m Gemengde Berichten. Tollenhove. Sedert "Woensdag vermiste men den brigadier-rijksveldwachter Bastink en den gemeente-veldwachter De Liefde. Toen ze 's nachts niet thuis gekomen waren, ging men Donderdag zoeken, en vond rneu tegen den avond op de Voorst, aan den Zeekant, bloed plassen en sporen als van iets, dat over den grond was gesleept naar een grooten kuil. Bij dien kuil gekomen, vond men dien overdekt met riet en sparren, die dicht getrapt waren, en daaronder de lijken van de beide vermisten. De brigadier was in 't voorhoofd geschoten en den gemeente-veldwachter was de hals afge sneden. Drie beruchte wildstroopers zijn in hechtenis genomen, al3 verdacht van moord gepleegd te hebben. Hunne namen zijn: G. Nieuwenhuis, JC. NieuwenhuisNm A. Jonkman. De vermoorde brigadier laat een vrouw en acht kindereu achter. De aanleiding tot dezen gruweliikeu moord is dat de eigemiais van jachtvelden alhier veel last en nadeel hadden van strooperijen, waarbij het vooral op fazanten gemunt was, die vóór eeuige jaren geacclimatiseerd zijn en om dit stroopen te beletten werden door belang hebbenden oppassers van de jacht en veld wachters op wacht gezet. Hulst. Een voormalig landbouwer alhier laat in den omtrek dezer gemeente opgravingen doen, overtuigd dat ouder een stuk grond, hetwelk, hem toebehoort, een schip met Spaansche matten bedolven is: het zou driehonderd jaar geleden, toen hier de zee nog stond, gezonken zijn. Op zijn land is een plek ter groote en van den vorm van een schip, waarop geen oogst gedijt en dit bracht hem tot het ver moeden, dat daaronder do kostbare lading rust. De eerste voorstelling vim Gounods nieuwe opera Polyeucie in de groote opera te Parijs is Maandag 11., naar man aan de Times meldt, met groote ingenomenheid door een overtalrijk publiek bijgewoond. Nu reeds kan gezegd worden, meent tie berichtgever van het Lon- deasche blad, dat het Fransche tooneel met een belangrijk werk, den naam van den com ponist volkomen waardig, is verrykt gewordeu. Te St. Gallen is een kind overleden ten gevolge van eene groote ongeneesbare wonde aan den onderbuik. De lijkschouwing heeft doen zien, dat een twaalftal pruimensteenen welke zich op eene plaats hadden san rngehoopt, het gezwel hebben teweeggebracht, dat later in ëene wonde overging en den dood van den kleine tengevolge had. De laatste zomer met zijn vele regens is door een Zwitser in de volgende woorden bezongen, die ongelukkig door vertaling hun kracht verliezen: 11 a tant plu Qu'on ne sait plus Pendant quel inois li a l'plus plu; Maïs Ie plus sïir, e'est qu'au surplus, S'il avait moms plu (ja m'ei'vt plus plu. Onlangs trok een neger, die de voor naamste straten van New-York op en neer wandeldede aandacht der wandelaars te Broadway. Over zijn schouders droeg hij het geraamte van een parapluie, waarop een reusachtig plak- f kaat was geplakt, met het opschrift: «Een parapluie van Johnson, prima kwaliteit, na ge bruik van 6 weken." Aanhoudend wandelde de neger- voorbij den winkel van Johnson. Deze 'ten hoogste verontwaardigd liet den neger arresteeréh. Maar nauwelyks was deze daar aangekomen, of een heer uit Chicago^ineidde zich daar, en deelde den rechter mede, dat hy 6 weken te voren het eorpusdelicti bij Johnson gekocht had en dat het zich nu reeds in den deplorabeien toestand bevond, waarin de neger het ronddroeg. Een aanzoek om schadever goeding was door Johnson uit de hoogte afgewezen en nu had hij besloten den be drieger op die wijze te straffen. De neger werd onmiddellijk, in vrijheid gesteld eu vervolgde zijn wandeling langs den winkel vau Johnson en Co., die van achter de ruiten geduldig deze rnodern-Amerikaausche welverdiende straf meest ondergaan. Ëmn blinde beeldhouwer. Te Parijs leeft een kunstenaar, een beeldhouwer, Vidal ge naamd, die in 1831 geboren, op 21jarigen leeftijd volslagen blind