lÏÏdÏÏFTlTFm Per Telegraaf. PusUrij. Gemengde Berichten. Blijkens nadere inlichtingen -was de 74 jarige grijsaard, wiens lijk Zondag bij het onge luk op de Morra (gemeente Hernelumer Olde- phaert en Noordwolde) op het ys gevonden werd, Anne Feersma, de vader van. den jon geling, die met zijn meisje verdronken' is. Men denkt algemeen, dat hij van schrik een beroerte gekregen heeft en aan de gevolgen daarvan overleden is. De heeren David en Magitot hebben dezer dagen aan de Fransche Academie een mede- deeling gezonden voor eene nieuwe tand-operatie. Het geldt niet minder dan, by het uittrekken van een tand, er een nieuwe voor in de plaats te'stellen, die na 10 a 12 dagen vastgegroeid zou zijn. De uitvinders beweren, dat van 62 operatiëu 57 volkomen zijn geslaagd. Het bericht klinkt wel een weinig Ameri- kaansch. (N. v. d. D) In zijn tweede artikel over »De Katho lieken in da Tioeede Kamerdringt Do Tijd er heden op aan, dat de Katholieke kamerleden voortaan in werkelijkheid zullen optreden voor hetgeen waarvoor zij door de andere partijen worden gehouden, til. als de Katholieke partij, en dat zij niet meer den schijn zuilen aannemen alsof hun hoogste streven hierin gelegen was, elk voor zich en als individu te gelden. Niet dat De Tijd een imperatief mandaat verlangt te geven, maar hij- wit een zelfstandige Katho lieke partij, zooals het centrum in den Duitschen Rijksdag. De Tijd heeft tot dusver nagenoeg f6000 opgehaald voor den Paus. Volgens opgaaf van het Bureau Veritas zijn in de maand November 1878 verongelukt 221 zeilschepen, waaronder 6 vermisten, als: van Engeland 77, Amerika 42, Frankrijk 19, Italië 14, Noorwegen 14, Duilschland <11, Dene marken 6, Oosteurijk 5, Rusland 5, Nederland 4, Zweden 2, Spanje '1, Portugal 1, Turkije '1 en 19 waarvan de nationaliteit niet is aangegeven. In dezelfde maand verongelukten 14 stoomr- booten, waaronder 5 vermisten, als: van Ame- lika 4, Engeland 4. Duitschland 3, Belgie 1, Nedeiland 1 en Japan 1. Ken kloeke tocht. Den 23 Januarides voormiddags ten half twaalf, outving men te Brielle per telegram van Maassluis bericht, dat er een schip op den Hindert zat. Onmiddellijk benaf zich de ekwipage der reddingsboot naar het Steenen Baken, waar de boot gedurende de wintermaanden wegens gevaar van ijsgang ge stationeerd is. Bij barden N. O. wiud enstrenge vorst gelukte het na veel moeite de boot door den ijs/oom te werken en was die om drie uur in blank water. Tegen vier uur bereikte men het schip, dat echter verlaten bleek te zijn en reeds tot over de verschansing gezonken was. Daar door tegenwind en tij Brielle niet'meer te hei eiken was, zette de boot koers naar Ikdlevoetsluis,waar men, na veel met ijs te kampen gehad te hebben, ten zes uur arriveerde. Den volgenden morgen ten 9 uur vei liet men Hellevoet en arriveeide des namiddags ten 3 uur weder aan de ligplaats bij Steenen Baken. Het gestrande schip was de Fransche bark Ahi-el Kaderde'ekwipage is door een stoom boot gered en te Vlissingen aangebracht. Hoe wel de poging van de reddingsboot dus vruchteloos was, mennen wij dat deze tocht wel eens open lijke vermelding verdient. De ekwipage bestond uit de stuurliedenL. •Spuij eti A. Schaap en de matrozeuBrand Fase!, do Yalois, 't Hart en A.'Borstlap Gzn. Het getal miilioenen-erfeuissen is weer met