_jMMscie Berichten. Gemengde Berichten. T U tt K IJ E. Bij de Porte is een depêche ontvangen, waarin -> melding gemaakt wordt van het heerschen van agitatie te Novi-Bazar tegen de Oostenrijkers, en wel op aanstoken van Montenegro en Servie. SCHIEDAM, 25 April "lS7!>. Ter aanvulling van ons bericht omtrent de viering van het tienjarig bestaan der Iloogere Burgerschool, waarvan wij iu ons nummer van 23 dezer het programma der feestelijkheden van de tegenwoordige leerlingen mededeelden, ver nemen wij dat ook de oud-leerliDgen dien dag niet onopgemerkt zullen laten voorbijgaan. Op Zondag den 4 Mei zal door de Scbie- damscheoud-leerlingen in don tuin der Offi- cieren-"VereenigiDg aan genoodigden een matinee worden aangebodeo, waarvoor het muziekkorps der dd. schutterij zijne bereidwillige medewer king heeft toegezegd; terwijl op den avond van dieu dag vele oud-leerlingen, zoowel van hier als van elders, zich aan een souper zullen vereenigen. De commissie bestaat uit de hoeren: B. Lechner, G. A. Odé, A. G. Montfooit, M. C. M. De Groot en W. F. Tak. Z. K. II. Prins Alexander der Nederlanden is den 22sten dezer te Parijs aangekomen en afgestapt in het Hotel Continental. Z. K. H, de Prins van Oianje bracht dien zelfden avond zijn jongereu broeder een bezoek. Het bestuur van het genootschap tot bevordering van de christelijke heiliging van den Zondag heeft den Koning verzocht wettelijke verordeningen in te voeren, krachtens welke in het belang van de Zondagsrust van althans een deel der spoorweg-beambten, in Nedertand alle vervoer en doorvoer van kuopmans- of vrachtgoederen langs de spoorwegen gedurende den Zondag worden verboden, zoodat de ver zending van vrachtgoederen, daags voor den Zondag in ontvangst genomen, eerst 24 uren later moge plaats hebben en loopende goederentreinen gedurende den Zondag zullen moeten stil b 1 ij v e n. De bazar der Alg. Neder), vrouwenver- eeniging ArleUl Adelt zal door II M. de Koningin, Zaterdag c. k., met een bezoek worden vereerd. Dezer dagen zal verschijnen een brochure van dr. A. Kuyper, 'getiteld: iDe Leidsche 'professoren en de executeuren der Dordtsche nalatenschap",vei weerschrift. Van goed ingelichte zijde meldt men, dat -dev ^Gereformeerde faculteit" tot stand zal konten en dat de heer dr. A. Kuyper in de maand September uit Den Haag naar Amsterdam verhuist. Middöt.) .Naar wij vernemen is Dr. Kuyper gepolst .of hijte Rotterdam tot predikant benoemd wordende, die benoeming zou aannemen. Daarop moet hij te kennen gegeven hebbeudat hjj hiertoe niet ongenegen was, wijl zijn genees- heeren hem den raad hadden gegevenzich minder met de politiek bezig te houden. {E. Ct.) Terwijl de bladen van elke kleur en richting zich beijveien een gullen, ongedwon gen feesttoon te doen hooreu en 's Konings bezoek aan de hoofdstad niet anders opvatten dan als een welkome gelegenheid, om het vorste lijk echtpaar een blijde hulde te brengen, komt de oithodoxe Standaard van gisteren daarin een wanklank werpen door een hoofdartikel,, waarin van den eenen kant de bedrevene zonden van het Nederlandsche volk in 't licht worden iu gesteld, maar van de andere zijde ook aan het Huls van Oianje zijn tekortkomingen gedurende 3ë jongste tientallen jaren in het openbaar worden voor oogen gehouden. De Standaard indent," "dat voor zulk een handelwijze reden js, nadien de Koning nog kortelings zyn eigen kroon bij den disch des H. Avoudmaals aau de voeten van Koning Jezus heeft nederge- legd." Wel bestaan er, volgens het blad, shoofsche vormen", dio verbieden