LIJKVERBRANDING. v. wezen met de natie als de edele overledene, 's Lands belang te bevorderen was zijne levens taak. De kolonie had Hij, als de eenige telg uit het Huis van Oranje die haar bezocht, met eigen oogen aanschouwd. En hoe hij die kolonie lief had. is gebleken zoowel uit den stoot welke hij gegeven heeft aan de ontgin ning harer schatten, als aan het door hem genomen initiatief om van de opening van het kanaal van Suez partij te trekken tot het oprichten van koloniale depots ter verleven diging van den kolonialen handel. De scheep vaart vond in hem. den lt. admiraal opperbe velhebber der vloot, haren baschermer, zooals de verbinding van Vlissingen met Engeland en vooral de, dank zij zijne ondersteuning, tot stand gekomen Neder landsch-lndische rnailver- binding bewezen hebben. Zijue belangstelling in de nationale nijverheid is ieder bekend, die weet met welk eene toewijding hij de belangen heeft voorgestaan der Delftsche academie, wel ker beschermheer hij was. Wat Prins Albert voor Engeland geweest is, dat was Prins Hendrik voor Nederland. Het Huis van Oranje verliest in hem een zijner edelste telgenden Koning ontvalt met hem een trouw en verstandig raadsman; de natie tieurt over het afsterven van hem, die haar een gids en een bolwerk was." Ook de andere Bataviasche bladen brengen hulde aan den oveiletlene. De^ heer n;r. F. J, E. Van Zinnicq Berg maan. sinds November 1866 lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het kiesdistrict 's Hertogenbosch, is gisteren overleden. Hij was een man van groote. geleerdheid, en had veel hart voor de algemeene belangen. Inzonderheid aan het gewest zijner inwoning heeft hij vele goede diensten bewezen. Hjj was een vlijtig beoefenaar der geschiedenis van Noord-Brabant, en vooral met de waterschaps- belaDgen dier provincie was htj zeer vertrouwd. In September 18-18 werd hij benoemd tot raadsheer in het Gerechtshof van Noord Brabant, en eerst toen met den aanvang van het jaar 1876 de provinciale boven werden outbonden, hield - hij op tot de magistratuur te behooreu. Als lid der Tweede Kamer sloot hij zich in den regel aan bij de Katholieke partij. Dat hij echter zijne wetenschappelijke overtuiging niet ten offer bracht aan de eischen der partij schap, daarvan gaf hij o. a. een bewijs door te stemmen voor de afschaffing van de doodstraf. {N.B.Ct) Het Zuiden herinnert aan het volgende historische feit. jDen 4den April 1861 deden de heeren Hasebroek, Potgieter, Schimmel, Alberdingk Thijm, Zimmerman en Van Lennep aanzoek bij den kerkeraad om in de nieuwe kerk (dezelfde waar ook het stoffelijk overschot van Vondel rust) op het graf van Da Costa een eenvoudig en bescheiden monument te mogen plaatsen ter zijner herinnering. In de kerke- raadsvergadering van 19 September 1861, toen de Amsterdamsche gemeente onder het bestuur der toenmalige liberalen op kerkelijk gebied stond, werd dit verzoekgewezen van de hand." "Wij zien daaruit dat de onveidraagzaamheid in de beide kampen is. De Maatschappij voor Boterbereiding te Amsterdam, opgericht in October 1878, zond ons een circulaire, waarin zij bericht, dat de door haar gefabriceerde nmargarine- boter" door winkelieis en langs de huizen als ^roomboter" wordt verkocht, waarom de directie heeft ^besloten, op verschillende plaatsen in de hoofdstad depots te vestigen. De fabriek zoowel als de •depots zijn onder de controle gesteld van hot chemisch-technisch bureel van den heer L. Serfurier. De prijs der margarine-boter is f 1.10 per kilo, bij groote hoeveelheden lager. De fabriek heeft te Rotterdam een agentschap gevestigd by de heeren Al E. Maas en Zonen. Aan het bureau'van