A°. 1878. Vrijdag 8 November. M 4540 Tentlijn! W nitpaiM Dinsdai. Eilteilaiiiscle B melt en. BimieilaiiiuiE Bericllen. T av e e en. 1> erti«-ste Jaargaug. Abonnementsprijs, per kwartaal1.85. Franco per post, door het geheele Kijk. - 2.50. Afzonderlijke nommers- 0.10. BUREAU: MAllHt, 124. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eer.e Gout ant1.10, Iedere gewone regel meer- 0.10, Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. O O S X E S 11 IJ K. ïn -het Huis van Afgevaardigden heeft de Minister van Financiën bij de beraadslaging over het adres verklaard, dat graaf Andrassy op constitutioneele wijze zijn staatkunde voor de delegatiën zal rechtvaardigen. De Monarchie streefde steeds naar een vredespolitiek, die in hare roeping lag. Maar dit sloot een kracht dadig optreden niet uit, als de belangen of do integriteit van den Staat bedreigd worden. De Oostersche kwestie staat met onze belangen in het nauwste verband. De volksvertegenwoor diging erkende dit door het toestaan van het krediet van 60 millioen, Het doel van de staat kunde der Regeering strekte om te verhin deren, dat op het Schiereiland van den Balkan toestanden ontstaan, die dadelijk af later voor onze belangen allernadeeligst zijn. Alle mogend heden, met iubegrip van Turkije, kenden aan de monarchie de bezetting toe. De bezetting is een definitieve maatregel, om latere beroeringen te voorkomen en te verhoedendat wij uit een handelsstaatkundig oogpunt, afgesneden worden van provinciën, die gewichtig voor ons ï'yn, De tegenstand, die niet voorzien kon worden, maakte een overschiijding van het toegestane krediet noodig. De Regeering neemt de veiantwoordelijkheid hiervan op zich. Nadat de meeste ingeschreven sprekers afge zien hadden van het woord, is het adres bij de derde lezing aangenomen met 160 stemmen tegen 70. ITAL1 E. De Voce della Ver it a geeft nu ook, na de JTnitd Cattolica, aan de Katholieken den raad, voortaan deel te nemen aan de staatkundige verkiezingen. Nooit, zegt de Voce, is die deel neming aan de Katholieken verboden geworden. Vroeger was de tijd daarvoor nog niet gekomen. Dat is ailes. Het lijdt geen twijfel, dat de raad, vroeger aan onze vrienden gegeven, zou ver anderen, indien de omstandigheden, welke dien raad wenschelijk mankten, eene wijziging zouden ondergaan. Een telegram uit Rome meldt, dat de Pauselijke nuntius te Weenen, die belast was met het openen der oncierhandejingen met Ruslandinstructie heeft ontvangen' óm elke poging van dien aard achterwege te laten, daar Ruslands houding vau dien aard is, dat aan een goeden uitslag der onderhandelingen niet te denken valt De Koning en de Koningin hebben Mo dena en 'Bologna bezocht. Een enthousiasiische ontvangst is hun ten deel gevallen. Het Vaticaan zal weldra nieuwe pogingen doen bij de Begeering te Berlijn, om althans de kwestiën, die het gemakkelijkst' op te lossen zjjn, te regelen, zooals die aangaande de mactit An ide> zetels der bisschoppen en'het bezetten der vacante pastoorsplaatsen. Die 'kwèstiëü zouden dan geregeld worden, zonder de defi nitieve onderhandelingen over de andere aan gelegenheden te prejudicieeren. ENGELAND. De Globe zegt aangaandé den oorsprong van het geschil met Afghanistan, dat Engeland in 1877 aan den Emir do wederuitbetaling van de vroegere ondei steuning aanbood en een waar borg, dat de troon zou overgaan op zijn zoon. Engeland vroeg daarentegen alleen het ïecht, om een vertegenwoordiger te hebben te Herat, Balkh en Kandahar. De Einir was echter on- haudelbaar. Hij antwoordde dat hij niets te maken wilde hebben ipet de Engelschen, tegen welke hij grieven formuleerde; vooral betrof zijn grief de bezetting v-jsa Quettah door de Engelschen. Men zegt, dat generaal Klapka van Enge land de concessie heeft verkiegen voor liet leggen van een spoorweg, ^die Klein-Azié met Indië zal verbinden. De spoorweg zal 3000 kilometer lang en in 3 jaai gereed moeten zijn., "Op den 23n April e. k. $hakespear,e'fi geboortedag, zal te Stiatford-on-Avon het Sha kespeare-memorial worden