Gemengde Berichten. roerend vermogen aan een geestelijke ,had ver maakt. Thans wordt ons gemeld, dat die geeste lijke, de heer Yen Doorn, van de erfenis heeft afstand^ gedaan ten behoeve der arme bloed verwanten van den overledene. In E iff en Haard komt het vervolg van een artikel voor, dat zeer actueel is: »over Tramwegen." Als een tegenhanger wijdt de heer Jo. De Vries een geestig geschreven korte herinnering aan de Trekschuit, die geïnspireerd werd door de schilderij van G. Henkes, waar van eene fraaie houtgravure de aflevering ver siert. In verband met het thans gevierde gouden feest der Maatschappij tot bevordering der Toonkunst geeft de heer IV. F. Lotnati een voorbereidend artikel. In het vorige jaar is door den heer Simonse een proef genomen met de kunstmatige oesterteelt op de Ecgelsche kust nabij Glocester. De uitslag schijnt bevredigend genoeg te zijn geweest, om de proef als gelukt te beschouwen en de zaak uit te breiden. Met dat doel is Woensdag van Yerseke een schip van Glocester, met 44,000 pannen aan boord, vertrokken, en zullen een vier- of zestal Yerkseksche werk lieden geëngageerd wordenom in Engeland onderricht te geven in de behandeling der pannen en tneluesterszooais die in Zeelaud gebruikelijk ri. Het behoort zeker tot de zeldzaamheden, dat een student geroepen wordt tot het bekleeden der betrekking van pedel bij de universiteit. Toch is dit het geval te Groningen met den beer G. Blylram aldaar, die is ingeschreven als student in de wis- en natuurkunde, en dezer dagen tot pedel der Groningsche universiteit Werd benoemd. Gisteren werd voor het gerechtshof te 's Graveuhage behandeld het hooper beroep van A. J. De Jongh te Rotterdam, tegen het vonnis der rechtbank te Rotterdam van 3 April waarbij hij wegens bedriegelijke oplichting tot een jaar cellulaire gevangenis en geldboete van flOOO is veroordeeld. Nadat appellant een kort verhoor ondergaan had, heeft Mr. H. H. Tels, advocaat te Rot terdam. zijne verdediging voorgedragen en tot vrijspraak geconcludeerd. Advocaat-Generaal Mr. Van der Iloeven be streed het appèl en requit eerde tot veroor deeling van appellant tot twee jaren cellulair en f 1000 boete. Uitspraak aanstaanden Zaterdag 2 uren. Voor de Arrondissements-rechtbank te Amsterdam werd Woensdag II. eene rechts kwestie bepleit, die voor zoover men zich kan herinneren tot heden in ons land nog nooit in. ïechten werd behandeld. liet gold nl. de vraag, of eene rechtsvordering tot schade vergoedingwegens onrechtmatige daad ontvan kelijk is tegen een geneesheer, die, ter goeder trouw,eene verklaring afgeeft, waarin, als zijn subjectieve meening wordt geconstateerd, dat de opsluiting van een zeker persoon in een kiankzin- nigengesticht noodzakelijk is, tengevolge waar van die persoon 8 dagen werd opgesloten, terwijl de krankzinnig veiklannle dat hij kan bewijzen en aanbiedt te bewijzen, dat de noodzakelijkheid voor die opsluiting nooit heeft bestaan, omdat hy nooit krankzinnig is geweest. Deze viaag is zeer zeker van het grootste belang; vooral met het oog op de toepassing der bepalingen, vervat in de wet vau 29 Mei '1841 StsblNo. 20) omtrent de gestichten voor krankzinnigen enz. op welker spoedige herziening reeds zoo dikwijls werd. aangedrongen, o. a, nog in de zitting van de Tweede Kamer Staten-Generaal van II December 11, door den heer Idzerda by de be handeling van hpofdstuk V der staatsbegrooting, voor het dienstjaar 1879. Voor den eischer werd gepleit door mr. H. Schaap, advokaat te Gro ningen; voir den gedaagden geneesheer door nar.. 