Gemengde Berichten. eeuw. De voorstelling mag bestaan, zoowel uit een landschap als uit figuren, ornamenten, enz. Prijs zilveren, premie bronzen medaille. 3. Meubelmakers en beeldbouwers, mede te dingen in het vervaardigen van: eei kistje of kastje' in renaissanee-stijl, voor sigaren, kleinoo- den of dergelijke. Prys zilveren, premie bronzen medaille. 4, Boekbinders; a. een lederen band uit de 46e eeuw. Prijs zilveren, premie bronzen me daille S. een lederen baud naar eigen vinding. Prijs zilveren, premie bronzen medaille. De voorwerpen moeten vrachtvrij en met det namen der vervaardigers worden ingezonden vóór 4 Juli 4879, door tusscbenkomst van het departement in of nab'y de woonplaats van den inzender, aan den heer H. L. Woitersom, secre- t taris van het departement Arnhem. liet 32ste laudhuishoudkundig-congres zal in het volgende jaar, van 22 tot 26 Juni te 's-IIertogenbosch worden gehouden. Uit Hasselt telegrapheert mendat de heer Buskoop uit 's Ilage, behoorende tot het hof van Z. K. II. Prins Hendrik, op de terug reis van Luxemburg even uit den trein gestapt om zich naar het buffet te begeven, en weder willende instappen toen de tiein reeds in be weging was, gevallen i«, waarbij hem de rechter voet verpletterd en het linke! been gebroken werd. - De ex-curator van het Rommelsche gym nasium, ds. Roodhuizen, heeft het raadslid Den Ouden uitgedaagddeze heeft geweigerd op grond van zijn hooge jaren en otndat een tweegevecht in de vorige eeuwen thuis behoort. Asser Ct.) De beroemde Dom te Keulen, een der schoonste meesterstukken van Gothischen bouw trant, is volgens den hoogleeraar Hein te Zuiich bestemd om na verloop van tijd in te stoiten. i De legende zegt, dat de teekeningen van het geéouw door den duivei geleverd en dat het daarom nooit voltooid kan worden.De ge- loovigen brengen daarmede ook de teleuistel- ling met de groote klok in verband. Prof. Hein is op meer wetenschappelijk ter rein de ongeluksprofeet voor het monumentaal gebouw, s Wanneer", vraagt hij, »/a! de Keul- sche Dom instorten?" Hij is wel is waar nog niet-gereed en het zal nog wel eenige jaren duren eer het kruis op den laatslen toienspits wordt geplaatst, mnar dit belet niet, dat deze vraag reeds, nu ernstig door den genoemden geleerde wordt behandeld. De bouw van den Dom werd in het jaar '1248 aangevangen. Het mateiiaal weid geleverd uit de steengroeven van het Zevengebergte, voornamelijk uit een groef van de Drachenfels. Uit deze trachyt is het grootste gedeelte van het gebouw opge trokken en ook bij de restauratie heeft men deze steensoort gebezigd. Hoe fraai en duuizaam de Diachenfels-steeu er op het oog uitziet, tegen de inweiking van den dampkring is hij niet bestand. Aan de oudste deelen van den Domvooi al aan den voet van den zuidelijken toren, zijn de ver ticale lijsten reeds verwoest, zoo zelfs dat op vele plaatsen de pi olilen niet meer te herken nen zijn. Dij leveusgroote beelden is het hoofd -gelijk aan een hoekige knol gewoulen: men kan er de voor- of achterzijde niet meer van onderscheiden. De groote lioekstecnen, welke men er uitgenomen heeft, vallen uiteen na eenigejslagen met een gewonen hamer. De kleur is dan van binnen groenachtig wit, met witte vlekken. Uit den steen is in den loop der tijden, door.de inwerking van vocht en .4, koolzuur van de lucht, aarde geworden. Jpp Dat deze verwering zich niet tot de opper vlakte bepaalt, maar diep in de blokken is doorgediongen, is het gevaailijke van dit ver- ^fisclujusel. De buitenstukken, welke het meest '^glieden hebben, worden er nu uitgenomen