een vermeerderd. »Men zegt" ill. te Pinpjum, in Friesland, dat iemand uit dat dorp iu het laatst der voorgaande eeuw naar Inilië is ver trokken en daar een, zoon heeft achtergelaten, die oen kolossaal vermogen het cijfer van 600 millioen wordt, genoemd heeft ver worven en ter beschikking zyner erfgenamen nagelaten. Iloe die zoon heette, waar hy stief en in welk dagblad de erfgenamen opgeroepen zijn, weet tot nog toe niemand. Maassluis. In een Zaterdag gehouden ver gadering van den inspecteur van het onder wijs in Zuid-Holland mot eenige hoofdonder wijzers uit die en omliggende gemeenten, heeft deopnehtiog vau een normaarscliool met Sjarigen cursus voor onderwijzers alhier haar beslag ge kregen. De cursus zal met 1 April aanvangen. Als directeur-leeraar - zal optreden de heer J. Biemond, hoofdonderwijzer aan de school voor meer uitgebreid lager onderwijs te Amsterdam, terwijl hem als leeraars zijn toegevoegd de heeren Van Ree, van Maassluis; Visser, van Maasland; Noordeudorp en Visser, van Rozen burg; allen hoofdonderwyzers. Den Haag. Alhier is door de heeren Wisse, A. Piccaluga en A. C. Van Rhijn opgericht éene Electrische Verlichting-maatschappij. Het doel is het veiscliail'eu van electriscli licht en van de daartoe benuodigde werktuigen, toestel len, enz. Amsterdam. Het te water loopeu van Zr. Ms. schroefstooinschip -Ie klasse Koningin Kmma der Nederlanden zal, naar wij vernemen, op verlangen van den Koning, niet worden uitgesteld, maar op een nader te bepalen dag plaats vinden, wanneer het ys in het Mai inedok dit niet meer zal verhinderen. De giften voor een extra bedeeling bij den burgemeester te dezer stede ingekomen, zijn Diusdug geklommen tot ruim f17,000. Utrecht. Op Woensdag 5 Februan a. s., zal te dezer stede eene vergadering plaats hebben vau belangstellenden uit verschillende provinciën, ter behandeling vaa een plan oui eene inter nationale tentoonstelling vau paaiden te houden. Thans wordt gemeld, dat niet een. dienst meisje by een Parijschen spekslager den hoog- steu prijs (een zilveren tafelservies of 125,000 fr. aan geld) heeft gewouuen, maar een werk man, zekere Abriot te Parijs. Hij had in 1863 eenzoontje zyn eenig kinddoor den dood verlorenen nam toen een zyner niciitjes als pleegdochter bij zich. Een andere werkman heeft een prys getrok ken van 2000 fr.' 's Daags ,te voren had hy een zijner kinderen grafwaaits gebracht, en daar hij te arm was om een graf te betalen, werd het lijk in- de gemeenschappelijke groeve neer gelaten. Toen de man had vernomen wat hij" getrokken had, zeide hij, onder het storten van tranen, dat zijn eerste zorg zal zyn, het lijk zijns kinds op te graven en het een eigen graf te geven. Het Journal des Débats deelt mede, dat te Moskou iu den aanstaanden zorner eene anthropologische tentoonstelling zal gehouden worden, omvattende alles wat den vóói hiatort- schen menscli betreft en de bouwstolfen voor de studie van zijn bestaan. Van '1866, toen dé eerste paardensladi- terij te Parijs werd opgei iclit, tot 31 December 1878, zijn aldaar 132,133 paarden, 4870 ezels en 303 muilezels nanr de slachtbank gebracht. De concurreutie der Amerikaansclie fabri- kauten vat. katoenen goedereu richt zich ook meer en meer naar het Oosten. Met de stoom- booten Greece au Italy, van Amerika te Londen