Biiteilaniscke BerieSten. BlnneiilaiiulK Stridden. van Maandag 2 December Bijvoegsel van B E L G I E. Gisteren heerschte te Brussel eenealgemeene sensatie. Reeds sinds eenige dagen was de ge lezen Minister van oorlog, generaal Betten, eensklaps spoorloos verdwenen en nu heette Jiet dat zijn lijk in een deerlijk gehavenden toestand was gevonden. Wel is waar, dit ge lucht werd namens zijne familie terstond als een verzinsel tegengesproken, maar dit neemt niet weg, dat zijne verdwijning een hoogst raad selachtig feit is. Hij had niets dan een valiesje medegenomen, waarin slechts weinig benoodigd- hedeu voor op reis konden worden geborgen. Zyn schoonzoon, raadsheer bij het Hof van appèl te Luik, heeft in de dagbladen verzocht, wan neer men het een of ander omtrent den gene raal mocht vernemen, daarvan aan de familie roededeeling te doen. Terwijl nu het gerucht liep, dat zijn lijk was gevonden, verklaart de familie een brief te hebben ontvangen, waaruit blijkt, dat hij zich in Frankrijk op reis naar Zwitserland bevindt. Daar hij een hoogst bedaard, ernstig en bezadigd man is, verdiept men zich zoovee! te meer in gissingen omtrent dit geval. Donderdag zijn in de Kamer van afge vaardigden eindelijk de algemeene beschouwin gen over het adres van antwoord afgeloopen. Zeffs zijn de negen eerste paragraphen reeds aangenomen. In het debat over de zinsneden betrelTenrle het lager onderwijs heeft de Minister Frère Orban verklaard, dat het ontwerp tot wijzigiug der schoolwet binnenkort zal worden ingediend. De Raad van eer, door de Liberale Vereeniging teJBrussel benoemd tot onderzoek der aanklacht tegen deu heer Kennis, burgemeester van Schaeibeek, heeft hem, wegens zijue medewer king met de clericalen bij de jongste verkiezingen, met24 tegen 11 stemmen van het lidmaatschap der Vereeniging vervallen verklaard. ITALIË. In den Senaat is mededeeling ontvangen, dat de Minister-President Cairoli een slechten nacht heeft doorgebracht tengevolge van hevige zeuuwpijnen in de dij. •De senatoren Digui en Casati hebben inter- peliaties aangekondigd omtrent het bestaan vau revolutionaire yeieenigingen en de toepassing ••der wetten tot handhaving der openbare vei ligheid. - i De Kamer van Afgevaardigden heeft een voorstel van de Regeering aangenomen tot afschaffing van de uitvoerrechten op olijfolie .sinaasappelen, citroenen, amandelen, gedroogde vruchtengerookt en gezouten vleeschruw jjzer ea ruw rnarmar. De voordracht werd goed- gekeurd met de meerderheid van slechts zes stemmen. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft ia- de Kamer verklaard, dat Cairoli aanstaanden v' Dinsdag in de Kamer verschijnen zal. Alsdan sal de dag voor de aangekondigde mterpdla- tiën vastgesteld worden. In den Senaat heeft Pepoli genoegen ge- gnomen met-een'voorstel, volgens hetwelk zyne interpellatie over de weigering van het exequatur .•aan den aartsbisschop van Bologna uitgesteld zal worden tot een nader te bepalen tyd. F R A N K R IJ K. Yolgens bericht van gisteren uit Weenen jjjji touden" de ambassadeurs te Konstantinopel ^.verklaard hebben, zonder instructies te zyn Jlomde geschillen tusscheaRumenie en Rusland, r jjjjfe betreffende de bepaling, der gieusscbeiding tusscben Bulgarije en Ruinènie in de nabijheid van Silislria, te beslechten. Daarom zou Rusland de Mogendheden diingeml verzocht hebben, haren ambassadeurs te Konstantinopel de veieischte volmachten te zenden om in deze kwestie eeue beslissing te nemen. De Petit Marsaillais meldt, dal, op last der geestelijkheid te Marseille, eiken Vrijdag om 3 uur een klok geluid wordt aft boeledoeuing voor de zoude, die Frankrijk op zich geladen heeft door de uitgave vau Renau's iLeven van Jezus." Bij den gemeenteiaad der stad is door deu adjuuet-maire en een der raadsleden thans het verzoek ingekomen om daaraan een einde te maken. IÜ11KUE, lu de diplomatieke kringen loopt een gerucht dat er onderhandelingen zijn geopend over eene .-;„j ve conventie tusschen Engeland en Tui kije. Di giondslageu eu voorwant deu zijn nog niet bekeud. Er wordt echter aan deze zaak een politiek katakter toegeschreven. De onderhan delingen staan niet in verband mei die, be treffende een aanzoek der Porie bij Engeland om waarborging eener nieuwe leaning. Het ontslag van den Minister van Bin- nenlandsche Zaken ltosetti is aangenomen. Gisteren werd de heer Roselli tot voorzitter der Kamer van Afgevaardigden gekozen. ENGELAND. De Times of India meldt, dat generaal Roberts, bevelhebber derf Koorum-divisiejl. Donderdag bij"het Hóen' eéïïer verkenning, den vyaud nabij Pejwar-Kotul, ontdekte. Men ge- loolt, dat de vijand daar verschanste position bezette en tegenstand aan het voorwaarts rukken der Engelscheu bieden zal, welk voor waarts tukken der troepen op morgen, voorzien van levensvoorraad voor zes dagen, een aanvang zal nemen. D IJ IT S C 11L A N 1). De Abendzeit. meldt, dat gisterenmiddag aan ongeveer een 40131 voorname sociaal-demo craten waaronder ook de bekende Rijksdags afgevaardigden liasselinanu en Fritsche, door het politie-presidium het bevel is ter hand gesteld, waai bij hun het langer verblijf in deze hoofdstad wordt ontzegd. Sl'ANJE. Het opperste gerechtshof heeft het doodvonnis vnnMoncasi, dat rechtens op nieuw in behande ling moest komen bij dat college, bevestigd. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENKRAAL. Zitting van 29 November. In de zitting van heden is het debat over hoofdstuk I, uitgaven in Nederland, van de Indische begrooting, voortgezet. Door de heeren van der Kaay en van Geuuep werd hel Indisch ambtenaars-examen besproken en afgekeurd, de achterstelling der -rechtsdoctoren, die het faculteits-examen hebben afgelegd, bij hen, die het «taats-examen aflegden. De heer Schagen yaa Leeuwen verdedigde het staals-exameu als geschikt ter vorming van ambtenaren van prac- tischen zin. De Minister wees er op, dat het staats-exam. u juist ingesteld was als maatstaf 'voor de Regee. isg by de beschikbaarstellingvan ambtenaren, om vroegeren willekeur te voor- koaya. Op d& vraag vaa den heer Fmasen van de Putte vet klam de de Minister zich bereid, de mogelijkheid te' laUtu onderzoeken, om een dioogdok in de haven tu Batavia te maken. Bij at t. 42 werd, i.a discussie, aangenomen, met 42 legen 23 stemmen, een amendement van den heer v. d. Seiuieck, om f24,000.te schrappen voor de opleiding van Indische officieren aan de krijgsschool, hoewel de Minister het amendement had bestreden. Na debat over verschillende punten is hoofdstuk I aangenomen met 03 tegen 1 stem, die van den lieer vau den Berclt van Heemstede. Dij bet hoofdstuk middelen in Nedeiland itad een uitrooi ig debat plaats over de uitbreiding van den vet koop van koffie op Java. De heeren de Bruyn Kops en Leuting drongen daarop aan. De heeren Wiutgeus en Bastert bestreden de uitbreiding. De Minister had. evenzeer als de heer Blussé, bezwaar op dit oogeublik tot uitbreiding over te gaan, met het oog op den abnormaien toestand in den algemeeuen handel. Het hoofdstuk is unaniem aangenomen. Morgen zyn de middelen iu Iudiö aan de orde. DEN HAAG, 80 November. Naar wij vernemen heeft Z. K. H. prins Alexander der Nederlanden, tot wederopzeggens toe, een belangrijke jaarlijksche gift tot onder steuning der Maatschappij tot opvoeding van weezen in hot huisgezin beschikbaar gesteld. SCHIEDAM, 80 Novembor 1878. In de vergadering van de vereeniging sPaulus" trad Donderdagavond de heer A. M. E. Jungius, predikant te Poortugaal, als spreker'op," •Zijn" schoone rede over het profetisme in Israël tegenover den priesterlijken geest, werd door zijne talrijke hoorders met ingenomenheid ont vangen. In de volgende samenkomst, op '12 December, hoopt Dr. H. W. Kosters, predikant te Barendrecht, het woord te voeren. Gisteravond hield deafdeeliug Schiedam der «Maatschappij tot Nut van 't Algemeen," hare tweede buitengewone bijeenkomst. De heerW.V, Francken Az. van Rotterdamvervulde d&0 spreekbeurtwaarvoor hij tot onderwerp had gekozen de «Fritiiiofsage van Esaias Tegnér." Wat door hein aangaande dit prachtig gedicht werd medegedeeld, verdiende in de hoogste mate de belaugstelling van het publiek, waar- van het alleen te betreuren was, dat het in zoo geriugen getale was opgekomen. In de volgende vergadering op Woeusdag, 11 Decem ber, wordt als spreker verwacht de gunstig bekende letterkundige en dichter A. L. de Kop, van Amsterdam. Naar wij vernemen zal den 19 December a. s., door leden van het Dultsche opera orchest, een kamer muziek soiree gegeven worden, iu Musis Sacrum alhier, bestaande in quai letten en quintelteu van meesterstukken van Beet hoven, Mozait eu Haydn, opgeluisterd door solo's voor viool, clarinet eu piano. Wij maken de beminnaars van klassieke muziek hierop opmerkzaam en meenen ons te tnogen overtuigd houden, dat zij van deze zeld-v zame gelegenheid om zich een geuotvollen avond te vei schaffen gaarne zullen gebruik maken. De Eerste Kamer is tot hervatting dei- werkzaamheden bijeengeroepen op Maandag den 9 December des avonds te 8 uren. Do Commissaris des Konings iu deze provincie heeft bij circulaire van 17 November, aan de Gemeentebesturen te kennen gegeven, dat uit overweging, dat sinds geruimen tijd geene gevallen van honsdolheid in dit gewest

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 5