tot het hoofd van den Slaat in 'topeubnur te spreken, gelijk de Standaard doet shoofsche vormei), waarmee de hofkring allengs een scheidsmuur tusschen Volk en Vorst iieoll gemaakt", maar die vormen kan het antirevolutionaire orgaan rveiiig missen." Wij noemen dit artikel zoo al geen onbe schaamdheid, dau toch allerminst een akelig auachronisme. De tijden, waarin de ijverende predikanten, in vereeniging met do familie van Kaat Mossel, nog alles mochten zeggen en doen, zijn onherroepelijk voorbij, hoe onaangenaam dr. Kuyper dit ook vinden moge. {Tijd.) Iti den Haag schijnt men te vertellen, dat er bij gelegenheid van 's Konings bezoek te Amsterdam ongeregeldheden hebben plaats gehad. De Ainstei damscbe bladen prijzen daar entegen alten de bevolking om haar goeden geest. Alleen komt in het JUL de klacht voor, dat ons volk zoo ruw is in den mond en de schrijver acht het gelukkig dat de Koningin niet genoeg van iiet Hollaudscli zul vei staan om de gemeene stiaatlaal te begrijpen, waarin de mindere klasse haar gewaarwordingen uit drukt. Ook wij hebben meer dau eens de opmerking gemaakt, dat in de wijze van spreken bet Neder landsche volk, en ongelukkig de mindeie klasse niet alleen, wel op den laagsten trap van ont wikkeling stond. Bij voorkeur kiest meu bij ons de ergste vloeken en de meest obscene woorden oiri de eenvoudigste denkbeelden weer te geven en men is er reeds zóó aan gewoon, dat men er niets onbetamelijks meer in vindt eu gelijk nu te Amsterdam, binnen liet bereik van het gehoor der Koningin er zich van bedient. ArnhCt De Nieuwe Eolterdamsche Courant neemt het adies der Amstei damsche ellectenlmndelaren, tegen de voorgesteld? belasting op het kapitaal in portefeuille, nog eens duchtig ondeiiiaoden en ontzenuwt eenige van de steikst klinkende phrasendie de adressanten als zoovele ai gu menten doen gelden tegen tie ontwoi pen wet. Tegenover de bewering van de adressanten, dat niet door nieuwe belastingen maar ndoor matiging van uitgaven" iu de gapiug tusschen inkomsten en uitgaven moet worden voorzien zegt de N. Eott. Cour. het volgende flMeii stake de publieke vveiUeu, die den bloei van handel en nijieiheul en de welvaart van liet land ook in de toekomst vei zekei en. Men zie ar van het giavcn en verbeteren der kanalen, ineu begrave het plan der Keulsche vaan. Meu late de ondei vvijswetdie waar borg geeft voor de ontwikkeling van hel opkomend geslacht, voor vei mindering van het panpciisnic, on uitgevoerd. Wel zullen de middelen dan minder op brengen, maar hut ontbrekende kan vvoiden aangevuld door voibiuiksbelastingen. Wij twijfelen of dit alles door de omlerteekonuais san het adies bedoeld wordt, maar mocht het toch het geval zijn dan'hebben zij óéne zaak niet over het hoofd te zien. Wanneer dan het Nedeilandsclio volk (Ie dagelijks benoodigde arti kelen duuider betaalt, wanneer handel en nijveiheid geknakt zijn, en met meer met liet buitenland kunnen wedijveren, en wanneer de kruideiiieispohtiek ook op de uitgaven voor het onderwijs zal rijn toegepast, dan zal de heilige poitefeuillo veilig wezen, maar waar schijnlijk minder goud gevuld dan nu." Meu deelt aau het V. E. mede, dat de Minister van Waleislaat voorloopig bepaald heeft, dat de spoorweg AruItemNijmegen den 15 Juni a. voor het publiek vet keer zal worden geopend. Met den tlollamlschen cn Oosterspoorweg zijn Zaterdag jl. 1805, Zondag 3778 en Maandag G863 reizigers te Amsterdam aangekomen. Vuu dio 12,440 reizigers werden '11,447 in locaal verkeer vervoerd eu hadden 8152 biljetteu.voor