voorzitter er op, dat de belangstelling in de vereeniging niet mocht verflauwen, daar nog zoovele belemmeringen dienen weggeruimd te worden, die eene algeheele herziening onzer wetboeken verhinderen. De Minister van Justitie was verhinderd de vergadering bij te wonen. Wegens den intocht van IIH. KK. HH. Prins en Prinses Hendrik, is besloten Zaterdag geene zitting te houden, maar het onderwerp van strafrecht te verdagen tot het volgend jaai. Daarna werd uitvoerig gediscussieerd over het onderwerp van burgerlijk recht: Het verhoor op vraagpunten. Bij de stemming verklaarde men zich met 58 tegen 4 stemmen tegen het behoud van het verhoor op vraagpunten in onze wetgeving, en met 52 tegen 8 stemmen voor de invoering van het Engelsche stelsel van Cross-Examkmtion. Heden is het ontwerp van het handelsrecht aan de orde. Wij hebben reeds gemeld, dat Z. K. II. •Prins Hendrik der Nederlanden, wegens het vermoeiende der afgeloopen en nog te wachten feestelijkheden, voor de uitnoodiging tot een be doek" met H. D. gemalin te Rotterdam heeft 'bedankt. Ter nadere toelichting kunnen wij nog -mededeelen, dat die uitnoodiging was gedaan door den Raad der Koninklijke Nederlandsche Taehtclub. (N~.Ji.Ct.) De 250 personen, die te Rotterdam aan het volkspetitionnemeDt der anti-revolutionairen hebben medegewerkt, zijn tegen 6 Sept. bijeen geroepen tot het stichten van een vereeniging tot ondersteuning van het Christelijk onderwijs te Rotterdam. Van anti-revolutionaire zijde noemt men in het kiesdistrikt Dokkurn den heer D. J. baron van Sijtzama, te Driesum, vroeger burgemeester der gemeente Dantumadeel, voor het lidmaat schap der Tweede Kamer. Op Zondag 1 Sept. zal in een koffiehuis te Amsterdam een jcursus" voor sociaal-demo- craten worden gehouden. Omtrent het ontdekken en in hechte nis nemen van den valschen munter te Am sterdam, deelt het N. v. d. D. mede: liet was bekend, dat een oude boef uit Leeuwar den, vroeger voor '15 jaren veroordeeld geweest wegens het vervaardigen vau valsche munt, ••zich in de stad ophield. Hoewel hij scherp in 'het oog werd gehouden, was er niets tegen hem de ontdekken en scheen het wel alsof hij de «hem bewakende rechercheurs evengoed in het -oog hield als zij hem. Nadat dit zoo eenigen •tijd geduurd had, zond de commissaris Steen- 'bergen eeu zijner handlangers op den verdachte .af met de opdracht eene poging aan te wenden .zijn vriendschap in te winnen. Dit gelukte. v 'Weldra ontmoette Stroobant, een handlanger diehet speurvak hoofdzakelijk uit ambitie beoefent, en Bubberink, de oude ontslagene uit Vv Leeuwarden, elkander herhaaldelijk in de kroeg, .en dan werden grove verteringen gemaakt. Zoo llcwam Bubberink er toe Stroobant tot .z'yn vertrouwde te maken, en Stroobant gaf te (kennen .dat hij dat valsciie-muntslaan ook wel ,eens zien wilde. Bubbeii'wk bracht den handlanger in zijne werkplaats, liet hem zijne smeltkroezen en giet- voirneu zien, bet tin waarvan hij munt goot .en het zilverbad waarmede aan het geld een zilieiaehlige lint weid gegeven. Toen dan ook eeu paar dagen geleden de j commissniis ijteenbeigen met eenige agenten een, inval deed in de kamer, die Bubberink achter in een kuis van de Westerstiaat be woonde, vond deze ambtonnar hem zittende vo-ir tien gloeiend koolvum-, waarop een pol met gesmolten motaal en met de gietvormen 'naast zich. Op de vraag wat hij daar ter- riehtte, antwoordde de inau bedaard, dat hij chocoladekoekjps bakte waarvan hij zooveel hield, en hij is sint\s bij elk verhoor bij dit - getuigenis gebleven. Inlusschen vonden de politiedienaien, toen deze zijne zakken door- .