l)e voorlonpige Commissie nil HH. Bran ders tot eerie betere regeling der moutwijn- prijzen en noteeriog, bestaande uit dé heeren J, Vrijland, H, O. Jansen. T. P. Jansen, T. H. B. Snijders, "W. A. J. Wittkampf, J. Houtman en ,1. Tak, heeft gisteren in het lokaal »Pau!us" eene vergadering gehouden \vr door vele belangstellenden werd bi gewoond. De leiding der vergadering geschiedde door den heer J. Vrijland, die mededeelde, dal de commissie had beraadslaagd over de beste wijze oei tot liet voorgestelde doel te geraken, waarvan het ge volg was, dat zij, in verband met de op zijne in de vorige vergadering van IIII. Brandhrs uitgedrukte meening een overeenkomst heeft ontworpen van dea volgenden inhoud: Ie. Er wordt opgericht eene vereen igiug van Branders tol bescherming hunner belangen bij den maulwijnhandel. 2o. Op eene vergadering spoedigst mogelijk na het tot stand komen der vereeniging te houden, wordt benoemd, met meerderheid van stemmen, eene commissie van zeven personen, wier taak het bijzonder zal 'zijn voor die be langen te waken. 3o. Deze commissie verstaat zich dagelijks met de makelaars over de oiïicieële prijsnotee- ring van dou moutwijn. 4o. Wanneer deze commissie vermeent, dat door eeneu makelaar of commissionair ouder een of ander opzicht wordt gehandeld tegen het belang der Ui anders, belegt zij eene Ver- gadeiing en brengt daar hare bezwaien ter tafel. Op die vergadering kan met rneerdeiheid der tegenwooidige of vertegenwoordigd wor dende stemmen worden besloten met een zoodanige» makelaar of commissionair gedurende eeneti bepaalden lijd geen zaken te doen en zijn de leden verplicht zich als mauueu van eer daarnaar te gedragen. 5o. Den beklaagden makelaar of commissio nair zal tot die vergadering toegang worden veileend tea einde zich des verkiezend te ver dedigen. 6o. Ouder handelingen in strijd met de be langen der Branders wordt onder anderen ver staan: liet onjuist noteeren der moatwijnprijzen en het voor eigen rekening drijven van handel in nioutwijr door makelaars of commissionairs. 7o. De contractanten-B»anders verbinden zich geene verknopen te sluiten tot regeling, onder den genoteerden marktprijs. Alleen defecte moutwijn is hiervan uitgesloten. 8o. De commissie belegt verder minstens iedere drie maanden eene Algemeene vergadering tot bespreking der algemeene belangen en tot eveutueele uitbiciding en vaststelling der be palingen van dit contract ook voor zooverre de ondervinding zulks wenschelijk doet voor komen. 9o. Dit contract wordt aangegaan voor den tijd van één jaar en treedt in werking zoodra hetzelve door eigenaars van minstens 250 branderijen is geteekend, lOo. Iedere branderij geeft recht op een stem. Zoogenaamde halve branderijen komen niet in aanmerking. '1 lo. Tot goedmaking der onvermijdelijke kosten, wordt bij het aangaan van dit contract f2,50 per branderij gestort en door de com missie na expiratie verantwoord. Deze overeenkomst vond algemeenen bijval, zoodat dan ook reeds dadelijk voor 117 bran derijen werd deelgenomen. Zij zal blijkens achterstaande advertentie gedurende eenige dagen, in het kantoor aan de Beurs ter teeke- ninS liggen. Zondag jl. was het 25 jaar geleden, dat de'eerste steen word gelegd van de Glasblazerij, toebelioorende aan den heer A-. M. Fr Van, Deventer, by welke gelegenheid door de werk lieden hun patroon een keurig geschenk werd aangeboden on da' een. gepaste toespraak-van een hunner, B. Jurgens. Dc lieer Van Deveuter bedaukte hen daarvoor in hartelijke bewoor dingen