voerd om van daar naar zijn garnizoen te Nijmegen terug te keeren. In de zitting der Arr, Rechtbank te Rotterdam van jl. Dinsdagstonden o.a. terecht: ,T. de L., oud 52 jaar, en K, de L., oud 22 jaar, spoélinghaalders wonende te Kethel-en Spaland, beschuldigd van hoon. Eiscii f8 boete of 3 dagen gevangenisstraf voor ieder. L. B. huisvrouw van M. v. Zoud 46 jaar, werkvrouw, wonende te Vlaardingenbeschuldigd van mishandeling. Eisch f8 boete of 2 dagen ge vangenisstraf. Z. Esc. de Commissaris des Konings in Zuid-Holland heeft zich heden voor een maand op reis begeven. Tijdens de afwezigheid van den heer Fock wordt zijn betrekking waarge nomen door het oudste lid van Gedeputeerde Staten, baron Reugers van Warmenlniy/en. De Minister van Financiën maakt bekend dat het saldo van 's Rijks schatkist bij de Nederlandsehe Bank op den 7den dezer en de som der betaalmiddelen op dat tijdstip bij de betaalmeesters aanwezig, te zamen een bedrag uitmaakten van f 48,685,267.72Vz. De uit de Vereeuigde-Staten komende schepen zijn, tengevolge van bet heersehea dei- gele koorts, aan quarantaine ouderworpen. De stoomvaartmaatschappij Nederland is in ovet leg getreden met de Regeering van Ned. Indië, om ééns in de twee maanden een stoom boot te laten varen van Soernbaja naar Hong kong, Makao en Amoy, en van daar teiug over Manilla en Xlakassei. De reizen naar China zulleu plaats vinden óf over Saignon (Coehin- China) óf over Makasser en Manilla. De Ind. -Regeering betaalt voor elke ieis over Saignon een subsidie van f -12,000- en over Manilla f 20,000, mam- ontvangt 50 pet. terug over de meerdere vracht boven f 40,000 per reis. Op de Indische begrooting is daaivoor f 100.000 uitgetrokken. 3>Aan den Koniug worden Ministers op gedrongen die Hij niet begeeit", verzekert De Standaard. Het bewijs voor deze bewering geeft het blad niet. Het zou nogtans niet te veel zijn als men De Standaard rekenschap van die verklaring vroeg en eischte eenig feit of woord aan te voeren, waaruit bleek dat deze bewering iets anders is dan eene insinuatie, een middel om de menigte op te ruien tegen de Ministers. Dat De Standaard van hen niet houdt, het staat hem vrij, maar het gnnt niet aan ntn den Koninggeiijke gedachten toe te schrijven die door niets worden bewezen. Er hebben zich reeds 130 weiklieden uit velschillende oorden des lauds aangemeld, om deel uit te maken der groep, die van vvege do Maatschappij tnt Nut van 't Algemeen naar I'm ijs" zal worden gezonden. Bij do Maatschappij Nederland is het telegrafisch belicht ontvangen dat de Voorwaarts tien 7 dezer vvedei is vlot geraakt. Te Zwolle en te Kampen heercehen rond- vonk en mazelen vrij hevig, te Kampen vooral onder volwassene!,. Voor eenige maanden geleden werd door een aantal voorname handelaars en nijveien j^te 's Giavenhago een comité gevormd, teneinde middelen te betamen op welke wijze liet best aan don kwijnenden toe-tand van handel en iadu-drte in de, residentie een einde kon worden gemaakt en nieuwe bionnen van welvaait kon den worden gecreëerd. Naar wij thans verne men, is dal comité tot een goed lesultaal ge komen, en heeft het gisteren, na ernstige overweging, als uitkomst vim zijn pogingen, aan dun Mird-ter van Waterstaat, -Handel en i Nijverheid ingezonden uitgewerkte en mét een zeer groot aantal, door den lieei Waldorp ver vaardigde teekeningen, toegelichte plannen voor eeire zeehaven te Üchoven'mgen en een nieuwen w.uei weg va» 's Giaveuhugu naar de Maas bij Vlaai-dingen. Mocht naar aanleiding daarvan aan de aan vragers concessie voor een en ander worden verleend, dan geven de namen en positie van de leden van het