A°. 1878. Zaterdag 21 December. Jtë 4571. VBHiit iajelijls, aittezratt Diudae. Baitsiilanlsclfi Berichten BinneElauflscSfi Bericliïen. y i v e- e u D ertigste Jaargang. -.-•nr- Abonnementsprijs per kwartaal1.85. Franco per post, door het geheele Rijk- 2.50. Afzonderlijke nommers- 0.10. BVRRAV; HAUHt, K, 134. ENGELAN I). Eene deputatie uit Enge'siho ingezetenen in Califbrnië overhandigde gisteren aan Lord Bea- consfield, in een zilver kistje een adres tot betuiging van ingenomenheid met zijne buiten- landsche politiek. De Minister zeide dat, ofschoon wellicht velen wenschen, dat het Berlijnsche tractaat onuitgevoerd blyve, dit niet het ver langen is van de mogendheden die het onder- teekendea. Deze zijn besloten het tractaat sageleefl te zien. Madden, die het leven der Koniugin heeft bedreigd, is naar het Ilof van assises verwezen. Men verzekertdat Madden reeds driemaal als krankzinnig hetzij in Frankrijk, hetzij in Engpland is gearresteerd. F It A a K It IJ K. liet Bonapartistische blad Paris-Onpitale, het orgaan van den afgevaardigde Cuneo d'Oinano 1 (denzelfden, die gezegd heeft dat hij van' de Republiek een deeg zou willen makenj hetwelk zelfs de houden niet zouden lusten), heeft op gehouden te vei schijnen. Het blad had, natir^ eigen opgave, 1800 abonnts en vei kocht boven dien jaarlijks gemiddeld 2400 exemplaren. De Senaat beeft de begrooting van inkom sten aangenomen. Naar wordt medegedeeld, moet op het .eiland Norderney de diphtheritis in hevige mate heerschen. De medicinalrath dr. Stöhruit Emden, is derwaarts vertiokken. ITALIË. Aan de JPall Mall wordt uit Rome ge schreven: In het Vaticaan is een volledig di uk- persbureau opgericht met eene afzondei lijke flfdeeling voor Italië. Men verwacht van den Paus een zendbrief, waarin hij zijne afkeuring uitspreekt over de onverdraagzaamheid der Katholieke dagbladen. Het nieuwe Kabinet heeft gisteren in bandeo des Koniugs den eed afgelegd, en zal morgen in de Kamer verschijnen. Men verzekert, dat Giaaf Corti naar de ambassade te Koustantiuopel teiugkeert. RUSLAND. Blijkens het officieel regceiingsblad is bij aene nieuwe demoustiatie van de studenten der medische hoogeschool te St. Petersburg een half escadron gendarmerie aaugeiukt en zijn er 142 studenten gearresteerd. Op den spoorweg Rostow-AVIadskaw, in Zuid-Ruslandis den 41 dezer een trein ont spoord, met het gevolg dat elf wagens ver- bryzeld, een aantal passagiers gedood en ruim $00 gekwetst werden, O O T E K K IJ K, Hel Lagerituis heeft met 175 stemmen aan genomen liet regeenagsvoorstel tot uitgifte van 40 millioen rente tegen aflossing van schat kistbiljetten. Vooral had de heer Tisza met kracht dit voorstel verdedigd. Het ontwerp betreffende de lichting van rekruten in 1879 werd met groote meerderheid aangenomen. DUITSCIILAND. De plechtige teraardebestelling van liet stoffelijk overschot vun Prinses Alice, Groother togin van Hessen, heeft Woensdag-namiddag te Darmstadt, volgens het progiamma, plaatsgehad. TWEEDE KAMER DEll STATEN-GENERAAL. Zitting van 19 December. In de zitting van heden heeft het wetsontwei p tot bekrachtiging van provinciale belastingen in Limbuig tot langduiige discussie aanleiding gegeven, wegens daarop voorkomende subsidién voor kei ken en* de^woning vaó'deu bisschop te Roermond, De besten van Eek, Godefioi, van der Linden en van Gennep bestreden die subridiên, als van niet enkel piovir.ciaal behing en waai toe de provincie niet gei eehtigd is, ook met het oog op het beginiel van scheiding van kerk en staat. De hemen van Baar, Biouweis, ilaffmans en van Tionhoveu verdedigden met den Minister het ontwei p. De Muiistei betoogde, dat de provincie bevoogd was tot het doen van die nitgaven cn hij, zonder oniechtvaardig te handelende provinciale begiooting niet kon afkeuien. Het ontwerp werd aangenomen met 50 tegen 21 stemmen. Daarna is de discussie over hoofdstuk IX (Waterstaat) voortgezet. Een amendement van den heer vnn de Weik, om de verbouwing van een deel