Gemengde Berichten. strand tusschen het vuurbaken en het territoir van de gemeente Loosduinen eea lijk van het mannelijk geslacht, naar gissing oud ongeveer 30 jaar, gevonden en onmiddellijk naar de burgerlijke begraafplaats vervoerd. Het lijk was van alle kleederen ontdaan, hetgeen doet ver moeden dat het op liet strand van alles beroofd zou zijn. Het lijk was verscti; aan een bij het baden verdronkene valt imrners in dit seizoen niet te denken. Averecst. Alhier is iemand door een slag van een paard gedood op den dag, waarop hij in 't huwelijk zou treden. Arnhem. Door den Raad dezer gemeente werd in zijne vergadering van II, Zaterdag afwijzend beschikt op liet verzoek van den heer W. J. Wisse, te "s Hage, tot het aanbrengen van eleetrisch licht in deze gemeente. Utrecht. Keue brutale aanranding'had Maandagavond te dezer stede plaats. Zekere H., klerk bij de werkplaats van den Neder- landschen Rhijnspoorweg, had de gewoonte het geld, dat onder zijne berusting was, mede naar zijn woning op den Daalschen dijk te nemen. In deze druk bevolkte buurt, op slechts weinige schreden van zijne woning en vlak onder een gaslantaarnwerd hem ten half negen ure door een onbekend manspersoon een kolen- zak over het hoofd geworpen. Hij viel op den grondontving eenige hevige slagen op het hoofd, doch liet den geldzak, dien,men hem ti achtte te ontrukken, niet los. Op zijn geroep van moord schoten onmiddellijk een aantal buren toe, doch de aanrander maakte van de verwarring gebruik om te ontsnappen. Zijn kolenzak liet hij echter achter, en men hoopt, dat deze, daar hij eenige merken draagt, nog tot de outdekkiug van den brutaien schurk zal leiden. IVest-KnpelIe. Aan het strand bij deze gemeente zijn twaalf Hjken aangespoeld. De Melkerij- Tentoonstellingdie in Maart 1879 te Berlijn zal plaats hebben onder mede werking van den Pruisischen Minister van landbouw, zal strekken: lo. om verder op te wekken tot verbetering van alles wat op de Duitsche melkerij betrekking heeft: 2o. om na le gaan weike vorderingen die tak van nijver heid in Duitschiand heeft gemaakt sedert de tentoonstelling te Hamburg; 3o. om zooveel mogelijk deu verkoop der betrokken producten te regelen en te voorzien in de beste wijze, hoe de steden daarvan te voorzien; do. om de beste machines, gereedschappen enz. ter zake dienende, te doen kennen; 5o. om door het samenbrengen van wetenschappelijke en van practische deskundigen de zaak krachtig in de hand te werken. Het Britsche inu«eum is in het bezit gekomen van een stuk van een terracotta-tafel, waarop gedeelten der annalen van Nebucadne- zar gegrift staan. De bewaard gebleven gedeelten hebben betrekking op het 37ste jaar zijner regeering en op een oorlog met Egypte. Door do New-Ynrksche bladen wordt bericht dat twee personen te New-York, Sawyer en Man, octrooi verkregen hebben voor cene nieuwe uitvinding op liet gebied van el> ctrisclie ver lichting. Hunne lamp, tot huiselijk gebruik bestemd, moet zeer doelmatig en eenvoudig zyn. Er heeft zich eene maatschappij gevormd tot ontginning der uitiimling. De koningstjjgerin, die den 7 November 1871 in de Berlijnsche diergaarde werd geboren, heeft thai.s op 'haar vei jaardag vier jongen ge worpen, waaromtrent allo gunstige verwachtiug bestaat van ze in 't leven te zullen houden. In het noorden van Schotland heeisclit tegenwoordig» een strenge koude, als zelden in het begin van November isk vooi gekomen. Op de Londensche wereldtentoonstelling van 1851 waren er 13,917 exposanten. Er werden uitgereikt 5180 belonuingon, als: 172 groote medailles, 2921 medailles tweed»! klasse en 2093 medailles derde klas«e De Parijsche tentoonstelling van 18G7 telde 50,220 expo santen. Uitgereikt werden er: 83 gioote prij zen, 1170 ponden medailles. 