Bnileiilatiselie Berichten. f BiiieiiaiisElt Btricïlen. misten onthielden zich van de stemming. Wan neer Maandag a. s. het voorstel in behandeling komt, den rumoermaker Paul De Cassagnae in staat van beschuldiging te stellen, kan men andermaal heftige tooneelen tegemoet zien, Indien dit echter de heftigste aanvallen zijn, die de republiek nog verduren moet, zal zij daardoor zeker niet op hare grondvesten worden geschokt. ENGELAND. Een nader telegram uit Mandalay aan de Daily News meldt, dat in de forten nabij die stad door Thibauw garnizoen werd gelegd en dat Birmaansche troepen in grooten getale de rivier afzakten. Er heerschte groote spanning in de stad. De jonge despoot hield zich opgesloten in zijn paleis,uit vrees voor het volk, dat gezegd wordt hem te willen1 vermoorden. Mid delerwijl werden toebereidselen gemaakt tot zijne kroning. Prins'Alexander van Batten berg is heden te Folkstonff aangekomen en is ..van daar naar Eastwell Park 'vertrokken, waar hij een kort bezoek zal brengen aan den hertog van Edin- burg. 11 U S L A N D. Krachtens eene Keizerlijke verordening zullen de gezamenlijke Russische politie-beamb- ten met revolvers gewapend worden. Tengevolge van de ongunstige wending, die de ziekte van de Grootvorstin Maria Paulown» heeft genomen, heeft Keizer Alexan der II van zijne persoonlijke deelneming aan de viering vau het gouden huwelijksfeest van Keizer Wilhelm te Berlijn afgezien. ITALIË. De dijken langs de Po, tusschen Sermideen Revere nabij Mantua, zijn gisteren morgen doorgebroken. De ramp is van zeer ernstigen aard. Uit Rome wordt bericht dat, Garibaldi - vrij ernstig ongesteld is. li U G II, De Kamer van Afgevaardigden heeft gisteren de artt. 1 en 2 van het wetsontwerp op het lager onderwijs aangenomen. DEN HAAG, 5 Juni 187». 1 Naar men verneemt, zal Z. K. H. Prins Frederik aanstaanden Zaterdag naar Berlijn vertrekken, ten einde aldaar tegenwoordig te zijn bij de viering van het gouden huwelijks feest van den Duitschen Keizer. SCHIEDAM, 5 Juni 187». Heden namiddag bad in hetexcurcitie-veld zeker zeldzaam vooi komende plechtigheid jtlaats. l>o vioegeie tatnboeithans Korpoiunl- tamboer en bode bij den schuttersraad, J. Van Ravens St-., vierde den dag waarop hij voor 50 jureD in schutterlijken dienst trad. Daaitoe was de geheele schutterij opgeroepen tot eene inspectie te 5 uren. Nadat de schuttel ij in linie van bataillewas opgesteld met de muziek aan het hoofd en de "inspectie, waaraan ook eenige oud-officieren deelnamen, was geëindigd, werd er carré ge formeerd. In tegenwoordigheid van talrijke familieleden, kindei en en klem-kinderen, als- - roede veie belangstellenden, waaronder ook oud officieren der schutterij, werd den jubilaris onder een gepaste loespiaak van den majoor-korn- 5_. maudant, H. Hoppe, aangeboden eeu prachtig gouden cilinder-hot loge met gouden cuvet, 'waarop toepasselijke inscriptie, benevens een - gouden ketting, -als blijk van toegenegenheid en «aardeding der officieren en' eenige oud- /•V officieren. Daarna werd den jubilaris door den luite nant-adjudant Velh, onder hartelijke bewoor dingen, namens bet kader onderofficieren en korporaals een fraaie gouden potloodpen even eens met inscriptie, benevens een keurige zak- portefeuille met een gift in geld overhandigd. Een en ander werd afgewisseld door de fan fares der muziek. Door zooveel bewijzen van waardeering zicht baar getroffen, betuigde de jubilaris daarvoor zijn dank. Nadat de schutterij voor den jubilaris bad gedefileerd, trok zij uit het exercitieveld en door eenige der voornaamste straten, gevolgd door een talrijke menigte. Gaarne vereenigen wij ons met den wensch van den Majoor-Komrnandant. dat liet Van Ravens nog menig jaar vergund moge zijn, met denzelfden lust en ijver als tot nu toe zijne function te vervullen en met vreugde terug te mogen zien op dezeu voor hem zoo blijden dag. l)e Katholieke kiusvereeniging De Grond wet" alhier heeft in hare gisterenavond gehouden vergadering tut kandidaten voor het lidmaat schap van de Tweede Kamer gesteld de heeren: Mr. W. II. Jansen alhier en Ur. P. J. F. Ver meulen, te Rolduc. Ook de Katholieke ver- eeniging i>De Grondwet" te Rotterdam heeft i genoemde heereu tot kandidaat gesteld. Voor de te 's Hage zitting houdende commissie hebben de dames M. E. de Groot en M. E. M. de Groot alhier, akte bekomen in vrouwelijke handwerken; de eerste voor nut de tweede voor smaak. Heden morgen, omstreeks 10 uren, is het paard dat op de Lange Haven, bij de Keetsteeg voor een geladen aschkar was gespannen achteiuit geloopeu en met de kar m liet water gestort. De voerman VV. Scliilperoort bevond zich tijdens het ongeval gelukkig niet op de kar. Het paard is achter een boot door het water getrokken naar de stadsmetsehverf, waar het behouden aan den kant is gehaald. Dit is reeds de vierde maal dat met hetzelfde paard een dergelijk ongeval plaats hpeftl', Een bericht uit Parijs, gisteren in Den Haüg ontvangen, meldt dat de Prins van Oranje zich veel beter bevindt. Er wottieu geen bul letins meer uitgegeven. Volkomen herstel za! nog wel eenigeu tijd vordereu. De correspondent te Parijs van de N. II. Ct. seint: De toestand van deu Prins vau Oranje is niet meer gevaarlijk. De pols is onder de honderd slagen; de temperatuur is achtendertig graden. Z. K. H. gebiuikt boudlou en heeft Dinsdag Prins Alexander gezien. Dinsdag avond jl. trad voor de leden der kiesvereeuigiug ïNederlaud" te Delft en eenige genoodigden de heer Mr. H. 