n BaitsalanfliGhc Bsrjilt-ei. van Maandag 19 Mei 1879. m 1 m Gemengde Berichten. IU ■er H i m 1 li: l-i »f| rt 1 11 lil manische sei vai E X 0 E L A I? I). Uit Kaapstad meldt men, dat lord Chfilms- ford naar ICambula gnat, van vvnnr liij binnen kort met 7ijne troepen bet Zoelodaml za! bitinendi tngen. De boeren hebben zich alh-n rustig naar huis begeven, tui aan Sir Hartle Fiére een adres aan de Koningin ovui bandigd te hebben, waarin zij vei zoeken om hunne ounfi ankelijk- heid terug te bekomen. Sir Hartle Fiére wei- echter te beloven, dat hij dit verzoek zou ondersteunen. Uit de overgelegde diplomatieke corres pondentie tusschen Engeland en Rusland betref fende de uitvoering van het tractaat van Berliju ten aanzien van Oost-Rumeiie blijkt, dat tusschen beide Mogendheden eene overeenstemming is tot stand gekomen, welke in een diplomatiek docu ment is omschreven hetwelk anti de Porte is medegedeeld. Engeland verbindt zich ten krach tigste bij de Porte op de noodzakelijkheid aan te dringen om de administratieve rechten en piivi- leges te eerbiedigen, welke aan Oost-Rumelie zijn toegekend, terwijl Rusland de verzekciiug geeft, dat indien de Btiigaarsche bevolking van Oost-Rnmelie niet in vrede en rust de auto nome instellingen aanneemt, welke haar door het tractaat van Berlijn zijn geschonkenzij geen steun verwachten moet van Rusland, liet- O wjik integendeel al zijn invloed zal nan wenden om de bevolking, tot onderwerping aait de inter nationale regeling te bewegen. De ontvangsten vande^uez-kai.aaimaat- sciinppij waren in April 2 8('C,000 frs., legen 2,891,820 frs., in Apiil '1878, eu 3,087,000 frs. in April 1877. Voor de vier eerste maanden vau het jaar 1879 bedroegen de ontvangsten 10,841,845 frs., tegen 11,608,248 in *1878 en 12,167,236 fis. in 1877. V HANK It IJ K. De wspublikeinsche linkerzijde heeft eenstem mig besloten de verkiezing van Bianqui te Bor deaux ongeldig te verklaren.' Aan de led';n der Kamer is een boekdeel van 825 bladzijden rondgedeeld, de belangrijkste dépêches van het Ministerie van 16 Mei in houdende. Hiermede is het werk der commissie van enquête geëindigd. De commissie heeft haar onderzoek laten gaan over niet minder don 140,000 dépêches. - De heer Gambetta is te Parijs terug gekeerd. De kuur heeft geholpenhij is aan merkelijk geslonken. Het nieftwe Turksche leeningsplan zal wederom niet verwezenlijkt worden. Frankrijk heeft geweigerd zijn adliaesie daaraan te scheu ten en een afgevaardigde te zenden naar de voorgestelde toicommissie. De weigering" is voornamelijk gebaseerd op de weigering der Porte om 2Va miiiioeu te bestemmen voor de intrekking der kaime's en de hervorming van het muntwezen. Ook beweert Fransche regeering, dat de belangen der Fransche crediteuren verwaarloosd zijn en dat het noodzakelijk is tot de conversie der geheele schultï over te gaan. - Rivers Wilson, de gewezen Minister van Ficaaciëu in Egypte, is Woensdag te Paiys aangekomen. Hy heeft zich onmiddellijk naar lord Lyons, den Engeischen gezant, begeven, m heeft daarna een onderhoud gelntd met ion Minister Waddington. DUlTSCIiI/VS I>. Bij de voortzetting van het debat in den Rijksdag verklaarde de heer Bei gei' zich voor een onveranderd aannemen van de voorgestelde toibepnlingen. Bij de hierop volgende stemming werd verworpen het aroendernent Sioibeig, om alle ruw ijzer voor fabrieken, ingevoerd langs de kust van Memel tot Danlzig van invoer recht vrij te stellen. Het voorstel van von Wedel! en Mnlchow, hetwelk de strekking had de in het regeerings- vonrslel bepaalde reebteu op ijzer belangrijk te vermiuderen, werd met 192 tegen '125 stem men verworpen. Aan het einde der zitting werd het in de regeeringsvoordracht vastgestelde invoerrecht oji ruw en stukijzer by hoofdelijke stemming aangenomen met 218 tegen 88 stemmen. O O S T E N R IJ K. Het Heereishuis heeft bij de behandeling der veeziekte-wet een 5jarigen overgangstermijn in plaats van een 3jarigen aangenomen. De Kamer van afgevaardigden verwierp deze wijziging echter met 128 tegen 79 stemmen. Beide Huizen van den Rijksraad zijn met inaclitueming der gewone formaliteiten gesloten. ITALIË, De beide neven van den overleden Paus Pius IX de graven Antonio en Gerolama Mastaï, trachten thans aanspraken'te doen gelden op de nalatenschap van hun oom en hebben diens drie testamentaire erfgenamen, de kardinalen Mattel Simeoui en Monaco La Valletta voor den rechter gedaagd. Paus Leo Xlll wilde als bemiddelaar—optredeii p maar stuitte af op den onwil der genoemde kardinalen. AMERIKA. Philadelphia zal in het jaar 1882 zijn tweehonderdjarig bestaan kunnen vieren. In het jaar 1682 landde namelijk William Penn met een aaulal