Tniujit iaislijis, litiezoniri BMag. Biiltalaiiistlii Berichten. BimlaiiSstlie' Bwiclitei. A0. 1878. Doaderdag 12 September. M 4499. Twee en ertigste Jaargang. Abonnementsprijs, per kwartaal1.85. Franco per post, door het geheele Rijk I- 2.50. Aftondarlijke nommers- 0.10. BUREAU: HAHKI, E, ISA. Advertentieprijs: van 110 gewone regels, met inbegrip van eene Courantf 1.10, Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. O O S T E N E II De Albaneezen hebben 45,000 gewapende insurgenten geconcentreerd. De positie voor -Oostenrijk wordt dreigend. De Katholieke Albaneezen onder Dodo Prenk sluiten zich niet bü .de Muzelmannen aan en zullen de Oosten rijkers niet bestrijden. Men is te Weenen van gevoelen, dat de conventie met de Potte nutte'oos is. De vermoording van Mehemed All Pacha is een gevolg van de onmacht der autoriteiten om de insufgenteu tot gehoorzaamheid te dwingen. Zij z'y'n bij Doboi overal teruggeslagen. Blijkens officieel bericht van de 36e divisie, uit Banjalüka, onder dagteekening van Maan dag, stond de rechterflank des vyands den 8sten bij Kljuc omsingeld. Tusschen Hau, Kprenovac en Gracanica staan 6000 opstande lingen. In de omstreken van Banjalüka wordt de ontwapening ongestoord voortgezet, De generaal Popenheim meldt hel vol gende: Na het bezetten van Trebinje werd een aan de Trebnitzabrug achtergelaten half-batai!loa van het 74e regiment Maandag namiddag door opstandelingen aangevallen. De aanval werd ech ter, na een strijd van een uur, afgeslagen. Van de zytle der Oostenrijkers sneuvelden daarbij 1 kapitein en 6 man, terwijl 8 man werden vermist. Het door de Oostenrijkers geleden verlies in het reeds vermelde gevecht bij Bihac is aan zienlijk. De overste Le Gay, de kapitein Kdko- tovic en 44 andere officieren werden gewond, 2 officieren gedood en 2 vermist; 400 man werden gewond. F R A S K R IJ K. Voor de 50 beste leerlingen van de scho len Turgot, Chaptal, Colbert, Say en Lavoisier te Parys, is dit jaar 50,000 fr. beschikbaar ge steld voor uitstapjes. De jeugdige reizigers zullen zich in 3 groepen verdeelen, die respectievelijk Holland, de bergen van Puy-de-Dóme en de kusten van den Oceaan zullen bezoeken. Ver gezeld van onderwijzers zullen zij een dagboek van hun reis moeten opstellen. Zondag jl. is de tentoonstelling bezocht geworden door 156,079 personen. Dat cijfer was nog niet bereikt. Bij de te Parijs plaats gehad hebbende wedrennen (paarden voor het rijtuig gespannen en paarden onder den man) is de eerste prijs van 7000 fr. gewonnen door het Fransche paard QwTro (voor het rijtuig), de tweede prijs van 3000 fr. insgelijks door een Fiansch paard, en de derde prys van 1000 fr. door een Russisch. Hierna had het wedrennen van de paarden onder den man plaats. De groote prijs der Regeering van 15,000 fr. werd behaald door het Russische paard Julerny, de daarop vol gende prys van 10,000 fr, werd gewonnen door het Fransche paard ToujourTen slotte weid gekampt om den zoogenaamden ïgrooten prijs der tentoonstelling,ten bedrage van 15,000 fr. De af te leggen afstand was 6000 meter. Een Amenkaansch paard, Lady Annywas op een afstand van 4Q0Q meter alle andere paarden ver vooruit; doch toeu verflauwde het plotseling en werd ingehaald door 6 a 7 paarden. Een Engelsch paard, Star Oarer, won den prys. ITALIË. De Franfulla meldt, dat aangezien de Fran sche Regeering niet gerust was omtrent ïtalië's plannen met betrekking tot Tunis e'u de zen ding van den heer Mussi met die plannen ia verband heeft gebracht, er tusschen de beide gouvernementen officieuss mededeelingen te dier zake gewisseld zijn. Van ;wege Italië zijn aan Frankrijk geiuststelleade verklaringen gegeven doch naar het schijnt, hebben deze niet de be oogde uitwerking gehad, t De gravin Ariosto, de laatste afstamme ling vau den beroemden dichter, is te Ravenna in 90jarigen ouderdom overleden. Te Riverzaro is een nieuwe profeet opge staan van deuzelfden slag als Lazzaretti. Hij heet