iyictor, regeerend Vorst van Waldeck en van 'rinses Helena Wilhelmina Henriette Pauline Marianne, dochter van wijlen Willem, Hertog "van Nassau. 4 De Vorst van Waldeck heeft zes kinderen, waarvan ^slechts 1 zoon, de 13-jarige erfprins Freijerik Adolf Herman de vijf dochters zijn de Prinsessen Pauline Emma Augusta Hermina, Georg'me Henriette Maria (sedert '15 Juli 1877 met Prins Willem Karei Paul Hendrik Frederik van Wurtemberg gehuwd), Emma (aanstaapde gemalin van Z. M. onzen Koning), Helena Fre- derika Augusta ea Louise Elisabeth 'Hermina Erica Pauline. Door haar moeder uit Nassau's bloed gesproten behoort Prinses Emma tot den Watrumschen tak van het Nassausche vorstenhuis, terwijl ons Koningshuis, tot de Ottosche linie behoort. In 1252 overleed graaf Hendrik de Rijke van Nassau, waarna het land onder zijne beide zoons, "Walram en Otto, werd verdeeld. Walram verkreeg Idstein, Wiesbaden en Weilburg, Otto verkreeg Dillenburg, Ikilstein en Siegen; van hem stamde'de beide genoemde liniën af. De verschillende gebieden van Nassau werden gedurende vele eeuwen door de af stammelingen dier beide broeders geregeerd, tot in 1816 gehec! Nassau door erfopvolging verviel aan den tak Nussau-Weilburg, den eeuig overgebleven talc der i Walramsche linie, en wel aan den grootvader van Prinses Emma, Hertog Willem. Ook de Ottosche tak bloeide in verschillende liniën, waarvan ook nog slechts één overig is, t.w. de tak Nassau-Dielz, waartoe onze Koning behoort. Wanneer het Koninklijk huwelijk zal plaats hebben is nog niet bekend. Binnenkort verwacht ,men intusschen de indieniug van het wetsont werp, waarbij de Staten-Generaal hun toestem ming verieeuen. Zijn wij wel iugelicht, dan zal het huwelijk te Arolsen bij volmacht voltrokken worden en de kerkelijke inzegening daarna te 4Amsterdam plaats hebben. (Vati.)' Volgens een schrijven uit den Haag in de Arn/i. Ct. zou de heer Loudon, oud gou verneur-generaal van Neérlandsch-Indiübe dankt hebben voor tie kandidatuur voor de Tweede Kamer in het district Dordrecht. De 6de Ned. Protestanteudag zal dit jaar worden gehouden te Zwolleop den 29sten „October a, s, Daags te voren, 's avonds 7' uur, zal in de,groote kerk eene feestelijke godsdienstoefening plaats hebben onder vóór gang van prof Riuiwenhoff, uit Leiden; de zangvereeniging ySempre Crescendo," ouder de leiding van den heer Bokelmaft, zal zich alsdan doen hooren. Dinsdag 's morgens om 10 uur, alg. verg. in 't hotel »De zeven Provinciën" vóór afgevaardigden, correspondenten en leden js middags 4Vs ure gemeenschappelijk diner, 's avonds 7ure in Oddoubespreking van godsdienstige en kerkelijke vraagpunten. De eere-voorzitter, prof. Tiele uit Leiden, .opent deze bijeeukomst met een toespraak', waarna de afgevaardigden naar den Zwitser- schen Reform dag te Bazel en den Duitschen Protestantendag te Hiklesheijtn verslag zullen ultbiengen. Ten slotte worden de twee volgende vraagpunten behandeld: a, De besluiten dei- Synode in 1878, betredende het lidmaatschap en ,de rechten der minderheden, door Dr.. II. J. E. Van Hoorn, predikant te Hoorn; en b. welk gebruik kunnen wif' van den Bijbel maken bij de opvoeding der jeugd? door Dr. A, J, Oort, pred, te Meppel. Zaterdagochtend had bij de schietproeven op het stoomschip Guinea, liggende te Nietiwe- diep, het volgende ongeval plaatsEen granaat met schokbuis sprong onmiddellijk na het ver laten der monding van liet stuk, zoodat het schip aan 'de verschansing, enz., 'vrij belangrijk beschadigd -werd en eèn paar schepelingen door -r'houtsplintera lichtelijk gewónd 'werden, Ï4- —Z In'dé'te Arnhem gehouden algemeJne ver- gadering der vereenigmg