Aimó Martin achtte het spoedig, tot dek king ■van eigen verantwoordelijkheid, noodig, dat ook het advies gevraagd werd van een tweeden geneesheer, waartoe gekozen werd de heer Peter, hoogleeraar in de pathologie aan de Faculteit te Parijs, Prinses Mathilde, volle nicht van vijlen II. M. Koningin Sophia en die 'op de hartelijkste wijze den zieke omringt met alle mogelijke zorgen, drong er op aan, dat ook het advies zou worden ingewonnen van haren doctor, den heer Dieutafoy, geneesheer van het hospitaal Menilmontant. Deze drie geleerden nu zijn dagelijks in consult bij den Prins. De heer A'imé Martin komt meermalen daags, en om buitendien zeker te zijn, dat aan den jyeke geen zorg ontbreken zal, heeft men den heer Cailleret, interue onder Dr. Martin in het hospitaal Saint-Lazare, sedert "Vrijdag ochtend aan den Prins voor voortdurende oppassing toegevoegd. De heer Cailleret vervult die taak 'met de meeste toewijding, en de heer Martin brengt den grootsten lof toe aan zijn jtakt en yver. De heer Martin zelf is een zeer sympathieke figuur; men heeft slechts enkele oogenblikken in- zijn gezelschap door te brengen, om de overtuiging te krijgen dot de zorg voor den Kroonprins aan uitstekende handen is toever trouwd. Hij is reeds sedert jaren met den Prins in behekking geweest, hetgeen het vertrouwen in een geneesheer natuurlijk niet weinig ver meerdert. Z. K. II., die appartementen bewoont op de eerste verdieping 19, Rue Auber, in de onmid dellijke nabijheid van de gsoote Opera, wordt overladen met blijken van deelneming van de zijde zijner talrijke vrienden te Parijs. Zijn antichambre is vooilduiend vol van heeien, die het bulletin van de geneesheeren komen lezen en zich inschrijven in het register. Niemand, hoegenaamd, wordt echter b'j den zieke toegelaten. Zelfs Prins Alexander, die hedenochtend per eersten trein uit Nederland alhier aankwam, heeft zijn broeder heden nog niet mogijjt zien, evenmin als de baron Bentinck, die namens Z. M. den Koning den zieke is komen, bezoeken. De Prins van Wales, die Maandag ochtend te Parijs aankwam, heeft dadelijk naar den toestand van den lijder laten vernemen. De, zieke volgt stipt de vooischriften der geneesheeren. Bijna degeheele voorgaande week had de Prins niets anders gebruikt dan wat limonade; thans gebruikt hij eenige bouillon, hetgeen door den heer Martin als een zeer verblijdend verschijnsel,wordt beschouwd. De Prins is aangetast door eene pneumonie aan de rechterlong, waarbij zich gevoegd heeft een diaphiagmatische pleuris. De ziekte volgt haar geregelden loop en de geneesheeren ver moeden, dat op dit oogenblik alle gevaar ge weken is. DeNederlaadsche gezant zendt geregeld onderscheidene malen daags telegrafische be richten omtrent den toestand van den Prins naar 'sHage. De Minister van Financiën maakt bekend dat het saldo van 's Rijks schatkist bij du Nederlandsche Bank, op 24 dezer, en de som der? betaalmiddelen op dat tijdstip bij de be taalmeesters aanwezig, te zamen een bediag uitmaakten van f45,279,575.12. De commissie 1 van rapporteurs voor het •wetsontwerp tot heffing eener ejffiectenbelasting kennis genomen hebbende van de Memorie van Beantwoording op het door de Tweede Kamer uitgebracht svoorloopig-verslag,1 omtient deze voordracht*'en' van 'het dam bij gevoegd ge wijzigd; ontwerp, 'bij hetwelk de voorgestelde belasting tot ''Schuldvorderingen wordt uitge strekt,'fen in aanmerking namende, dat het nieuwe''wetsontwerp 'gewichtige wijzigingen be-' »atV"'Waarond£rte*dzjjn,>die niet of slechts te* loops in al de afdeelingen besproken zijn, acht