en bood wederkeerig aan de beide werk lieden, die van de oprichling der fabriek af er werkzaam waren geweest, ul B. Jurgens en A. Deu Outer, ieder een kostbaar geschenk aan met toepasselijke inscriptie, ten blijke zijner waardeeriug van den ijver <<n nauwgezette plichtsvervulling waardoor zij zich hadden onderscheiden. De goede verstandhouding ca wederzijdsche waardeering tusschen patroon en werklieden, welke uit het bovenstaande blijkt, verdienen zeker loffelijke vermelding. Ba Glasblazerij is sedert hare oprichting voort durend iu bloei toegenomen, zoodat zij niet alleen een dec grootste fabriek dezer stad maar de grootste fabriek van dien aard in ons Vader land is. Bij liet geweldig ouweder dat zich gisteren avond boven deze gemeente ontlastte eu dat vergezeld ging van hevige stortregens zijn, voor zoover ons bekend is, alhier geen ongelukken vooi gevallen. Te Delft echter is de bliksem geslagen in een behuizing aan den Binnenwatersloot en te Dordrecht in een yzerpakhuis aan den Bleijen- hoek en m een ander pakhuis aan de Kuipers- haven. De bliksem heeft aldaar geen brand en slechts geringe schade vei oorzaakt. De Hollandsche Spoorwegmaatschappij heeft aanbesteed het maken van een stations gebouw enz. op het stationsterreia te Leiden; de minste inschrijver is de heer II. "Wietsliovea te Schiedam voor f 157,900. Onder de opgave van brieven door het post- kuutoor te Rotterdam verzonden en gericht aan personen waarvan de adressen onbekend zijn, over de 1ste helft der maand Mei 1879, komt o. a., wat de briefkaarten betreft, voorHendrik Van Nooit, te Schiedam. Op het Gllr. Nationaal Zeudingsfeest, op 2 Juli a. s. te Wolfhezen, zullen als sprekers optredende heeren J. ASchuurman, openings rede; Dr. A. C. Adler, van Amsterdam; P. E. Barbas, van DeldenDr. A. W. Bronsveld, vau Haarlem; J. Brummelkamp, van Amster dam; S. H. Buijtcndijk, van Arnerongon; S. Coolsma, zendeling op Java; W. baron van Doorn van Westcapelle, van 's Gravcnhage H. Y. Hogerzeil, van Amsterdam; ~W. Hovy, van Amsterdam; A. Loefl', van Dordrecht; H. G. Lindonck, van OosterbeekT. M. Looman, van AmsterdamII. Pierson, van Zetton L, O. Schuilei' tot Peursemvan HeukeiomJ. Wiersma, vau Schiedam; H. Woeldeis, zende ling op N.-Guinea, L. J. Van Rhyn, te Wasse naar, Dr. E. F. Kruyf, te Groningen. Er zullen 4 spreekplaatsen zijn. De openings rede vangt aan ten 10, de eerste afscheidsrede ten 5 en de slotrede ten 6t/3 uur. Men schrijft uit Parijs aau de JV. Jl, Ot. Zaterdag ji. heeft Z. K, II. Prins Alexander der Nederlanden, omringd door Dr. Vinkhuijzen, eersten geneesheer van Z. M. den Koning, ea Baron Siitema van Grovestins, adjudant van den Prius, iu bijzonder gehoor onlvaugen de geneesheeren, die den Prins van Oranje in zijne laatste ziekte verzorgd hebben. Nadat de geneesheeren aan Prins Alexander een uitvoerig rapport over de ziekte van den Prins van Oranje hadden overhandigd, heeft Z. K. IJ., diep aangedaan, in zeer hartelijke en goed gekozen woorden de geneesheeren bedankt voor hunne goede zorgen, en daarna uit naam van Z. M. den Koning hun de volgende onderscheidingenter hand gesteld: aau profes sor Peter het kommandeurskruis, aan de gonees- heerèn Dieulafoi en Aimé Martin, het officiers kruis, eu aan den interne den heer Gailleret het ridderkruis van de Orde der Eikékraoö. De aankomst van het stoffelijk overschot van Z. K. H. den Prins van-Oranje te Delft, 't geen in den avond van den 25sten Junie. k. te 9 uren- zal plaats hebben, zal met blon dere plechtigheid vergezeld