van liet Biuneuhof uit te stellen, is verworpen met 59 tegen 8 stemmen, Bij art. 75, spoorwegtoezicht, kwam de zaak der door gaande tarieven ter sprake. De Minister ver klaarde, dat de weikkring der Regeering zich niet uitstrekte om de maatschappijen tot door gaand vei keer met het buitenland te noodzaken. Vóór de behandeling der spoorwegbegrooting kwam aan de orde het ontwerp tot onteigening van den spooiweg StavorenLeeuwarden over Bolsward. Op voorstel van den voorzitter werd besloten, inet 50 tegen 7 stemmen het voorste! van den heer Wintgens niet als een amendement te beschouwen, daar het eene wijziging vooistelt in de wet van 1875. De discussie over het eenig artikel is aangevangen met eeu amen dement van den heer Bergsma, om de richting niet over Bolsward maar over IJ 1st te nemen. De lieer lltydenrijck was voor het ameudemeut Bergsma, niet het oog op den geest der spoor wegwet san 1875. De heer Idzeida bestreed het amendement. De wet van 1875 noemde IJ 1st noch Bolsward. Hij en de heer van Swin- deren verklaarden, dat de Staten van Friesland niet tegen de ombuiging van Bolsward waren. Morgen voortzetting. Aovkhtentihmujs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant 1.10. tedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. URN HAAG, 20 December. Z. M. de Koning is gisteren bij zijne terug komst in de residentie na zijne verloving op de meest hartelijke wijze ontvangen. Bij het verlaten vau den trein werd hij met fanfares en het Wilhelmus begioet door de schutterij- muziek en met luide hoerakietec. In de wacht kamer werd Z. M. gecomplimenteerd door de commissie uit de burgerijdoor burgemeester ea wethouders, door den commissaris des IConingsalle generaals in de residentie aan wezig, vlagofficieren der marine, hoofd- én subalterne officieren van het garnizoen. Door mr, Fock, den burgemeester en den president van het comité werden hartelijke gelukwenschingen tot den Koning gericht, alle eindigende met de vurige hoop, dat het huwelijk 's Koniugs levensgeluk moge bevordeten. Z. M. antwoordde op de toespraak van II Ds, com missaris in Zuid-Holland, dat het Nedei jaudsche volk overtuigd kan zyu, dat Neerlands aan-, staande Koningin alles vei! zai hebben voor Neerlands grootheid. Den burgemeester gaf hij zijn genoegen te kennen over de woorden ten opzichte der Prinses en van Z. M. uitgesproken, terwijl Z. M. bij het woord van dank aan den heer Boer met eene van aandoening Lillende stem voegde, dat wanneer Hij in de Prinses, in haar hart en karakter niet temggevonden had de edele deugden die het Nedeilandsche volk zoo uitstekend ondei scheiden, Z. M. zeker aan haar nooit zou hebben gedacht. De Koninklijke militaire kapel begroette Z. M. aan de achterzijde van liet stationsgebouw. - wy SCUIEUAM, 20 December 1S7S. Met genoegen woo uilen we gisteren avond in Musis Sacrurn de kamermuziek-soirée by van de heeren J. Egener, E. Peizker, J. B. Buziau, J. Kohier en Augt. La Rondelle. Het deed ons goed in onze concertzaal weèr eens werken te hooren die, voor de irieesteu onzer, sedert lang in het vergeetboek waren geraakt. En zonder nu in onnoodige vergelijkingen te willen treden met hetgeen een Wuth en de zijnen ons vroeger jaren op dit gebied te genieten gaven, durven we geiust vei klaren, dat we 'genoten hebbenbij het vele goede, dat wij hoorden. Bij het samenstellen vau het programma was goed tekening gehouden met het publiek dat verwacht werd. Het kwartet in G. dur (op. 18) van Beet hoven en het kwintet in A. dur (op. 108) van Mozart, werden over het algemeen recht fraai voorgedragen; de claiinet-party uit laatstge noemd werk, die aan goede handen was toe vertrouwd, maakte een schoon effect. Met'de serenade van Haydn, mocht den heer Egener de luide bijval van het publiek ten deel vallen. Mochten bovengenoemde heeren in den iaop "ij van dezen winter nogmaals voor het Schiedam- sche publiek willijn optreden (wat we wel

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 1