eene nieuwe overweging te dezer zake wen- - schelyk en noodig. De Tijd 'geeft het tweede gedeelte van het consigne omtrent het al of niet kiezen van de gestelde kandidaten door de Katholieken. Te Zutfen moot Sickesz, liberaal landbouw kundige gehoorzame stemmer1, niet herkozen worden, maar heet de heer Mackay, burgemeester van Winterswijk, alleszins aanbevelenswaardig. Nijmegen. Van Nispen de naam zelf té een lofrede. De Beaufort te Tiel wordt uitvoerig- be streden en bij deze gelegenheid nog eene on aangenaamheid gezegd aan den vroegeren afgevaardigde den lieer Mackay, thans pair van Engeland, van wiens redevoering weder de verkeerde lezing in herinnering gebracht wordt. De heer Beclaerts wordt aanbevolen als be- hoorende tot de gezondste en ktachtigste leden van zijn partij. Zeer krachtig moet mede Mr. Van Asch van Wijck te Amersfoort worden gesteund. In het »tam-hbernle, lui-conservative" Utrecht moet niet de tam-übeiale Basteit herkozen worden, die zijn boos stelsel door een onprak tische goedhartigheid en tamelijk onklare denk beelden maskeit, maar de kandidaat van Vaderland en Koning", Du Tour van Bel- linchave. De herkiezing van Baron Schimmelpeuninck van der Oye te Hilversum is voor de Katholieke kiezers plicht. Van Katholieke zijde wordt te Goes voor het lidmaatschap der Tweede Kamer aanbe- voleu dr. P. J, F. Vermeulenleeraar te Rol- duc; te Leiden mr L. G. Verwer, advocaat te Leeuwarden. De Tijd verneemt, dat de heer Barge, afgevaardigde voor het dtétrict Eindhoven, ge vaar zou loopen van om gezochte en locale grieven niet opnieuw kandidaat te worden ge steld. Naar aanleiding \an hetgeen het Dagblad geschieven heeft over Dr. A. Kuyper, hebben een twintigtal hoeren, waaronder tieu piedikan- teD, een attest opgesteld, verklarende »dat zij voor zich geen audere achting en eere zoeken dan die naar hunne stellige ovei tuiging ook toe komt aan den broeder, die door liet Dagblad op zoo giievende wijze aan de minachting van het publiek overgegeven is." De heer Doorman voegt als kantteekening hieronder, dat hij den lieer Kuyper slechts be sproken heeft als politiek publicist, en stelt er tegenover wat die heer omtrent hem, deu heer Doorman, als chiisten geschreven heeft. Naar men aan de Raarl. mededeelt, is Vrijdag door eeu der familieleden van Pineoffs te Rotteulam eeu telegiam van den vouit- vluchtige uit New-Yoik ontvangen, meldende zijn adres aldaar. Zaterdag middag is te Rotterdam, onder presidium van den heer J. Van der Hoop Jacz., voorzitter van commissarissen, eene vergadering gehouden van aandeelhouders in de >Afrilaan-\ srlie Ilaudelsveieeniging". Naar gissing waren er eeu I50tal tegeuwooidig. De heer Van der Hoop wees er in zijne opemugsiede op, dat commissarissen geheel en al door den schiju van eeilijkheid, welke PincolTs zijn geheele leven door wist te behouden, in faam bedrogen wai en geworden. De redendat hij met dadelijk in handen der justitie was gesteld geworden moest daaiiu woiden gezocht, dat elke overijlde stap door de hoogste fitmncieele autoiiteit des lands werd afgeraden. Slechts de belangeu van aandeelhouders werden door commissarissen in het oog gehouden. Om' Piucolïs en Kerdijk te sparen, 'daaraan is /door hen nimmer gedacht. pe' heer Mees, secretaris van commissarissen, licllttè 'vei volgens "op' zeer' uitvoeiige wijze'toe1, s' hoe'Yiièn'tot'llé1 ontdekking was gekoinenl Dooj' de gewezen directeuren is ruim gebruik gé--, maakt van kredietpapier, en aangezien tegen-, dien vorm van kredieten niet alleen bij com missarissen maar ook bij do firma R. Mees en i