'Li. Levyssotiu Norman op, met het doel den vveuscli van vele kiezers te bevredigen, die door mondelinge bespreking der koloniale aangelegenheden nader met hun kandidaat voor liet lidmaatschap der Tweede Kamer en zijne beginwlëh verlangden kermis te maken. Nadat de voorzitter der vergadering, Pi of. Pekelharing, gewezen had op het uitheemsche, doch teven-i nuttige en ter bevarderiug van een kiachlig, zelfbewust volksleven selder noodza kelijke van deigeh ke bijeenkomsten, stelde hij den lieer Levyssohn Norman aan du vei gade- ring voor, hem dankzeggende voor de beteid- willigheid, waarmede hij, trots alle bezwaieu, aan 'de uituoodiging van bet Bestuur van sNederland" had gehoor gegeven, In korte, duidelijke trekken .gaf de heer Levyssohn Norrnau nu een algeméén overzicht van de vestiging der Nederlanders in Oost-, Iudië, van het doei waarmee en de.wijze waarop Indië en zijne bevolking steeds door de Neder landers zijn geëxploiteerd. Tot den tegeswoordigen toestand van Ntd. Indië genaderd, hield de spreker halt, daar het onmogelijk zou zijn dien in eenige uren iuzija geheelen omvang te behandelen. Enkele grepen zouden slechts kunnen gedaan worden, waar van hij aan de vergadering de keuze liet. Een der aanwezigen vroeg nu het gevoelen van den spreker over de verandering (conversie) van het gemeenschappelijk (communaal) in persoonlijk (individueel) grondbezit en den in vloed, dien deze zou kunnea uitoefeuen op onze financiën. Had de inleiding, tevens aanleiding, van den heer Levyssohu Norman de verwachting reeds hoog gestemd, wat de vergadering nu hoorde, overtrof deze nog verre. De eenvoudige, heldere, onopgesmukte, met tal van schriftelijke bewijzen en door persoon lijke waarneming gestaafde verklaring en ver dediging zijner beginselen, die hij in een menigte rapporten aan de regeoring en ontwerp-veror- deningtn belichaamd heeft, gaf de vergadering de volle overtuiging, dat hier eeu man van groote kennis, eeu man van het woord, maar tevens van de daad, voor haar stond, wiens kalmte, bezadigdheid, voorzichtigheid, doch ook beslistheid in bet nemen van doeltreffende maatregelen ten bate der Indische bevolking, slechts geloochend kunnen worden door eeu blad, dat eeos in 's lands vergaderzaal gebrandmerkt werd als borgaan van den bezoldigden laster." Naar aanleidiug van een tweede vraag over de noodzakelijkheid en wettigheid van den oor log tegen Atjeh, werden vele, tot nu toe weinig of niet bekende, bijzonderheden vernomen om trent de oorzaken van dezen krijg, den toestand der Atjehsche bevolking, de mislukking van de eerste expeditie en den tegenwoordigen staat van zaken. Alle hulde bracht de spreker aan den Gou verneur-Generaal Van Lansberghe en den gene' raai Van der Heide, die hij de rechte mannen op de rechte plaats noemdo. Het woord van 'tlauk door den Voorzitter aan den heer Levyssohn Norman gebracht, was zeker uit aller bait gegrepen. Een genotvollen, een zcklzamen avond heeft het bestuur van ïNederiami" den kiezers be zorgd, door hen in de gelegenheid te stellen een zeldzaam man, met zeldzame kennis, talent en ervaring op een zeldzame wijze te hooren spr> ken. Mocht het voorbeeld te Delft gegeven, na volging vinden, de politieke opvoeding van ons volk zou er veel bij winnen. Te Rotterdam is opgericht een nieuwe kiesvereeniging, onder den naam van Alge meen belang". De vereeuigiug telt reeds 55" leden. Het bestuur bestaat uit' de heeren5 A, Vau Stoik Gz.. voorzitter; C. II. Van Dam, ondervoorzitter: F. Kocli Jr.. secretaris; F. Ebeling, penningmeester, en J. D. Ruijs. In het Vaderland maakt de heer Maas Geesteranus de opmerking, dat terwijl de Pro vinciale Staten van Zuid-Holland opgeroepen worden oin een opvolger te kiezen voor hun voormalig medelid Pincolfs, die den ISdenMei1 failliet werd verklaard, op de lijst der hoogst aangeslagenen den 29sten Mei gesloten waaruit de Staten te kiezen hebben, weder der naam van Piucoffs voorkomt, en hij dus weder rechtelijk de plaats inneemt van een ander, die nog op de lijst zou zijn gebracht, indien zijn naam was weggelaten. De heer Maas is van oordeel, dat de com missaris des Konings in Zuid-Holland, officieel kennis ontvangen hebbende van de onbekwaam heid van Pincoffs,' dezen van de lijst had moeten verwijderen, De Tijd hare aanbevelingen en waar schuwingen voor de volgende verkiezing voort zettende, raadt de Haarlemmermeer hét stellen van een eigen kandidaat aan tegeriover de heer de Metier. Mr, Reekers te Haarlemmermeer is weder'' een ideaal volksvertegenwoordiger: de heer Ree-;

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 2