Engelsclte Quakers iu de nieuwe Wereld en vestigde zich aan de Delavvnre. Ilij noemde de kolonie Philadelphia en de bevol king, die in 1684 nog slechts 2500 zielen lelde, bedroeg in '1776 reeds 21,667. Na laatstge noemd tijdstip nam de bloei van het stadje nog voortdurend toe en wel in zoo sterke mate, dat in 1820 Philadelphia reeds eene stad was vau 119,325 zielen en de grootste der Unie, welke rang sedert door New-Yoik werd veroverd. Op dit oogenbiik moet liet aantal inwoners van Phi iade) pliia op ongeveer 900,000 worden gesteld. De Porlugeesche ontdekkingsreiziger majoor Piuto, die Afrika van Benzuela tot Natal heeft bereisdheeft zich te Natal ingescheeptom naar Europa terug te koeren. Pinto was iu den herfst van 1877 van Paulo de Loando opgebroken en liet eerste teekeudat hij op de gevaarlyke reize niet was omgekomen, kwam vóór weinige maanden uit Pretoria. Opmer kelijk is tiet, dat deze gelukkige leiziger iu Afiika en zijn grootq concurrent Stanley in September '1877 iu Loanda elkander aantroffen, toon Stanley op zijne terugreis was naar Enge land. Beide heroën der Afrikaansche ontdek kingsreizen genoten te zamen de gastvrijheid van deu Porlugeeschen, commodore vaafthet aldaar liggende Porlugeesche oorlogsschip,"' Te Quimperlé in Frankrijk verliet eenige dagen geleden eene viouw bare woning, ecu dochteitje van vijf maanden iu de, wieg achter latende. Toen zij thuis kwam'wachtte'haar eên hartverscheurend toorieel. Eén vfifk'en had zich toegang weten te verschaffen .lot het vertrek en het kind ten deele veislonden. Dezer dagen ontstond te Parijs twist tusschen twee oude bedolaarsters, in 'de nabij heid van St.-Rocti; de woedendste der twee weid naar bet bureau van den heer Tenailld, politie commissaris, gebracht. De ongelukkige" verhaalde op een zoo hartroerende manier haér droevige wederwaardigheden, dat de commissaris haar in vrijheid liet heengaan, na haar eerst nog een aalmoes te hebben gegeven. Op het .oogenbiik toen zij henenging, liet de bedelaarster een vuurpot vallen, dien zij onder baren arm. droeg; liet voorwerp gaf een metaalachtigeh kiankde oude vrouw, den pot willende op nemen, boog zich zoo vlug, dat de heer Teuaitle achterdocht kreeg en de bedelaarster deed terug roepen. »Neetn die kap weg, welke uw hoofd bedekt," zeide hij haar plotseling. De oude vrouw moest gehoorzamen; doch zie, toen de kap weggenomen werd, vertoonde zich een jong meisje, nauwelijks twintig jaren oud, In den vuurpot beeft men een som vau 20,000 francs, in biljetten en-goud gevonden. Wie die geheimzinnige bedelaarster is, sal het ingestelde onderzoek wet aan het licht brengen: de gewaande oude vrouw is hitusschen naar de politiewacht gezonden. De nicotine heeft weder een slachtoffer gemaakt. Ditmaal trof het lot een1 armen sjouwer te Parijs, die zich toevallig in den vinger sneed met een mes, dat hem weiuige minuten te voren gediend had om*'zijn pijp «schoon to maken. De wonde kreeg dadelijk een ernstig aanzien, de vinger zwol op en eindelijk werd de geheele arm zoo pijnlijk" aangedaan, dat men het raadzaam oordeelde een heel meester te roepen. Deze constateerde een geval van bloedvergiftiging, door de aan het mes klevende nicotine veroorzaakt, en vond het noodzakelijk tot de amputatie over te gaan. Ook zelfs nadat de opératie was volbracht, bleef de toestand vau den lijder zorgwekkend. Iu Engeland is de Mei-maand al even guur als hier, In Zuid-Stafïordshire viel den 7 Mei sneeuw met een killen Noordenwind. Ook in Schotland behoort sneeuw nog tot de dagelijksche verschynselen, Te Londen is,het zoo bar koud, ais ware men nog midden in den winter. Middel tegen hardnekkiger) hik. Een fransch geneesheer beveelt aan een stukje broodsuiker, dat met azijn bevochtigd is, in deu mond te nemen en stuk te bijten. Dit eenvoudig middel moet ook iu de hardnekkigste, gevallen helpen. JEen ecrelid. -In letland werd eens een beruchte dief gevaugen genomen. De hoofdman der bende zat reeds in de gevangenis.-De rech ter bracht beiden tot elkander en vroeg den laatste: Behoort deze persoon tot de bende?" »Ja," antwoordde de hoofdman bedaard, imaar hij was slechts eeielid." De anthropologische tentoon stelling, die thans te Moskou is geopend, is niet alleen da eeiste van dien aard in Rus land, maar ook in gansch Europa. Zy is ook" een vervolg op of aanvulling van deethnogra- phische tentoonstelling van *1867. Voor de beide hoofdafdeeiingen der (nog zoo jonge) systema tische kennis van hot soortf>»mensch", de \ó.órhistoiische en de historische mensch, - is de tentoonstelling zeer leerzaam. Voort geldt dat vau de 'voorwereldlijke dieren,,

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 5