4155 zilveren medailles, 7434 bronzen medailles en 6247 loffelijke vermeldingen. Op de Weener ten toonstelling van 1873 waren er 42,584 expo santen. Om te beter de soort van verdiensten der bekroonden te onderscheiden, werden er de volgende belooningen ingesteldeere-dipioma's, medailles voor vooruitgang, medaiiles voor ver diensten, medailles voor kunst, medailles voor goeden smaak en eindelijk diploma's van ver dienste, die gelijk stonden met de vroegere loffelijke vermeldingen. Op do tentoonstelling, dit jaar te Parijs gehouden, werden er in 't geheel 28,858 beiooningen uitgereikt aan di ploma's, groote prijzen, medailles en loffelijke vermeldingen. De kapitein van den te Dundee op 25 October jl. binnengekomen walvischvaarder Arcticdeelt mede, dat in de IJszee het pakijs zóó dicht opeen lag, als hij nog nooit had gezien. Hij was uit dien hoofde, in weerwil van alle pogingen, niet in staat geweest het voor de walvischvangst geschikte water, Melvillo liaoi, te bereiken. De vangst was dit jaar zeer slecht. De visselien bleken buitengewoon wild, en het was dus zeer moeielijk hen te na lei en. De Arctic is lek. Het schip heef' in de Pool streken vreeseiijk weer gehad. Niettegenstaande de ondervonden ellende bevond zich de ekwi- page wel. Te Palermo zat een dief gevangen, die deel uitmaakte van een bende, waarvan de chef reeds iang te vergeefs gezocht was. De gevan gene nam aan, deze in handen der justitie te leveren. Men behoefde hein maar twee agenten mede te geven Met dezen ging hij des nachts op weg en bracht hen buiten de poort. Bij een muur gekomen, sprak hij: Wacht mij hier, ik ga even den hoek om; als gij .nij met een ander ziet terugkomen, grijpt dien dan, want hij is het hoofd der bende." De agenlten wachtten en zouden er nog wachten, want de dief keerde niet terug. In plaats van het hoofd der bende te vangen, lieten zij een lid van de bende ontsnappen. In zekeren gemeenteraad was spiake van het maken van een inuur om een nieuw kerkhof. Een der Raadsleden noemde het geldverspilling, want zeide hij die buiten het kerkhof staan, verlangen er niet op te komen en die er op zijn kunnen er niet vandaan. -• Cape May, eeue badplaats aan de Atlan tische kust in den staat New York, is verleden Zaterdag grootendeels doorbrand vernield. Negen hotels, negentien kosthuizen en eene menigte winkels en particuliere woningen zijn in de asch gelegd. De schade wordt geraamd op 500,000 dollars. In Homoriam WOUTER HÜTSC1IENRUIJTER. Op het gebied der toonkunst verloor Nederland in korten tijd twee zijner grootste zonen. Nog zweeft op aller lippen de naam van den groeten Dunkier, oen naam die door liet geheele beschaafde Europa weerklank vond, of ook de nestor van Ncêrlands toonkunstenaren, Wouter Hutschen- RUMTEn trok op om de woorden van Do Genestet te bezigen, die de lieer II. zelf conmaal dienden om in een lied te worden bezongen „Naar 't oori], waar vroeg of Iaat Weer allen samenkomen, En niemand henengaat." In 82jarigcn ouderdom overleed hij don 8s'cn dezer te Rotterdam. Het is ons eene behoefte, omtrent hem, aan wien Schiedam, niet minder dan de plaats zijner inwoning, zooveel verplichting heeft op mu zikaal gebied, eene korte levensbeschrijving te geven. Den 28 December'1796 te Rotterdam geboron, werd hij in 1822 tot stedelijk kapelmeester aldaar benoemd, welke betrekking hij sinds tal van jaren bekleedde en waarin hij door zijn zoon, den heer W. J. llutschenruyter werd opgevolgd. Hij was een voortreffelijk hoornist, schreol' voor militair»! korpsen, componeerde eenigo ouvertures, sympho- niön en liederen en bovendien eene opera ftoi de llohème Zijn wij wel ingelicht, dan kwam hij in 1824 voor het eerst' als toonkunstenaar hier ter stede. Den 15 November 1831 werd alhier, ook door zijn toedoen, do muziokvereeniging nOucrcenslemming uit kunstgevoel" opgericht, en werd aan liein de leiding dier vereeniging opgedragen. Groot was het succes dat genoemd gezelschap onder zijnen wakkeren en ijverige» directeur verwierf. Vraagt er de ouden van dagen maar eens naaien ze zullen li als uit één mond vertellen, hoe Schiedam des- .jij tijds trotseh mocht wezen op zijn muziekgezelschap. ''1! Het was toen ook een andere tijd dan nu. Men J vergenoegdo zich niet alleen met muziek to Iwnmi, I zooals