'ft 4» s. taalmeesters aanwezig, te zamea een bedrag uitmaakten van f40,949,070.48. Volgens het Handelsblad verwacht men, gedurende het aanstaand verblijf van Z. M. den Koning te Amsterdam, de benoeming van Z. K. Hf. Trina Alexander tot stedehouder van Luxemburg. Naar het Vaderland verneemt, heeft, H. M. de Koningin zich bereid verklaard als be schermvrouw van de industrieschool voor meis jes in don Haag op te treden. Door den Minister van Oorlog zyn stappen gedaan om de soldijen der onderofficieren en minderen der verschillende wapens in alle garnizoenen op gelijken voet te brengen, hetgeen tot nu toe door verschil in pryzen sterk uiteenliep. Reeds is gemeld dat de Keizer van Rus land en de Koning der Belgen zich, bij ge legenheid van de feesten te Amsterdam en 'S Gravenhagedoor buitengewone gezantschap pen zuilen laten vertegenwoordigen. "Wij ver nemen dat de Oostenrijksche gezant bij ons Hof, graaf de Mrilinen, bij deze gelegenheden ook als bijzonder gevolmachtigde van den Keizer van Oostenrijk-IIongarije zal tegenwoordig zijn. (Amst. Ct In een Zaterdag te Rotterdam gehouden bijeenkomst van de leden der Rotterdamsche Subcommissie voor de Noordpoolexpeditie, is besloten iuteekenhjsten rond te zenden tot het bijeenbrengen van de gelden noodig voor een tweede expeditie, waarvoor nog ruim f 10,000 ontbreekt. Te Tilburg is een nieuw Katholiek week blad uitgekomen, onder den naam van Nieuwe Tilburgtche Courant. Eerstdaags zal het officierenkorps van de militaire administratie van de landmacht op nieuw bij Koninklijk besluit geregeld worden. Vooral het aantal kapiteins-kwartiermeester zal verminderd worden. Ook zullen «enige officieren van de administratie, wier werkkring aan de een of andere administratieve inrichting is op geheven, volgens het 2de punt van art. 38 der wet van 21 Aug. 1851, op non-activiteit worden gesteld. (HM De directeur van het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te 's Hage, de heer Arij Van Veen Hz., is Zaterdagavond aan de ge volgen van het ongeval, dat hem onlangs in het lokaal trof, overleden. Als straf voor den Amsterdnmschen student, die het signaal der politie nabootste, geeft de Midd. Ct. in overweging hem te gelasten een obligaat te blazen op den Dam, op het oogen- blik dat de beurs aanvangt. Naar wij vernomen hebben, is voor de te Brielle op te richten Hoogere Burgerschool een patliculier huis in het Zuideinde aange kocht voor een betrekkelijk aanzienlijke som. - Het oorspronkelijke plan, om voor die school een nieuw gebouw te stichten op de plaats waar thans de kosteloozo school staat, is daardoor vervallen. (-Y. R. Ct.) De hoofd-ingenieur Dii ks is benoemd tot lid van het internationaal comité van ingeuieurs, geografen en zeevaartkundigen, dat 15 Mei p, k, onder praesidium van den heer De Lesseps 'te Parijs bijeenkomt, ter beoordeeling van de verschillende ontwerpen tot doorgraving van de landengte van Panama. Het Heit. Nbl deelt mede, dat hetdiné dezer dagen door den heer Van Tienhoven gegevenaangericht was ter eere van zijn 'f koperen bruiloft en dus geen politieke be- teikenii had. _1, Daar de inkomstenbelasting te Amsterdam ruim 2 ton beneden de raming van 2 miliioen zal blijven, stellen burgemeester en wethouders voor, de percentage van 3 pet, op 3Vj pet. te brengen. Zoo de voorgestelde «traatbelasting wordt aangenomen," zat deze verhooging echter niet noodig zü»; daarom wordt voorloopig slechts 3 pet. geheven. De Algemeene Vereeniging voor bloem bollen-cultuur te Haarlem heeft zich gewend tot den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid en de