Bkitsalaaisebe Bsncius. BioaenlandscliB Bericiten. de oogen opsloeg, hij zou zich verbazen en bedroeven tegelijk over den terugtred, die thans op het gebied van het onbelemmerd verkeer der volken wordt gedaan. Wat door alle welgezinden gehoopt, door njjdige tegenstanders gevreesd werd, is een feit. De gematigd liberale party in Frankrijk heeft een overwinning behaald. Nadat de ver kiezingen voor den Senaat op 5 Januari jl. ook aan dat lichaam een voldoende meerder heid in republikeinschen zin hadden geschonken, was door de driftigen en voortvarenden ge wenscht, dat de Regeering met een bondig maar duidelijk programma zou optreden. Ze heeft echter den •weg der bezadigdheid gevolgd en waarschijnlijk gedachtig aan zooveel andere ontwerpers van dergelijke stukken, die we! veel aankondigden, maar weinig konden uitrichten, zich zeer sober uitgelaten. Dit deed een oogenblik de vrees ontstaan voor den val van het ministerie, doch een motie van Jules Feuy, die door de meerder heid der Kamer werd aangenomen, en vertrouwen in de Regeering uitdrukte, heeft den storm bezworen. Ongetwijfeld zullen de daden der Regeering spoedig toonen, dat het haar ernst is, de thans voor goed gevestigde Regeerings- vorm hoe langer hoe meer te bevestigen. Onder dagteekening van 20 Januari jl. is bij de Belgische Kamer van Afgevaardigden ingekomen een ontwerp van wet op het lager onderwijs. Het ontwerp bevat 47 artikelen, waarvan het eerste voorschrijft, dat in elke gemeente miustens één openbare lagere school zal gevestigd zijn, terwijl daaraan, waar het gouvernement zulks noodig oordeelt, bewaar scholen en klassen voor volwassenen kunnen verbonden worden. Ook is aan het gouverne ment het recht toegekend de bepaling, hoeveel en welke soort van scholen in elke gemeente behooren te worden gesticht. Het onderwys aan behoeftigen wordt kosteloos verteend. Onderwijs in den godsdienst wordt in de school niet gegeven; voor en na den schooltijd is echter een schoollokaal ter beschikking van de bedienaren van den godsdienst, om er hunne lessen te geven. Wij hopen het overzicht over dit ontwerp van wet later voort te zetten, met vermelding van den indrukdien het op de verschillende partijen in Belgie maakt. Zooveel zal men reeds bespeurd hebbendat de geest van "Van den Ende en Prinsen hetgeheele ontwerp beheerscht. LUXEMBURG. Een aanzienlijk aantal buitengewone treiuen voert hier menschen uit alle deelen des lands aan. De straat, waar de stoet heenkomt, is geheel in rouw gehuld. Alle blinden zijn ge. sloten en achter zwarte draperiënomzoomd met wit, verborgen. Te twee uren gisteren middag deed het kanongebulder zich hooren. De klokken luidden. De lijkwagen met het stoffelijk overschot van Prins Hendrik der Nederlanden kwam van Walferdange op het stadsgebied aanwaar vereenigingen en corporation dien afwachtten. Het voorbijtrekken van den stoet, die zich in de avenue Arsenal had gevormd, duurde langer dan een uur. De taliooze volksmassa, die uit de stad en het land was toegestroomd, had zich langs den weg geschaard tot aan het station. De lijkwagen, bedekt met bloemkransen en door de dienstdoende geestelijkheid vooraf gegaan, werd door het Iluis des Konings, de officieren van het Hof en de vreemde gezanten gevolgd. Voorts bevonden zich in den stoet al de leden der Kamer van afgevaardigden, de leden der Regeering, de burgerlijke en militaire ambtenaren, de maires en schepenen uit al de vgemeenten des'lands,met het oranje-lint" om hangen. Terwijl de stoet voorttrok begon het te sneeuwen. Nadat de kist met zijn bloemen- last op den katafalk geplaatst was, werd door den predikaat Neumarker een treffende rede uitgesproken, waardoor menigeen een traan het oog ontglipte. Het lijk is in de rouwkapel aan het station geplaatst tot Vrijdag morgen, als wanneer het naar Delft zal worden vervoerd. De boogschutters-vereeniging heeft een eere- wacht opgesteld. Prinses Hendrik vertrekt Donderdag naar den Haag met HDs. vader. Woensdag morgen heeft H. K. H. door den Minister van Slaat al degenen doen bedanken, die haar adressen van rouwbeklag hebben gezonden. ENGELAND. Er is gisteren te Londen een Kabinetsraad gehouden. De Morning Advertiser bericht, dat, tenge volge van de weïgeriDg van den Prins von Batten- berg, om den troon van Bulgarije aan te uemenj deze thans aan dèn Prins von Reuss, Duitsch gezant te Weeneu, is aangeboden. Beuters Office meldt, dat eene Russische stoomboot in de Oxus-rivier doorgedrongen, en de grens van Afghanistan omgezeild is. Bij de verkiezing te North-Northfolk werd de conservatieve kandidaat Birkbeck met 490 stemmen meerderheid tegen den libetaal Buxton gekozen. Kardinaal Manning vertrekt in het begin van Februari naar Rome, waar hij door den Paus is ontboden. DUITSCHLAND. Van goed onderrichte zijde wordt beweerd, dat het denkbeeld tot invoering van het tabaks- monopolie, in stryd met alle verwachtingen daaromtrent, eene meerderheid in den Bondsraad heeft verworven. Prins Bismarck moet voornemens wezen het