•w volgens op sDe Bloedzuigers," blijspel met zang in een bedrijf, >David Rizzio," historisch drama in drie bedrijven en »De Erfgenamen van oom Nikkel of D>e het laatste lacht, lacht het best De opvoering dezer stukken waaruit bleek dat de werkende leden zich er op hadden toe gelegd hun rol goed te vervullen, verschafte de talrijke aanwezigen blijkbaar een genoeglijken avond. Jl. Woensdag ging J. F. Krowinkel meesterknecht in de branderij van den heer Th. Jansen in de Kethelstraat, op den ketel in de branderij zittenom zijn middagmaal te gebruiken, naar de gewoonte van veel bran dersknechts, Sedert eenigen tijd aan duizelingen onderhevig zijndewerd hij ook dien middag daardoor overvallen, zoodat hij van den ketel viel. Hoewel hij gevoelde zich ernstig aan het hoofd bezeerd te hebben, bleef hij toch in de branderij totdat de werkzaamheden voor dien dag waren afgeloopen en begaf zich daarna naar zijn woning. Na geneeskundige hulp te hebben ingeroepen bleek het dat er een hersen schudding had plaats gehad, en bevindt hij zich thans in bedenkelijken toestand. Onder de gedurende de le helft der maand Januari door het postkantoor te Delft verzonden brieven, die wegens onbekendheid der geadresseerden niet bezorgd zijn kunnen worden, komt o. a. voor: wed. Neerrijn, te Schiedam. Onder de brieven, gedurende de ie helft der maand Januari door het postkantoor te Rotter dam verzonden, die wegens onbekendheid der geadresseerden niet bezorgd z'yn kunnen worden, komen o. a, voor: Pelkman, DelFshnven, wed. B. Walter, Delfahaven, P. Yan den Roogaart, Maassluis, en onder de briefkaartenC. van "der Meer, Schiedam. Gedurende de maand Januari zijn door de Hollandsche spoorweg-maatschappij (Hollaod- sche lijn) vervoerd 178,387 reizigers, opbrengst van reizigersvervoer f i4i,659.7lVs aan goederen f72,989,541/» en aan diversen f 1,508,58, totaal f216,067,84. Da deelneming onder aandeelhouders der Boll. IJzeren Spoorweg-Maatschappijbij de inschrijving der obligatie-leening van 21/- mil- lioen, was zóó groot, dat het geheele bedrag der leening aan de aandeelhouders is toegewezen, zoodat de inschrijvingen van niet- aandeelhou ders, die ook zeer talrijk warenniet in aan merking kómen. Naar de 2V. 20. Cl. verneemt is de levering van het huldeblijk, dat het Nederlandsche leger aan Z. M. den Koning en H. M. de Koningin zal aanbieden, opgedragen aan de heeren J. M. Van Kempen Zonen te Voorschoten. De voorzitter der Luxemburgsehe Kamer van afgevaardigden heeft aan de leden een afschrift gezonden van de volgende missive van den secretaris des Konings voor de zaken van het Groothertogdom aan den president van het Luxemburgsehe gouvernementgedagteekend Den Haag 30 Januari: »Den 18n dezer heeft de heer Pescatore, onder-voorzitter der Luxemburgsehe Kamer van afgevaardigden, zich op uitnoodiging van den Koning-Groothertog naar liet Loo begeven en er de gelukwenschen der Kamer ter gelegenheid van" Zr. Ms. huwelijk met H. D. H. Prinses Adelaide Emma van Waldeck-Pyrmont overge bracht, waarbij hij tevens aan H. M. de Koningin- Groothertogin als nationaal geschenk een span van zes paarden. Ardenner ras, met volledig tuig, heeft aangeboden. »Dit bewijs van gehechtheid der Luxembur gers aan onze doorluchtige Dynastie is door HET. MM. met de meeste voldoening aangenomen. >H. M. de Konugin-Grootherlogin stelt de bedoeling dezer manifestatie der Kamer op hoogen prijs en gelooft die niet beter te kunnen beant woorden, dan door van ganscher harte in te stem men met de welwillende gevoelens van den Koning-Groothertog