290ste Staatsloterij. - Steieiijl Mieïws7 1e jTPTT» a. Wissellosmn. Gemengde Berichten. een advocaat over, die binnen weinige dagen de verschuldigde som wist los te krijgen. Hiervan werd aan de arme vrouw f7 ter hand gesteld, terwijl de rechtsgeleerde het overige, zijnde f-JS.46, voor zijn bemoeiingen behield. Boven dien moest de tegenpartij hem, boven het ver schuldigde loon der dienstmeid, nog f 2.80 betalen. De bemoeiingen van den advocaat hadden bestaan in het aanhooren van de be zwaren der weduwe, het schrijven van éen briefen éen briefkaartaan de tegenpartij, het ont vangen van bet geld en het uitbetalen van de f7. Lang reeds hebben werktuigkundigen in alle landen zich beijverd, om de vluchtig ge worden gassen uit de versch in den vuurhaard geworpen steenkolen, die in den vorm .van rook uit de schoorsteenen komen, te verbranden doch al die pogingen leden op een aantal bezwaren geheel of gedeeltelijk schipbreuk. De heer T. Symes Prideaux te Londen echter slaagde, na jaren studie, er in, om die anders verloren gassen met groot succes te vei branden, en daardoor eene besparing vlinderende van 10 pet. tot 22 pet., al naar gelang van de kwaliteit der steenkolen, te verkrijgen. Hy verkreeg eene betere stoomproductie, met minder verbruik van brandstof, daar bitumineuze kolen met al de voordeelen van Welsche kolen verbrand worden en ten slotte was er geen rook aan den schoorsteentop te bespeuren. Deze rookverbran- ding geschiedt alleen door het tijdig toelaten van de juiste hoeveelheid verwarde lucht boven het vuur, en het geleidelijk afsluiten naarmate, de behoefte van het vuur vordeit. Voor machi nisten of stokers is aan de toepassing van dezen toestel, die eigenlijk slechts een veel verbeterde voordeur is, geen bezwaar verbonden, daar het geheel automatisch werkt en zoover de wer kende deelen betreft, zeer weinig nazien behoeft. Wij gelooven dus, in het belang van attestoom- verbruikers, in dezen tijd van groote concur rentie en bezuiniging, wel op dit belangrijk I feit te mogen wjjzen. DeStoomvaart-maatschappy Zeeland heeft niet geaarzeid de eerste te zijn bm deze zaak opeen harerschepen te beproeveu, en het certificaat, door den directeur dier Maatschappij gegeven, bewijst dat 14 pet. brand- tof bezuinigd en eene belangrijke vermindering isn temperatuur in de stookplaatsen verkregen berd. De Kon. Ned. marine past op een der amschepen deze deuren toe en de Nederlandsch- i.merikaansche Stoomvaartmaatschappijde lotterciarnsche Lloyd, de Nederlandsche Stoom- aartmaatschappij en meer andereu volgen eeds het goede voorbeeld der Maatschappij Weiand (Amsi. Oour.) In liet Seri. Togcllait leest men over 8 Fröbel-inrichtingenIn de Nederlandsche en "witsersche afdeelingen vonden wij de ellende an een stelsel, dat zich met toenemende •acht van de eerste opvoediug meester maakt. Hj bedoelen het Fröbelsche bewaarsebooi- plsel, waarvan de arme kleinen, eer zij goed ten of kruipen kunnen, 't offer worden. Een ad met het gelaat eens grijsaards, dat is het Iróbelstelsel. Men dwingt de kinderen naar kere wetten te spelen, op wijsgeerige wijs oolijk te zijn eu den vollen, rijken kindetzin, redenen van nut en door redeneering te zelen. Wat wordt er van kinderen, naar een Hiel gefatsoeneerd, wier vroolijkheid in afge- ten droogmakiugsbuizen is geleid? Zij worden 'Zaïscbe oppervlakkigheden, vervelende, onbe- 