wetsontwerp tegen de vrijheid van spreken in het Parlement, terug te nemen, omdat dit voornemens is zelf een voorstel te doen. 0 O S 'X E N R IJ K. In de financieele commissie der Kamer van afgevaardigden deelde de Minister Szapary de hoofdcijfers van het resultaat der tot dusver uitgegeven 260 millioen goudrente mede. Voor inwisseling der schatkistbiljetten 2e serie werd tot het einde vau '1878 besteed 28 millioen verkocht werden 211 millioen en nog 21 mil lioen blijven ter beschikking van de schatkist. T R K IJ E. Men verzekert, dat Rusland den tegenstand tegen de Por te wil laten varen, zoodat de onder- teekening van het definitive viedestractaat aan staande woidt geacht. üe Turksche Regeering heeft het ont worpen definitieve vredestractaat met Rusland aau degoedkeuiing van Engeland onderworpen, dat geen bedenkingea heeft geopperd. 'TALIE. De Minister bepretis zeide aan 'tslot zijner ïedevoering, dat Italie's belang een loyale uit voering eischte van het tractaat van Berlijn en dit het richtsnoer van de politiek der Regeering is. De motie van den heer Monteyenolo, waar mede de Regeering zich vereenigd had, werd door de Kamer aangenomen. E It A N K 11 IJ K. De directeur der In degen dance Beige, de heer Beiaidi, is a titre exceptional wegens zyne in de petiodieke dagbladpeis bewezen' buitengewone verdiensten tot i idder in het Legioen van Eer benoemd. AMERIKA. Sherman heeft een nader contract gesloten met het syndicaat, dat maandelijks iu Europa zeker aantal 4 pel. bonds, hetwelk niet minder 1 dan 5 millioen dollars zal zijn, verkoopen zal. /i£ Dit suppletoir contract loopt tot 1 Juli;'ft opbrengst van den verkoop wordt besteed vo« de intrekking van 6 pet. bondsterwijl het doel is om de inwisseling van 6 pet. bonft tegen 4 pet. bonds in Europa tc bevorderen, Het syndicaat schreef voor 40 millioen in, Sherman heeft ter aflossing 20 millioen dol lars opgeroepen; de interest dezer bouds loopt F nog tot 21 April. SCHIEDAM28 Januari 1879 Ook hier ter stede zal op den dag van de begrafenis van het stoffelijk overschot vao 'L K. H. Prins Hendrik der Nederlanden geen Beurs gehouden worden. Aan de Kamer van Koophandel en Fa brieken alhier is gezonden het bericht omlieot den handel en de scheepvaart in het BritscheU Koninkrijk, over de maand December 1878. Heden morgen, omstreeks 8 uren, is een begin van brand ontstaan in de branderij van de heeren Gebr. Houtman, op de Westvest die, tijdig ontdekt, door de daarin werkzaam zynde personen, terstond is gebluscht. De brand is ontstaan doordien de schoorsteen zoodanig verhit was, dat het daartegen aangebrachte zink smolt en het latwerk van het dak in brand geraakte. De extra-trein, waarmede de Koning es de Koningin Woensdagmiddag van het Loo kwamen, vertrok van Utrecht om 3 uur, en arriveerde om 3.55 te 's-Hage. De Luxemb, Zeit. meldt, dat Z. M. de Koning-Groothertog, die op H. K. H. Prinses Hendrik de genegenheid heeft overgebracht, die hij voor zijn Vorstelijken broeder koesterde, het kasteel te Walferdange ter beschikking der Prinses heeft gesteld, zoolang haar dit welge vallig mocht zijn. Onze gezant te Brussel, de baron Gericke van Herwijnen, zal met het personeel van de legatie het stoffelijk overschot van wijlen Prins Hendrik aan de Luxemburg-Belgische grenzen in ontvangst nemen en verder vergezellen. De rouwtrein met het stoffelijk overschot van Z. K. Tï. Prins Hendrik, die Vrijdag na middag ongeveer 5 uur in den Haag aankomt, zal aldaar langs het verbindingsspoor naar het station van den Hollaudschen spoorwegen van daar naar Delft worden gebracht. Zaterdag, den dag der plechtige begrafenis S van wjjlen Prins Hendrik, zullen alle openbare scholen te Rotterdam gesloten zijn. De weigering aan. de zee-officieren ten deel gevallen, om een krans op het graf van Prius Hendiik te mogen leggen, maakt een treurigen indruk, blijkens onderstaand schrijven uit Willemsoord, waaruit eeu rechtmatige ver wondering en teleurstelling spreekt. Verschillende zeeofficieren hadden den wensch te kennen gegeven, om op gepaste wijze, geheel inofficieel, hunne hulde te biengen aan den diei baren afgestorven vlootvoogd. Dientengevolge liet de oudste hoofdofficier der marine in de directie Willemsooid een inteekenlyst cireu- leeren, die in een oogenblik als bezaaid was met handteekeningen. Tengevolge van de groote sympathie, die er onder de officieren bleek te bestaan, en daar het zich liet, aanzien dal er veel geld ingezameld zou kunnen worden, kwam men op liet denkbeeld een krans op het giaf van den overledene te leggen, welker waarde evenredig kon zijn aan den rang van den Vorst, Aau den opperceremoniemeeslcr werd het plan van de officieren van 's Konings vloot kenbaar gemaakt en.... wat men nooit hadv kunnen denken, ei kwam eeu weigerend antwoord. Is er iets grievender voor een korps uit te t denken? (2V. v. d. B.) De afdeelingLeeuwarden van de Prov.,5, Friesche werklieden-vereebiging, heeft zich per

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 2