TersÈjtt iaplijts, ïifeoMerd Dinsiai. BiittilaijsciB BericjUij BiinsaiaiiJstlE Burinnen. A0. 1879. Vrij dag 28 F ebruari. 4617. Brie en e 1i js t o .1 a a r g a n tx- oostenrijk. ABONNEMENTSPRIJSper kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nnmmers 1.85. - 2.50. - 0.10. BUREAU: MARKT, K, 124. Advertentieprijs: van 110 gewone tegels met inbegrip van eene Courant f 1.10 - Iedere gewone regel ineer- 0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. RUSLAND. Dfl door de te St. Petersburg verschijnende Merold verspreide beursgerucliten, volgens welke de Minister van Financien kat aftreden en eene Russische leening in het buitenland mislukt is, zijn ongegrond. In de meest besmette streek van het Wolgatlal, té Wetlianka namelijk, is in 17 dagen geen geval van pest voorgekomen, niet tegenstaande de "dooi 'al dien, tijd aanhield met lauw vochtig weder. Men beschouwt dit als een gunstig teeken. De Russische Regeerhig lieert aan de buitenlandsche kabinetten een communiqué ge zonden, waarin wordt verklaard, sdat tie pest in de gouvernementen Saratow en Astrakan en in de Kirghizeu-kolonie als geweken is te be schouwen." Wat de commissie van buitenland- scheï arlsor betreft, deze zal in weerwil daarvan oog eeiiigen tijd in genoemde streken blijven en het geheeie Wniga-gebied, dat steeds een bakermat voor epidemie» was, bereizen om het nauwgezet te bestudecren, De leden der com missie hebben dit in opdracht gekregen om later daarvan een verslag uit te brengen, dat, mochten de jongste ernstige gebeurtenissen zich herhalen, eenigszins zal kunnen dienen om het onheil te keer te gaan. De cordon-linie is reeds nauwer gemaakt. Tot de verbranding der be smette huizen te Nikolskoje en te Starizkoje zou worden overgegaan. De heilige beelden wil men echter zonderling genoeg sparen. De Politische Correspondent meldt uit Adria- nopelSedert Maandag bestaat alhier zulk eene opgewondenheid, dat de Russisch-militaire over heid buitengewone voorzorgsmaatregelen heeft genomen. De opgewondenheid is een gevolg deel» van het tegen de Bulgaren ingesteld onder zoek wegens een aanval op den Griekschen melropolitaan, en deels van den grooten stroom van Bulgaarsche vluchtelingen wegens het ont ruimen van Rumelie. Het Nette Wiener 'faqebiatt verneemt ■uit Petersburg, dat aan het huis Rothschild te Parjjss de plaatsing is opgedragen van reiie nieuwe Russische leening van 750 millioen fres. nominaal en 600 millioen fres. effectief. Van het antwoord uit Parijs zou het afhangen, of de Minister van Financiën daarheen en naar Londen en Amsterdam zal gaan om de zaak haar beslag te geven. Met dit leeningsplan staat in verband de aankoopen van Russische fondsen voor rekening van de bankiers, die er belang bjj hebben, den koers te doen stijgen en het publiek in de waan te brengen, dat bet krediet van Rusland verbeterdis. Zeker is, dut Rusland niet aan zijne verplichtingen kan voldoen, dan met daartoe opgenomen geld een toestand, die toch niet altijd kan duren. I) IT S C li L A N D. De commissie voor liet tarief heeft Woensdag een besluit genomen omtrent de rechten op het ijzer, en wel eene heffing van 50 penningen per centenaar op ruw ijzer, een mark per centenaar op ijzer voor rails eu 1 Vj mailt per centenaar op slaafijzer. Eet gisteren, te 10 uren werd te Bremen, hel petroleum-congres in de beurszaal geopend. Negentien kamers ren te zamen door 52 leden vertegenwoordigd. Alle resolution zijn met eenparige stemmen aangenomen. Er is een blijvende commissie vauj acht leden benoemd, namelijk 2 uit Antwerpen, 4 uit Nederland, 1 uit Hamburg. 