1 (lende meuschen, zonder eenige oorspronke- lipid. Het Fröbelstelsel in zijn ontaarding overdiijving bestrooit de reine bloesems het kinderlijk gemoed niet stof en nsch, en - koud water op bet vuur der kinderlijke beelding, Dat ziugen, dansen, loopcu op bevel, spelen inet sdoelmatige, zinscherpende, I tandontwikkelendef voorwerpen maakt de leren lusteloos en vroeg wijs, het verdrijft dnderlykheid uit de zie!. Gelijk het te veel 'Crert in de staatkunde, is het te veel opvoeden bij liet vormen der menschen een schrikkelijk kwaad. Men late het kind toch toe kind te zijn. Qrerschle. Op 2 dezer werd deze gemeente in rouw gedompeld door het overlijden van haren geachten burgemeester, den heer J. Wy- naendts. Bijna 47 jaren was hij aan het hoofd dezer gemeente, en ruim 29 jaren tevens aan het hoofd der gemeente Schtebroek geplaatst, en veel is onder z.ijn bestuur totstandgekomen wat lot welzijn dier gemeenten strekt. Het was dan ook hedeu eene aandoenlijke plechtig heid, toen hij grafwaarts werd gebracht ia tegenwoordigheid der leden van den Gemeen- teraad, van notabelen en kerkvoogden, van wier college hij een reeks van jaren als presi dent-kerkvoogd deel uitmaakte, eu van andere corporation, waarbij zich vele vrienden hadden aangesloten. Maassluis. dl. Donderdagmiddag had te dozer stede eene hardrijderij op schaatsen plaats. Door 18 ingeschrevenen werd daaraan deelge nomen. De le prijszilveren horlogewerd behaald door D. Mosterd, van Maasland; de 2e prijs, sigarenkoker met zilver gemonteerd, door D. Schrijver, van Kwintsheulde 3e prys, eene porternounaie met zilveren beslag, door J. Van Luik, aldaar; de 4e prijs, een paar Ame- rikaansche schaatsen, door E. Drok, van Maas sluis, en de 5de prijs, -een zilveren horlogeket ting, door.D. Van Luik, van Kwintsheul. Delft. Op eene scéance door den heer Hansen alhier gegeven, is hij er niet in geslaagd een enkele der 30 personen, die zich aanmeldden, ouder zijn invloed te krijgen dit gelukte hem slechts met» uvee Rutterdamsclie heeren, die hij had medegebracht. Amsterdam. Bij diakenen der Evaog, Luthersche gemeente te dezer stnde is inge komen eene gift van f 500 als extia toelage voor de armen bij dezen strengen winter. Dinsdag namiddag is brand uitgebarsten in de broodfabriek op do-Vijzelgracht •alhier. De vorige week waren nog eenige ladingen meel en brandstoffen aangevoerd en door deze aangewakkerd kreeg de brand dadelijk een gevaarlijke overmacht, zoodat men vreesde dat het fraaie blok huizen en de hoogere burgerschool met driejarigen cursus, die aan de achterzijde van de broodfabiiek staan groot gevaar zouden loopen. Van alle zijde kwamen hand en stoomspuiten aanrukken, waarvan er enkele zich plantsten op het ijs tusschen de fabrieken de daarachter staande fraaie panden, terwijl ook de stoomspuit Jan van der Heiden, gelrokken door een 40 tal mannen, door het ijs heen werd aangevoerd, zoodat door vereenigde krachten de brand zich tot de fabriek beperkte. Do fabriek was verzekerd voor f 450,000. De schade wordt geschat op ongeveer 70 pCt. der verzekerde som. Een aantal werklieden zijn door deze ramp zonder middel van bestaan, terwijl ook de talrijke depothouders dezer maatschappij een groot vet lies lijden. Aan de hardrijderij op schaatsen te dezer stede werd Dinsdag door 108 personen deel genomen, waaronder verscheidene, die