Bsasiiaziisetïc BrrifiiM Biiieiiaiisclie Berichten. '7f hy hot genoegen te zien, dat zijn zoon de dochter van een rijken bankier trouwde en recht gelukkig leefde." En toen de menschen dit alles zagen en zich hunner onmacht bewust werden, besloten zij ■voortaan een lageren toon aan te slaan en hunne medemenschen niet meer dood, maar. Daar wenkt waarlijk de oude heer Smits weer. jiVoleindig dien afgebroken zin niet, mijn jongenIk wil u nog iets zeggen, en dan ga gerust slapen ^Angelina en haar man zijn zoo gelukkig als een paar menschen wezen kunnen. Zij beminnen elkaar steeds van ganscher harte; zij zien eikaars kleine gebreken, en groote deugden, zij leven niet slechts met, maar ook voor elkaar, en geven elkander de hand, met een liefderijken glimlach op den levensweg, en bekennen, dat zoo zij beiden geen engelen zijn, zij toch beide veel goeds hebben, en beide eikaars gebreken weten te dragen en vergeten. Er zijn sommige wijze stervelingen, die dezen rogel niet allern op hun omgang met hun eeht- genooten, maar ook op dien met al hun mede menschen weten toe te passendat zijn, in mijn oogen, de beste christenen, en wat hetzelfde zegt, de gelukkigste menschen." Mogen wij allen er onder geteld worden goede nacht! F li A N K R IJ K. De Senaat heeft zonder discussie ten opzichte van een vijftigtal leden besloten tot toelating en de verdere werkzaamheden tot Maandag verdaagd. Het linker-centrum heeft met aigemeeue stemmen eene verklaring vastgesteldwaarin het over 't algemeen zijne adhaesie schenkt aan het ministerieel programma. De gematigde lin kerzijde beeft insgelijks eene bijeenkomst ge houden. In het overzicht van het verhandelde wordt gezegd: De linkerzijde acht eenstemmig de gisteren voorgelezen rninisterieele verklaring onaannemelijk; doch uit de debatten blijkt, dat zij nagenoeg eenstemmig bereid zou zijn het Ministerie te handhaven, wanneer de heer Dufaure zijne vei klaringen zoodanig wilde ver duidelijken dat het onvoldoende van het prp- grarnma er door werd aangevuld. De Union Jtepublicaine verklaartdat zij wegens den algemeen ongunstigen indrnk van het programma, het ounoodig acht er over in discussie te treden. De indruk, dien het ministerieel program ma maakt, - is over het algemeen ongunstig. Zelfs de gematigde dagbladen maken reserves en voorzien den val van het ministerie. E N G E L A N D, Blijkens officieel bericht van jl. Donderdag hebben inwoners uit Kohistan pogingen aan gewend om te Kaboel ongeregeldheden te ver wekken en alsdan te plunderen. Takob-Khau heeft hen doen besluiten heen te gaan. De hoofden der Ghil/ais hebben bij hem aanzoek gedaan om met Engeland vrede te sluiten. Kobberts zet zijn marsch westwaarts voort. Do Afghaansche deserteurs bevestigen de berichten aangaande de desertiën en desorganisatie bij het Afghaansche leger. Daily News bevat eene depêche uit Djellalabad van 14 dezer, waarin wordt gemeld, dat Khnn Kunar dien dag daar is aangekomen, om zijne onderwerping aan te bieden. OOSTENRIJK. In eene jl. Vrijdag gehouden zitting van den gemèenschappelijken ministerraad zijn gewich- tige besluiten genomenaangaande voorstellen betreffende bet 'bestuur in Bosnië en de Her- zegj.vm a. k De FolitiscTie Corresp. bericht uit Kor.- stanlinopi'l van gisteren, dat bij de Russisch-Turk- sche vredesonderhandelingen de door de Porte te betalen oorlogsschadevergoeding tot op een bedrag van 100 mülioen z. r. is verminderd. EERSTE KAMER DER STATEN-GGNËRA.AL Zitting van 17 Januari 1S79. Ia de' zittiag van beden is ingekomen eene Koninklijke boodschap, mededeetende het over lijden van Z. K. II. Prins ilendiik. Zij zal met een adres van rouwbeklag worden beant woord. De discussie over de staatsbegrooting is aan- gevaugen. Bij de aigemeeue besohouwiugeu vereenigde de heer P.ické zich met de financieels plannen der Regeering, waardoor wij zouden komen tot eene inkomstenbelasting naar hot Engelsche stelsel, aftbaus indien de belasting op de jaarwedden en traktementen ook werd ingevoerd, waarop hij aandrong. De verhooging der grondbelasting in redelijkheid achtte hij noodig en mogelijk. Ook wunschte hjj eene belasting op de spoorwegkaastjes. Hij en de heeren Pincoiïsen Duniaichie van Voorthuyzeu betoogden, dat de Eerste Kamer het voorstel tot verhooging der grondbelasting alleen aan het algemeen belang zoy toetsen. Laatstge noemde drong aan op eene uadere regeling der fiuaocieele vei houding tusschen het rijken de gemeenten. Do Miuisters van ilinueulandsche Zaken en van Financiën zouden de denkbeelden overwegen en onthielden zich van bepaalde toezeggingen. De belasting op de spoorwegkaar tjes scheen niet vereeuigbaar met den aandrang tot vrij verkeer. De algemeene beschouwingen zijn gesloten. Hoofdstuk II is aangenomen. Hoofdstuk 111 werd unametn aimgenomen, nadat de Minister verklaard had, dat de interna tionale regeling der avary-gios met voldoende voorbereid was om het initiatief door Nedei land te doen nemen. Het Hoofdstuk Justitie werd evenxoo aange nomen, nadat de heereu Boraius