'Rud, Benjamins,' advokaat te Amsterdam. Aan het Zeeuwsch Genootschap der •Wetenschappen is door een inwoner van* Mid delburg, die gedurende eenige jaren aan de Zuid-Westkust van Afrika verblijf hield, «en verzameling voorwerpendie door de inboor lingen gebruikt worden, ten geschenke aange boden. Op de den 26sten dezer te Utrecht ge houden Pinkster-paardenmarkt waren 792 stuks aangevoerd, meest werkpaarden, die van f300 tot f 900 golden. Voor luxepaarden werd f 800 tot f 1100 besteed, terwijl ponnies voor f 60 tot f 200 en paarden voor de slachtbank van f 40 tot f 70 werden verkocht. De handel was gedrukt. Onder de inzenders uit Nederland op de Internationale Tentoonstelling te Sydney vinden wij de volgende namen vermeld: P. Rademaker Co., Delfshavon, jeneverKon. Ned. Gist- ee Spiritusfabriek, Delft, spiritus en maïsolie; Parfumei ie Maison Neuve, Delft, parfumerieën, en Louis Dobbelman, Rotterdam, gesneden tabak. Uit V/aalwijk schrijft men aan het O. E. Alhier loopt het geiucht, dat in het naburige 'sGrevelduin-Kapelle een moord ontdekt zjude ziju, die voor ongeveer 2!/> jaar geleden aldaar heeft plaats gehad en waarvan de dader, niet tegenstaande de meest ijverige pogingen der politie en justitie, niet is bekend geworden. Thans wordt verhaald, dat de man in kwestie, die gaarne zijne vrouw kwijt was, een ander voor f25 heeft omgekocht, om bedoelde vrouw te vermomden, wat dan ook geschied is. Nu zegt men, hebben de dader en zijne vrouw twist gekiegeu, omdat de kat een kuiken had gedood, en zouden aangaanden dien voor f 25 gepleegden moord verwijtingen zijn gedaan, die ter ooreu van de politie zijn gebracht. De zaak schijnt in onderzoek te zijn. De ambtenaren Van der Ent en Kelck- hoven hebben een bekeuring gedaan bij den landman A. K. te Tilligte,'van een hoeveelheid gedistilleerd, die bestemd was voor cis bruiloft. - De bekeurde was echter niet geneigd het geestrijke vocht af te staan, waai op een scher mutseling ontstond tusschen de commiezen en de bruiloftsgasten, waarbij de ambtenaar K. zoodanig met een flescli geslagen werd, dat hij verscheiden wonden bekwam en onder ge neeskundige behandeling is. Van een en ander is proces-verbaal opgemaakt. In Eugelaud heeft zich een Comité van taalgeleerden geconstitueerd, 'tweik zich ten doel stelt eene ladicale hervorming te biengen in de schromelijke verwarring welke er thaus heerscht in de spelling der Eugelsehe taal. Dit Comité, samengesteld uit een twaalftal invloedrijke mannen, heeft het noodig geoordeeld bij zijn arbeid ook den raad en de medewerking te ontvangen van enkele buitenlandeis. Te dien einde zijn gekozen als adviseerende leden: Prof. Max. Muller (Duitschland), Prof. Tito Pagiiaidini (Italië) en Dr. Bikkers (Nederland) Door de Royal Geographical-Society" te Londen is de hoogleeiaar Dr. P. J. Velb tot »honoiary coiresponding tnembre" benoemd. Volgens heiichteu uit Amerika kunnen wij in de eeiste dagen ongestadig weder vei wachten, soms vrij hai den wind afgewisseld door waimte. Ondei diiectie van den heer John II. Elliott zal in 't begin van Juni een Eugcdsch tooneel- gezelschapin Van Lieis schouwburg te Amster dam optreden. Sedert vele jaien is dat niet gebeurd. Uit Zwolle wordt aan de AT. li. Ct. gemeld: Jl. Zaterdag verkocht iemand aan den slachter J. W. een koe. Daar de verkooper beweerde dat de koe meer dan 300 kilo zoude wegen, hetgeen