reeds elders dezen winter min of meer aanzienlijke prijzen gewonnen hadden. De prys van f250 weid behaald door Okke Vau den Berg te Rijperkerk, die bij den voiigen wedstijd even-., eens prijswinnaar was; de eerste premie van f 80 door Kerst Jouke Schaap te Kortezwaag. Groningen. Professor Moltzer alhier heeft een privaat college voor Middel-Nederlandsch geopend voor dames. Een veertiental liefhebsters hebben zich hiervoor aangemeld. JVierum. De vorige week is alhier eene vrouw overleden, die den ouderdom van circa 92 jaar had bereikt, eu bij wier begrafenis ongeveer 100 familieleden tegenwoordig waren. Zij had in leven 156 kinderen, klein-, achter- klein- en behuwdkinderen. Het ThétUre Royal, Drury-Lane te Londen, werd Woensdag onverwachts gesloten; de directie had besloten het salaris van sommige leden van het gezelschap te verminderen en dezen' wilden hierin niet toestemmen. Voor het zomerseizoen 11 Londen in Covent Garden zijn Patti voor 80,000, Albani voor 40,000, Nicolini voor 20,000, Capoul voor '14,000 frs., Foure voor 20,000 en Lasalle voor f 12,000 frs. geëngageerd. De lndépcndanec spreekt met groote ingenomenheid vau du ïLiedeiik" van Mertens, die in het iThéiltre Flamand" te Brussel, onder leiding van den componist, met ontzaglijken bijval werd opgevoerd. De verslaggever roemt vooral den melodiünrijkdom en de vooi treffelijke behandeling van het orkest. Te Parijs zijn thans zooveel Sinaasappelen, dat ze bij het gewicht woiden verkocht en wel voor 10 centimes het halve kilogram. Ook de aanvoer van gewone appeien is ontzaglijk groot. Men zal zicli herinneren welken opgang eenige jaren geleden de Amerikaan Rarey maakte, met de door hem uitgevonden en in practijk gebrachte methode, om onhandelbare paarden in korten tijd te temmen en gedwee te maken. Thans wordt te Parijs een nieuw stelsel, om hetzelfde doel te bereiken, aange kondigd. Zondag zouden de proeven, wat de toepassing daarvan vermag, geleverd worden in de manége Duphot, De geva.u hjkste, weer- spannigste paarden, aangeboden door wie maar wilde, zouden op slaauden voet getemd en gedresseerd worden, volgens het bedoelde nieuwe stelsel, dat door Raabe en andere bekende som- mUeiteu in het vak zeer wordt goedgekeurd. Een Beilijnseh arts, die door middel der dagbladen eene oproeping richtte aan dames die voor huishoudster wilden dienst doen, ontving dezer dagen niet minder dan450 aaubiedingen. Prijzen en'Premiên van ƒ100 en daarboven. 2e Ui,. - 4e Trekk., 6 t'ebr. Geen prijzen tan f100 of daarboven. BURGERLIJK li STAND. Geboren: 5 Februari. Klara Petronelia, dochter van J. Penniog en P. C. Schepp, Sin gel. 6. Helena Maria, dochter van L. De Vogel (overleden)en M. J. De Goederen Broers veld. Overleden: 5 Februari. Alida Tuijl, oud 6 weken, Singel. Ondertrouwd6 Februari. G. "Van der Ileijde en A. Wiggeman. G. A. Tettelaar en J. "Van Wielingen. MARKTPRIJZEN AAN DE BEURS TE SCHIEDAM van ilt-n 7 Febiuari. Kogge: per 2100 kilo Coursche f172 6/w. Gerstzonder handel. moutwijn en denever geen prijs ge noteerd. Spoelingf 1.70 per ketel. By de Scluedamsche Spoeling-Wreeniging, f 1.50 per ketel. LIIiAU, 28 Ja». Ter trokkenJupiter (St.), kn. Schiedam. Rotterdam, 7 Februari. Disc. per 3/M. Kort. l.omlen 3 A 1 f 11.90 Parijs 3 fr, 100 - 47.40 Antwerpen 41/a fr, 400 - 47.271/a

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 3