"Wij twijfelen niet, Mijne Heeren, aan uwe deelneming in deze Onze droefheid, en bevelen u in Godes heilige bescherming. "WILLEM". - Z. IC. H. Prins Frederik heeft heden middag te 3 uren ontvangen eene commissie uit den Raad van State, met den vice-president aan het hoofd, die namens dat'hooga college van staat fld. het rouwbeklag heeft overge bracht met het overladen van Z. K. H. Prins Hendrik. Naarwy vernemen wordt H. K. II. Prinses Hendrik met Hd. vader Prins Frederik Karet van Pruisendie onmiddellijk na de doods tijding van den gemaal van Hd. dochter naar "Walferdange is vertrokken, in de volgende week uit Luxemburg in de residentie verwacht. De Duitsche Prins zal met zijn zoon de begrafenis-plechtigheid op 25 dezer te Delft by wonen. Gisteren is alhier aankomen de president ,der Luxemburgsdie Regeeriug, de Minister van Staat De Blochausen, ter overbrenging van het rouwbeklag dier Regeering aan Z. M. den Koning- Groothertog wegens het overlijden van den Prins-stedehouder. De Hofcommissie vergadeit heden lot het nemen van beschikkingen voor de begrafenis plechtigheid. De Kamer van Afgevaardigden in Luxem burg zal zich bij de ter aardebestelling van het stoffelijk overschot vuu Z. K. H. den PriDS Stedehouder den 25 dezer te Delft doen ver- tegenwoordigen door eeno deputatie bestaande uit den president en 5 leden. Nadat, op den dag van ontvangst der treurmare van het overlyden van Prins Hendrik de toebereidselen voor de aankomst van HH. MM. den Koning en de Koningin onmiddellijk waren gestaakt, en de bijna voltooide eere- pooiten van het feestgroen waren ontdaan, zijn heden, in verband met de komst van de Prinses weduwe en andere hooge bloedverwanten van wijlen Prins Hendrik hier ter stede alle ge timmerten die in het Voorhout en andere sts aten reeds verrezen waren, afgbroken en opgeruimd. SCIUEDAïtt, 17 Januari 1879. De gemeenteraad alhier hield gisteren ten half twee ure eene zittiug, die door 15 leden werd bijgewoond. Afwezig waren de heeren Loopuyt en J. B. Noiet, de laatste wegens een sterfgeval in zijne naaste betrekkingen. De Burgemeester opende de zitting met de volgende toespraak; Mijne Meertn, Sedert ons laatste samenzijn heeft een jaar zijn loop volbracht en is een ander ingetredenzoodanige gebeur tenis pleegde ik bij vorige gelugenhcden steeds met U te gedenken; ook tlmns, vóór den aanvang onzer gewone werkzaamheden, t iclit ik het woorii tot U, maar, onder gausch anderen indruk dan ik mij had vooi gesteld. Iloe anders toch dan met een opgewekt gevoel konden wij, tot voor een drietal dagen denken aan onze eeiste samenkomst in dezen nieuwen tijdkiiug: en thans, wil voire van met een juichtoon aan te vangen, moeten we elkander wyzen op het onheistel- buai verlies, dat, reeds in de eerste dagen san het pas aangevangen jaar, is geleden iioor onzen Koning en diens lluis; een veilies waarin geheel ^e natie met diepen weemoed deelt. 's Konings ecnig overgebleven cn door 2, II. zoo zeer geliefde bloeder; sveid plotseling door den dood weggerukt, op hetzeirdc oogenbhk dat in den lande toebeieidselen weiden gemaakt tot de feestelijkheden bij gelegenheid van liet sedert enkele dagen dour 'L M. gesloten huwelijk; Prins Hendrik der Nedcrlan- landen, do weldoener vim zoovel»», de belangstellende vriend van het Neilci laiidscln. de krachtige teini 'die nfmtntr ontbrak waar zijn hulp svord gevraagd ter bevordering van hetgeen Neerlands welvaart kon vet 's' Imogen, de even algefneen geachte als bemii de Prins j Hendrik weid, in den vroegen morgen san den !3den dezer maand onirukt nan zijne jeugdige gemalin en nnjiijallen wie hij zoo dierbaar ssas, hy ovcileed op 1 