heen en weder. Aan de Pr. Gr. Ct. ontleenden vvjj onlangs een bericht betreflende een -bijzonder hooge rekening van een advocaat aan eene arme dagloonster. Thans meldt dat blad, dat bedoeljfrV advocaat de onbillijkheid heeft hersteld, en aan,-1 de dagloonster, die. hem f '18.46 voor bewezen1' 'diensten betaald had, de som van 16 gulden terug heeft gegeven. De oudste notaris in Nederland heeft onlangs zijn 87sten verjaardag beleefd. Het is de heer F. Meijer, te Bladel, bij Eindhoven, Hij is nog in het bezit van eene goede gezondheid eu neemt zijn uitgebreide praktijk nog met lust en ijver waar. Blijkens een bericht in de Wag. öt. is de gemeente-secretaris van Renswoude, tevens brievengaarder, dorpsoutvanger en smid. Delft. Door wijleu mevrouw S. G. Kleijn van Willigen, weduwe van den wcleervv. heer II. Woermau, in leven predikant bij de Ned. Berv. gemeente alhier, zijn de volgende legaten vermaakt: liet weeshuis der Gereformeerden f'2000; de Diaconie der Nerl. Herv. gemeente f500; de Hervormde kerken f500; het genoot schap van Moederlijke liefdadigheid f500 en het Nederl. Bijbelgenootschap f200. Üud-Bcierlnnd. Uit deze en andere ge meenten vau dit eiland, zijn eenige dames naar Amsterdam vei trokken, ten einde hun kleeder dracht aan H. M. de Koningin voor te stellen, Amsterdam. De bloemententoonstelling gisteren in het Paleis voor Volksvlijt geopend, voldoet uitstekend. Eene keur van bloemen en gewassen is tentoongesteld en wordt door eene digte menigte bezichtigd. Het vorstelijk echtpaar werd bij zijne komst ontvangeu met het Wil' helmus. II. M. de Koningin was gekleed in roodbruin satiju met rosé gegarneerd en droeg een, ciême mantel. Groningen. Door de vereeniging Hulp aan minvermogenden alhier is besloten scheurpapier van de leden der vereeniging bijeen te breugen, ten einde de opbrengst te doen strekken ten voordeele van de armen, die 's winters worden bedeeld. Om de verzameling van dat papier zoo groot mogelijk te doen zijn, zal het bij de leden worden opgehaald. Deventer. Te dezer stede heeft op een publieke verkooping een oude schilderij f 860 opgebiecht. Het stuk -- zoo men zegt, van Jan Steen stelt een carhevalsfeest voor en werd aangekocht door den kunstschilder J« Slriening ,lz. Iu November van het vorige jaar werd te Parijs eene zoogenaamde »vicomtesse" ge vangen genomen, die er haar werk van maakte jonge kinderen van onechte geboorte want dat ging het gemakkelijkst en liefst van- het mannelijk geslacht, te stelen. Bij hare arrestatie werden de ontvoerde zuigelingen niet- ontdekt. Moti kwam hen evenwel te Louden op het spoor. Een bloedverwante daar plaatste" die kinderen bij adellijke familiën, welke zich een mannelijk oir wenschten, of ruilden hen tegen meisjes ingeval een mannelijk nakomeling, gewenscluer was. Ook aan gehuwde vrouwen, die zeiven geen kinderen kregen, werden deze gestolen zuigelingen den echtgeuout soins als zijn eigen spiuil iu handen gegeven. Iu de Zwitsersche Alpen bevindt zich thans, meent menmeer sneeuw dan ooit te; voren omstreeks dezen lijd van het jaar. Daaruit volgt, dat de waterstand der rivieren, die" uit- deze kelens haar oorsprong nemen, ongewoon hoog zullen zijn. In den pas van den St. Gothard ziju twee llaliitansche werklieden onder een sneeuwval bedolven geraakt en omgekomen, Had men vroeger iu vele steden van ons land eene broodzetting en eene ïkeur" pin 1er te handhaven, in Turkije gaat men eenvoudiger te werk. Daar bestaat van oudsher de ge\voonte&

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 2