ten opzichtevan Luxemburg. »Ik heb de eer, mijnheer de Minister van-Staat, my bij deze te kwijten van de bevelen van Z. M. den Koning-Groothertog, onder HD. bijzondere dankbetuiging aan de Kamer van afgevaardigden voor haar felicitatieen daarbij gevoegd geschenk," De leden der Tweede Kamer die in Septem ber a. s. moeten aftreden, zijn do volgende: Mr. S. Van Houten, mr. D. De Ruiter Zylker, mr. J. \V. J. baron De Vos van Steeuwijk, jhr. W. A. Van der Feltz, F. Lieftinck, A. Moens, mr. W. A. Bergsma, jhr. C. M. Storm van 's Gravesande, mr. A. van Namen van Eemnes, mr, J. R. Corver Hooft, mr. P. Blussé, mr. C. J, Sickesz, mr. O. Van Rees, jhr. mr. C. J. C. H. Van Nispen tot Sevenaer, mr. W. II. De Beaufort, jhr. mr. M. M. Van Ascli van Wijck, J, N. Bastert, A. baron Schimmelpenninck v. d. Oije, K. De Jong, mr. J. L. De Bruyn Kops, mr. M, II. Godefroi, mr. C. Van Heukelom, mr. S. A. Vening Meinesz, W. De Meyier, mr. F. J, M. A. Reekers, O. baron Van Wassenaer van Catwijck, mr. J. G. Patïjn, jhr. F. Ue Casembroot, R. P. Mees, RAzn, J. Van Stnlk Jzn., dr. K. A. Rombach, mr. \V. Wintgens, jhr. mr. W. T. Gevers Deynoot, W. C. M. Begram, jhr. J. L. De Jonge, mr, P. II. Suuymaus Vader, mr. H. A. Des Amorie van der Hoeven, F. II. II. Borrel, mr. O. A. H. Barge, C. A. baron De Bieberstein Rogalla Zawadsky, J. H. Arnoldts, mr. H. J, Brouwers en P, G. J. Vau der Schrieck. Aan de Juni-verkiezingcu zullen dientengevolge 40 van de 43 kiesdistricten deelnemen. Zuidhom, Zierikzee en Zevenbergen hebben elk slecht één afgevaardigde, die allen iu 1881 aftreden. Naar de partgen verdeeld, treden 23 liberalen, 9 katholieken, 5 anti-revolulionnairen, 4 con servatieven en 2 liberaal-conservatieven af, te zamen 43 leden. Ook het Hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft zich tot de Hooge Regeeriug gewend met eeu adres, het verzoek inhoudende otn maatregelen te nemen tot beteugeling van het misbruik van sterken drank. In den stadsschouwburg te Amsterdam is Woensdag avond eeu merkwaardige voor stelling gegeven. Vondel's Leeuwendaler» werd, na in 230 jaren niet te zijn opgevoerd, tenzij, naar van Lennep's uitgave, door wijlen de Rederijkerskamer Achilles te dezer stede, ten tooneele gebracht en dat wel met groote zorg. Zoo was o. a. het dekoratief getrouw geko- piëerd naar de teekeningen van Rochussen in de schoone editie der werken van Vondel, van gebr. Dinger. De artisten hebben over 't alge meen de gespierde poëzie vau Vondel goed vertolkt, en de gt'oote belangstelling tijdeus de opvoering en de toejuichingen er na bewezen, dat het lantspel ook thans nog voor een letter lievend publiek, als dat van Woensdag avond, een boeiend schouwspel mag heeten. Mevrouw Kleine droeg als de Muze van het lierdicht met de haar eigen gave der declamatie een schoonen zang voor van den heer II. Bioger. waaraan wij o. a. deze verzen ontleenen: Toen. Vondel! u de Rijn liet welkomlied kwam zingen, De zon uw vieemde wieg bescheen, Uw lippen pas aan moeders boezem hingen, Was 't veld van Neéilands taal nog minbegroeiden kleen. Gij komt gij arbeidt mee, hl heiige drift ontgloeid: En Neèi lands taal in volle glorie bloeit.. Toen de A instel U het uitvaartlied kwam zingen, Met dankbre lauweren uw doodbaar kwam bekledn, De koorden van uw harpe ontrafeld nedorhingen; Een rei van znngeis treurde otn hunnen meester heen, Toen stonden naast uw harpe en lijk De schatten van uw geest te prijk En Ncèriands tale was een eeuwge goudmijn rijk. Dat zal, zoolang er llollamlsch wordt geschreven, U. Vondelin