den ATeie- York Herald te Londen is uit New-York het volgende tele gram ontvangenEen tweede zware storm kan op lie Noord-Atl. kusten van Eui opa verwacht worden tusschen 27 'dezer en 1 Maart, volgende op die, welke reeds voorspeld is «ils tusschen 25 en 27 dezer plaats te kunnen hebben, ter wijl spoedig daarop, tusschen 1 en 2 Maart, nog meer stormweder verwacht kan woiden. De wind zal van het ZW. tot NW. loopen met veel regen en sneeuw, en het weder tot den 5den Maart in den Atlantischen Oceaan zeer stormachtig zijn. Den Haag. Met den meesten eenvoud geheel overeenkomstig den aard en het karakter van den overledene, werd het stoffelijk over schot van den Minister van Staat, Minister van Koloniën, mr. P. P. van Bosse, gisteren op Eik en-Duinen ter aarde besteld. De eenvoudige lijkstoet werd, behalve door de familieleden, alleen gevolgd door een vertegenwoordiger van Z. K. H. prins Alexander, den adjudant van Goens. Op het kerkhof was eene talrijke schare veieenigd, o. a. al de Ministeis, vele vroegere ambtgenouteude piesideut en de leden der Tweede Kamerde leden van den Raad van State, de ambteuaieu van het departement, de gewezen gouverneur-generaal van Ned. Indie, mr. J. Loudou en verscheidene oud Indische hoofdambtenaren, eene deputatie der Indische instelling ie Delftde directeur en eenige ambteuaien der biomlfabriek, waarvan de over ledene oplichter was, voorts tal van vneuden. Ook de Belgische gezant biacht door zijne tegenwoordigheid hulde aan de verdiensten van den staatsman. Door den Minister-Pxesident, den heer Kap- peyne van de Coppello, werd eene kernachtige, onopgesmukte lykreue uitgesproken. Hij her innerde hoe koit geleden een jeugdig ambt genoot hier aaiijjden schoot der aarde was toevertrouwd, niei^viougiooieverwacbiiugen, de hoop des vadei lauds, ten gtave daalden. Thans vei keerde men in eene audeie stemming, thans was men niet onder den weemoedigeu indruk van onvervulde veiwachtingen. De heer Van Bosse had zyn taak ten volle vervuld. Van af 1848, toen de grondwetshei zieuing door hem mede was voot bereid en dat giootsclie we.k was opgebouwd eu voltooid, had de ovexledene aliegioote maatregelen helpen tot stand brengen, hetzij als Ministerhetzij als volksvertegen woordiger. Met ongeëvenaarde werkkiacht en groote talenten begaafd, heeft hij tallooze malen aan het hoofd van departementen gestaan. Vooral ia alle geheimen der financiekuust was hij doorkneed en waar hij niet als Minister optrad, was hij als kamerlid nuttig werkzaam. Zonder ijdele woordenpraal, wars van rethorische wendingenwist hij door zijn helderheid en eenvoud te ovei tuigen en vaak tegenstanders te winnen. Van Bosse was steeds een trouwe vriend en zijn Hollandsch kaïakter verloochende zich allerminst in den huiselijken kring. Als dei gelijke woorden op een graf kouden gesproken en door ieder beaamd worden, dan voorzeker kon van hem gezegd woi'den: hij is een edel ineutch, een nuttig burger geweest. Twee l'ykkianseu weiden op de lykkist neder- gelegd en toen deze in den grafkuil was neder gedaald dankte de zoon van den overledene voor de laatste eer aan zijnen vader beweren. Amsterdam. Iu een der zalen onzer dier gaarde zijn gisteien, ten behoeve der inzenders voor 't vadei laridsch album aan den Koning en de Koningin, de bijdragen onzer rnannen van pen, palet en haip tentoongesteld. Die bijdiagen zijn ongeveer vieiliondeid in getal en onderscheiden zich door keurige ofeigenaartlige uitvoering. De inzendingen, natuurlijk van zeer veischillenden omvang, zyn'alle op kartons van gelijke grootte gehecht ?e*pif worden HEL MM. aangeboden in vier Aaaie omslagen, die op hunne beurt