voor lijkverbranding, f v ir«', 1 1»ija gekozen als leden van het hoofdbestuur, de lieeren dr. Campbell, dr. Egeli'ng, Hooykaas Herderschee, D, de Loos, dr. F. I. Du pont, prof. O. A. I. A. Oudemans en tnr. II. E. Karslen. De volgende; algemeene vergadering zal te Utrecht' plaats, hebben. De tentoonstelling van nationale nyvër- heid, in 1879 te Arnhem,te houden, schijnt genoegzaam verzekerd te zjjn. Van goed inge lichte ,z'y de wordt ons^medegedeéld dat een volledig plan voor de gebouwen en de terreinen der tentoonstelling j-eeds aan het gemeente bestuur is ingediend, terwijl biunen weinige dagen de commissie zich per circulaire met het programma der tentoonstelling tot de industri- eeledsin Nederland en de koloniën zal wenden. De tentoonstelling zal half Juni 1879 worden geopend. (Fad.) In eenige Duitsche bladen leest men de volgende verklaring: Wegens de vele onwaarheden, in omloop gebracht omtrent het hoogst betreurenswaardig conflict der Nfederlaudsche politie met de pro cessie van Haareu naar Roermond, gevoel ik mij gedrongen te verklaien, dat het onwaar is, dat de aanvoerder der processie bij de ont moet! ug der. gendarmerie haar geweigerd heeft zijn naam te noemen. De waai beid is: dat hij op'alle vragen der politiebeambten, vijf in getal, waaronder ook de vraag naar den uaam, kort maar nauwkeurig heeft geantwoord. Onwaar is het ook, dat de pastoor als aanvoerder, order heeft gegeven, om, in strijd met het bevel der gendarmerie, vóorwaaits te gaan en zich alzoo tegen de politie te verzetten. De waarheid is, dat hij juist alles heeft gedaan en zelfs zekere anders niet gebruikelijke, maatregelen vau voor zichtigheid had genomen ter vooi koming van eik conflict met de politie. vllaaren, Quadfmeg, 24 September 1878. Pastoor." De pryzeu,-uitgeloofd voor deNedeiland- sche harddraverij te Parijs op 1 en 3 Oct., bestaan, voor den wedstrijd vau den eersten dag, uit eene keurig bewerkte room vaas met inscriptie en toepasselijke attributen, gekroond door den Nedeilandschen leeuw,'s lands wapen omklemd houdende, en voor dien vau den tweeden dag uit een monumentaal voorwerp, op het voetstuk waarvan insgelijks een opschrift is aangebracht, terwijl op het bovengedoelte eeue Hollandsche harddraverij is voorgesteld, geflankeerd door daarop betrekking hebbende attributen. Nederlands wapen en leeuw ont breken ook hier niet. Wij lezen hel volgende in de Winschot. Ct.Voor circa 24 jaren knoopte een jongman in een naburige gemeente een betrekking aan met een meisje, De ouders van den jongeling verzetten zich met'alle kracht tegen een verbin tenis, en de jongeling, wanhopig dat hij het meisje niet in haar eer kon herspellen, werd koloniaal. Het meisje is later met een ander gehuwd en thans sedeit een paar jaar weduwe. Z'y heeft zich steeds flink gedragen en met haar dochter tracht zij als koopviouw in galanteriën enz. een eet lijk stuk.brood te verdienen. Onlangs bevond rij zich te Zwolle, om inkoopen Ie doen, toen zij op straat plotseling een stem achter zich hoorde: nDina, keu je mij nog?" De vrouw ziet om, staart een oogenbiik den spreker aan en zinkt bewusteloos neder. Z'y had hein herkend, die haar eeiste liefde gold. Hij isuitde Indien teruggekeerd met een pensioen van f6 per week. Al die jaren in den vreemde doorgebracht, heb ben haar beeld niet uit zijn herinnering kunnen verbannen, en, snel besloten, biedt hy haar nog zijn hand aan. lieider. zullen nu den avond van hun leven vereenigd doorbrengen. Het volgende telegram werd uit New- York te Londen aan het bureau van de Neio- Yorh Herald ontvangen: Eeh cycloon doorkruistden Atlantisch'en' Oceaan, bezuiden 40° NBr. en