4 uit de Oostzee-pro-.iacie en 3 uit Bremen, ter beraadslaging over den pe- trolemnbandfil. liet congres is ten half drie ure gesloten. ZWITSERLAND. Uit Beru wordt aau de Duitsche bladen per telegraaf gemeld, dat te JStabic, (in het kanton Tessin), een plaats bekend door ernstige bot singen tusschen ultramontanen en liberalen, alweder zulk een botsing beeft plaat? gehad, waarbij een liberaal doodelijk en twee zwaar gekwetst zjjn. - De onderhandelingen over den spoorweg door den Siinpion vorderen naar wenschver moedelijk zal nog in deze maand de overeen komst tusschen de Maatschappij van aanlegen .eenige Fransche kapitalisten worden gesloten. Omtrent de'financieels medewerking van het Zwitserse!»» gouvernement is nog niets bekend. I A l 1 E. De akte van beschuldiging legen Passanaute, die den bekenden aanslag op den Koning van Italië heeft gedaan, is thans bekend geworden. Ditan» wordt liet vermoeden uitgesproken, dat de dader medeplichtigen heeft. De verwonding den heer Cairoli toegebiacht wordt hem niet aangerekend, aangezien deze daad »mel den aanslag op den Kouing in verband staat." De kwalificatie luidt: beschuldigd te hebben vol voerd een aanslag op den persoon des Konings. op den 17den November 1878 mot moorddadige bedoeling, die blijkt uil het begin vau uitvoering aan het pluu gegeven." T II 11 K IJ E. In de vergadering der Bulgaarzche nota belen te Tirnova is hot reeds tot hevige too- neelen gekomen. Het blijkt, dat wei keljjk afge vaardigden uit Oost-Rurneiie, Macedonië en Tliracie aan de eerste zittingen hebben deel genomen. De gematigde partij in die vergadering moet in de minderheid gebleven zijn en toen zij verklaarde, dat men 'zich naar de bepalingen van het Berl'yusche vredesverdrag behoorde te voegen, door voornoemt Ie afgevaardigden voor verraders der nationale zaak uitgemaakt zjjn. De onderhandelingen tusschen graaf Ziehy en de Porte betreffende Novi-Bazar hebben niet tot het gewenschte resultaat geleid. De Sultan stelt als voorwaarde der conventie de erkenningzijuersouvereiniteitsrechten op Bosnië, BELGIS. Gelijk bekend is, bestaat de Gemeenteraad te Brugge alleen uit clericalen. Nu werd in de zitting van laatstleden Zaterdag aan de orde gesteld liet ontwerp van een adres aan de Kamer van afgevaardigden tegen da wijziging der school wet, eu tot niet geringe verbazing der aanwezigen verklaarde de heer Herreboudt zich daartegen, op grond dat zoodanig adres thans ongepast was en ook geen resultaat kon opleveren, waarbjj nog kwarn dat het zijns inziens wel onbetwistbare waarheden, maar ook zonderlinge dwalingen bevatte. V RANK K IJ K. De maarschalk Mac Mahon is sedert een paar dagen ongesteld. A K E R I K A. De gole koorts, die reeds eonigea tijd te Rio de Janeiro heeischte, neemt toe, zoodat volgens de laatste berichten dagelijks vijf tót tien personen aan die ziekte bezwijken. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 26 Pebruari 1879. In de zitting van heden is de discussie voort gezet over het ontwerp tot wijziging der hooger onderwijswet. Op art. 1 werd met 45 tegen 13 stemmen verworpen een amendement vau den heer Patijn, om de geschiedenis van de gymnasia alleen te laten doceeren door doctoren in de letteren. Art. 2 werd met 56 tegen 7 stemmen aangenomen, na bestrijding door den heer Teding van Berkhout, van de bepaling, dat de wiskunde aan de gymnasia kan worden onderwezen door bezitters der akte voor de honger* wiskunde, volgons de wet op het middel baar onderwijs. Op art. 3 is verworpen, met 45 tegen 20 stemmen, een amendement van den lieer van der Kaay, om ook de doctoren in de Nederlandsche letteren benoembaar te verklaren tot rectoren of conrectoren. liet artikel zelfs is aangenomen met 42 tegen 21 stemmen. Art. 4 (nieuw doctoraat in de geschiedenis) is goedgekeurd. Bij art. 6, dat vóór art. 5 werd behandeld, stelde de heer Lenting voor het staats-examen, voor hen die niet aau gym nasia hebben geleerd, voor het eerst te bepalen in Juli 1881 in-plaats van Juli 1886. Hel amendement van den heer Lenting op art. 6 werd, nadat liet door den voorsteller was gewij zigd, door den Minister overgenomen, zoodat het eerste staats-examen bepaald werd op Juli 1883. Aldus gewijzigd is art. 6 aangenomen met 35 tegen 33 stemmen, Het geheele ontwerp werd daarop verworpen met 35 tegen 34 stemmen. - Vervolgens kwam aan de orde het ontwerp tot wjjziging der pensioenwet voor de' zeemacht. 1

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 1