comité de zekerheid, dat met ernst en inspanning naar de uitvoering van dat groote plan zal wordeu gestreefd. Onder redactie van den iieer Y. Ykema te 's Gravenhage* zal door den heerJ. Voltelen te Arnhem een nieuw schoolblad worden uitge geven, getiteldOnze voïïessehoolweeJchlad voor het onderwijs. ïn de Arnh. Ct. leest men: In den regel deelen wij geen zelfmoorden of pogingen daartoe mede. Wat dezen morgen in de Lauvvergracht voorviel, verdient evenwel vermelding, omdat het innige deernis moet opwekken met haat-, die eeu einde aan haat- leven wilde maken. Een achttienj.ilig meisje wierp zich in het water, maar eerst had zij een touw aan den sleep van haar japon vast gemaakt en het uiteinde aan een bank beves tigdopdat haar lijk zou kunnen teruggevon den worden. In haie veibijsteiing had liet ongelukkige wezen niet bedachtdat door hetzelfde middel ook haar voornemen kon worden verijdeld en haar leven gered Groote inspanning kostte het dan ook niet aan een peisouu, die haar in het water had zien springen, haar weder op het droge te halen. Te Heythuizen heeft een paar de diaman ten bruiloft gevierd. Beide oudjes zijn nog ge zand eu in 't bezit hunner vermogens. Echt patriarchaal wonen zij ojider éen dak met hun zoon en schoondochter, hun kleinzoon eu diens vrouw en de kinderen van deze laatsten. Men schrijft aan de Leidsche Ct.: Nie mand heeft reden gehad zich te beklagen over de weinige mooie dagen, die deze zomer heeft opgeleverd, hoewel het weer soms in uitersten viel. De rnaand Mei was reeds vooi beeldig schoon, ook het groot-te deel van Juni en Juli bracht bestendig, inev warm weer. Augustus was wisselvallig met regenachtige en winderige dagen. Dat de zomer zonnig was blijkt uit de vele fijne vruchten, die rijp geplukt zijn. Als aan den lust naar sappige moerbeziën kan voldaan, gioote meloenen van den vollen grond en tintelende di uiven uit de kassen gesneden worden, terwijl het genoeg/aam zeker is dat de talrijke viuchteu van den wijnstok langs de muren de verwachting niet zullen teleurstellen; als onder den bloemensehat in do lusthoven ook zelf-- de fijnste met een weergaluuze fnvch- heid ontluiken, dan hoeft do zomer -zich zeker niet van zijne karigste zijde doen kennen. Ook van appelen, peren, pruimen eu persdien is de oogst viij voldoende. Groenten van allerlei aard was er volop; komkommers eu augurken rnct schuiten vrachten. Alleen de snijboonen, die, als jonge spi uiten, liet wat kwaad hebben gehad nut koel weer, zijn wat achter gebleven. Bijgevolg was de npbi engst hepeikl. Omtrent de welbekende ziekte onder de aai dappolen velschillen de berichten weinig bij andeis: overal ziekte, maar een ruim beschot. Hoe honger intusschen van die ziekte w-otdt opge geven, hoe meer de boeren er bij gebaat wor den. Zonder dat zullen de pi ijzen, bij liet opdoen van den wintervooiiaad, toch leeds hoog genoeg zijn. ll.uire. tegen i- het gewin van bonnen er. eivvten overal beviedig"nd. Van de giaaiisooiten is er niet eeit onvooi ledig geoog-t. Koolzaad weid luim gedoist, vla-, overheei lijk gewonnen, In vei schei dein» jaieu werd er niet zooveel en zoo vioeg hooi ge wonnen als thans; teiwijl bijna onafgebroken de weilanden met eene liissche laag gras voor zien bloven. Nog altijd is liet weer bij uit nemendheid groeizaam, Uit zVclilum vvmdt aan de JST. li. Ct. geschreven: Verleden zomer weiden hier eenigo rupsen van den doodshoofdvlinder Acheronlia atroposop het aaidappclloof gevonden. Zooals men weet, is deze vlinder de gioolste van onze nachtvlinders, gelijk ook de rups de grootste is van ul onze rupsen. Thans vond de heer II. Hardorff op een appelboom