„jU™ zochten, daarin valsche guldens van het soort als hier vaak ontvangen worden, en later her kende een vi«chverkooper in Bubberink den persoon, van wieu hij den valschen gulden ont- vangen had, waarvan door hem aangifte was gedaan. Langs den geheeleu Geldersclien IJsel heerscht de varkensziekte op eeu verschrikkelijke wijze. Te Drempt ziju reeds 1500 en iu de gemeente Steenderen ruim 2200 varkens aan de ziekte gestorven. De veeartsen wenden tal van middelen aan, doch alle te vergeefs, In de Tielerwaard neemt de ziekte echter af. Te Ede is, naar men aan het Vad. mede deelt, een boer overleden, die tengevolge eener weddenschap ongeveer 100 pruimen achter elkaar opat met de pitten. In de Wailrafsche bibliotheek te Keulen is, in een handschrift uit het begin der 16de eeuw, eene tot nu toe onbekende bijzonder heden bekend geworden betreffende den dood van den uitvinder der boekdiukkunst Joh. Gutenberg. Te midden van een aantal Latijnsehe gedichten van Joh. Butzbach, uit Miltenberg een man die goed onderricht kon wezen, komt een uit 1514 gedagteekende dichterlijke brief voorDe differentia et quanlitate slile, en daarin verhaalt Butzbach, dat de beroemde uitvinder tijdens een volksoploop uit zijne woning gesleept, op een kar geworpen en buiten de stad omge bracht is. (Speet.) Ylanrdingen. Gisteren is van de werf, toebehoorende aan den scheepsbouwmeester "W, Van der Windt, met goed gevolgote water ge laten het sloepschip Jacola Maria, voor reke ning van den heer J. C. Speelman te Pernis, 'zullende gevoerd worden door stuurman L. 't Hart en bestemd voor de beugvisscherij. Rotterdam. Wij vernemen dat de heeren ,W, D. Van Mourikf te Drumpt en K. B. J. De Bruyn Co. te Tiel, concessionarissen voor den aanleg en exploitatie van tiamwegen te dezer stede, bij de gemeentekas alhier hebben gestoit het waarborgfonds ad f 6000 en de som van f 106,000, tot welker betaling zij zich bij contract hadden verbonden. (N. S. Ct.) Kralingen. Alhier had eergisteren, op het buitenverblijf van den heer Cankrien, de ver koop plaats van een prachtige, ruim 300 nummers groote, collectie uitheemsche planten. Enkele dezer planten brachten zeer hooge prij zen op: een exemplaar >verd o. a. verkocht voor niet minder dan f 525. Velschillende nummeis der collectie werden voor de Rotter- damsche Dieigaarde aangekocht. Berkel. In deze gemeente begint de bekende ziekte onder de varkens ook te heerschen. De meeste veehoudeis zoeken de te voorziene schade te vooikomen, door alle dieren die eeuigzins slachlbaar zijn te verkoopen. Delft. Ten huize 'van den heer Vermeulen in de ChoorMraat te dezer stede is gisteren- namiddag de bliksem ingeslagen. De schoor steen weid omvergeworpen eu eenige spleten kwamen in den nok van den gevel. In het daarnaast gelegen huis van den heer Fesevuur spiongen eenige ruiten en is een gedeelte pas- pijp geheel gesmolten. Drie jongens van 19, 15, en J3jarenzijn door de politie aangehouden, wegens ontvreem- diug van onderscheidene'voorwerpen uit drie hier op de kermis staande kiamen in den nacht van Woensdag jl. Na eeist liet zeil van een kraam to hebben losgescheurd hebben de heide jongsien daaruit tien messen weggenomen. Daarmede gewapend, viel het hen nu gemakke- lijk de zeilen der beide andere kiamen te openen. De 15-jarige M. werd reeds vei leden jaar door de arrondis^ements-rechtbank te 's jlage wegens diefstal gevonnisd. Den llaag. Jl. Woensdag werd in Diligentia alhier de jaSi lijkscheIgé mee n e vergadering gehouden van den Anti Dienstver uanghqlöhd, De bijeenkomst werd geleid door den president van den bond den gepens. generaai-rnajoor M. D. Van