A0. L878. Zaterdag 21 September. .M 4506. yerscliijnt iaielijts, nitpMcri Mat. Biütenlanlsclie Bemliïn. liiaeiilaiiisiite Berjchten. i wee e 11. a a r ar a n g. Abonnementsprijs j per kwart tal1.85. Franco per post, door het geheele Rijk. - 2.50. Afzonderlijke nommers- 0,10. RHJllBA-IJ: SAUK1, B, 12 4,. Advertentieprijs: van 110 gewone regels, mot inbegrip van eone Courantf 1,10< iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. OOSTENRIJK. Genei nal-majoor Zach nam den 18en twee op den Debel-jaea-berg opgerichte voorwerken, nadat deze eenigen tyd besclioten waren. Des avonds werd door de opstandelingen uit de vesting Bibac en van den lechteroever der Unna een hevigen aanval gedaan op deze werken, welke echter werd afgeslagen. Ook dreef hij terug een andere afdeeling opstandelingen, 800 mau sleik, welke over Paiaroire, Plaflan, Dui ande b\j Baljesac naderde. De opstandelingen leden zeer groote verliezen. Onze verliezen zijn nog niet nauwkeurig geteld; vijf officieren weiden gewond. Het gros der over Doboj voorti ukkende troepen van het dei de legerkorps bereikte Gracanica, waar het vele wapenen en munitie vond. Generaal-majoor Reiniander meldde gis terenavond te 7 uren uit Zavalje dat de vesting Bihac gisteren capituleerde. De Keizerlybejtroe- pen bezetten te 4 uren de vesting; zij vonden er vijf stukken geschut, waarvan vier van zwaar kaliber, wapenen en munitie. In de vesting was één stafofficier van bet Turksche legeren de manschappen, die bet geschut bedienden, waren Turksche soldaten. F It A N K It IJ K In de redevoering, die de heer Gambetta te Romans heeft uitgesproken, zeide hij o. a. nog, sprekende van het ontslag van den maar schalk Mac-Mahon, dat die eventualiteit geenerlei gevaar zou opleveren. Er zou geen dag tusschen diens demissie en plaatsvervanging veiloopen, Eene mededinging zou zich niet voordoen. Hij, die zoodanige functiën bekleedt, moet tot het einde toe op zijn post blyven. Voorts, van de flnancieele kwestie gewagende, zeide de heer Gambetta, dat men het crediet van Frankrijk moet versterken, hetwelk verooilooft eene eeiste revanche te nemen. Hij verklaarde zich tegen eene conversie der i-ente. ENGELAND. Aan Reuter wordt van 18 dezer uit Kings ton geseiud, dat op Jamaica eenige sporadi sche gevallen van gele koorts voorgekomen rijn, Damelijk te Port-Roynl: de ziekte heeft echter geen epidemisch kaï'akter. Reuters Office deelt mede, dat Gholam- Hussein, gezant der Indische Regeeiing, den 10 dezer te Cabul aangekomen, en vriendschap pelijk ontvangen is. Hy overhandigde aan den emir een schrijven van den onderkoning van Britsch-Indië. Mirakhor. de overbrenger van het antwoord van den emir op liet vooistel, betreffende liet vestigen van een Engelsch ge zantschap te Cabul, wordt onverwijld te Ali- massia verwacht. Door de Russen is' bevel gegeven, om Erzeroumi'te ontruimen. v'Volgens te Londen ontvangen berichten, is prins Bismarck ongesteld.. DUITS CI1LAND. De christelijk-sociale partij, onder leiding van den hofprediker Stöcker, gaat haar einde tegemoet. Twee harer ijverigste agitatoren zijn tot de socialistische paitij teruggekeerd. De be kende woordvoerder Giuneberg, secretaris van het hoofdbestuur, is wegens vervalsching in zijne rekening en verantwoording afgezet. De rondreizende spiekers zijn afgedankt. Er is ge brek aan gelden van de 2500 leden hebben 2350 zich van de paity afgescheiden. Stöcker verklaait evenwel troost te vinden in '^ot denk beeld, dat het beter is, met 150 getiouw ge bleven aanhangers werkzaam te zyu, dan met 2500 leden, waarvan men niet weet wat men aan de meesten heeft. HOORWEGEN. De arbeid der Noorweegsche espeditie naar den Atlantisehen Oceaan is met den dezer dagen geëmdigden derden tocht afgelooppn. De gebeele zee tusschen Noorwegen, deFaro11- "eilauclpn, IJsland, Jan Maijên en Spitsbergen is uit natuurkundig en zoölogisch oogpunt onder zocht. Het grootste gewicht weid gelegd op het onderzoek van de Noorweegsche kusten- bauken. De geheele watme