eu Blussé sterk aangedrongen hadden op wijziging van ait. 345 van het Wetboek van Koophandel (ovei machtj iu het belaug* vau den handel. De Minister van Justitie was echter van de noodzakelijkheid eener wijziging niet oveituigd. Morgen voortzetting. Door de Kamer zijn de heeren Blussé, Boraius, Tediug van Berkhout eu Thoolt benoemd tot leden der commissie voor het adres vau louwbeklag. DEN KAAG, 18 Januari 1S79. HH. MM. de Kouing en de Koningin worden Maandag in de residentie verwacht. Z. K. H, Prins Frederik heeft heden ook de Ministers, hoofden der depattementen van algemeen bestuur, in audiëntie van rouwbeklag te zijnen paleize outvaugen. Z. K. 11. Prins Alexander wordt weldia uit Marseille in de residentie terug verwacht, om de begrafenis van wijlen Z. K. H. Prins Hendrik bij te wonen. SCHIEDAM, 18 Januari 1870. Als eerste klerk ter Gemeente secretarie, in plaats vau den heer F. A. J. Pichot, overleden, is benoemd de lieer S. A. Veruóde, alhier. Doudeidagavond trad als spieker voor de Vereeniging xPaulus" op de lieer M. J. Mees van Ilai lingeu, met eene beschouwing vau den niensch van liet standpunt der kerkleer en vau dat der nieuwe richting, waarbij spreker deed uitkomen hoe de opvatting vau deze laatste het meest in den geest van Jezus is. Na de pauze had de spreker tot onderweip Bouddhn eu Jezus als/^tichleis vau een wereld- godsdienst, en toonde bij de schijnbare over* eenstemming tusschen beide aan, alsmede de eenzijdigheid waaraan de voorstanders van dén eerste in onzen tjjd zich schuldig maken. Het koste spreker niet veel moeite om het treffend verschil dat er werkelijk bestaat tuV- schen beider beginsel en den invloed er van aan te toonea, waarbij hij de lichtzijde deed vallen op Jezus, die wel zelfopoffering en zeifverlooche- I ning wilde, maar geen zelfvernietiging, zooals Bouddha. Ten slotte wydde de spreker een warm en aangrijpend woord aan de nagedachtenis van den diepbetreurden en algemeen beminden Prins Hendrik, dat evenals het voorafgesprokene blijk baar met aandacht en belangstelling 'door de talrijke hoorders werd gevolgd. De volgende spreekbeurt zal worden vervuld door den heer H. J. de Jongh van Heinenoord. Het ontwerp-^dres van rouwbeklag, van de Eerste Kamer der Staten-Generaal aan Z. M, den Koning, luidt aldus: Sire Ontroerd door de verpieterende tijding, dat Uwer Majcsu'Us beminde Broeder, Prins Hendrik der Nederlanden, aan U, aan Uw Huis, aan Zijne jeugdige gemalin door den dood is ont- inkt, nadert de Eerste Kamer der Staten- Generaal tot Uwe Majesteit, met de oprechte betuiging van iiaie innig gevoelde deelneming, Geheel de Nedei landsche natie beseft met diepen weemoed, ilat haar een Vorst ontvallen is, Wiens deugdzaam leven haar tot voorbeeld, Wiens Voistehjke daden haar tot spoorslagen steun verstrekten. Moge Uwe Majesteit en geheel het Vor stelijk huis hij deze onverwachte ramp vertroos ting zoeken in het vei trouwen oji Gods wijsheid en liefde; moge de treurende Vorstin-Weduwe, zoo mogelijk, ook eeuige leniging vinden ia Hare smart, door de verzekering, dat zij bij voortduring op den eerbied en de liefde van geheel een dankbaar volk rekenen mag." Omtient de begrafenis van Prins Hendrik wordt uit Luxemburg het volgende gemeld: De lijkpleeliligheid te Luxemburg is bepaald op aanstaanden Woensdag, do begrafenis te Delft op Zaterdag daaraanvolgende. Op eerstgenoemden dag zal de lijkstoet zich uit Walferdange door de «tad naar hut spoor- - wegstalion begeven, waar het lijk tot Vrijdag s pi eene rouwkapel zal zijn tentoongesteld. 1 Jet ceremonieel zal in alles gelijk zjjn aan dat bij de lijkplechtiglieid van Prinses Arnalia. Het lijk zul tot Delft worden begeleid door deputatiën uit de Regeering en de hoofdstad. Z. M. de Koning-Groothertog zal het tot de Nederlandsche grenzen tegemoet komen. Het gemeentebestuur te Trier, van welke stad de Prins eereburger was, heeft aan het gouvernement van Luxemburg officieel bericid gezonden, dat liet zich bij de plechtigheid door eene deputatie zal doen vertegenwoordigen. Uit alle plaatsen worden door alle ver- eenigingen en coiporatiën ktau«en ingezonden ter versiering der lijkkist. Van alle kanten komt men naar Walferdange om den beminden Prins voor bet laatst te zien. De Liixemburgselie Kamer, die onmiddellijk i na het overlijden van den Piins was bijeen-, geioepen,.heeft Woensdag eene commissie be noemd tot het ontwerpen van adressen van rouwbeklag aan den Koning-Groothertog en aan de Prinses. Nadat, na eene koi te schorsing der .«werkzaamheden, beide-adressen waren vast gesteld, gaf de commissie als hare meening te kennendat deze dag geen waardiger blndzydc, in de jaarboeken der Kamer zou kunnen be; slaan, dan wanneer by deze gelegenheid een besluit werd genomen in den geest van den, overledene, den weldoener der armen. Mitsdien stelde zij voor: »het onlangs vastgestelde cijfer der toelagen voor instellingen van waldadighea» met 10,000 francs te verhoogen." Met onver; 5

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 2