A0. 1878. Vrijdag 20 December. 4570. talijit japlijts, nitjBÉW Dinsflaj. Bniteilandselie BaricMei, 'Binniilaiijlscle BeriGiiisa. tóass X w e i) X> ertlgste I a i* n f. Abonnementsprijs ,_per kwartaal-1.85. Franco per post, door het geheeie Rijk. - 2,50. Aftonderlijke nommers- 0.10. «WREAÏfj MARKT, E, 124. AnvERTENTiuPBus: v.xii 110 gewone regels mot inbegnp van eone Courant1.10# Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. ENGELAND. De Standard deelt eene depöche uit St. Petersburg van Dinsdag mede, volgens welke, na eene levendige nota-wisseling tusschen Londen en St. Petersbui g, het Russisch gezantschap uit Caboul formeel en officieel is teruggeroepen. Hetzelfde blad meldt nog, dat de Britsche Begeering van Rusland de verzekeiing heeft ontvangen, dat het Turkije binnen den door het Berlijusclie tractaat bepaalden termijn zal ontruimen. De Britsche Middellandsclm Zee-vloot is met vier schepen verminderd. Daily News bericht, dat de brigade, onder het bevel van Macpheison, Jelialabad beeft bezet. Blijkens telegiam van gisteren heeft Browne jl. Dinsdag de marseh naar Jelialabad begonnen. Hij hoopte er den 20sten aan te komen. In den Khyber-pas en omstreken was alles rustig, B.E JL.GJL E Eergisteren heeft het Vei boud der Katho lieke vereenigingeu eene vergadering gehouden. Volgens den Courricr de .Druccelles is aldaar beraadslaagd Dover de ernstige omstandigheden, waarin het land door de plannen van het geuzen-Ministerie ter zake van het openbaar onderwijs wordt gebiacht." Er moet »een be roep worden gedaan op alle energie eD toe. wjjding om de bevolking te onttiekken aan de nadeelige werking der openbare scholen, zoodra aan deze een zuiver wereldlijk karakter mocht worden gegoven." De Courrier meent tevens te kunnen mededeeleu, dat de bisschoppen in die zaak van zich zullen doen hoeren. D U I T S C IIL A N D. Be Paus heeftnaar aanleiding van het antwoord van den Keizer van Dnitschland aan den buigemeester van Bei lijn, wantin hij zich verklaarde ten gunste eenei gou-a.vi...ige op voeding der jeugdden Keizer een brief ge schreven, inhoudende de verklating dat de Katholieke kerk insgelijks zoodanige opvoeding beoogt. Aan het slot van dat schrijven geeft de Paus voor de Keilt, den vveusch te kennen naar vrede. Olficieele opgaven meiden, dat tot 10 dezer door de vee-typhus zijn aangetast of als van besmetting verdacht afgemaakt: in het district Gumbinneu '103 stuks rundvee; in het distiict Frankfort a/d, Oder 416 stuks rundvee, 254 schapen en '11 geiten; in het district Potsdam 53 stuks rundvee en 3 sclmpeu, In het geheel zyu besmet 37 plaatsen en zijn er 01 land hoeven afgesloten. T It K IJ E. De Sultan heeft Suleiman Pachadie tot 15 jaren vestingstraf was veroordeeld, giatie geschonken. -Tengevolge dér voorgenomen vermindeling van .het aantal ambtenaren, werden de 1200 van het Ministerie van Financiën tot 250 ver minderd. 4F R A N K lt IJ K. liet manifest van de linkerzijde uit den Senaat is Woensdag verschenen, waarbij op de nood zakelijkheid! eeuer republikeiusche meerderheid in den Seuöat wordt aangedrongen, ten einde de rampehi te herstellen, door het Keizerrijk teweeg gebracht. I '1' A L 1 Naar verzekert wordt, is het ICabiuet- Depretis aldus gevormd: Dopietis, Binnenland- sclie Zaken eu vooizitter van den Ministerraad; Corieuti, Buiteuiandscho Zaken; Maghani, Fi nanciën; Spantgatti, Justitie; Viole, Ooi log; Ooppirio, Ondeisvijs; Majoiana, Landbouw. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. "l—jf n7'iitintj van 18 December. In de zitting van heden is ingekomen een ontwerp tot bepaling van den nieuwen termijn voor de voltooiing van het Noordzee-kanaal liet debat over het hoofdstuk waleistaat is vooitgezet Tal van aitikelen werden besproken. De post tot oprichting van nieuwe peilschalen is aangenomen met 50 tegen B stemmen. Art 21, Rotterdamsche Waterweg, is -/onder stem ming goèdgekeuid, nadat de heer de Bieberstein zijue bezvvaien had ontwikkeld en de Minister op de viagen van den heer van den Beich van Heemstede had geantwoord, dat binnen een betrekkelijk niet langen tijd het rapport der commissie is le verwachten en de staat, ten behoeve der aanbesteding van de uitbagge- ling, voor niet meer dan 5 ton boven de thans uitgetiokken som is verbonden. Bij ai 1.30 had eene langduiigö discussie plaats over de voor ziening van den Oudelandscheu Zecdyk. De heer Roëll stelde een amendement voot om de uitgetrokken f'105,000 le doeu vervallen, in afwachting van een nader onderzoek. De Minister bestieed dit steik. De deskundigen waien vau de noodzakelijkheid volkomeu overtuigd. De -Minister liet de verantwoordelijkheid der aan neming op de Kamer rusten. Hel amendement werd ten slotte verworpen met 35 tegen 33 stemmen. Na bespreking van verschillende posten, kwam bij ait. 71 het amendement van den heer Patijn in behandeling, om f 1000 uit te trekken als eeiste bijdrage in de subsidie van 1 ton voor de dioogmaking der plassen onder Reeuwijk en Sluipvvyk. De heer Rutgeis van Rozenburg eu de Minister bestreden dit amendement, de laatste, ook met het oog op onzen financieelen toestand. De heer Hoilzman verdedigde het. Met 52 tegen 16 stemmen is het amendement verworpen. Morgen voortzetting. DEN HAAG, 19 December. Btj Kon. besluit wordt" aan den luit. ter zee 1ste kl. C. II. De Goeje, op zijn verzoek, toegekend een vei lof voor deu tijd van cén jaar, onder stilstand van non-activiteitstrakte ment en zonder opklimming in de innglijst. SCHIEDAM, 19 December 1878. De Staats-Courant bevat de volgende opgave van de op '15 Dec. '1878 in de onder staande entrepots aanwezigo hoeveelheid bui- tenlandsche ruwe suiker: Amsterdam6,711,000 kiiogr. Rotterdam3,447,000 d Schiedam Dordiecht Middelburg Totaal 10,158,000 kiiogr. Bij besluit van Gedeputeerde Staten der Provincie Zuid-Holland is aan D. J. Van Aken, gewezen hulponderwijzer aan eene der openbare lageie scholen te Maasland, wegens onzedelijke handelingen ten opzichte van vrouwelijke leer lingen op de school waar hij werkzaam was, de bevoegdheid ontnomen tot het 'geven van lager onderwijs. Staatscourant Het Handelsblad verneemt, dat er reeds sinds eenigen tijd sprake is jhr. Ilooft Van Iddelcinge, thans nog secretaris der Ryks- adviseurs, te benoemen tot lid van het munt- college te Utiecht. Voor het gala-bal, dat te Amsterdam bij 's Kouiugs huwelijk ten Ilove zal gegeven worden, zullen niet minder dan 1600 uituoo- digingen worden, gedaan. Blijkens, een dépöche uit Madrid is het tiactaat op deu letteikundigeu eigendom, tus schen Nederland en Spanje bestaande, door laatstgenoemde mogendheid opgezegd. De heer,II. Zeeman heeft een goed werk verlicht door in een boekje van 23 bladzijden, shet Nedetlaudsche volk in keonis te stellen met zijn aanstaande Koningin." Het boekje is bij den boekhandelaar Jan Leendcitz te Amster dam verschenenen geeft na mededeeiingen over Waldeck en Arolsen, een aantrekkelijk beeld van het Vorstelijk gezin, waai uit onze Koning zijn levensgezellin heeft gekozen. Ilbl In de vergadering der commissie voot' het gedenkteekeu op het graf vau Everardus Johannes Potgieter is de derde Februari a. s. als dag der onthulling bepaald. Door het Hoofdbestuur van de Veieeniging tot bevordering van fabriek- en handworks- nijverheid in Nederlaud is eene uitnoodiging gericht aan de maatschappij sTot Nut van 't Algemeen", aan de Maatschappij tot bevorde ring vau nijverheid en aan het Algemeen Nederl. Werkliedenverbond tot liet aanwijzen van een of-meer leden, die deel zullen uitmaken van" eene commissie tot onderzoek van de vraag: in hoever de invoering eener wet op den arbeid" in Nederland, wenschelyk is. Blijkens een by het Depm lenient vau

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 1