jüuilenïansclie BiritifeT" ïl. mits schappelijke toestanden der drie voorgaande eeuwen. Maar toen de absolute alieenheerschers verdwenen, die voor hun persoonlijk belang successie-oorlogen voerden in het overganstijd- perk van de aristoct atie der middeleeuwen naai de democratie van den nieuweren tijd,.toen riep de Frausche omwenteling' de volkslegers in het leven. Aanvankelijk waren zij samen gesteld uit vaste kaders, benevens uit een blijvend, dat het oude, en een vlottend ge deelte, dat het nieuwe beginsel vertegen woordigde. Maar de lijd staat niet stil, Onze organisatie wil 13270 vrijwilligers, de werkelijkheid brengt er 3094! Hot oude overblijfsel van het staande leger steift weg; niemand kan liet meer in 't leven houder. Is 't daarom niet beter om moedig aan te grijpen 't geen onvermijdelijk is? Doen wij niet goed, als wij aannemen 't geen de tijd ons brengt en moedig den stier vatten bij de horens? Niet andeimsval zullen wij dan een kanaal graven door Holland op zijn langst, maar klockweg de spade steken in Holland op zijn smalst! Met een woord, Mijne Hoeren, moeten wij niet eindigen met 't knutselen op zijwegen, moeten wij niet de oplossing der kader-kwestie vinden in den •persoonlijken dienstplicht, in de hoogere vorming van ons militie-kader, en niet in het vermenie- O vuldigeu tan kostbare Pupillen scholen, met een zwak voortbrengingsverrnogen, en meer andere'dergelijke hulpmiddelenterugvoerende naar het oude stelsel, dat versleten is? De staande legers zijn verdwenen. De sterke volkslegess met hunne talrijke reserve-man schappen zijn daarvoor in de plaats getreden. Zouden wij thans een eindpunt van vol komenheid en stilstand bereikt hebben? "Wie is dwaas genoeg zulks te gelooven? Neen, wij moeten voortnrbeiden in de aan gewezen richting, de kiemen ontwikkelen, die in den tijd roudzweven, en medewerken aan de belichaming eener historische idee. Den Strijd moeten wij opgeven van liet oude, dat nog oveial de taptoe blaast, tegen het nieuwe dat die grafstem ontberen kan; den nieuwen wijn moeten wij iu nieuwe zakken gieten. Yetzuimen wij dit, dan zuilen nnderen het bij ons, met ons, voor ons, doch zonder ons doen. De geschiedenis leert het. Daarom moeten wij zeiven, na de instelling der i eserve-mauschappen, den persoonlijken dienstplicht aanvaarden en onze hoogste zorg besteden aan de vorming van het reserve-kader. Eu niet bepalen moeten wij ons tot den korpmaal. Wij moeten op klimmen tot den onderofliciel en, nog hooger stijgende, met den persoonlijken dienstplicht, ook den reserve-officier in het leven roepen. Dan inderdaad zullen wij schatten besparen en den natioualen volksrijkdom vermeerderen roet een batig slot, vrucht van den edelsten arbeid. Want hel offieierskorps, gedut ende den vrede in vvelvaait en vol ijver, met kennis, bekwaam heid en zedelijkheid arbeidende aan de ver sterking der edelste deelen en/er onafhanke lijkheid, zal eene taak vervullen iiooger nog dan het bouwen van foiten, het smeden van wapenen en het onderrichten uitsluitend van minder ontwikkelden, door 't geld geljokken ot door 't Jot aangewezen tot het volbieogcn van militairen dienst." Ten slotte een inoi kwaardig woord over de kosten, een woon), waai in ook niev-miblairen menig behurtigenswaardigm wenk vinden, en met dit woord sluiten we dan dit overzicht, door ons gegeven met het vloei, belangstelling te wekken voor al wat onze defensie aangaat, een zaak, die ons als vrienden der vrijheid niet .onverschillig zijn mag. »Ik weet wel, de Staat is op 't ougenblik arm, maar 't volk zelf is gelukkig rijk. Schatten liggen nog bij onze