■9 "zoo fetelijk en vol geestdrift hebt nan den dag gelegd. j&Zijne Majestoit betuigt daarvoor zijn dank aan u en aan 'Zijn beminden Brooder, die in zijne op- offeiendo toewijding ten allen tijde onvermoeid het zijne hoeft gedaan om den band tussehen de Luxembijrgsehe bevolking en haren Vorst steeds vaster aan te knoopen. s>Op don dag van Zr. Ms. echtvereeniging met Prinses Emma van Waldeck-Pyrmont, onze Koningin- Groolhertogin, heeft het Ztjno Majesteit behaagd, aan Zijn diet baron Broeder eon schitterend bewijs te geven van Zijne iiefdo en tevens van erkenning der gewichtige diensten, door Z. K. 11. in Neder land en als Zijner Majesteits stadhouder in het groothertogdom Luxemburg bewezen. pZijne Majesteit heeft 'Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Hendrik benoemd tot admiraal der Neder- landsche vloot en hem de waardigheid verleend van veldmaarschalk, met bet rpcht den maar schalksstaf te voeren, dien Willem II, zijn geeerdo Vader, roemrijker nagedachtenis, zoo eervol heeft gedragen. Medeburgers! sZijne Majesteit is overtuigd, dat gij onwrikbaar zult volharden in uwe gevoelens van vaderlandsche tromv ep rechtschapenheid. Daardoor zult gij steeds voldoen nan de wenschen van onzen innig beminden Koning-Groothertog voor het geluk en dc welvaart des Lands. Luxemburg12 Januari 1879, Op last van Z. M. den Koning- Groothertog, De Minister van Staal," enz. Uit de nadere mededeelingen der Luxem burger Zeitmg omtrent de laatste oogenblikken van den oveiledeue blijkt, dat zijn toestand Zondug avond zelfs bijzonder bevredigend was. De Prinses, die hem gedurende zijne geheele ziekte bijna geen oogenblik had verlaten, heeft zich des nachts te 2 uren, evenals zijn lijfarts, dr. Fonck, eerst opzijn nadrukkelijken aan drang ter ruste begeven. Slechts een kuiner- bediende bleef bij den h e r s t e 11 e n d e n patiënt waken. Omstreeks half vier ure hoorde de be diende een luid aanhoudend gerochel en riep onmiddellijk den geneesheer, bij wiens komst de Prins reeds bewusteloos in doodstrijd lag. Een hersenberoerte had den zieke getroffen; een half uur later gaf hij den laagten snik. »In afwachting van de bevelen des Konings" zegt het blad in zijn noramcr van Dinsdag ïligt het lijk inmiddels nog in denzelfden toe stand, waarin het zich op dat oogenblik bevond. Door ooggetuigen wordt ons verzekerd, dat er in de uitdrukking van het gelaat niets veran derd is en men zou meenen een slapende te zien. Naar, men ons verder nog mededeelt, heeft de predikant Neumiirker gisteren avond bij het doodbed een voorloopigen lijkdienst gehouden." De leden der Luxemburgsche Regeering zijn Maandag een groot gedeelte van den dag tot 's avonds omstreeks 9 uren te Walfer- dange geweest en hebben vervolgens tot na middernacht ia het kabinet van den Regeerings- president eene vergadering gehouden. Denzelfden dag heeft de vrederechter, iuge- volge de wetin het paleis de deuren der vertrekken van den Prins verzegeld. Naar men toen vernam, was de Groothertogin Sophia van Saksen-Weimarzuster van den overledene, door ongesteldheid verhinderd naar Luxemburg op reis te gaan. Omtrent den indruk van het doodbericht by het Koninkl'ijk Hof in Pruisen, schrijft men het volgende »De tijding bracht bij de geheele familie een schok te weeg. Maandag middag ten 1 ure zijn de Keizer en de Keizerin naar het Oude slot geredenalwaar zich Prinses Frederik Karei bevonddie bij de komst van HH. MM. in tranen uitbarstte. Prins Frederik Karei, die te Potsdam op zijn landhuis De drie Linden ver toefde, liet terstond by ontvangst van het bericht naar, Berlijn telegrafeeren, dat hij uiterlijk met