is geworden, eu bij wien het gevoel zóó fijn s ontwikkeld, zóózeer de diensten bewijst van het zintuig des gezichts, dat hij dieieu beitelt, vol leven en beweging, beelden, die aan zijn meester Üarye doeii deuken. Gebruik van electrisch licht aan locomo' Heven en stoombooten. Dezer dagen werd bericht, dat er thans in Oostenrijk proeven genomen worden, om door middel van electi istft licht, vóór aan de locomotieven aangebracht, de spoorwegen op groote afstanden 's nachts zoo krachtig te verlichten, dat de machinisten ver vooruit kunnen zien. Die proeven hebben aanvankelijk een gewenscht resultaat opgeleverd. Nu verneemt men, dat voor eenige dagen dezelfde toepassing van de electriciteit gemaakt zal worden op stoombooten, en wel op de sleepbooten van de sOberweserschleppschiffalirt". Daardoor zal de dienst van deze booten voortaan ook des nachts, eu vooral in den winter, kunnen plaats hebben, zonder gevaar vo„r de scheep vaart over het geheel. Poe varkens menschenredders werden. Voor eenige dagen zonk in het Boterdiep (in Gronin gen) plotseling de marktschuit van Groningen op Onderdendam. Met de ïijke lading gingen mede de schippers in de diepte. Een van hen greep gelukkig de staarten van 2 varkens, die tot de lading behoorden, en de varkens sleep ten hem gelukkig aan behouden wal. De «stomme viool" Ter tentoonstelling te Parijs wordt, onder de jongste verbeteringen van de muziek-iustrumenten, met zekei en ophef gewezen op een «stomme viool", als op een grooten vooiuitgang zoo niet voor de muziek, dan zeker voor het sociale leven. Immers niemand behoeft nu meer last te hebben (en wie kent dien last niet uit eigen ervaring?) van het gekras der leerlingen en de valsche tonen, die deze plegen te doen hooren. De viool nl. van de Gebr. Wolff, te Kreuzuach, klinkt hoogst zwak en bescheiden, maar is overigens geheel geschikt voor 't studeeren. 't Is intusschen te hopen, dat de kunst nu niet ter halverwege zal blijven staan, maar weer zal opvatten .le uitvinding van wijlen J. B. Streicher, van Weenen, die in zijnen tijd reeds een sstomme piano" voor het studeeren en «om zijn evenmensch te sparen" heeft uitge vonden. Nu, in onzen tijd bestaat nog heel wat meer reden voor dat «sparen van zijn evenmensch Aardbeziën als geneesmiddel. In de Fund- grule lezen wij, dat een geregeld gebruik van deze sappige, smakelijke en geurige vrucht een uitmuntend geneesmiddel h tegen ziekelijke aandoeningen van lever en onderbuik. Volgens gemeld geschrift wordt op deze heilzame eigen schap der genoemde vrucht tot heden niet genoeg gelet. Tevens kan het uitwendig gebruik van aard beziën binnen weinige dagen zomersproeten uit de huid van het gelaat verdiijven. Totdat einde make men eenige aardbeziën fijn, legge het op die wijze verkregen papje in een dunnen neteldoekschen omslag op het gelaat, zopdat de plekken, waarop de zomersproeten zich ver- toonen, daarmede bedekt zyn. Herhaalt men de aanwending van dit middel, eènige malen, dan kan men zeker zyn van een gunstigen uitslag. Het is echter enkel een middel - tegen «zomersproeten". Behooren zij liiet tot de soort, welke zich slechts des zomers ver- tooneu, dan heeft het middel geenerlei uit werking. Sempervirens Ouvrard, de «Napoleon der financiers». De naam van Gabriel Julien Ouvrard die hei grootste gedeelte van zijn loven of in overvloed, of als bankroetier doorbracht was gedurende een halve eeuw, en wel in het laatst der vorige en het begin' der tegenwoordige, steeds ten innigst verbonden met de reusacfitigste finaneieele opera tien in Europa, en tal van gewichtige gebeurte nissen hebben het veelbewogen leven gekenmerkt van den man die zeer eigenaardig de «Napoleon der financiers" werd genoemd. Als men den om vang en de oorspronkelijkheid zijner plannen, de buitengewone vlugheid van zijn waarnemingsver mogen, de uitgebreidheid zijner