Brassesco en is van. zijn ambacht meubel maker; in 1806 streed hjj tegen de Oostenrijkers en in lb70 behoorde hij tot de divisie-Bixio. Biassesco werd kort geleden als vagebond tot 45 dagen gevangenisstraf veroordeeld. De President van Equador heeft het con cordaat met het Vaticaan ingetrokken. J) UITSC IILAND. In invloedrijke' parlementaire kringen is men overtuigd, dat de heer Forckenbeckde benoeming tot president zal aauneinen. Als eerste vice- president wordt genoemd de heer voa Seidewitz (conservatief), als tweede de prins van Hoheniohe. Het ceuirum maakt geen aansptaak op een plaats in het presidium. De Rijkskanselier verwacht, dat het wets ontwerp tegen de socialisten in de volgende week in tweede lezing zal worden behaudeld. De Bairische Kurier verneemt uit een goede bron,dat pater Ambrosius Kas onlangs bij den Koning van Beieren er op heeft aan gedrongen, niet langer in aanmeiking te wor den genomen vour den bisschoppelijkeu zetel te Würzbmg, en dat de Kuning daaiop onder betuiging vau zijn leedwezen de benoeming heeft ingetrokken. UfiElAIl). De Times bevat van den 9den een bericht uit Koustautmopel, dat deu vorigen dag aldaar talrijke unestaties gedaan zyn, tengevolge van een beweerde nieuwe samenzweeriug van de voorstanders van Mourad. tiet volk verkeert in opgewonden stemming. De wacht bij het paleis is versterkt. RUSLAND, Da Czaar heelt 25,000 medailles gezonden om te wordeu verdeeld ouder de Rumeensche Hoepen, die deelgenomen hebben aan de bele- gering van Plewna. Van de Rumeensohe tró'e- pen die over den Conau zijn gegaan zyn dus niet meer dan dit getal overgebleven. A 21 E R I K A. Maandag kwamen 81 sterfgevallen en 223 nieuwe ziektegevallen voor. Te Memphis had den 100 begrafenissen plaats. Het totaal-cyfer der zieken is 3000. De toestand is ijselyk. Te Memphis is een commissie voor openbare vei ligheid tot stand gekomen om de personen, die nog niet door de ziekte zyn aangetast in staal te stellen de stad te verlaten. De zaken staan geheel stil; 90,000 personen zijn zonder werk. Er heerscht de grootste ellende. De toestand te Memphis wordt hoe langer hoe wanhopiger. De sterfgevallen aan de gele koorts nemen steeds toe. DEN HAAG, II September De Koning vertrekt Donderdagochtend tea 9Vj uur naar Soestdykom denzelfden avond alhier terug te keeren. De verjaardag van H. IC. H. Prinses Hen drik der Nederlanden, geboren Prinses Maria van Pruisen, zal aanstaandeu Zaterdag 14 dezer te Soestdyk worden gevierd. Z. M. de Koning, de Groothertog en Groot hertogin van Saksen-Weimar zullen opditge- booitefeest tegenwoordig zijn. HH. KK. HH. de Groothertog en Groot hertogin van Saksen-Weimar, zullen aanstaan den Zaterdag, des voonniddags ten 10Vs ure, per Rynspoor de residentie verlaten. Na eenigen tijd op het lustslot van Hd. broeder te Soestdijk te hebben vertoefd zullen zij van daar de terugreis naar Weimar aannemen. Z. M, de Koning heeft eene belangrijke bydrage toegezegd voor de gezamenlijke vruch teninzending ter Parijsehe tentoonstelling, welke ender medewerking der Maatschappij van tuin bouw en plantkunde wordt bijeengebracht. De gelegenheid tot deelneming blijft open gesteld tot den 20slen dezer maand. SCHIEDAM, 11 September 1878. De Harmonievereeniging sApollo" heeft den heer Hennig, oud-kapelmeester der huzaren, laatst kapelmeester van het muziekkorps der dd. schutterij te Nijmegen, uit welke betrekking hij dezer dagen eervol werd ontslagen, benoemd tot haren directeur, in de plaats vnn den heer A. van Leeuwen van Rotterdam, benoemd'tot kapelmeester van het muziekkorps der dd, schutterij te Nijmegen, -Het 1ste bataljon van het 7de regiment infanterie, sterk p. m. 500 man, dat aan de gecombineerde manoeuvres langs da kust heeft deelgenomen, en den 1 dezer alhier is ing - gekwartierd geweest, is gisteren ochtend van 's Gravenhage per Rynspoor naar Arnhem ver- BUR AN T. - kv ti iy jj* i-Sfor

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 1