zeestroom, aan welken Noorwegen zijn zacht klimaat te dan ken heeft, werd nagegaau en bovendien een gedeelte van den Groenlaudschcn en den Spits bergen Beeieueilaiid-poolstroom. Op niet minder dau 375 stations weid gelood (de Oitallentjer heeft maar 354 maal gelood). De groote massa bouw stoffen, welke deze expeditie iit haar driejarig onderzoek heeft samengebi acht, zal jaren arbeids j vorderen voor de nadere vei wei king, maar be looft veel gewichtigs aau den dag te biengen. J ITALIË. De Fanfulla houdt vol, dat Egypte door eeu F-jgelsch-Turksch verdrag aan Engeland is afgestaan. Engeland wendt, volgens genoemd blad, pogingen aan, om de toestemming vau Frankrijk voor den afstand te verwerven. Die toestemming wordt verwacht. A M E R I K A. Uit New-Orleans wordt bericht, idat het weer warmer wordt. Te Memphis waren den 16n 111, te Vicksburg 23 sterfgevallen. Te New-Oi leans werden dien dag 108 nieuwe ge vallen geconstateerd. De Amerikoansche gezant Noyes uit Parijs heeft 30,000 frs. gezonden tot leniging van den nood. De Minister Ewarts vei zocht Noyes in naam der Amcrikannsche Regeering de edele gevers zijn dauk te betuigen. TWEEDE KAMERDER STATEN-GENERAAL. Zitting van 19 September 1878. De heer Dullert heeft, na door den heer De Bieberstein met zijne benoeming te zyn geluk gevyenscht, die hulde bracht aan zijne onpar- tijdigheid en gematigdheid, liet vooizilterschap der Kamer aanvaard. In zijne rede herinnerde hij aan de veranderde samenstelling der Kamer door sterfgeval, benoemingen en de kiestabel. Was de afgeioopen zitting langdurig en ver moeiend, met voldoening kan worden terug gezien op het vele en gewichtige, dat is tot staud gebracht. Moge het tot heil van het Vaderland strekken, Ook dit zittingjaar zal in spanning en toewijding vordeien, vooral met het oog op het strafwetboek. Eene eenvoudiger wijze van behandeling daarvau in de afdeelin- gen zal wenschelijk zyn en zelfbeperking in het voordragen van wijzigingen en het houden van redevoeringen noodzakelijk. Het nieuwbenoemde lid, de heer Froger, is beëedigd en toegelaten. Er zijn ingekomen tal van begrootipgsont- werpen, die Daar de afdeelingen zijn verzonden. De aanbieding der staatsbegiootiog zal mor gen, Vrijdag, ten 31/» ure geschieden. Er is ingekomen eene kandidatenlijst voor de vervulling eener vacatuie in den hoogen raad, bevattende de volgende namen: 1. mr. S. M. S. De Ranitz, president der rechtbank te Zwolle; 2. mr. W. B. S. Boeles, viee-presi- dent van het hof te Leeuwarden3. mr, W. J. Triebeis, piesident der rechtbank te Arnhem; 4. mr. Tl. M. Vau Andel, advokaat te Den Haag 5. jhr. mr. A. R, De Savoruin Lobman, raads heer iu het hof te Den Bosch; 6. jhr. mr. W. C. De Jonge, president der rechtbank te Den Haag. Door de nieuw getrokken afdeelingen zyn benoemd tot voorzitters: de lieeren Cremers, Frausen van de Putte, Lenting, Van Deldea en Blussé, en tot leden der commissie voor het adres van antwoord op de troonrede: de heeren Tediug van Berkhout, Rutgers van Rozenburg, De JBruyn Kops, Van Delden en Van Ileukelom. Zitting van 20 September 1878. De Voorzitter /deelt mede, dat de Commissie, belast met het opstellen van een adres in ant woord op de troonrede, met haar ontwerp ge reed is en het ter tafel brengt. Hij stelt voor, dat ontwerp te doen drukken en ronddeelen en het onmiddellijk in de afdeelingen te onder zoeken, Dienovereenkomstig wordt besloten. ILerop wordt de vergadering geschorst tot des middags ten half vier ure. 'li Iu de heden namiddag ten 3Vs ure gehouden zitting heeft de Minister van Financiën de Staatsbegrooting voor 1879 aangeboden. Uit zyne uitgesproken financieelc rede blijkt hoofdzakelijk, dai de itlgemeene fitmncieele toe-J staud iets gunstiger is dan by de aanbieding^ van het leemngsontwerp. De tekorten van*1870'' tot en met 1878, beloopen 22 millioen, 8Va ton', of f 3,325,000.—- minder* dan in Apfi werdü berekend, welk verschil uit den loop der diensten

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 1