Gemengde Bbrichtert. richt van 's Konings verloving, de volgende geschiedkundige herinneringen Prinses Emma is van moeders zijde, uit Nassausch bloed gesproten. Hare moeder, Prinses Heleue Wilhelmine Henrielte Pauline Marianne, was de dochter van den hertog Willem Van Nassau. Toen in "1255 graaf Hendrik Van Nassau, b\jgenaarnd de rijke, overleden was, deelden zijne twee zonen het graafschap in twee deelen. Walram kreeg Idstein, Wiesbaden en Weil burg en is de stamvader geworden van het huis van Nassau, waaruit de moeder van 's Konings aanstaande gesproten is. Otto kreeg Dillenburg, Beilstein en Siegen en uit deze lijn is het over Nederland regeerend Vorstenhuis gesproten. De verschillende gebiedeu van Nassau zijn door de nakomelingen der beide genoemde graven gedurende vele eeuwen geregeerd ge worden, totdat in 1810 geheel Nassau door erfopvolging verviel aan den alleen overgebleven tak Nassau-Weilbmg, uit welken van dat jaar tol 1839, onder den titel van hertog, regeerde Wilhelm, (znoa's we zeiden van moeders zijde) de grootvader van 's Konings bruid. De tak van Otto, waartoe on/.e Koning be- homt, was nl. in 1702toen met Willem III, die kindei loos stierf, het huis van Oranje- Nassuu in de mannelijke linie eindigde overgegaan in het huis van Nassau-Dietz doordat Prins Willem III tot zijn persoonlijken erfgenaam benoemd had Jan Willem Friso, van wien onze Koning in rechte lijn afstamt. Een geacht vriend, zegt de Arnh. Ct., stelde ons in de gelegenheid liet fotografisch portret van Prinses Emma en ook dat van Pi inses Pauline te zien. Beiden zijn schoone dames, maar vooral de jongste, de aanstaande gemalin des Konings, 'is zeer bekom lijk van gelaat. Ih verband rnet het vastgestelde nieuwe leerplan voor de gymnasia is aan de Tweede Kamer aangeboden een wetsontwerp tot wijziging der wet op het hooger onderwijs. Daai bij wordt voorgesteld, in do wet op te nemen een afzon derlijk doctoiant voor geschiedenis. Wijders wordt bepaald, dat gelegenheid om op den ouden voet toegang tot de universitaire examens te verkrijgen openstaat tot 1 October 1885, en dat zij, die op 1 October 1887 hun. propnedeutisch examen niet hebben gedaan, niet meer zonder getuigschrift liet eindexamen der gymnasia of hot examen voor de Staats commissie. bet kandidaats- of doctoi aal examen zullen kunnen afleggen. Met ingang van 1 October aanstaande, is ile toelage voor de militaiie studenten van de zeemacht veihoogd met'f 100 en alzoo ge- biacbl op f700 's jaar. Blijkens bericht vau zijner Majesteits Minister-Resi>lent te Stockholm is de invoer van honden, ven, schapen en geiten in Noor wegen ook uit de NeileilainPche havens ver boden, De schïppeisdm honden aan boord hebben, worden door de Regeering verzocht die dieren gedurende hun verblijf in Noorwegen behooihjk vastgelegd aan boon! te houden. De céntiale liberale kiesveigatlering in het kiesdistrict Dokkum hoeft tot kandidaat gesteld voor de Tweede Kamer, jlir. mr. J, H. F. K. Van Swinderen Men meldt uit "s Gravesande: Woensdag, 4 dezer, 'les namiddags, heeft een gedeelte der bvijandelijke" vloot getiacht een landing te doen achter 's Gravesande, en was deze manoeuvre zelfs reeds gedeeltelijk gelukt. De roepen te Monster en 's Gravesande waren echter bijtijds opgerukt, vervolgden de nvijnndeu" en namen er vijf gevangen, De Times bevat een Reuter-telegram uit Briadisigedateerd Atsjin 27 Juli, volgens hetwelk een aanzienlijke expeditionaire Neder- landsche troepenmacht het district," datTvvent- yatwo genoemd wordt, is