de kooper niet kon gelooven, werd de koop aldus gesloten: dat^dp verkooper 300 kilo om, niet zou geven en de kooper f12 per kilo zoude betalen van hetgeen de koe boven i de 300 kilo woog. Het bleek toon, dat de koe! 318 kilo woog eu alzoo f 210 opbracht. Een Noord-Hollandsch koopman, die 11. -* Maandag de Korenbeurs alhier bezocht, had vóór zijn vertrek uit de stad nog tijdde* Zigeuners te gaan zieu. Pas in den kling toe-, gelaten, gevoelde hij een ruk aan zijn borstzak en miste dadelijk zijn portefeuille met twee duizend gulden aan papier. Onmiddellijk had hij den dader iu 't oog, kreeg op zijne bedrei gingen zijn portefeuille terug, en eindigde met een goed woord en een fooi te geven. Rotterdam. De Commissarissen van de Afrikaansahe Handels- Vereeniging maken be kend dat deze Vennootschap is ontbonden,, en zij tot likwidateurs hebben benoemd de heereuIleudrik Muller S. Zoon, Mr. J. G. Reepmaker eu W. C. Schalkwijk, die deze benoeming voorloopig hebben aangenomen. Naaldwijk. Z. M. de Koning heeft aan den tuinier en warmoezier Jacobus Krijger, alhier, Zijn hartelijken dank doen betuigen voor de op 19 Mei jl. Z. M. toegezonden nieuwe aardappelen. »die", zooais het woordelijk in den brief van den adjudant des Kouings luidt: szeer lekker waren en zeer veel genoegen hebbeu gedaan." Den Haag. Op de Beestenmarkt is Maan dagmiddag een paard, bespannen voor eeu met meel beladen vrachtwagen, op hol gegaa.In de snelle vaart kwam de wagen in aanraking met een barouchette, waarmede een landbou wer zijn eieien eu boter bij zijn klauten rond bracht. Door den hevigen schok viel de barou chette omver, zoodat de geheele inhoud, eenige honderden eieren, potten met boter enz. op de stiaatsteenen terecht kwam. De schade door, dit ongeval aau den landbouwer toegebmcht is beiangink, daar ook het rijtuig zoodanig' beschadigd was, dat het naar een rijtuigmaker ter reparatie moest worden gebracht. Iu een oogwenk was eeu schsue van de lieve stiaat- jeugd by de-liaud om geheel kosteloos de eieren eu boter op te ruimen. i Dordrecht. Naar men verneemt zal de afdeeling van Multapatiorsbond alhier eerst daags pogingen iu het werk stellen, tot het verkiygen der noodige gelden", om te dezer stede eeu paar koffiewagentjes in exploitatie te brengen, teneinde den weikman goede, smake lijke koffie te verschaffen, tegen geringeu pi ijs. (25. Ct.) Amsterdam. De diaconie der Nederduitsehe Hervormde gemeente alhier lieeft een legaat van f 200,000 ontvangen van inej. C. Cramer, onlangs te dezer stede overleden. Groningen. De liberale kiesvereenigingen ïüuigerrecht"' eu nEendracht" alhier hebben' definitief kandidaat gesteld Mr. S. Van Houten. Kampen. De algemeene vergadering der Broederschap van notarissen zal dit jaar alhier worden gehouden. Deventer» De toepassing van het tonnen stelsel breidt "zich hier uit, Thaus z'\jn 1021' tonnen in gebruik. De kosten- der,.reiniging hebben dit jaai bedragen f 9726 85^/»"waaronder is begiepen f4028.38'/s •voor het schoonmaken der stratenf728.74Vs voor"'hét" onderhoud van paarden, f 927.01 Vs 1 voor het*, onderhoud van wagens enz. en f 2774:87Vs voor het verwisselen van tonnen, Dd;! opbrengst der verkochte mest bedroeg. f9336.10 tegen f 8464, ÏG1/? in 1878. Apeldoorn. DekiesvereénigingsDeVeluwe" alhier' heeft besloten zich van elke aanbeveliug der kandidatuur van den heer Van Goltstein te onthouden. •»- Utrecht. De vereen iging tot bevordering van 's lands weerbaarheid alhier zal