Éi'. Gemengde Berichten. zijn voorgekomen, hem omtrent dit onderwerp voor het vervolg slechts dan mededeelingen behoeven' te ivorden verstrektindien deze ziekte zich onverhoopt te eenig»r tijd in hunne gemeente mocht voordoen. Nu wordt weer verzekerd, dat er wel onderhandelingen hebben plaats gehad tusschen den heer D. Haspels en een agent van »het Nederlandse!» tooneel" maar dat deze zoo hooggewaardeerde tooneelist ua lang beraad besloten heeft, zich niet aan het »Ned. tooneel" te verbinden, maar te Rotterdam te blijven. De Arrondissements-rechtbank te Middel burg heeft heden uitspraak gedaan in de zaak der spoorwegdieverij te Kruiningen. De 14jarige dochter van den gewezen stationschef is veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf in een verbeterhuis, en zijne echtgenoot tot 48 maan den cellulair. In een artikel Schoolgaan en nbraaf zijn" tracht de Standaard aan te toonen, dat juist daar, waar de vei houding tusschen ondcrwc- zenen en niet-onderwezenen het gunstigst is, de zedelijkheid in de minst gunstige om- - standigheden verkeert. In de provinciën, waar het grootste aantal miliciens niet lezen kunnen, zijn maar 2 of 3 op de 100 kinderen onecht, en in Groningen bijna 5. Wie zich de moeite geeft om de cijfers be- hooilyk na te gaan, en wie bovendien eenige kennis heeft, van wat ze beteekenen, za! ge- ergerd worden óf door de schandelijke licht vaardigheid van het uitgesproken oordeel, óf door de opzettelijke misleiding. Schoolgaan en abraaf zijn" moge niet altijd samengaan; hier gaan Kerkgaan en onwaarheid spreken, wel hand aan hand. (i?. N.) Men schrijft aan de Sam. Ct aNaar men wil, was Habib Rachman tot voor zeer.korten tijd gewoon om zijn buskruit uit Rritsch-Indië over Kotta Radja te ontvangen. Het kruit werdvervoerd in petioleumblikken, die 'zoo ingericht waren, dat men bij een opper vlakkig onderzoek aan den Boom wel petroleum, maar geen kruit vond. Dat kruit werd namelijk jn het blik op vernuftige wijze van de olie gescheiden." Vlnardingen, Gisteren zijn de Schevenin- gen III, de Jason, de JSmma, en de Jonge Gerard, allen loggeis van ücheveningen, hier iljinnengekomen met geringe vangst, te zamen 200 ton 'haring; de Emma bovendien nog 8 jtst steurhar'mg. De prijzen voor loggerliaiing waren gisteren tot f20Vi per ton. Belfshnven. 31. Donderdagavond werd door de liedertafel Harmonie alhier haar eerste win ter-concert gegeven. Ondanks de zwakke klach ten is deze uitvoering goed geslaagd. Na afloop van het concert hebben verscheiden heeren onder de hoorders zich als welkende leden aangemeld. Op die wijze zou de lieder tafel Harmonie liet volgend jaar, bij de her denking van baar 42'/» jarig bestaan, weer lot den ouden bloei gekomen bunnen zijn. Amsterdam. Door de gemeente zullen bij de aanstaande feesten, behalve het reeds mede- gedeelde, vei lichtingen worden aangebracht op het voormalige beursplein en langs de geheide Blauwbrug. De stedelijke gebouwen worden natuurlijk ook geïllumineerd. Di ie lijken, nl. die van twee mannen en van een vrouw, zijn te Hastings door een vischsloep aan land gebracht. Zij weiden bij FÓlketone drijvende gevonden. Men vermoedt, dat een dezer het lijk van een der stuurlieden van'de Pommerania is. Van de ill man ek wipagc Zya 94 en van de 109 passagiers zijn 72 geied, zoodat het getal vermisten der opvarenden „van- het-;verongelukte,.stoomschip Pommerania 54 zoude beïlrageh. Te Dóver zijn onder de geredden nog drielinderen, wier ouders niet te vinden zijn en dus vermoedelijk bij de ramp het leven verloren hebben. Een jonge dame van Weenen, Helene Druschkowicz heeft