landlieden, op de beddeplauk jn'een kous of slaapmuts verborgen. Diearmoede beschouw ik voor mij daarom geenszins als zoo groot een nadeel. Gelijk elke burgerhuishouding, ondervindt ook de huishouding van den Staat don invloed van gewijzigde maatschappelijke verhoudingen. De uitgaven, in zilveren guldens uitgedrukt, stijgende inkomsten zijn niet meer in evenredigheid met de uitgaven, de meerdere eu de hoogere behoeften. M.wr terwijl men overal kreten verneemt oin bezuiniging en chicanes ontmoet tegen geldelijke offers, zwijgt, als 'tgraf, van ons welvarend, vaderlandlievend, handeldrijvend en rijke gronden bezittend volk do stem der edelmoedige offervaardigheid. Mea vergeet, dat in 't laatste dertigtal jaren de waarde onzer landerijen verdubbeld, op enkele plaatsen zelfs verdrievoudigd is, terwijl de mid delstand, lovende van een inkomen van 800 a •401)0 gulden, 'tzwaarst gebukt gaat ondereen zeer ongelijkmatig drukkend belastingstelsel. En dit geschiedt, terwijl verreweg 't grootste deel der onmiddellijke voordeelenverkregen door de suhatlMi besteed imn dn verbetering van liet spoor-, post- eu telegi au ('wezenmet duizendtallen vau guldens gevloeid zijn in de poitefeuilles onzer grondeigenaars eu handelaars. De belasting beschouwt men te dikwerf, ook in de honger ontwikkelde kringen, die beter ku,men weten eu edeler gevoelen, als een last, en te weinig als een offer aan het vaderland. Voonvaai, dit is een metkwajp'dïg eu karak- raan temliek teeken. liet komt \ooiMI uit tegenover! de Franscno iniiliarden-loeniiig eu de daarmede namv vei bonden ontwikkeling der vvelvaait van het schijnbaar verarmde Fianknjk, maar inder daad financieel berooide DuitseliUnd. Doch da Staat, die groote sommen besteedt voor de havenwerken te Vlissingen, de water werken vooral ia Hoilaud, en die zeer terecht schatten over heeft, voor museums, voor ont wikkeling van den national eu kunstzin en in standhouding vau historische oudheden, iiij kau gewis ouk eeltige penuingea afzouden en, waar van de vviuattfu niet leieeht komen iu de labiiek vua Krujjp, maar iu du hooiden eu gemoederen vaa ceu aanzienlijk deel zijner hiutlskindeien; wa.nvaui de opbrengst dient om onze stoute geschiedenis in du kiuulit onzer kiudereu, als iu levenden lyve, over te geven tutu ons nage slacht. My dunkt dit is nog eerder uoodig daa de zorg voor archieven en papieilollen, waarin onze geschiedenis begin ven wordt ouder stof; mij dunkt dit is beter nog dan 't feestvieren over 't geen geschied is; mij dunkt dit is edeler nog dan 't oplichten uin museums, monumen ten, standbeelden en gedenkzuilen, die, zonder weeikiacht iu 'l volk, weldin de gitiiteekens zullen worden, aankondigende dal lner eenmaal een groot volk heelt geheld en gesti eden, maar wuanau de heilige eiteuis roekeloos is veispild, oiuuut zij te groot was voor 'tzwak eu Ui ach teloos nageslacht. O, wauneoi ik lees dat wij's jaars gebruiken 31 iinUioeti una sterken diank en wellicht 't dubbele nan tabak en sigiuen, dun viaag ik injjzclven soms at ot liet inderdaad wei eeu waai heul is, dat de oorlogskosten de liuanciëele draagkracht der natie üedieigen? .Spieken de velen, dio zulks bcwemn, met hen ua, die ais rijke gieiigamds met geveinsdheid klagen over hunne aiinoedl en de duurte der tijden?" DUITS C'H LX S i). De socialisten te Herlijn weten vau den nood een deugd te maken. Nu zij geen open bare iel gftdei'uigen moer kunnen limnleu en zelfs bij kleine vei kouwelijke bijeenkomsten in de acht ei kamertjes van bierhuizen niet meer veilig zijn, hebben zij een paar Zondagea des namiddags van liet gunstige weder gebruik gemankt