onthuld. Bij die gelegenheid zullen feesten worden gegeven die 10 dagen zullen duren. BELGIË. De JEtoile Beige had vernomen, dat de akte van beschuldiging in de zaak vau T'ICint niet aan de dagbladen zou worden gegeven, zelfs niet nadat zij geheel was voorgelezen. De re dactie heeft daaiop pogingen aangewend om ïeeds vooraf een afschiift of uittreksel er van te verkiygeu. Dat is gelukt, met het gevolg dat zij reeds vóór den afloop der eerste zitting een breedvoerig uittreksel er van gaf, waarvan Maandag eu Diusdag meer dan '100,000 exem plaren z'yu vei kocht. Naar aanleiding daarvan heeft er een gerechtelijk onderzoek plaats, waarbij een ambtenaar der justitie tot op de zetterij het personeel heeft ouderviaagd. Het resultaat daarvan wordt nog niet gemeld. Philippart is tegen het vonnis der correc- tioneele ïechlhank te Biussel, waarbij hij wegens enkelvoudige bankbreuk tot zes maanden ge vangenisstraf is veroordeeld, in beioep gekomen. Naar inen zegt, heeft ook liet Openbaar Mmistei ie appèl aaugeteekeud. RUSLAND. Het Journal de St. Bcterslourg van Dinsdag meldt het volgende: »De volmaaktste rust heeft geheerscht in het gedeelte van Rumelie, dat door de Russen bezet is. De autoriteiten hebben nooit het oiganiseeien van benden of oproei ige cotnilé's gesteund. Nergens hebben zich de officiereu bereid getoond, om aan de oproerige bewegingen deel te nemen. Er bevindt zich geen enkele.Rus onder de opstandelingen vau Macedonië.De -Russen hebben zich aan geenerlei opruiiug'schuldiggemaakt. De opperbevelhebber heeft opnieuw aan de grens-autoriteiten gelast, de .vereeniging van insui genten te beletten, en aan de gouveineuis aanbevolen, een wakend oog op de handelingen der comitó's te houden, die echter neigens zeer gevaarlijk zijn." SPANJE. De advocaat van den moordenaar Oliva Moncasi heeft aan de rechtbank een uitstel van dertien dagen gevraagdten einde zijne verdediging van den beschuldigde in gereedheid te biengeu. Dit verzoek is hem geweigerd, waarop de advocaat appèl hiervan heeft aan- geteekend. Op het oogenblik dat te Madrid werk-; lieden bezig waren de rails voor een paarden- spoor te leggen zijn ze gestuit op achttien bussen dynamiet, zorgvuldig even onder den grond verborgen. Eéne bus ontplofte, gelukkig zonder ongelukken te veroorzaken. F R A JS K R IJ K. De heer Paul De Cassagnac heeft Dinsdag zijne verdedigingsrede in de Kamer van afge vaardigden, betreffende het onderzoek zijner verkiezing, niet ten einde gebracht. Gambetta maakte Dinsdag jl, een lucht reisje met den sballon captif', hem werd bij die gelegenheid een medaille aangeboden met het opschrift sSouvenir du 7 Octobre '1870", den dag waarop de ex-dictator in een ballon Parijs vei het om zich naar Tours te begeven. TURKIJE, Aan de internationale commissie is een zeer liberaal ontwerp tot organisatie van Oost-Rumelie voorgelegd. Men gelooft dat de Russen het finauciëel bestuur van Oost-Ru inelie zullen overgeven. Te Adrianopel staan 00,000 Russen. De linie DemotikaLuie BurgasMidiaBurgas is door 180,000 man bezet. AMERIKA. De kandidaten der Tammany-partij voor de hooge staats-ambten hebben te New-York de nederlaag geleden. Cooper en Mayor zyn te New-Yoik met een meerderheid van 15,000 stemmen gekozen. SCHIEDAM, 7 November 1878. Gisteravond gaf de symphonie-vereeniging sPoiyhymnia" haar eerste jaarlijkscheuitvoering. Het deed ons waarlijk genoegen nu reeds een aantal buitengewone leden met hunne dames in de zaal aan te treffen; dit toch is een bewijs, dat der jeugdige vereeniging den steun van het Schiedamsche publiek niet zal ontbreken/ Vooral met het oog op het jong bestaaneer- vereeniging zullen wij wat de uitvoering betreft nog niet in bijzonderheden treden. Wel merken wij op, dat het programma by minder uitge breidheid zeker niet had verloren. Wat neer bescheidenheid bij het kiezen van ensemble stukken zij Polyhymnia 'zeer-aanbevolen. Wjj' hadden o. a. liever de'Ouverture sTahcredvaia Rossini'-' vooreerst nog niet op het programma'

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 1