het Hollandsch hart doen leven. Daarop hechtte mevrouw Kleine een lauwer krans aan Vondels buste en legde ook een haar door de rederijkerskamer s Joost van den Vondel" aangeboden bouquet op het voetstuk neêr, waarop het borstbeeld van den grooten dichter prijkte. Ten slotte werd een tooneelstuk van den heer J. A. Albenlingk Th'ijm gespeeld, getiteld De zegepraal der schoonheid, 't Idee in die comedie is, hoewel de schoonheid hier voor een geest als Vondel wel wat absoluut plastisch, met miskenning van iedere andere schoonheid, is genomen, niet onaardig, maar de uitwerking mag, althans voor het théilter, gerust langdradig heeten. Jammer dat niet een levendiger han deling en iels meer van den pit en humordes schrjjvers het karakteristiek tafereeltje uit Von dels intiem leven dooraderen. Het zou dan als louguet de la fin de gerekte voorstelling minder lang hebben doen schijnen. (A. Cl:) Het te Amsterdam verschijnende dagblad Le Standaard maakt met geen enkel woord gewag van de Vondel-feesten, waarschijnlijk uit ergernis over de polemiek betreffende da beruchte weigering der Amsterdamsche kerk- meesteren. Laat ons hopen, dat ook in dezen de woorden van Vondel in de Leeuwendaelers bevestigd zullen worden Al ging de vreê van honck, zy kan noch weder komen Zy groeit wel weder aen, als afgehonwe boomen. De nestor der Nederduitsche Hervormde predikanten, de heer Isaak Prins te Amster dam, is jl. Donderdag in den ouderdom vau bijna 98 jaren overleden. Tegen den predikant B. te B. is bij het klassikaal bestuur van 's Bosch oene aanklacht ingediend, omdat hij, gedurende den tijd dat hij de mazelen hadgeene godsdienstoefening hield De luitenant ter zee Koolemans Beynen, bekend door zijn tochten naar de IJszee, kruist thans in een vissehersvaartuig op de Noordzee, ten einde zich op de hoogte te stellen van de beug-"isehvangst. Vermoedelijk zal zij- tochtj, veertien dagen duren. In de Courant voor de Ttoenische Gemeenten stelt een warm vereerder van wijlenPrins- Hendrik, te Hengelo woonachtig, voor om in alle gemeenten voortaan een straat te noemen naar den overledene. a Volgens de Studenten-Almanakken is het aantal studenten aan de Nederlandsche univer siteiten voor het studiejaar 1878/79 als volgt: Leiden. Utrecht. Grom A rush Godgeleerdheid. 40 216 32 20 Rechtsgeleerdheid486 443 68 45 Geneeskunde 189 93 85 309 Wis- en natuurk. 58 29 27 75 Letteren en wijsb. 65 21 11 35 Totaal 838 502 223 484 Eeu jaar of vier geleden vatte een smids knecht te De Wyk (Drente) het plan op om onderwijzer te worden. Hg ging de normaal scholen te Meppel bezoeken, deed met gunstig gevolg examen als hulp- eu hoofdonderwijzer en verkreeg 't vorige jaar eene akte by 't mid delbaar onderw'ijs (aardrijkskunde). Thans is hij benoemd tot leeraar in de aardrijkskunde aan de Hoogere Burgerschool te Ilarlingen. Als een nsterk stuk" deelen wij mede, dat de 82jarige grijsaard J. v. d. Hoek te Dragten uiteen op schaatsen van daar naar Leeuwarden en terug is gereden, zijnde eeu afstand van 4 U/s uur. De man was bij z'yn terugkomst weinig vermoeid. Als een zeldzaamheid meldt men uit Windesheim, dat door den heer F. R. Dwars, steenfabrikant aldaar, jl. Woensdag middag niet ver van z'y'ne fabriek vyf wilde zwanen zyn ge schoten. Het volgende feit wordt medegedeeld in de Prov. Gron, Ct. De dochter ec-ner arme weduwe moest wegens ziekte tusschentijds haar dienst ver laten en had eenige moeite om het haar toe komende loon'.te krijgen. De móéder sprak et*

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 2