Liraburg Stirum, oud-minister, die de werkzaamheden inleidde niet eene uitvoerige rede, in den aanvang waarvan eenige mede- deelingen omtrent de ontwikking van den bond voorkomen. De Ligue is nu meer dan 3 jaar oud; 29 Aug. 1875 was het hoogstestemnum- mer reeds 3181; thans is het 8657. De president vermeldde met leedwezen, dat nog op de adressen aan den Koning van 1876 onder het vorig bewind, noch op die van November 1877 de Regeering eenig teeken voor of tegen heeft gegeven. In de drie dienstjaren geëindigd met 30 Juni II, is uitgegeven f4604.23V2, ontvangen f4985.51, zoodat er 4 Juli jl. in kas was f 381.27VS. Daarna herdacht spreker het gevoelig verlies door den Bond dit jaar weder geledeu door het afsterven van den tweeden secretaris mr, J.C, E. Graaf van Lijnden. Het incident-Raat, voorgevallen in de meeting alhier op 18 Maart j!., werd door spreker be treurd; echter alleen om den vorm, want de verkondiging van de stelling>handhavingvan de eer der natie is geen droppel bloeds waard," hoe ook later gekwalificeerd, moest eindelijk zeker leiden tot uittreding uit de ligue van hem, die deze leer openlijk dorst belijden. Na op de veranderingen in eenige afdeelinga- besturen te hebben gewezen, besprak de voor zitter andermaal en breedvoerig den stand van de verhouding der partijen in de Tweede Kamer ten aanzien der levenskwestie die den Bond bezig houdt. Hij beschouwt den toestand veel gunstiger dan in 1873, hoewel, volgens de tegenwoordige verdeeling z. i. de hervorming nog geen meerderheid zou kunnen erlangen. De jaien sedert 1870 nagaande, kwam spreker tot het besluit dat de afdoening bij ons van de grootste sociale en militaire kwestie van den dag het meest vertraagd is geworden door de drie voorname specialiteiten in de Tweede Kamer der Stalen-Generaal. De voorstanders in de Kamer zijn 7. i. nu tal rijker in verhouding tot het geheel, zoodat, indien de Koning zijn invloed wierp in de schaal van hel moderne beginsel er eindelijk bijna zekerheid zou zijn voor eene voldoende Stemming.. Aan het verslag wordt o. a. het volgende ontleend: De ernstige ongesteldheid van den Minister van Oorlog, de door hem ontstane noodzakelijkheid van velerlei reorganisation in het legerbestuur, de overvloed van wetgevenden arbeid op ander gebied worden als de waar schijnlijke oorzaken van het tot dusver uitblij ven van ingrijpende vooistellen omtrent leger- aanvulling beschouwd. Daarbij eerst zal liet kunuen blijken wat de Regeering wil eu in hoe verre het driejarig streven van den Bund heeft bygediagen tot vestiging der overtuiging, dat met de dienstvervnnging ten spoedigste dient te worden gebroken. Nieuwe afdeelingen werden er niet opgericht. De handelingen van verschei den afdeelingen waren van weinig beteekeni'. Tot leden van het hoofdbestuur van den Anti-Dienstvervangingbond zijn berkozpn: gene-, raai van Stirum, Merkes van Gendt, Maas Geesteranus, en benoemd: Mac I.eod, mr, Telting, raadsheer bij den Hoogen Raad, en dr. Tempelman van der Hoeven, te Utrecht- Het voorstel tot het aanvragen van vrijdom van briefport voor den Bond is verworpen. De afdeeling Groningen wenschte een nieuW vertoog aaa de Regeering uit te lokken betref fende den persoonlijken dienstplicht. De ver gadering besloot echter zich daarvan te ont houden daar zy eerst de voorstullen der Regeering met betrekking tot den dienstplicht wilde afwachten. Onder dankzegging aan, den voor- V. zitter voor de leiding, is de vergadering.geslótea- Beemster.Alhier heeft in den naclit van '''- Zondag op Maandag jl. eene vreemdsoortigs^

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 2