklaard aan de commissie, benoemd in de jongste algemeene vergadering tot het ontwerpen van de noodige schikkingen, om voor het in die vergadering verleend krediet van f 'J000 eenige degelijke werklieden in de ge legenheid te stellen de Parijsche wereldtentoon stelling te bezoeken, machtiging te verleenen in naam der maatschappij pogingen aan te wenden om voor dit doel meeulere gelden te verzamelen. Men verwacht nu dat de commissie uit eigen initiatief aan haar vooi nemen zal uitvoering trachten te geven; om nog andeie weiklieden op kosten van paiticuliere bijdragen in de ge legenheid te stellen de wereldtentoonstelling te bezoeken. Een feit is het ook, dat de Minister van waterstaat, handel en nijverheid zich reeds met den heer Perk, president dezei commissie, heeft iu verbinding gesteld met vei zoek om aan hem, Minister, een voordracht te doen van 6 werklieden uit, de bekroonden op de tentoon stelling van voorwerpen door den werkman in vrijen tijd vervaardigd, onlangs in het Park gehouden, om deze lieden in de gelegenheid te stellen op kosten van het Rijk naar Parijs te gaan voor de bedoelde tentoonstelling. Tevens zouden pogingen in het werk worden gesteld in overleg met de patroons te treden, opdat de werklieden, wien deze onderscheiding van Rijkswege te beurt valt, ook gedurende hun afwezigheid hun loon behouden. Verder stelt de Minister de voorwaarde, dat minstens een van die 6 werklieden zich in de Fransche taal moet weten uit te drukken. (IV. v. d. D.) Eenige Amsterdamsche heeren zijn voor nemens, eenige feestelijkheden te organiseereu, als Prins Hendrik niet z'yn gemalin een bezoek aan de hoofdstad zal brengen. Een vuorloopig progiamma moet reeds zijn opgemaakt, inet de uitvoering waarvan zal begonnen worden, zoodia men de zekerheid verkiijgt, dat de Prins de hoofdstad zal bezoeken. Aan de W. JR. Ct. wordt liet volgende gemeld omtrent de ontvangst van Prins Hendrik te Potsdam: Des ochtends te luim 7 uien is de Prins, vergezeld van II. D. kamerheer, kapitein luitenant ter zee jhr. flolmberg de Beckfelt, en H.D. adjudant jhr. Roel!, aan hetLehiter- statiou te Berlijn afgestapt, alwaar Z. K. II. werd opgewacht door jhr. mr. W. F. Rochussen, buitengewoon ge/aut en gevolmachtigd Munster van Nederland,' jhr. mr. Van Tets, secietaris der Nedeiiaudsche legatie, en den Luxemburg- scheu zaakgelastigde, den lieer Eyschen. Met den tieiu van 8 uren heelt de Prins de eis naar Potsdam voortgezet'.'Te Steijlitz, het eerste station waar de treiu heeft stilge staan, wapperden van het gebouw twee Pruisi sche vlaggen, verbonden door guirlandes, in het midden waarvan een clmssineb hing met hel opschrift.: Ilarteljk Welkom. Te Selendorf, het tweede station, prijkten insgelijks vaandels. Evenzoo te Schlachteusêe, alwaar een honderdtal personen geschar-d stón den. Te Nieuw-Babelsberg, station Glienicke, stonden een zestal hofrijtuigen van Prins Kar!, bij wien Z. K. II. is afgestapt. Met die rijtuigen waren aldaar aangekomen: generaal VoaWerder, in groot tenue; graaf Ganitz, hofmaarschalk van Prins Frederik Karei, en giaaf By landt, eerste luitenant bij het regiment kurassiers der garde, insgelijks in groot tenue. De drie heeren complimenteerden den Prins, die zich eenige oogenblikken met hen onder hield en vervolgens in het voor hern bestemde rijtuig stapte, waarin generaal von "Werder nevens hem plaats nam. Langs den fraaien weg reden de ekwipages naar hot paleis van Prins Karei. Daartegenover ligt liet paleis van Prins Fre derik ICarel, alwaar Prinses Maria met II. D, moeder en Prinses Louise Prins Hendrik wach tende waren. (Prins Frederik Karei doet name lijk een inspectie-reis en kan eerst Woensdag terug zijn.) Tegen half tien uren reed de Prins naar zijne bruid. Naar men vernam, was er dien middag een familie-diner bij Prins Karei op Glienicke. Dinsdagvoormiddag tegen tien uren zal Prins Hendrik zich met zijne bruid naar het Stadschloss begeven, om den bruidskol f te be zichtigen, dien men bezig was te completeeren. De Prins heeft aan het personeel ten paleize van zijn aanstaanden schoonvader prachtige geschenken in zilver rondgedeeld. Thans is het programma verschenen -van de Nederlaudsche harddraveryen, die in de eerste week van October te Parijs zullen gehouden worden. Voor beide harddraverijen (één voor paarden onder den man cn één voor aangespannen- paarden) worden uitgeloofd als prijs Een stuk zilverwerk ter waarde van f 1000 met een goud horloge voor den berijder en als premie Een som van f 500. De voorwaarden voor die harddraverijen zijn als volgt 1. Acht paarden zullen aan iedeie harddra verij mogen deelnemen. 2. Ieder berijder of rjjder zal slechts één paard mogen beryden of rijden. 3. Voor de harddraverij met sjeezen, moet gebruik worden gemaakt van Noord-Hollandschs sjeezen. 4 Ieder rijder zal zijn eigen sjees moeten leveren. 5. De berijders en rijders zullen moeten zijn gekleed in zwart fluweelea buis, korte broek, blauwe kousen en lage schoenen. 0. De berijders moeten zijn gezeten op nieuwe Oranje Friesctie dekken, die door hen moeten worden medegebracht. De commistie voor de harddraverij zorgt f lo. Voor kosteloos vervoer en terugvoer van de paarden naar en van Parijs, van af en tot een nader te bepalen plaats in Nederland. 2o Voor kostelooze stalling der paarden te Parijs. 3o. Voor de petten van de rijders (hiervan moet de maat van het hoofd van den rijder aan den secretaris dpr commissie, vóór 10 Sept. e. k., worden opgegeven). 4o. Voor de fionteelen, rosetten en staart* strikken der paaiden. De eigenaars van pnardeö, die tot deze ;j'1 harddraverijen worden toegelaten, moeten aan den secretaris der commissie een som van f200 overmaken, die in haar geheel wordt teruggege ven nadat het pna'rd te Parijs heeft' medegedon* gen. Zoo willekeurig het paard niet mededingt' vervalt'dit bedrag aan de commissie.' "V, De Commissieindertijd samengesteld voor de nprichtiug 'aan' een gedènkteeken op' 1 het graf van''Potgieter, heeft thans een besluit genomen.-'Het graf- zal' versierd worden hetborstbeeld van den overledene," geplaatit' óp een'voetstuk'VDe - vervaardiging rvan'beeld A i*

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 2