'Wjiffy'rjtl{inge ,iu I.uvcmbui'g; de ongesteldheid die hem I had aangetasten die bijna als gesveken sverd beschouwd, is plotseling door eene zeer hevige gevolgdin 58jarigen leeftijd' bezweek de Prinsslechts sveiniga maanden na zijn. huwelijk eene echtverbintenis waarbij aan liet Vorstelijk echtpaar de aigcineene belangstelling in geheel Nedeil.md zoo krachtig weid betoond. Eu> nu is zc even algemeen de verslagenheidde rouw in Nederland; de gansche natie treurt met de Weduwe, de zoo zwaar getroffen "Vorstin', met het "Koninklijk Echtpaar en de leden van het Koninklijk Huis. Het traffende sterfgeval is een van die gebeurtenis sen waarvan het gewicht alles op den achtergrond schuift, wat belangrijk sverd geacht; met terzijde stelling dan van arniefe beschouwingenstel ik. uwe vergadering voor dat zij als 'vertegenwoordigende de ingezetenen van Schiedam, een adres san tousvbcklag richte a;m 'L. M. onzcu gecerbiedigden Koning eu aan II. K. II. de Prinses-sveduwe van onzen diepbetreurden Prins Hendrik der Nederlanden. Bij acclamatie wordt dienovereenkomstig be stoten. De heer J. F. Legner, als oudste'lid in jaren, beantwoordde de rede van den Voorzitter aldus: Mijnheer de Voorzitter Terecht hebt gij, gelijk ik gedacht had Usve toe- spiaak aangevangen met de treilende gebeurtenis te gedenken, die ons Vorstenhuis en sooial de jeugdige gade van onzen geliefden Pi ins Hendrik in diepen rousv dompelt. Zoo in den bittoren lijdenskelk, die aan de droeve Weduwe eu het ltuis van Oranje op liet onverwachts door den dood van Prins Hendrik der Nederlanden wordt aan de lippen gezet, een verzachtende balsem kan vlooien, dan is het-de liefde en de hooge achting die het gansche Nedeilamlsche volk dien Prins toedroeg. Hij schitteide voornamelijk door zijn deugdzaam leven cn den krachtigen steun, dien Hij aan vele belangrijke instellingen schdiik. Zoo van eenig lid vim óns Vorsten huis dan zal van Hem naar waarheid in de historie van Nederland zijn nanm een eervolle plaats beslaan. Wij hopen dat het U moge gegeven worden om, in het pas aangebroken jaar, tot welzijn van onze gemeente met Wethouders en Gemeenteraad werkzaam te blijven en dat liet der gemeente steeds wel moge gaan onder dit Bestuur. De notulen van het verhandelde in de zitting van 20 December 1,1, werden daarna gelezen en goedgekeurd. 1. Ingekomen was eene missive van Ged. Staten met goedgekeurd raadsbesluit van 5 Dec. jl. tot verkoop van doodeboomec. Aangenomen voor kennisgeving. 2. Idem idem, tot betaling uit de onvoorziene uitgaven, dienst 1878. Gelijk besluit, 3. Idem "idern, tot verhuring van lokalen boven de Beurs aan de muziekschool. Gelijk besluit. 4. Idem, proces-verbaal Van de kasopneming bij den gemeente-ontvanger op 27 Dec. jl. Gelijk besluit. 5. Idem, drie outwerp-besluiten tot af- en oveischrijving in de gemeente-begrootingen dienst 1878 en 1879. Ter visie en de be handeling aargpliouden. 0. Idem, lapport omtrent het onderzoek der strafverordeningen en toekenning daaraan van vooitduiendo kracht. Aangenomen voor kennisgeving. 7. Llem.'rappoit der commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs, tevens curatoren der lat'ijnsche school, op de in hare handen gestelde missive van den Minister van Binnen- landsclic Zaken, betreffende te verleeuen subsidie aan het op te lichten gymnasium. Ter inzage en aangehouden. 8. Idem, rapport van den commi-saiis van politie, nopens uitbreiding van het politie personeel, in verband met het raadsbesluit van 25 Oct. jl. Gelijk besluit. 9. Idem, voordiacht voor een hulponderwijzer 2de kln««e aan de openbare schooi voor jon gens, waaiop geplaatst is H. Vrijman, thans hulponcerwyzer 3e klasse aan de le openbare' armenschool. Gelijk besluit. 