den trein van 5 uren atdaar zou aankomen. De Kroonprins heeft hem 'toen aan' het, station opgewacht, waarna de Prins des avonds te 10 uren naar Luxemburg is .vertrokken. sin een gesprek over den afgestorvene heeft de Keizer onder anderen gezegd: sik heb omtrent zijn persoon en karakter «altoos zooveel goeds gehoorddat het naar smijne verwachting zeer veel moeite zal kosten torn Prinses Marie eenigszins te troosten." Terwijl tevens gemeldt wordt, dat het sterf geval blijkbaar eene «algemeene" deelneming te Berlijn heeft verwekt, zegt de Norddeutsche Allgemeine Zeituny hetzelfde, onder opmerking: dat het trouwens «algemeen bekend was weik eene innige verhouding er, niettegenstaande het groot verschil in leeftijdtusscheu de beide echtgenooten bestond." De National Zeituny neemt die woorden over, onder mededeeling dat zij van officieuss zijde zijn ingezonden. De Berhjnselie liörsen-Zeituny /eet«Door zijne persoonlijke eigenschappen, die bij gelegen heid van zijn huwelyk met Prinses Maiie alier- wege werden geroemd, had Prins Hendr ik ook bij ons eene algemeene genegenheid vei worven. Ons volk, hetwelk jegens de leden zijner konink lijke familie steeds eene bijzondere gehechtheid gevoelt, heeft dan ook die verbindtenis met ons Hof met dubbele sympathie begroet. ledeieen verkeerde toen in de blijde hoop, dat de Prinses aan de zijde van den beminnenswaardigen en in zijn land zoo hooggeschatten Prins een ge lukkig leveu te gemoet ging. Even als hier, zal thans ook bij de Nederlandsche vorstelijke familie en geheel Nederland de plotselinge scheiding diep worden betreurd." In Luxemburg wordt voorts nog bijzonder in herinnering gebracht wat de Prins aldaar aan het hoofd der Regeering is geweest «Ons land" zoo getuigt de Luxemburger Zeituny «beeft in hem niet slechts een sinds jaren fun- geerend vei legen woord iger van de rechten der Kroon, maar ook een zijner beste burgers ver lorendie dei tig jaren achtereen in goede en slechte tijden voor land eu burger een bemid delaar, een beschermer, een vriend is geweest en alle voor- en tegenspoed met ons heeft ge deeld. Vandaar die algemeene deelneming, die zich by de tijding vau zijn plotseling afsterven bij groot en klein, bij rijk en arm openbaarde." Jl. 'Zaterdag werd te 's Hage de 24ste algemeene vergadering van het Aardrijkskun dig Genootschap" gehouden. Prof. Veth besprak de verhouding van het Genootschap tot de Noordpool-expeditie en gaf bericht, dat het bestuur het voorstel had gedaan aan het comité dier expeditie, om de uitgave van het verslag van den nu volbrachten tocht op zich te nemen, en als bijblad van het tijdschrift des Genootschaps uit te geven, waar door de niet onbelangrijke post, voor die uit gave uitgetrokken, ten bate der tweede expe ditie zoude kunnen gebruikt worden. De nu aanslaande tocht van de Willem Barents werd door hem aan de leden van het Aardrijkskun dig Genootschap ten warmste ter ondersteuning aanbevolen. - Aangaande de Sumatra-expeditie deelde hij mede, 'dat die niet, zooals door een misver stand in sommige dagbladen vermeld is gewor den, geheel geëindigd is, maar dat integendeel de heer Cornelissen met de baikas nog een kuiten Tijd het onderzoek der benedenrivieren voortzet. De heer Veth echter, eu misschien ook de heer Van Hasselt, wordt eerlang met de Celebes in Europa terug verwacht. De Nederlandsche maatschappij tot be vordering van nijveiheid ontving dezer dagen ten bate dier inrichting eene gift van f4000. Jacob Wolff (gewezen directeur vau de gefailleeide Overijselsche Bank), die veroor deeld was tot 5 jaren gevangenisstiaf, heeft van den Koning een jaar gratie