een volledig ontwikkelden doodshoofdvlinder, die bij da minste aanraking een piepend geratel laat hooren. Hij is dan ook de eenige vlinder iu ons land, die geluid geeft, 't Is niet een zwak, nauw merkbaar -geluid; maar, duidelijk hoor baar, heeft het bijwijlen, hoezeer in geringe mate, wel iets van het schreien van een pas geboren kiöd. Het eigenlijke vaderland van dit door vele bijgeioovige menschen gevreesd insect is Indien en Afrika. Men ducht in Fiankrijk en Engeiand zijne verschijning, omdat hij door 't volksbijgeloof als doodaaabrenger of dood ver kondiger wot-dt beschouwd. Epidemieën, die tijdens of na zijne verschij ning in die landen zijn uitgebroken, schijueu aanleiding tot dien waan te hebben gegeven. Te Peize heeft men het paard van den hoofdonderwijzer, een ptachtige appelgrauwe schimmelvos, in de weide den hals afgesneden. Er is geen reden om aan de waarheid van het bericht te twijfelen, maar toch dat er onder wijzers zyn, die prachtige schimmelvossen be zitten, was niet algemeen bekend. Het is niet te hopen, zegt de Arnh. Ct., dat liet dooden van dat paard een argument was tegen het openbaar onderwijs, en evenmin da't het paard tot een argument zal worden gemaakt tegen de vei hooging derondervvijzersjaarvvedden. De Engelsche correspondent van liet Nieuws van den Da'j schrijft nog het volgende omtrent de ramp op de Theems: Ik schrijf u deze regelen uit Woolwich, waar ik gisteren en heden de lijkschouwing heb bijgewoond. Wij hebben hier niet all te 1 Parijs eene Morgue, maar de vreeselijksie ramp, - die sedei t een menschengelieugen op den Tlieems- struorn plaats had, heeft het noodzakelijk ge maakt hot stadhuis van Woolwich in eeu reuzen-inm-gue te heischeppen. Voortdurend stoomt liet kleine bootje Erith op en neer naar het wrak en komt telkens met eene lading lijkenterug. Vreeselijker schouwspel kan rneu zich niet denken. Nadat ik gisteren per soonlijk bij het dreggen en ophalen van lijken tegenwoordig was, wensclite ik heden een ge heel overzicht over den buit te hebben dien men der wreede rivier beeft weten te ont wringen. Ik mag u geen getrouwe schets van dit onooglijk schouwspel geven, maar als een opmei kelijk verschijnsel, wat mij bijzonder trof wenscli ik alleen mede te deelen, dat de meeste lijken het linkeibeeu opgetrokken en de beide armen boven en voor het hoofd hebben, niet ongelijk aan de natuurlijke beweging om een doodelijken slag af te weren. De oogen van allen waren vast gesloten. Tot op dit oogenblik zyn 140 lijken opgehaald. De zaal, waar de lijkschouwing plaats had en het gerechtelijk onderzoek gehouden werd, leverde menig tafeieel, dat onze oogen met tiauen vulde, zelfs dö leden der jury waren telkens -zichtbaar aangedaan, wanneer b. v. een vader verklaarde onder de dooden 'zijne vu.nw en vijf kinderen herkend te hebben. De lijst der vei misten is nog niet geheel opgemaakt, maar dank zij het ondeizoek def politie, won'en u.et elk uur du namen dei' vennieten uitgevonden en bekend gemaakt. 11* boorde een vioolspeler vei klaren door zyne viool gered te zijp, want het houten instrument had hem indeiuaad voor eenige oogenblikken boven water gehouden. Een cornet a piston-speler (er was muziek aan boord) liet vrouw en zeven kindei en onver- zoigd achter. De heer Towse, een der chefs van de London steam bent-Company boorde ill voor do jury tie pijnlijke verklaring afleggouj dal zijne vrouw, oud 32 jaar, vijf kindeken, zijne schoonmoeder, tsvee speelgenootjes zjjnet' dedittiis en de khidei inéid bij do ramp zijn omgekomen. Bij -zulke getuigenissen heerschte g

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 2