hulpmiddelen, zijne meesterlijke combinatiën, do kracht en de volhar ding waarmede hij de even schitterende en practiscbe ontwerpen van zijn genie uitvoerde, in aarimeiking neemt, dan kan men dien bijnaam ook niet anders d.ui zeer gelukkig gekozen noemen, Ten blijke dat hij volkomen recht had op die algemeene vermaardheid als financier, is het vol doende er op te wijzen, hoe hij steeds een gewich tige rol vervulde bij de giootc gebeurtenissen da' Fransche republiek, van het consulaat, het keizei- rijk, de restauratie en de omwenteling van J830; dat hij, na getuige te zijn geweest van liet schrik bewind, en tot den val van 'dobespièrre te hebben medegevvei kt, bankier van de republiek werd, met machtiging om zijn eigen bankpapier in omloop te brengen, dat als wettig betaalmiddel tot beta ling der belasting werd aangenomendat hij de deelgenoot van Barras, Cambacères en Talleyrand, de geldschieter van Bernadotte, do vertrouwde agent van Karei IV van Spanje, de gevierde gast van Metternieh en Lodevvijk XVIII, de intieme vriend van Chateaubriand, de commissaris-generaal van Napoleon bij verschillende gelegenheden, en de gastheer van Wellington te Parijs is geweest» Door een speciaal contract met Karei IV van Spanje werd Ouvrard de vennoot van Zijne Ma jesteit in den uitsluitenden handel met de Spaan sche bezittingen in de nieuwe werold, gedurenda den oorlog tnet Engeland. Het was naar aanlei ding van dit contract, dat Napoleon, terwijl hij het document in zijne handen vei frommelde, in tegenwoordigheid van zijn ministerraad, tot Ouvrard zeide«Gij hebt de koninklijke waardigheid tot den handelsstand doon afdalen." Waarop Ouvranii tot groote verbazing van alie aanwezigen, op een vasten, maar eeibiadigen toon antwoordde: «Sire de handel is de hartader der statenKoningen kunnen het niet zonder den handel, maar de han del kan het heel goed zonder Koningen doen.1' Dit bleek reeds spoedig. Bij eene andere gelegenheid namelijk liet Napo leon Ouvrard ontbieden, schijnbaar voor diploma tieke aangelegenheden. Na een kort onderhond) vervolgde Napoleon «Kunt ge mij wat geld geven?" «Hoeveel verlangt uwe majesteit wel?" was Ou- vrard's wedervraag. «Om te beginnen, vijftig millioen francs ant- wooidde de Keizer. «Dat bedrag kan ik in twintig dagen bijeen brengen, tegen retnise van vijf millioen renten waarvan de prijs toen meel' dan 53 francs bedroeg, die mij tegen 50 francs zal berekend worden en onder voorwaarde dat de schatkist aan Doumerei wiens schuldeischer ik ben, do vijftien millioen zal betalen, die zij hem schuldig is." De overeenkomst werd onmiddellijk gesloten, ert het contract werd op de plaats zelf opgemaakt door een secretaris van den Keizer, die zelf elk woord dicteerde en liet stuk met eigen hand on- derteekende. Napoleon, die volkomen op de hoogte was van den stand van het publiek krediet aan de Parijsche beurs, twijfelde sterk aan het succes van Ouvrard's voorstel; maar toen do groote ban kier, gedurende zeventien dagen, geregeld voort ging dagelijks twee millioen in de schatkist te storten, was hij zijne verbazing nauwelijks meester. Dit was wellicht de eerste keer, dat hij, die ei* nooit iets anders op had geweten om de schatkist te vullen, dan door afperaingen van de door hem overmeesterde iandeu en de belastingen zijnet' eigen onderdanen, zich eens een juist denkbeeld kon vormen van de macht van het krediet. Een zwarte stip of liever een donkere wolk in Ouvrard's levensgeschiedenis vormen de zoo be ruchte «marches de Bayonne, de leverantie-con tracten tijdens den veldtocht der Franschcn in Spanje, in 1823, waaromtrent wij hier enkele bij', zonderheden willen aanstippen. Reeds bij den aanvang van dien veldtocht kwant men tot de ontdekking, dat men verzuimd bad inlichtingen in te winnen omtrent den voorraad

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 6