Gedeputeerde Staten van Noord- en Zuid-Holland. In de vergadering op 17 Maart 11. door deze Vereeniging te Haarlem gehoudeo, is de toestand waarin de Noorder-Lekdijk verkeert, pp uit drukkelijk verlangen van eenige ledan der vereeniging ter sprake gebracht. Onopgemerkt is niet gebleven dat die toestand by de be trokken autoriteiten in overweging ismaar daartegen werd aangevoerd, dat die overweging reeds geruimen tijd duuit, zonder dat er eenige uitkomst schijnt vei kregen te worden. Uit hetgeen door deskundigen betrekkelijk de gevaren vaneene dooi braak van den Noot der- Lekdijk is bekend gemankt, is gebleken dat het grootste gedeelte der kostbaie gronden waar de bloembollenteelt wordt uitgeoefend bij zoo danige doorbi aak gevaar loopt van oveistroomd te worden. Dientengevolge wijst het Bestuur op het gevaar, dat er ook voor het bloembollenvak bestaat, op de vernietiging die dezen belangrijken tak vau handel bedreigt, en verzoekt het drin gend, dat met alle daaitoe dienstige middelen, krachtig en zonder uitstel, aan het werk getogen wordt, tot voorkoming van de ellende, die uit eene doorbraak van den Noorder-Lekdyk zoude kunnen ontstaan. Aan overdrijving in het woordenboek der anti-revolulionaairen zijn wij een weinig gewend. Doch die, welke de Standaard van 14 April - opdischt, is wat al te kias. Over den toestand der liberalen bij de stembus in Juni sprekende, noemt het blad eenige oorzaken, die door de impopulariteit, welke er het gevolg van is, een byzonder karakter aan dieu toestand geven. De eerste is het doordrijven der zoo impopulaire schoolwet en het niet luisteren naar het volks petitionnement,, Eu bij dat volkspetitionnement komt dan nu'in de tweede plaats de Elïec- tenbelasting, of wilt ge: bij Alva's Inquisitie Alva's tiende peunitig I" Lang geleden gebeurde zaken staan in den regel niet zoef in levendige kleuren voor den geest, als wat heden geschiedt. Doch de vergelij king van den toestand van het oogeublik met Alva's Inquisitie is wal al te kras en getuigt van wel wat te gering voorstellingsvermogen. Nu iedereen vélmaakte vrijheid van godsdienst heeft en zyn kiudeieu kan opvoeden iu het geloof, dat hij'het beste acht, is het toch heel anders dan onder de heerschappij der Inquisi tie, toen zelf een abonnement op )De Standaard of een advertentie daarin, ja misschien de iezing er van voldoende zou zijn geweest om iemand naar den bi andstapel te brengen. Het rekenkundige deel der vergelijking, waarin'fin peicent met 10 percent wordt gelijk gesteld, is het historische deel waardig. (Fad.) Omtrent de beiuchte en nog lang niet vergeten Cari^ou-mijuhistorie deelt men aan de Arnh. Ct. het volgende mede uit een brief van een Hollander te Sunshine, Colorado, in Amerika gevestigd ïüie Caiibou-rniju blijft bij voortduring de tegenwoordige eigenaars verbazen; zelfs andere mijnen in de onmiddellijke nabijheid, die den Hollanders indertijd voor een appel en een ei werden aangeboden, bewijzen nu, dat, als men Mozes Anker1' c. s. maar zooveel macht uiet had gegeven," zij er wel bij gevaren zouden hebben. Maar dat buitenkansje hebben zy ver keken en zy hebben het verdiend ook. Anker is onlangs aan de gele koorts gestorven;' veel geluk "heeft hy nn dien Cariboti-zwendel niet gehad, want jwat hy ondernam, mislukte, zoodat hy vóór zijn dood reizend agent was voor een bel, die men'hier aan de geldladen ia de toon bank heeft; zeker geeb gedistingeerd baantje i voor iemand, die jaarlijks een halve ton in komen 'had kunnen hebben. Bjjna was hij er! nog in geslaagd om een 5 miliioen swindle op touw te zetten, maar gelukkig werd