Zonen en de Ned. Bank reeds voor jaren be denkingen waren geopperd, werd succossivefijk besloten tot uitbreiding van kapitaal on tot leemngen, en met het op die wijze verkregen geld verminderde liet kredietpapier, maar toch bleef er nog van in omloop en werd het toen zoo ingericht, dat controle daarop verder on mogelijk was. Toch bleef het ons ten laatste niet geheel onbekendzeide sprekeren gaf het ons reden tot bezorgdheidtotdat op l April 11. aan PincolTs werd geschreven om eene volledige opgaaf van het kredietpapier, dat in omloop waswaaraan deze voldeed alsof er geen wolkje aan de lucht was. Het toen opge- gevtm bediag, dat mr bovendien gebleken is niet eens de volle vvaaiheid te bevatten, trof ten zeerste door het kolossale cijfer, doch als reden hiervan werd opgegevendat de sA, H. V." juist grooto retouren te wachten had en dus de kredieten geleidelijk zouden vermin deren. Van fraude of valsche opgaven weid niets gezegd. Als aanmerking gemaakt werd op de groots kwantiteit van goederen aan de kust vertegen woordigdwerd door diiecteuren gezegd, dat de beste wijze was op overvloedige» oogst te wachten, waarvan men juist in 1879 zeker was. Voorts wer«l gezegddat de inventaris aan de kust zeer consciëntieus weid opge maakt, en wat den ruilhandel betreft met beleid moest worden te weik gegaan. Op een vergadering27 April gehouden, deelde Pineoffs mede, dat er iets niet in orde was, maar hij zou liet weer in orde brengen, Wat het was, 'moest men hem niet vragen en men moest hem tijd geven tot na de atgemeene vergadenng der sRotlerdanische Ilandelsveiee- niging" op 0 Mei, terwijl commissarissen er niet over mochten spreken, daar anders de zaak in de war zou loopen. Na grooten tweestrijd hebben commissarissen besloten, dat in het belang der aandeel houders moest worden ge zwegen. De firma Mees Zonen nam tevens nog eeu besluit, dat men hetgeen de sA. H. V." schuidig was niet mocht verminderen, en rneu geen enkel stuk, de »A. II. V." betreffende, mocht verkoopen, Zaterdag 10 Mei deed Pineoffs eindelijk aan de directie der Rotterdamsche Bank, der Commanditaire Bankverecuiging en aan R. Mees Zonen openingen, dat het ka pitaal verloren was en valsche balansen waren gemaakt, doch deelde nog een plan mede, om nog eeu poging tot redding te wagen. In den loop van Zondag en Maandag werd aan commis sarissen hiervan mededeelinggedaan en Maandag avond zijn commissarissen bijeengeroepen. Toen bekende Pineoffs alles en deelde nader zijne plan nen mede tot redding. Men heeft toen den raad gevraagd van den lieer Mees van de Neder), Dank en deze beloofde de veigadering op Dins dag te zullen bijwonen. Het pion van Pineoffs, stiekkende om veel geld bijeen te brengen, is toen onmogelijk gebleken. Alleen werd nog reddiug niogelija geacht, indien men groote kiediteuren kon oierhalen hunne eischen te reduceeren en de familieleden van Pineoffs eu Kerdijk hunne uamleeleu afstonden. Een en andere maatregelen eischteu' echter, dat eenige dagen het grootste geheim bewaard zou worden en ook de héeien der Nederl. Batik oordeelden dat elke overijlde stap slechts in 't nadeel der zaak zou zijn. Per .telegraaf werden de, grootste krediteuren- uitsienoodied óm Woeüstiag met commissarissen- <1.7! l'i I I te confereeien en s avonds zou opnieuw ver gaderd worden. Toen de directeuien gevlucht zijn, waren echten alle, verdere/pogingen nutte loos. Denzelfden avond werd de officier van justitie va'ri'Ifë'zHÜk' in 'kennis' gtatéld. - Wai1® beti^fr''t[e-"viaag', "hoe' het'ko'mt dat-

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 2