binnenge'gedrongen, Met het oog op de omstandigheid, dat dit district het meest vijandelijk gezind is en dat hel 't hart van de positie des vijauds vormt, is het verlies der troepen betrekkelijk gering. Het bestaat hoofdzakelijk in gewonden. Men meldt aan de JV, li. Ct. uit Roer mond van 4 September Gisteren en heden zijn hier de examens ge houden tot toelating voor de Rijks hoogere burgeischool met vijfjaiigen cuisus. Nog geen jaar» was het getal leeilingeii, die zich aange meld hadden, zoo grout als ditmaal, en, wat ook een bijzondere beteekenis heeft, nagenoeg allen beboeren hier ter stede te huis. Het getal toegelatenen bediaagt een twintigtal. Wel leveit de tweede openbare school als naar gewoonte het grootste contingent, maar dit jaar zijn een viei tal nieuw aangenomen leerlingen afkomstig van het bisschoppelijk college, 't Schijnt, dat !ung?amei hand aan sommigen iu zake van onder wijs de schillen van de oogen begiuneu te vallen en dat men gaat mei ken dat de syste matische verdachtmaking van het openbaar ondeivvijs door den clerus, en de snoevige op- scliiinning van bet bijzondeie onder het steik geklemde etiquette vau geloof en godsdienst, de verdiensten van liet eer.-te niet te niet doen kan eu bet lage peil van het laatste niet kan doen stijgen. Vei melding verdient ook, dat under de aangenomen leei lingen, met toestemming van den Minister, weder een meisje i-, zoodat ileze nu de tweede vrouwelijke leeilmg zijn zal, die de Roennundselie bougeie burgerschool bezoekt. Van goederliand wordt ons medegedeeld, dat het bei ictit, als zou het alei fnuis van Spinoza door een drietal zijner veieeideis zijn aange kocht, ten eenemnale onjuist i». Wel ziju er pogingen gedaan om uit te maken in welk van de twee of drie huizen, die er voor aan gewezen worden, en die op de l'aviljoeingiacht tegenover f niet iey, de Dotiülvlslinnt gelegen Zijn, Spinoza naar de meeste waarschijnlijk- hei I beeft geleefd eu geai beidmaar noch van den aankoop van eeitig huisnoch van 't plaatsen van een gedenksteen is tot heden sprake. Vad.) De zang wedstrijd, uitgeschreven do.ir de liedeiiafel «Kunst en Vriendschap" te Amster dam eu welke op 14 September zal aan vangen, beloott zeer luistemjk te zijn Negentien mede- diugtus hebben zich doen inschrijven, welke zich des nioi geus tien uur op de Beurs zullen ver- eenigen, om van daar ai optocht naar het Park te gaan, alwaar on twee uur de wedstrijd een aanvang zal ne.nen voir liedertaMs vuil veertig O en meer zangers; des avonds zullen die van twintig tot voei tig zange.s in het strijdperk ti eden. .Sonneman's kapel zal den optocht begeleiden Onder de volksvermaken, die onlangs te Dvvingelou plaats hadden, behoorde o. a. ook lut aaltiekken, tl. i aan aal den kop aftrekken. Ais pi ijs was dauuuui vei bondeneen kt'ikboek met ritmen haken! Rijswijk. Het buitenverblijf Welgelegeni„ alhier, toebelioorende aan Z. M. den Kornuit is, naar men verneemt, publiek verkocht voor f 29000- A Deu Haag. De eereboog, bij gelegenheid':. "f! Vlaavdingcn. Door den Gemeenteraad is t"t wethouder hot kozen de heei P. I.. Denier van der G m. In de/C gemeente is het weder zeei stil met aanvoei uit zee; sedei t du laatste opgave kwamen geen schepen aan. De mukt voni h.unig is vvdliger, er wuieu 3 paitiitj»'s bm»lluting waar voor ftS'/z tot f10 per ton betaald vvi d. Een paitijtje viscb van Pernis, 140 ton, eu van Middelbands, 205 ton, deed (2fi|/i; lengvisch fT0 per ton. Delft. Bij de op Zaterdag 21 iliveibij gelegenheid der tentoonstelling van