te Zurich met glans het doctoraal examen in de philosophic afgelegd. Te Parijs is de 84-jaiige Poolsche graaf Potocki gestorven. Toen hij 's daags te voren zijn einde voelde naderen, zeide hij Morgen zullen de levensverzekei ingmaatschappijen te mijner eere champagne drinken." Potocki had namelijk voor vele jarpn het grootste deel van zijn vermogen bij die maatschappijen gestort, om gedurende zijn leven eene jaarljjksehe lijfrente te ontvangen van niet minder dan vier inillioen, naar men zegt. Potocki laat nu nog eeue som van twee inillioen jaarlijksche route na. Om naar goedvinden over zijn ver mogen te kunnen beschikken en zijn zoon te onlenen, had hij zich als Engelschman laten naturaliseeren. Op het laatst van zijn leven bezon hij zich echter, vernietigde het testament waarbij hij zijn vermogen aan de jezuïeten en andere clerieale vereenigingen had vermaakt, en mankte een nieinv testament, waai bij hij zijn zoon, graat Nieolaas Potocki, tot zijn erfgenaam benoemde. De overledene giaaf was de man van de wegens hare schoonheid be roemde gravin Potocki. De Diergaarde te Maiseille is dezer dagen het tooneel geweest van een gevecht tusschen een leeuw en een leeuwin. Dedirecteur had namelijk een leeuw en een zeldzaam prachtige leeuwin in dén en hetzelfde hok geplaatst. Zoodia de'bcide dieren bij elkander waren, wierp de leeuw zich op de leeuwin; maar hij vond geen gemakkelijke prooi. Het stond geruimen tijd te bezien, wie meester zou blijven. Beurtelings sprong het édne dier op het andere met wild gebrul, terwijl klauw en tand over en weer in liet lichaam drong en stroomen bloed uit de wonden vloeiden. De toeschouwers ijsden. Eindelijk had de leeuw de leeuwin ouder. Het scheen dat zij geworgd zou woiden. Daar maakte zij zich met een sprong los, en toen de leeuw zich andermaal op haar ging werpenscheurde zij met haar klauw hem den kop open. Brullende week de leeuw terug. Op dat oogenblik wierp de directeur een lap vleesch iu het hok. De leeuw maakte er zich meester van en de directeur vond toen gelegenheid om de leeuwin, dieniet minder deerlijk gehavend was, in haar af zonderlijk hok te jagen. De te Moskou te houden anthropologische tentoonstelling belooft zeer belangwekkend te zullen worden. Bij die gelegenheid zullen bij de wetenschappelijke wereld totnogtoe onbe kende volksstammen ingeleid worden, die door eigenaardige zeden en gewoonten en vooral ook door het eigeuaardige type, dat zij ver- tooneu en de sagen, die onder heu leven, de aandacht der geleerden alleszins verdienen. Het zijn de Galtscliistanuuen, die in de ontoeganke lijke bergkloven vau den Hiudukuscli (Mitlden- Azie) hun vei blijf houden en totnogtoe zonder het minste vernis van Europeesche beschaving bleven. Volgens hunne ovei leveringen zijn zij de afstammelingen van een deel van liet leger van Alexander van Macedonië, dat op den zege tocht van dien grooten veroveiaar daar zoude zijn aciiteigelaten. Hunne tiekken doen aan de oude Gi leken deuken. Verschillende voorwerpen, die tot hun huisraad geiekeud moeten worden alsmede onderscheidene kleedingstukken van hen aikomstig zullen op de tentoonstelling aan wezig zijn. Te Nabresina (zoo schiijft men uit Triest) heerechte op 15 dezer een heftig ouweder. Ue bliksem sloeg in een petioleummagazjju, wuaiiti ciica 6800' vaten van. die bi andslof geboigen waren. Men kan zich voorsteilen welk een ge duchte brand zich daarbij voordeed. t' „f f z Het Engelsche schip Tenasserim, kapitein,'- Baldeïslondat jl. Dinsdifg tc Liverpool aan kwam van Calcutta, was in volle zee het tooneel van een ontzettend, drama. De