aaugekornen, zijn verscheept met bestemming naar lndie en China 1550 balen manufacturen, en met de volgende stoomboot worden nog 500 verwacht. De Dresdener Nachrichten berekenen, dat Adelina Patti op haar reis door Duitschland vau 16 October tot 11 Januari, ongeveer f 180,000 heeft verdiend. In het Duitsche dorp Hultwikede is door verwisseling van - uitgegraven rhabarberwortel met aconitumwortel iets vreeselyks gebeurd. Een wisselwachter had een 40tal zijner ken nissen uitgenoodigd op een proefje; van door hem bereiden kruidenbrandewijn. Hij zelf nam de eerste teug en kreeg dadelijk hevige buik pijn, hetgeen echter niet belette dat 7 personen er van'dronken. Van deze zijn drie, waaronder de wisselwachter, binnen zeer korten tijd, onder hevige pijnen overledenvóór geneeskundige hulp kon opdagen. De overigen werden'naar het naüij gelegen ziekenhuis vervoerd en zijn na eenige dagen hersteld. De andere gasten, voldoende gewaarschuwd, gebruikten niet van den drank. Bij nader onder zoek bleek dat de wisselwachter in zijn tuin een rhabarberplant had willen aftrekken. Dewijl de bodem met sneeuw bedekt was en zich geen loof meer op den grond bevond, had hij de juiste plaats gemist en den woitei van een als sierplant daarnaast staanden Aconitum Napellus uitgegraven. Het geval is eene waar schuwing voor het houden dezer plant in tuinen, wat ook hier te lande wegens haar fraaie blauwe bloemen vaak het geval is'. PharmWil.) De Wes. Z. bericht, dat een knaap van tien jaar onlangs een gezwel aau de tong kreeg zoodat hij bijna niet eten kon. De ouders waren op reis en de dienstbode lette niet op de zaak. Eindelijk bevond de dokter, dat het een kan kergezwel was, alleen ontstaan door 't gestadig aflikken van de pen, na het schrijven. Da toe stand van het arme kiud is hopelooshet lijdt schrikkelijk en men verwacht zijn dood. Een waarschuwend vuoi beeld voor velen. Evenals andere beroemde violisten had Ehriich stefeds, wanneer hij op de eene of andere soiree verscheen, last van aanzoeken om »toch iets te laten liooreD." Eens had men hem weder genoodigd, ditmaal op de thee. sMaar hemelvroeg de gastheer, i waarom hebt gij uw viool niet medegebracht?" jOmdat mijn viool geen thee drinktwas het antwoord van den verbolgen kunstenaar. PAKIJS, 30 Januari. Maarschalk Mac-Mahon heeft heden zijn ontslag Ingediend als President der Fransche Kepubllek. ftrévy wordt als z(]n opvol ger genoemd. Onbestelbare brieven. Staat van brievengeadresseerd aan on bekenden, door het Postkantoor te Schiedam verzonden. Over de 2de helft der maand December 1878. H. P. Jansente Amsterdam. J. Ten" Westeuenda Arnhem. J. Moulijn Co.'s Gravenhage. B URGE RL 1.1 K K STAND. Cehoren: 29 Januari. Petroneila, dochter van P. L. Verlinde en P. Vreijenhoek, Ploeg- straat. Overleden 28 Januari. Hendricus van den Oosten, oud 6 maanden, Hoofdstraat. 29. Elisabeth vam Dullemen, oud 41 jaren en '10 maanden, Zivaansteeg. «Gehuwd 30 Januari. F. A. Roodenrijsen J. H, Veldhoven. MAHKTPIUJ'/.KN AAN l)K 81 UUS TE SCHIEDAM van den 30 Januari. Rogge: për -2100 kilo N. Libau f175 Cw fierst i pey '195D kilo- Pernau fl80'3/m. üioutwjjn eu Jenever 'geen prijs ge noteerd. Spoeling f 1.90 per ketel. Bij de Scliieilamsch'e Spoeling-Vereenigiug, f 1.50 per ketel.

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 3