en door een iu kleur góed overeenkonieudeu zaud- gieen vervangen. Maar hoe diep het kwaad is •s doorgedrongen in de kolossale steunpilaren, ia de fundamenten welke den4 geweldigen lóst van de nog niet voltooide torens te dragen hebben, is naar 't schijnt nog niet genoegzaam onderzocht, omdat men teiugdeinst voor de mogelijke onkosten welke uit herstel zouden voortvloeien. De verwering heeft hoofdzakelijk plaats door koolzuur, en daaraan', ontbreekt liet in den bodem, waai in de fundamenten rusten, niet. Het slot van het betoog|'van prof. Hein is echter voor het tegenwoordig geslacht althans bemoedigend. Hij beantwoordt n.l. de boven staande vraag met de woordenzllet is te wachten dat het ongeluk, V welk langzaam wordt voorbereid, binnen duizend jaar zal plaats grijpen." (Ar. v. d. D.) "i Kctliel. Maandag 1). werd het nieuwe schoolgebouw ingewyd. De schooljeugd, voor de laatste maal m het oude lokaal te zamen gekomen, ging in feestehjkon optocht naar het voor haar bestemde schoolgebouw, waar ook het gemeentebestuur en andere autoriteiten bijeenkwamen. Er werden toespraken gehouden door den burgemeester, den schoolopziener dr. G. J. Vaillant, het oudste raadslid en den hoofdonderwijzer; terwijl de toespraken werden afgewisseld door liederen van <le schooljeugd. Het oudste raad-lid, de heer Lansbergen, richtte in het bijzonder het wooid tot liet hoofd van het gemeentebestuur, den lieer J. G Van Linden van den llenvell, dien hij namens den Raad dank betuigde voor de zorgen, aan de belangen van het ondeiwijs gewijd, waaeaau men ook dit nieuwe schoolgebouw te danken heeft, tlij wees daai bij op een m een dei wanden vau het gebouw aangebi achten en door den Raad bekostigden gedenksteen, die ten dool heeft den naam des burgemeesters in aandenken te houden. Na afioop der inwijding weiden de kinderen rijkelijk onthaald un bezig gehouden met de goocheltoeien van Bamberg en de poppenkast. Leiden. Op de aangevi aagde concessie van den heer Wisse te 's Ilage, tot straatverlicliliug door electrisch licht, werd door den gemeente raad nfvvyzeud beschikt. Amsterdam. In de Woensdag gehouden vergadering van den gemeenteraadvond de vooi dracht van B. en W. tot het aanbieden van een huldeblijk aan Z. M. den Koning van vvege deze gemeente, heftige bestrijding. De lieeien Pels, Regtdoorzee, Engels en Delpiat vvaieu van meaning, dat men geen cadeautjes mag geven, ten koste van den zak van de belastingschul digen. Ook de Wethouder van Tienhovou was die meaning toegedaan, maar vond, dat de hoofdstad wel een eenigszins gek figuur zou maken, indien zij in Augustus Z. K. II. Prins Ilendiik een cadeau maakte, en thans den Koning oveisloeg. Tiel. Aan de diaconie dar Ned. Her*, ge meente alhier zijn door de erven van wijlen mr. O. C. J. floogendijk van Donselaar ge schonken 70 wor.iogen met schuin tjes, tuin grond en wegen om de huizen, waarvan de waarde is geschat op f32,000. Alegen. De Gioenendijk ouder Haren is over eene lengte van 20 meter en ter diepte van ongeveer 4 meter door kwaadwilligen dom- gestoken. Bet water stioomt den polder 's Lands van deze gemeente binnen, en men vreest dat door den grooten toevoer van water meer kaden ..zullen hezwjjken. 