eerste stuurman Ma'ephie had er over geklaagddat de provisie van het schip gestolen werden den hofmeester een negergenaamd Sher rington verzocht beter op te letten. Enkele dagen nadat hij geklaagd had ontstond er brand in de - provisiekamerwelke gelukkig spoedig gebluscht werd en door den stuurman aan den hofmeester geweten werd. De neger besloot zich te wreken op den stuurman en op een scheepsjongen, genaamd Weithington, een knaap van nog slechts 15 jaren, wien hij ver dacht zyr» misdrijf te hebben aangebracht. Toen de stuurmau Macphie in zijn kooi sliepr hieuw de neger hem met een bijl het hoofd af. Vervolgens viel hij den knaap aan dien hij in de keel een houw toebrachtdie hem zieltogend deed nederstortenwaarna de moordenaar over boord sprong. Dezer dagen is bij het Keizerlijk Kabinet te Berlijn het volgende epistel uit Breslau in gekomen. aMajestijt, schrijf een paar regelen aan mijn Robert en geef hem te verstaan, dat hij met mij moet trouwen en dat hij dan, zoolang hij leeft, werk aan het spoorwegstation hebben zal en dat, wanneer hij niet met mij trouwt, hij dadelijk zonder werk zat zijn. Maar wat ik U verzoeken mag, schrijf nog vóór komenden Zaterdag dan kan hij Zondag reeds weder bij mij komen pratenEn wanneer Zijne Majesteit aan haren Robert niet schrijft dan zoo vei klaart de schoone zal zij in den Oder springen. Uit Olympia wordt van den 17den Nov. jl, bericht, dat aldaar weder eenige gelukkige vondsten rdjn gedaan. Met name werden ge vonden groots stukken archaïsche fiiezen, voor stellende vechtende mannen, en wel in hoog relief van 70 centimeter, uit kalksteen ver vaardigd en beschilderd. Ook vond men een bronzen statuetje en eene nieuwe brouzen in scriptie (de 4de in dit jaar) Rolph Abbotson, een logementhouder te Blackburne (Engeland) begon Zaterdag den 9 Nov. 11. bij 't voorlezen eener grappige ge schiedenis luidkeels te lachenzonder te kunnen ophouden. Aan de gevolgen van dit lachen i» hij den volgenden Donderdag overleden. Te Keulen zijn dezer dagen 4600 flesschefl Johannisberger vei kocht voor 56,000 gulden, dus 35 gulden de flesch. Uit Amerika wordt bericht, dat Edison een nieuwen ontvanger'voor de telephoon heeft uitgevondendaarmede kan men zelfs wan neer men op 45 voet afstand van de tele phoon blijft, een zwak gemompel waarnemenj eeh gewoon gesprek wordt met onverminderde klanksterkte overgebracht. De katoen van Taschkent treedt meer en meer in den wereldhandel op den voorgrond. Ze heeft slechts ééne iout: de vezel is wat kort, hetgeen bij het spinnen groote nadoelen oplevert. Overigens staat zij ia geenendeele bij andere sooiten achter. Zeifis het niet onwaar schijnlijk, dat eeilang in de prijzen der andere katoenen juist tengevolge van meeiïiëte Wtitsfc naar TasciiKent-merken eene merkelijke 'daling; zal kunnen worden waai genomen. Zoo als men weet,'is iin soïnrOïge Ziektege vallen het ovei biengeïi'van bloed (rit een gezond in een lijdend lichaam rtifet goed gevolg toege past. De beroemde phvsioloog Brown-Séquard, opvolger van Claude Bernard aan het Collége de JPHtdcë, heeft thans rtiui de Sociétê de biologie proeven Wedègedrèld, die moeten strekken om ta bewjjzeft, dn I'm elk, matig warm en zeer langzaam eer> stagader ingespotenevengoed als het- krachtigste, gezondste bloed het leven .behouden kan. Verschillende diersooiten, op hetj punt van sterven, heeft de lieer Brown-Sêquurd^door. in spuiting van melk wéér in het. leven terugge roepen.^ M> -I j-'Uv,.'. 5':i, -'iWiJuii'fiqi*?;-!, - Met 'de ongehoorde toename van het steen.. -

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 6