landbouw, alhier te houden hauldiaverij met paarden van in land sch ras eu van 7.essen klam, zal du prijs bestaan in een zilveren bokaal, ter waaide van f300, en een premie van f 100, beiden uitge- looft door deze gemeente. van de inkomst van Prins en Pi inses Hendrik in de Rhijnstraat te dezer stede verrezen, -zal tot na het vei trek van het echtpaar naar Soestdijk, don toegang naar het station blijven versieren. Heerenveen. Een ingezetene van deze gemeente ontnam dezer dagen zijn hond twee barer jongen, en gaf die aan twee verschillende personen ten geschenke. Den daarop volgenden dag begaf de moeder zich op weg en kwam hare jongen zogen, hetgeen op vaste uren van den dag werd herhaald. -n-; - »aui' Tengevolge eener wolkbreuk op 30 Au gustus in Hongarije zijn iu de stad Mikolcï 300 menschen omgekomen. Laatstleden Maan dag zijn al die lijken bij elkander in één kuil begraven. Er werden buitendien nog ruim200 personen vermist. Zoowel daar als te Erlnu zijn er geweldige verwoestingen aangericht. In liet Hernaddal zijn in één district 156 woon huizen en 159 andere gebouwen geheel ver nield en 167 woonhuizen beschadigd. In een ander zijn 205 stuks vee weggespoeld en 151 huisgezinnen van alles beroofd. Men wil het huis, waar Pierre Corneille heeft gewoond te Petit-Couronne, in de nabij» heid van Rouaan, restaureeren. De poel. die westelijk het eigendom van den groeten tooneet- dichter begrensde, bestaat nog. De tuin vooral moet er op uit oogen blik chaotisch uitzien; men zal ook hier zooveel mogelijk alles brengen in den toestand, z.ooals die in de dagen vau Cor* neiüe's kindsheid was. Zij, die eenig voorwerp vau deu beroemden dichter in bezit hebben, worden uitgenoodigd dit af te staan. Men vvil namelijk in bovengenoemd buis een Cnrneille»- museurn stichten. Den 17n Augustus sloeg de bliksem in de kruit fabriek van Weldy en Co. te Pottsvillff (Pemisylvaiiië); 30,000 pond kruit en dyna miet waren daar bijeengebracht. De geheekr stad dreunde van de vreeselijke ontploffing. Van de fabriek, die geheel van ijzer eu steen was gebouwd, bleef geen stukje heel en in den omtifk werden boomen ontworteld en huizen vernield. Kolossale steenen werdén op een ontzaglijken afstand geworpen en nngop17myl afstamls van .PóttSville voeldé men den schok. Hot aantal slachtofTtus van de ramp is nog niet beki'ud, maar is zeer aanzienlijkdemateiiëele schade groot. Zeker Frauschman Emile Pagan, zoo leest men in de Indépendanceheeft eene zonderlinge reis 'naar de Noordpool beraamd. Hij zou met zijn schip zoover doordringen al# hij kondan een luchtbol vullen en niet een gum-tigen wind vei der gaan naar de Pool. In het schn l'p» zon hij belmlve een slee met konden, een goeden vuonaad kistje-' met beschuit en anileie levensmiddelen nuèiiemen, om die vau afstand tot afstand te lnten neervallen en aldus, in den tuint van Klein Duimpje, den temgvveg te vinden. (Je heet Pagan zal beginnen met te Biussel voorlezingen te houden, ten einde de uitvoei lijklieid van ziju fabelachtig plan aan te toonen. In de voi igc week zou een architect te Beilijn met de dochter van een boekhoudei in het huwelijk treden. Een kwattier voordat bet bi unlspaai naar het stadhuis zou gaan, ontving de biuid een ongeteekenden brief, waarin zij weid gewaarschuwd dat haar 'aanstaande leeds was gehuwd. Zelfs werd de woonplaats zijner vrouw er bij opgegeven. De biuid viel in onmacht en wat de btuidegom ook deed om den brief te logenstinfl'en, linie wezenlooss.

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 2