gaan. Ook te Rot terdam zal een offtcieele hulde aan de laatste overblijfselen van den ontslapen Vorst worden gebracht. Een aantal hooggeplaatste dames uit den-. Haag, die zich daartoe vereenigdeu, hebben op de lijkkist, die liet stoffelijk overschot van Z. IC. II, den Prins van Oranje bevat, een krans van witte rozen doen plaatsen, (D.) De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen Donderdag 19 dezer tot vaststelling van een adres van rouwbeklag aan Z. M. den Koniug. Ook het Delftsche studenteukorps heeft voor den tijd vau zes weken en'het Groning- sche voor dien van vier weken den rouw aangenomen wegeus het overlijden van Z. IC. II.- den Prins van Oranje. Het 32ste Nederlandsche landhuishoud- kundig congres te 's-Bosch, uitgesteld wegens het overlijden van den Kroonprins, zal nu plaats hebben van 20 24 Juli e. k. De schietwedstrijd, uitgeschreven door het Officieren-schielgezelschap der dil. schutterij te 's Hageiswegens het overlijden van Z. IC. H. den Prins van Oranje, tot later uit gesteld. Naar het Dagblad verneemt, zou Z. M. de Koning ten slotte geweigerd hebben het ontslag, door liet Ministerie aangeboden aan te nemen. liet BoDapartiscli orgaan T Ordrc betreurt in den Prins vau Oranje den trouwsten vriend »van onzen Prins, (den zoon van Napoleon III) en van Frankrijk." nllij had", zegt genoemd blad, ïParijs als zijn tweede vaderstad eu het Keizerrijk als zijn eigen zaak aaugenomefi. In de eerste rij der getrouwen, deelde hij onze smart, onze hoop, zooals hij vroeger onze vreugde en onze zegepralen gedeeld had. Hij was een vriend in kwade, zoowel als in goede dagen, en in het hetstel van het keizerrijk zag de Prins dien men nog wel van lichtvaardig heid beschuldigde de wedergeboorte van Frankrijk en ide tedding van Nederland". Nu staat een verbond tusschen Duitschlaud en Nederland niets meer in den weg. De Prins van Oranje alleen streed voor de onafhanke lijkheid van zijn vaderlaud; hij alleen was de hinderpaal voor do plannen van den Berlijnschen overweldiger. Dit lijk ontbrak nog aan het geluk van Duitschland! In de kist, welke den Prins vau Oranje zal opnemen, wordt ook de onafhankelijkheid der Nederlanden begraven!" W'y deeien bet bovenstaande alleen mede als een staaltje hoe in Frankrijk nog allerlei onzin wordt te berde gebracht als het Duitsch land geldt. Zeker dat er weinig Nederlanders zijn, die de wedergeboorte vau Frankrijk wen- schen in den zin van TOrdre. De Parijsche correspondent der Indépen- dance zegt,omtrent de onmiddellijke oorzaak van den dood van den Prins van Oranje, dat deze aan eene onvoorzichtigheid van den zieke te wijten zou zijn. Men herinnert zich, dat een of twee dagen vóór het overlijden, do berichten zeer gunstig luidden en er zelfs vau volkomen genezing gesproken werd. Tegen het verbod van den geueesheer zou de Prins, den avond voor zijn dood, eene vrij groote hoeveelheid bier gedronken hebben, waarvau hij een groot liefhebber was. Hierdoor had eene zoo ongunstige verandering plaats, dat de geneesheeren des morgens te 5 uren alle hoop opgaven en daarvan aan Z. M. den Koning bericht zondenweinige uren daarna- bezweek de lijder. Toen de Minister Kappeyne kort na zijn optreden een wijziging van de kiestabel voor stelde, was er maar één geroep in het anti liberale karnp: Kappeyne en de liberale meer derheid willen de kiesdistricten verknippen in- het belang der liberale partij 1 Toen reeds is op het onzinnige van die redeneering gewezen en ieder zal zich uit die dagen o. a, nog' herinneren