om veigadeiing te houden op de rijtuigen van den luim weg. Laatsteden Zondag zaten de bovendekken van drie dezer rijtuig® op het traject naar Treptow en terug vol socialisten, die het zoo hadden weten aan U leggen, dat er voor andere passagiers geen kans had bestaan om er op te komen, en dat zij dus ongestoord over de aangelegenheden i hunner partij kondon beraadslagen. Een gewichtiger feit intusschen is dat Bebel, Fritzsche, Liebkueoht, Kayser, Reindcrs, Yahl teich en YViemer in de VossiscJie Zeilung be kend maken, dat zij iu geeneilei relatie staar, met de Deutsche Zeitung, die onder redactie van Hassclmann wordt uitgegeven. Reeds laag was het gebleken dat zij met dal blad niet waren ingenomen. Naar men zegt, is ook Braeke er tegen. Hij heeft echter aan de ouderteekeuing der vei klaring geen deel genomen. Naar het heette, was hij swegens ziekte" daarin ver- hiuderd. V U A S K i: IJ K. In den Senaat vroeg de Minister Léo» Sav de verdaging van het voorstel- Pcyrat, betrek kelijk de verplaatsing vau den zetel der Regeering' naar Parijs, tot na het Paasch-recès. Dit voor stel, zeide de Minister, moest rijpelijk overwogen wordende leden van tjert Senaat zulieu ge legenheid hebben zich omtrent de denkbeelden der algerneene gewestelijke Raden te verge wissen en dan met volkomen kennis van de openbare meening hunne stem kunnen uitbren gen. Het voorstel tot verdaging, in stemming gebracht, werd met 157 tegen 126 stemmen aangenomen. Do Bonapartistische O rare wordt gerech telijk vervolgd wegens liet te kwader trouw verspreiden van valscbe tijdingen* De pastoor to Port Ariège wordt insgelijks vervolgdomdat hij in eene predikatie tot- minachting van de Regeeiing en tot verzet tegen de wetten aangespoord iiceft. I T A L I E. De Unitci Catlolica brengt Koningin Victoria een blijden welkornsgroet op Italiaan- sclien bodem. Wij kunnen, zoo luidt de ont boezeming van hel blad, niet nalaten haar ouzeri eerbied te betuigen en daaraan een woord van dank toe te voegen voor de welwillendheid, welko zij steeds betuigd heeft jegens de Katho lieken, die zij zelfs aan haar hof wenschtc vertegenwoordigd te zien. Hare welwillendheid jegens de Katholieken was zóó in 't oog loopend, dal men op zekeren lijd meende te kunnert zeggen, dat zij tot liet Katholicisme was over gegaan, Zeker, eeu zoo rechtgeaard gemoed ais van de Koningin verdient tot de ware Kerk te behooren, en wij koesteren du hoop, dat het Gode moge behagen haar die genade te schenken, Wat ons aangaat, wij zullen onophoudelijk voof haar op onze knieën bidden. 7- IV EDEN. De lieer Borg had in den Zweedschen Rijksdag voorgesteld, den census voor het kiesrecht ter benoeming van leden der Tweede Kamer zijnde een inkomen van 800 kroonen, te verlagen tot- op 400. De Commissie van iapporteurs had' geadviseerd, dit voorstel te verwerpen. De Eerste Kamer heeft ziel» thans met dat advies •vereenigd; iu de Tweede Kamer staakten de stemmen (83 tegen 83). OOSTE N K IJ K. Een paiticulier bericht uit Londen meldt,, dat jRusiand als voorwaarde stelt, dat de kosten der gemengde bezetting geheel ten laste van, Turkije zullen vallen, terwijl Engeland zich tegen, deze voorwaarde ten stelligste zou verzetten- E N tt E L A N V. Jn het Lagerhuis is gisteren nacht het debat over sir C. Diike's votum van afkeuring omtrent den Zulu-oorlog afgeloopen. Het votut» is met 300 tegen 246 stemmen verworpen. vai Afj %dei dei TV hei de ove nej nin har van tels van noc Lijt feit, Prii Lm eem vau Oor mac huw ganj eene dat jn van won best: verk de b onge omdi geuit verzc

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 2