zal vermoedelijk den den October de kusten van Spanje Portugal bereiken. Stormachtig weder zal heer» schen bezuiden de Azorische eilanden en op de Westkust van Europa, tot deu 4den October. Vlaai-dingen. Het bl'yft met de haring» visschery, voor deze plaats zoowel als voor alle visscherssteden en dorpen, nog maar steeds zeer ongunstig. Wel is in de laatste dagen haring gevangen, maar het geluk viel niet ieder te beurtom daarvan te kunnen profiteered zooals ge- noegzaam blijkt uit de aanbrengst van gevangen haring door loggers, deze week uit zee aange komen. Er zijn hier 18 loggers binnengekomen rnet van 4 tot 19 last haringte Maassluis 9, met. van 6 tot 15 last, en do'oreen is het 11 last 154 ton; dat is voor dezen tijd van heb jaar maar sobertjes en,'eerlijk gezegduitzicht dat de visscherij met deze teelt voor iemand nog winsten zou kunnen afwerpen, zelf al ver keerde de zaak, bestaat er niet. (A. C.) Rotterdam. Bestuurderen der maatschappij sDe Voorzorg" alhier hebben benoemd toteeie» leden: mejuffrouw Selma Kempner en den heer 0. C. A. De Vhegh, directeur der, Rotterdam- sche Liedertafel alhier. Cliartols. Alhier heeft men bij het opbre ken van een vloer een zilveren geldstukje ge vonden ter grootte van bijna een halven gulden. Het bleek te zijn eene Spaansche munt, uit den tij'd van Philips V. anno 1739. Maassluis. Door den Gemeenteraad is jl. Zaterdag tot gemeente-ontvanger benoemd der heer 3. Barendregt Az.te Rnzenburg. Met den beuoemde was op de aanbeveling geplaalst de heer A. K. Van der Garden, te Gouda. Nteuw-Betcrlaiirl. Ook in deze gemeente heeft zich het geval voorgedaan, dat iemandj die een kruik aan den mond zette, meenemlff zich aan jenever te goed te doen, zich omtrent den inhoud van de kruik vergiste. Deze bevatter namelijk loog. De toestand „van den man is gevaarlijk, ofschoon niet hopeloos. Den Itang -De najaars examina voor iff veikryging der akte tot het geven van lage'f onderwijs zullen alhier worden gehouden vair 2 October tot en met '12 November. Een agent van politie, die aan het hoofdf bureau alhier dienst deed, is dezer dagen met de noorderzon vei trokken rnet achterlating zijnëf vrouw eu twee kinderen en, naar men reden heeft te vermoeden, met medeneming van een gouden en zilveien horloge, welke als gevonden voorwerpen aan het politiebureau waren ge» dépnneenl. Schevoningen. Het badseizoen wordt al hie/ Zaterdag 5 October gesloten. Amsterdam. Dit het ingesteld gerechtelijk onderzoek zijn eenige bijzonderheden bekend ge worden omtrent-den diefstal door een kashouder van de Crediet-Veieeniging gepleegd. Deze be diende, zekere P., moet de daad in betrekkelijk korten tijd, dat hy de functie van kashouder waar nam, hebben uitgedacht. Toen heeft hij teistond metgroote scherpzinnigheid een geheel stelsel vnn administratieve contróle weten te ontduiken en van het eenige zwakke punt in1 dit1 stelsel' misbruik' gemaakt om zich een aanzienlijke'soul' toe te eigenen. Hij had zijne maatregelen-zo/ getroffen, dat ontdekking' eerst na verlo'o/ van een tiental'dagen kon geschieden,en in', tij cis een week verlof weten te verkrijgen, ïoo^ genaamdom naiir de tentóonstéllih'g té' Paryf t te- gaan; 'dóch 'waarschijnlijk' om deu buit. itf Amerikii in veiligheid te brengen.' *""4 Koevorden. In:een vergadering eetfeiste» -- ren avondgehouden, is liet district- Koevorden' der vereeniging' Eigen- Hulp- opgeheven11 vepV klaard, wegens.ongenoegzaam aanbal leden." J; Kuilenburg, Alhier is eergisteren deyroUWffe! ,n ,'éen arbeider: b'ejra 1 Ie n van drie kinderen, .h I 'iWmiidèn zich ife van.

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 2