ontvangen, Een mei|je van 5 jaren, met nog een •jonger broertje en zusje, voor eonige" oogen blikken onbewaakt in de ouderlijke woning, in-»dén polder het.Westland onder Steenbergen,, achtergelaten, had het ongeval met de kleederen te dicht bij de brandende kachel te komen Het kind geraakte daardoor in brand en overleed reeds den volgenden dag aan de bekomen brandwonden. Uit Rotterdam schrijft men aan het Dagblad; «Men wildat te dezer stede ernstige pogingen in het werk worden gesteld, om de uitgebreide muziekbibliotheek van wijlen den heer Dunk'er aan te koopen. Mocht dit plan, waarmede men algemeen ingenomen is, tot een gunstig gevolg leiden,dan zal daardoor opnieuw een sprekend getuigenis worden afgelegd, niet alleen van de, energie, maar ook van den kunstzin onzer goede stad." Eergisteren avond stond in de Ainster- damsche bladen een ad vert eu tie om tt ent gestolen ellecteri. Deze waren vervat in pakketten, die bij Van Genil Loos ter bezoiging waren ge geven. Dinsdag in den namiddag vervoegden zich daar ten kautore vier heeren, die den chef der firma te sprekeu vioegeu. Een jongetje, die in het lokaal, waar de heeren kwamen alléén (zooals men ons mededeelt) aanwezig was, riep den chef, en iu dien tijd verdwenen de heeren, de pakketten en een zaaje met specie medenemende. Ubl Als divisie-kommandant aan boord van de Prins van Oranje, kommandeenle Prins Hendrik iu 1846 een eskader, dat behalve uit dezen bodem uit de Samlre en Juno was samengesteld, Ten bewijze dat de Prins werkelijk een onver schrokken zeeman was, dient het volgende; Den 2den November, bij storvvweer, krui sende voor het rotsachtige Malta, waar de hooge klippen steil uit zee opkomenkou men door de schuimende hooi>e golven ternauwernood den engen havenmond niet breeder dan een scheepslengte ont wat en. Aan boord van de Samlre en Juno hield men 't voor onmogelijk de haven binnen te komen, maar nauweljjks had men Zijn gevoelen geuit, of van de Prins van Oranje woei het sein, dat de andere schepen haar volgen moesten. Tal van Engeische zeelieden, zoowel officieren als matrozen en honderden soldaten van de bezetting sloegen van de forten en de rotsen het Hollaudsche eskader gade. Aller haiten klopten; men vreesde dat die schepen tegen de rotsen zouden verbrijzeld worden. Maar de Hollandsche zeeman kent zijn schip; bedaard op het gewichtige oogenblik deinst hij voor geen gevaar terug; met vaste hand bestuurt hij zijn schip, kent de kracht zijner zeilen en bereikt zijn doel. Statig met dicht geieefde marszeilen komt de Prins van Oranje de haven door den engen doorgang binnen, gevolgd door de Samlre en de Juno, en laten zij naast de Engeische oorlogs schepen in de haven de ankers vallen. PrÏDS Hendrik had toen een daad verricht welke algemeen den lof en bewondering der Engeische marinfe-officieren verwieif. Den Haag, Alhier bestaat het voornemen, om uit de burgerij een adres van rouwbeklag te richten zoowel aan H. K. H. Prinses Hen drik als aan Z. M. den Koning. Die adressen zullen heden tèr onderteekening liggen by de boekhandelaren, alsmede aan de bureaux van Het Dagblad en Het Vaderland. Amsterdam, Door wijlen mej. J. M. Klinkhamer, is een legaat van f4000 besproken aan het Weeshuis dtr Ned. Herv. gemeente te dezer stede, Apeldoorn. De liberale kiesvereeniging. De Veluwe alhier, heeft met 23 tegen 6 stemmen besloten in de vergadering van de centrale kiesvereeniging in het distriet Arnersfooit, de kandidatuur van deu heer 11. C. Van der Ilouvon van Oonlt in deze gemeente voor het lidmaat schap der Tweede -Kamer te steunen.

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 3