de jongeren van onzen tijd, neen, men had '1 lust om ook zelf muziek te maken en des avonds in den huiselijken kring te genieten van de werken J van een Jlaydn, Mo/art, Beethoven en zoovele 'l] andere groote meesters. Doch die tijden zijn ver- anderd. Café-ehantants met lieur aanhang heb- J ben thans de plaats ingenomen van den huiselijken muziek-avom! en over het dilettantisme heelt men j den staf gebroken, Groote meesters, mannen van naam, kunnen alléén het oor bekoren, en een dwaas j wordt men genoemd indien men het oor nog leent1 aan een iniddelmatigen dilettant, waar kunstenaars j van - professie, specialiteiten op ieder gebied, zi^h tegenwoordig dagelijks opdoen. Doch we zouden on willekeurig afdwalenkecren wo tot onzen ouden vriend van weleer teiug. Den 17 November -1850 en volgende dagen lier- daclifc het hiervoren genoemde gezelschap, iu een drietlaagseh feest, zijn 25jarig bestaan. .Met warmte herinnerde de toenmalig» feo-tredenaar aan de i verdiensten van den orekest-directeur, W. Hutsclien- j "ruyter, die gedurende de toen afgoioopen 25 jaren, j volijverig en getrouw de muziekocfeniugen der vereeniging luid geleid, waarna de voorzitter dier vereeniging, den hoer II. het diploma aanbood van zijne benoeming tot eerelid der vereeniging en hem, ten blijko van opprijsslcliing zijner erkende verdiensten jegens haar, eene ter zijner core ge- slagon gouden medaille uitreikte. Kort ha deze feestviering begon dit muziekgezelschap ccluar to kwijnen en stierf het woldia den dood. Middeler wijl in Januari 1845 was door hot alhier gevestigde Dopaitemcnt der Maatschappij«Tot Nut van 't Algemeen" een Zant/schoot opgericht on was het onderwijs daarover opgedragen a.in I den heer II. Deze school, hoezeer aanvankelijk in bloeienden staat verkoelende, zag allengs het I getal harer leerlingen verminderen, waardoor ook i zijna een bestaan van (vergissen we ons niet) een tiental jaren, werd opgeheven. In dien lus- schentijd was ook eene zxiug vereeniging opgericht. De lust tot zingen, don mensch aangeboren, deed zich ook in Schiedam meer dan ooit gevoelen. En geen wonder! bij de talrijke lesson die door den j heer II. alhier in den zang werden gegeven, kon het niet uitblijven dat eene vereeniging van dien j aard zich als van zelf in het loven l iep. Ook deze zangverccniging, die don naam kreeg van Euterpe" r benoemde den heer li. tot directeur. Deze ver- eeniging, welke ook thans nog bestaat, en, in weerwil van de bange tijden, die zij beleefde, waar- door zij meermalen hare gelederen belangrijk zag,.. 3 dunnen, zich den lantsten tijd in een toenemende» ei) jj bloei mag verhougen, vierde in Januari 1877 I haar 25jarig bestaan. Den ouden llutschenruyter 'f, was het niet meer gegeven aan dat feest deel te "nemen. Had hij, hoewel sedert lang het zilverwit hem den schedel dekte, nog steeds met jeugdig vuur den dirigeerstok bij Euterpe blijven voeren zoodat niemand iri hem den bijna SOjarigen grijsaard zou hebben ontdekt, zijn geschokte gezondheid had hem kort vóór de feestviering genoodzaakt voor goed den maatstok néér to leggen, om de enkele I jaron die hem nog zouden overblijven, in welver- i diende rust door te brengen. En hiermede zouden I we kunnen eindigen en wij Schiedammers een laatst vaarwel don ontslapene, die de vriend van zoovelen onzer was, toeroepen. Toch willen we waar we afscheid van hem nemen, neg een trek uit zijn leven aanhalen, ons door ouderen meermalen verteld, en waaromtrent wij, kennelijk hetzelfde feit en dus ook zijn persoon betreffende, nog niet lang geleden, van de hand van een zijner vrienden het volgende vonden vermeld: j s'jtWas op een Zondag in November 1813. De Corsicaan was bij Leipzig verslagen de Frnnsclien trokken af: llopendorp toog aan den arbeid; een gloor van .redding brak aan. Doch al stónd de vreemdo ovcrhcei schor op 't heengaan hij was nog niet weg. Zijne achterhoede toofdo-nog in <lu stad, giftig van wrok over de nederlaag der K-ei-

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 3