ter viering van het 12V2jarig bestaan dier vereeniging op den 14 en 15 Juni a. s. een nationalen schiet-, Wedstrijd houdeu tusschen alle weerbaai heids- 1 vereeuigingen en scherpschuttersgezelschappen, die daaraan wenschen deel te nemen. De wed strijd zal worden gehouden in het fort Vossegat en aanvangen des morgens j.e 9 uren. Het programma is vastgesteld als volgt: 14 Juni. 1. Korpswedstrijd op 200 passen door 10 afgevaardigde schutteis vau ieder gezelschap of vereeniging; do meest daarbij behaalde punten komen bij de personeele prijzen iu aan merking. 2. Vrije baan op 200 passen a f0,50 per schietkaart; de geheele opbiengst wordt be steed aan prijzen naar keuze van den schutter. 15 Juni. 3. Voortzetting van den peisoueelen wedstrijd op 200 passen eu van dien op >le vrije baan. 4. Uitdeeling der prijzen des avonds te G uien in liet fort Vossegat. liet toezicht zai wordou gehouden door baankommawlanlen, voor welke betrekking minstens één lid uit iedere deelnemende vereeniging wordt geko-zen. Geen baankommandant zal zitting mogen hebben terwijl het korps, waartoe hij behooit. .schiet. Tot ledeu der regelingscommissie zijn be noemd de heeren G. A. Hopmans, R. J. Koker en L. F. II. Andiau. Er zulten drie korpsprijzen worden uitgeloofd 2 zilveren eu '1 bronzen medailles. Aan den wedstrijd op de vrije baan kan door ieder worden deelgenomen. Arnlicm. De heer A. Kool is met alge meene stemmen kandidaat gesteld voor de Tweede Kamer door de kies vei ceniging v> Arn hem" alhier. Breda. Tei civiele kamer der arr.-recht- bank alhier vau 19 dezer werd uitspraak gedaan in zake de heeren II. Henkes en J. II. Henkes, kooplieden en fabrikanten, wonende te Delfshaven, als eisehers, contra den heer C. A. Vei kouteren, fabrikant, wouende te Halsteren, thans onder Wouw. De zaak komt in 'tkoit op hut volgende neder: Op den 2 October 1877 werd door den gedaagde aau de eischeis verkocht een steen pannen- en draineerbuizen-fabriek te Halsteren, onder verbinding haar geduiende eenigen tijd te helpen leiden eu besturen en geen dergelijke fabriek te zullen oprichten. Niettegenstaande deze overeenkomst werd door den gedaagde, van den genoemden datum, waarop de verkoop plaats had, tot 29 Maait 1878, eeu fabriek van gelijke strekking te Halsteren opgericht en gedreven, op grond waarvan de eisehers beweien, dat hij aan de door hem aangegane verbintenis is te kort gekomen. Met deze zienswijze heeft de lechlbank zich vereenigd, en deu gedaagde mitsdien vei oor» deeld tot vergoeding van schade, kosten en interesten, welke de eiseherstengevolge der door den gedaagde, in strijd met de aangegane overeenkomst, opgericht en gedreven fabriek, hebben geleden en nog lijden, eu iu de kosteu van het pi oceszullende de hoegi ootl.eid der schade enz. nader bij rechterlijke beslissing worden bepaald. Pas is Prins iviexandei van Bulgarije tot zijne hooge waardigheid geklommen en reeds denkt hij er aan zijn geluk met een gemalin te gaan deelen. Volgens het gerucht zal de dochter van den Russischen Prins Jussupow de uitverkoicne zijn, eene dame die misschien de rijkste eifdochter van Rusland mag worden genoemd. Ook staat met die in uitzicht zijude verloving, naar men beweertAtexandeis reis naar Parys, alwaar de bedoelde dame zicli thans in gezelschap van haar vadenibêvlndt, in verband. •tó1 De bekende prestidigitateur C. Hermann te Weenen, die de wereld verbaast door zijn

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 3