het ontdekt en werd zyn vriend Licton, ook aan de Hollanders bekend, in Caiifornië in de doos - gestopt, waar hy, geloof ik, nog zit." Van Santen Kol ff zal waarschijnlijk eeist in het laatst van Mei voor het Hof te Amster- dam terecht staan. De instructie is afgeloopen en de procureur-generaal heeft de beschuldiging, dat v. S. K. met voorbedachten rade zou hebben gehandeld, laten vallen, zoodat de dader van het misdrijf in de Beulingstraat niet terecht zal staan wegens moord, maar wegens moed- willigen doodslag. De strandmetingen in het afgeloopen jaar vau het duin langs de Noordzee in Noord- Holland, vergeleken met de eerste metingen ia 1843, toonen aan, dat de riuinvoet is afge nomen 13.06 meter en dat de hoog- en waterlyn zeewaarts zijn verplaatst onderschei denlyk 8.77 en 7.88 meter. Die in het afge loopen jaar in Zuid-Holland," vergeleken met de eerste metingen in 1857, toonen aan, dat de duinvoet is afgenomen 6.75 meter en dat de hoog- en laagwaterlijn duinwaarts zijn ver plaatst respectievelijk 10 en 8 meter. Een kolossaal gebouw, de grootste diamant slijperij ter wereld, is verrezen op een uitge strekt terrein in de Uilenburgerstraat te Amster dam. Deze fabriek, waarin 357 molens zich bevinden (de grootste der vroegere fabrieken aldaar heeft 288 molens), geplaatst in acht groota en drie kleinft werkzalen, is gebouwd voor rekening der heeren Gebroeders Boas, juwelieis te Amsterdam en te Parijs. De 2de aflevering van het taalkundig tijdschrift Noord en Zuid (uitgave van Blom en Olivierse te Kuilenburg, en \V. Rogghé te Gent), bevat in haar belangrijken en afwis? e-, lenden inhoud o. a. ook een hartelijk woordje, naar aanleiding van de intrekking der Rijks subsidié van f 2000 voof1 de uitgave van Hei ft Woordenboek. Daarbij is gevoegd eene plaat waarop een kippenhok staat mei het opschrift Woordenboek. Op den voorgrond ziet men der alandsheei", den heer Kappeyne v. d. Copelic met zijn vtuinbaas", prof. De Vries, die naai een kip inet drie kuikens kijken, welke laatsti met de letters A. O. G. (die van Het Woor denhoek verschenen zijn) gemerkt zijn. Di landsheer" zegt: »Zij 'geeft zoo weinig eierei en kuikensik geef geen voeder meer." D> tuin baas" merkt op: zou dat julsl geen reden" zijn, dat meneer dan liever mets voer moest geven?" Na al hetgeen in den laatsten tijd reedi is gemeld omtrent de troep Zigeuners vai ongeveer 40 personen, op hun tocht door eei gedeelte van ons vadeiknd, wordt thans a»! de N. R. Ct. uit Nijmegen geschreven ho« zi daar nu op Zondag voor deu dag zyn gekonitn Reeds vroeg, zoo verhaalt onze berichtgevei nadat het groote aantal kinderen gewassche en gereinigd zyn, tooien de mannen zich mi hunne versierselen en ziet men hen vervolgen rookende uit hunne vuile püpen, gevuld ra< niet «erste kwaliteit tabak, als ware heeren dt schepping tusschen de tenten waudeien. Manner vrouwen zoowel als' kinderen dragen de raves zwarte haren, zoolang als ze groeien, in dunt krullen opgemaakt over de schouders. Ik Mfe niet hoeveel liter olie voorden haartooi van de geheelen troep noodig ismaar zag dat voon de kinderen er zoo goed van worden voorzie dat het gezicht en da handen er een vetachlij ,r kleur van hadden gekregen. Behalve de maaB< l|« en enkele van het datnespersoneeldie hop; e* goede laarzen droegen, schynt schoeisel i klèeding van de onderste ledematen, als- ov«N#i bodigniet te woroen gedragen. De trc#[ V1' behalve de kinderen en een paar vrouwen, gii v;;r daarna ter kerke. Ze z'ya alten Katholiek. Het opperhoofd, een man van ongeveer

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 2