de beslistheid, waarmede de Minis ter zich verzette tegen een amendement van den heer Viruly, om Leiden in twee enkel voudige districten te splitsen, waardoor de eer ste academiestad niet meer overstemd zou wor den door de omliggende gemeenten. De uitslag heeft trouwens bewezen, dat de beschuldiging van partijdigheid in dezen geheel ongemoti veerd wa«. Rotterdam werd verzwakt door toevoeging van Schiedam: in Almelo /agon <ie liberalen reeds vooruit, dat liet district zoodanig gewijzigd was, dat, liet liberalisme er volstrekt geen kans meer had. De kroon op alles wordt echter gezet door betgeen we in de Standaard van heden lezen. »Gouda ruste niet éér de nederlaag \an 77 gewroken is. »Te minder, wijl bet niet geringe leislr-iking ontving in Alphen. »Het district is er op vei botml," dus hoor den wij vóór de stembus. Zij dat ook liet re sultaat der herstemming, De liberale kiesvereeniging iNc.Ierland" te Delft heeft besloten, zicli van de herstemming op 24 dezer voor een lid der Tweede Kamer te onthouden. De Volhsr.rien van Roermond spjoekt, op grond van authentieke bescheiden, bet be richt tegen, onlangs ook door ons medegedeeld, dat de pastoor Van Doom, aan wieti door een julTvrouw te Maastricht bij testamentaiie be schikking al hare bezittingen zijn vermaakt, daarvan afstand zou hebben gedaan, ten voordeele de.' arme bloedverwante van de es Raatster. De jaat lijksche vergadering der loges van vrijmetselaren, die eergisteren te 's Hage is gehouden, en die anders inet een feestbanket wordt besloten, heeft nu uithoofde van liet overlijden vau Z. K. II. den Prius van Oranje, zonder eenige feestelijkheid plaats gehad. Z. IC. H. Prins Frederik, die deze vergadering pleegt te leiden, was uithoofde van deu rouw niet tegenwoordig. Naar wij vernemen, heeft de firma Symous Co. te Rotterdam hare betalingen, die zij tengevolge der jongste gebeurtenissen daar ter stede tijdelijk staakte, hervat ea zullen de krediteuren ten volle bevredigd worden. r— De zaak van II. ICerdijk is Zaterdag te Brussel behandeld voor het Ilof van appèl. De uitlevering is gevraagd op grond vau: l.valsch- heid in geschriften van koophandel en het gebruik maken daarvan in zaken der »Afnkaan- sche Handelsvereeniging", 2 bedriegelijke bank breuk. De uitlevering werd goëischt door mr. Slaets, substituut-procureur-giueraal. Zij werd bestreden door de advocaten Leon Dufuissoaux en Paul Janson, die betoogden, dat in liet arrest van renvooi slechts eene kwalificatie van misdrijft maar geen misdrijf geformuleerd is, en dat betrekkelijk de bankbreuk de drie feiten, in het tweede arrest uitgedrukt, allen feiten van eenvoudige bankbreuk zijn, waarvoor geen uitlevering is toegelaten. De zaak is uitgesteld tot Donderdag a. s. Op grond van de gepleite middelen van ver dediging heelt Kerdijk reeds Vrijdag zich bij rekwest gewend tot de rechtbank tan Antwerpen, ten einde zijne invrijheidstelling te bekomen. Mocht het vonnis van die rechtbank voor Kerdijk nadeelig zijn, dan komt de zaak \an zelf terug voor het Hof te Brunei, dat dau contradictoir arrest moet wijzen, waaropsleeds cassatie mogelijk is. Volgens de Amerikaausche weerberichten is bestendig weder nog niet te wachten. Zware wind en onweders kunnen tusschen 17 eu 19 dezer gewacht worden. Dolfsliaven. De branderskuecht J. VauS. alhièr, die zicli Zaterdag morgen te 3 uren naar zijn w'erk begaf is door een ongelukkig toeva te water geraakt en jammérlylc verdronken.

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 3