10. Idem, missive van de Kamer van Koop handel en Fabrieken met de-rekening over r, <|l 1878. In handen gesteld van de Financieels' Commissie, ten fine van onderzoek en rapporlf 11. Idem, missive van het Burgerlijk Arm bestuur, houdende aanbeveling voor de benoe ming van een lid in de plaats van den heer J. Dijkmans Gz., wegens periodieke aftreding, dnarop zijn geplaatst de heeren: J. Dijkmans Gz. en J. Groenewegen. Ter I inzage en aangehouden. 12. Idem, idem, houdende aanbeveling voor de aanwijzing van een geneesheer van het ziekenhuis, daarop is geplaatst Dr. E. J. M, Nolet. Gelijk besluit. 13. Idem, verslag nopens de kweekschool voor - onderwijzers enz. over 1878. Voor kennis- j geving aangenomen en ter lezing gelegd, zullende het ia 't Gemeenteverslag worden opgenomen, 14. Idem, adres van H. J. Plant Co., om afstand in eigendom of huur van open gemeente grond aan het Westerhavenhoofd tot het bergen van houtwaren. Ter inzage en aangehouden, 15. Idem, adres van A. Stolk c. s., Sigter- schippers, om wijziging in de verordening op het havengeld In handen gesteld van de Commissie voor de Plaatselijke Belastingenden fine van bericht en raad. •16. Idem, adressen van S. C. Van Peil, H, Feteris, vrouw Speelman, J. I. Van der Burg, J. Hoogendam, P. J. Willems Pz., 'A. Bryan en ,T. N. De Kon iDg, om afschrijving of restitutie van plaatselijke directe belasting over 1878.— In handen van Burgemeester en Wethouders, ten fine van beschikking overeenkomstig de bestaande verordening. 17. Idem, adressen van J. N. J. Kouw, J, Bijlaadt, W. J, Heyligers Jr. en A. J. J. Jansen, om aanstelling als makelaar in koloniale wa ren. Ter inzage en de behandeling aange houden. 18. Idem, nader adres van W, Van Riet, als boven en bylage. Aangenomen voor kennisgeving, om dnarop, bij de straks aan de orde zynde behandeling van zijn adres, zooveel noodig te letten. 19. Idem, adres van J. D. Pigeaud, houdende intrekking van zijne sollicitatie voor makelaar in koloniale waren. Wordt besloten het ver zoek buiten verdere behandeling te laten. 20. Aan de orde is de vaststelling van het 2e suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting over 1878 ad. f 887.00\ Daartoe wordt besloten. 21. Idem, rekening van het beheer derheel- eu verloskundige instrumenten-verzameling, over 1877. Overeenkomstig het rapport der Financieele Commissie, met aigemeene stem men goedgekeurd. 22. Idemmissive van den Commissaris des Konings met adres van C. Kok, om verhooging van jaarwedde als commissaris van politie ea 23. adves van C. Kok, om gunstig advies verzoekende aan den Raad. Burgemeester en Wethouders stellen voor de jaarwedde van den commissaris van politie op de in het adres aangevoerde gronden met f300 te verhoogen met ingang van 1 Januari II. Op voorstel van den heer Elzevier Dom, ondersteund door de heeren Visser en Hulst, wordt besloten dit punt stiaks in besloten ver gadering te behandelen. 24. Idem, adies van mr. P. A. Tukker, om verhooging van jaarwedde als loei aar in Staats wetenschappen aan de Burgeravondschool. Op voorstel van Burgemeester eu Wethouders wordt oveieenkurnstig het advies van den Inspecteur van het Middelbaar Onderwjjs, met aigemeene- stemmen op het verzoek afwijzend beschikt, 25. Idem, benoeming vau hulpoudenvijzeres- sen. Aan de'le openbare tusscheuschool wor den benoemd mej. J. W. Van der Sluijs en mejM". L. J. M. "Van den Hoogen en aan de 2e openbare tussehenschool mej. J. B, G. Elborg, allen-met aigemeene stemmen. t <j, 26. Idem, 'adres tan„W.yVan"Riet, om aauj

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 2