bestemd zyn in een kunstkast ge legd te worden. De naam kunstkast kan men hier veilig in dubbele beteekenis opvatten, omdat zij niet alleen bestemd is om bijdragen op het gebied van kunst en letteren te bevat ten, maar ook op zichzelf een kunstgewrocht genoemd mag worden. Zij is ontworpen en door den hoogleeraar L. Frullini te Florence ook uitgevoerd in blank, hier en daar getint noten hout, styl-Ital. renaissance. Aan de hoeken der friezen prijken de beeltenissen yan Sweelinck, Boerhaave, Vondel, Rembrandt, Van Campen en Huygens. In 't midden der voorfries zyn de gekoppelde wapens van Neileilaud en Wal- deck-Pyrmout aangebracht, vastgehouden door leeuwen en van onderen omslingerd door een lint met de beide wapenspieuken Je Mamtien- drai en Pabna sub pondere erescit. Op de deurpaneelen is een zinnebeeldige vooi stelling van wetenschap en kunst gebeiteld, omgeven door bloemslingers. De grondslag stijlen, zijpaneelen en kroonlijst zyn insgelijks met bloemenvogeltjes en eikenloof versierd in heel- en halfverheven arbeid. HM Arnhem. Gisteren oveileeil alhier, aan eene ziekte van slpchts weinige dagen, rnr. B, Brouwer, officier van justitie bij de An o»; lisse- ments-rcchtbank en oud-lid vau de YAiede Kamer der Staten-Generaal. Vele menschen beklagen zich, dat ze des morgens bij 't wakker worden eene groote be-., lexnmering gevoelen in de brancheseen zeker gevoel van benauwdheid in het achterste ge deelte «an de keel, veroorzaakt door min of meer dikke «lijmdeeltjes. Men wendt dan dik wijls heftige pogingen aan om ze kwijt te ge-'; raken, waarvan hoesten en soms misselijkheid dan dikwijls het gevolg is, terwijl men er menig-1* maal .eerst na veel moeite en eenige uren van. onpasselijkheid in slaagt, om de stofjes te ver-! wijileren, die de ademhaling belemmeien. Allen, die aan deze onaangename kwaal lijden, bewijst men een waarachtigen dienst door hur 't middel aan te wyzen om er van'verlost te worden. Dit middel nu is de teer, waarvan het gebruik zoo heilzaam werkt op alle aandoenin gen van de branches. Het is voldoende om bij eiken maaltijd'lwee k drie kapsules te neinen, om spoedig ecu ge voel vau verlichting te krijgen, dat men dik wijls of vergeefs zocht in een menigte zeer samengestelde en dure geneesmiddelen. Tienmaal van de twaalf gevallpn zal dat ge voel van onpasselijkheid des morgens geheel verdwynen, wanneer men geregeld gedurende eenigen tjjd de teerkapsules gebruikt. Het is genoeg om te herinneren dat elke flacon xestig teerkapsules bevat om de goed koopte van dit geneesmiddel te bewijzen. Deze behandeling kost den geringen prijs van zes h acht centen daags. Eleeft dit geneesmiddel, door zijn verbazend succes en debiet, talrijke namaaksels in het leven geroepen, de heer Guyot kan echter alleen instaan vyor de goede werking der kap sules in die flacons, op wier etiquette zijne handteekening in drie kleuren gedrukt is, welke flacons in de meeste apotheken te verkrygea zyn. Ifet Hoofdbestuur doet omtrent den prijs van verplaatsbare lijkovons, do modedceling die reeds in den jaargang 1877 dei' Berichten cn Medc- declingcnbli.d/,. 44, is opgenomen. Rotterdam \erklnnrt zich tegen lijkverbranding door middel van verplaatsbare lijkovens, maar heeft geen bezwaar tegen het gebruik van een verplaatsbaren lijkoven voor liet verbranden van de overblijfselen van' lijken die bij ruiming tan begraafplaatsen worden gevonden. 1 Van de zijde van het Hoofdbestuur wordt ge antwoord dat alleen voor het laatstgenoemde doe! sprake is geweesttan het' aanschaffen van een verplaatsbaren'' lijkoven'dat echter het' denkbeeld

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 2