1 's Hcrtogenboscli. -De onderofficieien van het alhier in garnizoen liggend legiment in fanterie hebben dezen winter van lijksvvege kachels ontvangen; maar het schijnt dat bij de aanbesteding daarvan men vergeten heeft pijpen op ie "geven, want tot nogtoe wacht men daarop te veigeefs. Men heeft daarover al geschreven, maar'het lesultaat'schijnt te zyn, dat de onder officier en bij de titans heetschende koude zich slechts verlustigen k'unnen in het aanschouwen van de kachels. Het geval doet zich nu voor, dat de manschappen het beter hebben, in dit opzicht, dan de onderofficieien. Enkele onder officieren van sommige compagnien hebben nu zelf maar pijpen aangeschaft. Sittard. In deze omstreken begint het onveilig te worden. Thans is weer een meisje uit 'het naburige Einighauson op den openbaren weg aangerand en van hetgeen zij bij zich had beroofd. Pater Scolode Domenico Chelini, de be roemde wiskundige, een der onvermoeide pion- niers der wetenschap, is dezer dagen te Rome overleden, in den ouderdom van 77 jaren. Onder de nieuwe modes, die het winter seizoen uit Parijs brengt, hehooren de knoopjes van Sèvres- en Saksisch porselein genoemd te worden. Allerlei oude garnituren v.m dien aard woiden tot ontzaglijk hooge prijzen vet kocht, Zoo by v. kreeg eenige dagen geleden een te Parijs gevestigd handelaar voor dén - enkel gar nituur 2800 francs. De Koningin van Madagascar wil met alle geweld hare onderdanen beschaven. Al lei Iet nieuwe wetten weiden uiteevaaidigd en voor de stipte uitvoeiing daarvan nauwkemig zorg gedragen. Ze gaat inlusschen wel wat bont te werk. Ten bewijze deelen vv'j eenige der uitgevaardigde wetten mede, Wie rum fabriceert, verkoopt of drinkt, wordt naar de hoofdstad gevoerd om gestraft te worden." mWie eene godsdienstige plechtig heid stooit of zich aan heiligschennis schuldig maakt zal geketend in de gevangenis geworpen worden." »Des Zondags mag geen handel gedre ven, noch veldarbeid vei richt of de wnsch behandeld worilen." Tpgen veelwijverij zyn eveneens dreigende bepalingen gemaakt. liet ïiieuvvgpopende toestplloliaal in het teiegraafbureel te tWlijn is eenig in zijn soort. De bouw heeft luim lVs jaar geduurd; het licht valt door bovenvensteis in liet ruime lokaal, waarin men 36 Hughes- en 164Morse toestellen aantreft. Behalve dit aantal is er nog ruimte genoeg voor 30 Hughes-toestellen. De grootste zwarigheid leverden de batterijen op, die uit niet minder dan 4SOO Meidingcr- elementen bestaan; 140 gaspitten verlichtende zaal, die men echter later voorzien zal van electriek licht. Alle waagstukken van kapitein Boytou, die van de Amerikanen, welke met een klein vaaituig den Oceaan overstaken, om vde ten toonstelling te Parijs te bezoeken, en wat men verder van dien aard gehoord heeftzullen welhaast oveitroffen worden. Een werktuig kundige in Ameiika heeft namelijk een velocipèda uitgevonden, die zoowel te l'ind als te water gebruikt kan worden; met andere woorden: rijtuig en vaartuig tegelijk. Een ander Amerikaan nu wit zich daai mede van New-Ym k naar ParyS begeven. De snelheid dezer velocipède wordt berekeud te zijn 6 mijlen in het uur te water en 12 te land. Te Londen bestaat een vereeniging, die zich ten doel stelt de dieven, die uit de ge vangenissen worden ontslagen, te helpen. Dezer dagen gaf zy in de Missiou Chapel, Little "Wild-street, een maal aan 300 dieven, bestaande uit vleesch, groente, podding, thee en koffie. Men begon met het zingen van een hymne, daarna spiak de kapelaan van 'de City Prison een kort gebed uit en hield de secietaris der veieeniging een toespraak; een paar ontslagen dieven, Johnson en Jackson, gaven hun voor nemen te kennen voortaan den rechten weg te bewandelen (dit werd voor 'Jackson tjjd, want de man..heeft,van zyn(28, jaar'.ruim 41 in gevangenissen doorgebracht). ll'sDe vereeriiging heeft een iinricbting,Jn Great

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 2