Heden morgen te elf uren is een mestkar van de firma Kooyman door het tekort draaien aan de Buitenhaven te water geraakt; door spoedig aangebrachte hulp zijn paard en kar zonder letsel te hebben bekomen op het droge gehaald, Bij vonnissen van jl. Dinsdag zijn door de Arrondissements-Rechtbank te Rotterdam de navolgende personen veroordeeld: W. A. S., D, Z., beiden te Overschie; J. H., Y. D., Q. H., allen wonende te Rethel, ver volgd ter zake van overtreding der wet op de veeziekte ieder in een geldboete van tien gulden bij wanbetaling te vervangen door een gevan genisstraf van drie dagen. Terwijl H. R. te Schiedam, beschuldigd ter zake van misbruik van vertrouwen is vrijge sproken. Ook de vereeniging van oud-Indische strijders »Je Maintiendrai" te Rotterdam beeft een waardige hulde gebracht aan de nage dachtenis van wijlen Z. K. H, den Prins van Oranje. Ofschoon het verzoek der vereeniging om zich bij de begrafenis te mogen vertegenwoor digen, niet is toegestaan, is huu echter ver oorloofd jl. Dinsdag het lijk te bezichtigen. Bij die gelegenheid heeft de secretaris der vereeniging, de heer G. M. J. Ilupscher, een immoi tefienkrans op de kist gelegd alsmede een kaavt, waarop witte bloemen bevestigd waren, welke ook op de kist van onze over leden Koningin hebben gelegen. •Voor deze waardige hulde aan den over ledene bewezen is hem door den adjudant van dienst op hartelijke wijze dank gebracht. "Wij lezen in liet Vad. Hoe groote rol de fantaisie, zoo niet kwaad willigheid, speelt ten opzichte van berichten orptreDt personen "en zaken, blijkt weder ten duidelijkste, indien men let op hetgeen omtrent de ziekte en het'overlijden van Z. K. II, den Prins van Oranje is in omloop gebracht. Wij achten het daarom niet overbodig eenvoudig mede'te deelen, wat ons, na grondig onderzoek, als waarheid gebleken is. Reeds in den verloopen winter had Z. K. H. last van pijn aan de bovenzijde van de borst, zonder dat die verschijning hem onrust baarde. Op den _23n Mei bezocht Z. K. II. het bal bij de Yicömtesse De Courval, geb. Prinses Bibesco. De vestiaire in 't hotel der burggravin was gelegen op de binnenplaats, zoodat de overgang van temperatuur zeer groot was, vóór men in de gelegenheid was zich genoegzaam te dekken. Reeds den volgenden dag voelde Z. K. II. zich ongesteld, maar bleef echter uitgaan. Zon dag den 25n zou de Prins bij zjjn broeder Prins' Alexander komen eten, maar liet dit afzeggen. Maandag werd de Prins bedlegerig en heeft helaas, het bed niet weder verlaten. Zondag 8 J u n i, den dag van den grand prix van de courses en het feest in de Opera voor de onge- lukkigen van Szegediuheeft Z. K. II. een bezoek ontvangen van den Prins van "Wales die met zijn gemalin voor de courses was over gekomen. De Prins van Wales ontving een zóó pijnlijken indruk van des Prinsen toestand, dat hij teistond zijn voornemen tot bijwoning der courses liet varen. Z. K. II. Pi ins Alexan der, die zich bij de ontvangst van min gunstige berichten terstond naar Parys had begeven bezocht zijn geliefden broeder onderscheiden malen. Overigens werden, voor zoover ons werd medegedeeldvan de aanwezige Hollanders alleen de baron Sirtema van Grovestins en de heer Fran«en van de Putte bij Z. K. II. toege laten. Maandag vóór zijn sterven ontving 3e Prins nog een bezoek van onzen gezant, graaf Van Zuylen, dien de Prins hartelijk bedankte voor al z'yn zorgen; dagelijks toch werd het weinige, -dat de Prins gebruikte, aan de legatie toebe- i j-eïd. ..Een .kleine schemering van hoop op 's Prinsen herstel ging helaas voorbijen als 't ware door een vliegende tering weggerukt, blies Neerlaads Kroonprins, op wien zoo1'veler verwachting was gebouwdaan den tnorgen van 11 Juni den laatsten adem uit. Door den heer dr. A. Kuyper, die het beroep als predikant naar Amsterdam niet heeft aan genomen, is dat besluit bij brief aan den Standaard gemotiveerd. Dr. Kuyper is naar "Vichy gegaan om zijne geneesheoren aldaar te raadplegen en deze hebben de vermoeienissen, aan liet predik ambt te Amsterdam verhoeden, zoo nadeelig voor zijn hart en hersenen verklaard, dat een spoedige dood iiet gevolg zou zijn van het aan nemen van het beroep. Bovendien zou de waarneming van het predikambt voor hem toch van korten duur zijn, wijl den heer Kuyper te Amsterdam een werkkiing van beperkter om vang (hoogieeraarsambt in de theologie) in het vooruitzicht is gesteld. De kiezers in het district Haarlemmer meer vei dienen een woord van lof over de trouwe opkomst ter stembus. Van de 1468 bleven er slechts 179 of ruim '12 pet. thuis. Uit Spaaru- dam kwamen de 10 kiezers ailen op; uitHille- gom 99 van de 101; uit Sloteil 82 vau de 88: uit Spaarnwoude 70 van de 82; uit Aalsmeer 69 van de 77; uit Uithoorn 65 van de 71; uit Nieuw Veen 33 van de 39; uit Rijnsater- woude 20 van de 24; te Sloterdijk werd het slechtst gestemd: van de 79 bleven 29 thuis. (W. B. Ct.) Een geestdrift als jl. Dinsdag te Zwolle bij de herstemming tusschen de lieerea Van Naamen van Eemnes en Van Dedem hecrschte, komt zelden voor. Bij de opening van het stembureau stonden reeds eeuige kiezers te wachten, waar onder, die met het rijtuig, waarmede zij op reis moesten voor het gemeentehuis kwamen, andereD, die den vroegen trein verzuimd en nog anderen, die reeds een afstand van drie uren afgelegd hadden. Toen het 'middaguur gepasseerd was, werden kiezers, die nog niet opkwamen, door boodschappers eu brieven aan de stemming herinnerd, en even vóór 5 uren, werd een werkman, enkel jn een boezeroen gekleed, met een extra rijtuig van eeu op 30 miuuten afstands buiten de gemeente gelegen fabriek te Zwolle gebracht. Deze was de 643ste van de 750 kiezers te Zwolle; van de 297 in Zwollerkerspel zijn er 238 opgekomen. Het programma van het "16e Christelijk Nationaal Zeudingsfeest te Wolfhezen, den 2n Juli te houden, is thans in druk verschenen. i De heeien A. W. baron Van ürakell Doorwerth en A. W. baron Vaa Borssele te Ede stonden welwillend hun landgoed voor Uit feest af. De feesttrein vau Den Haag vei trekt 's morgens te 6.40 uur (Rhijuspoor) eu komt te 10 uur te Wolfhezen aan; 'savonds te 6.45 uur keeren de Haagsche ieestgenooten terug en komen te 'sllage weder te 10 uur aan. De feestreiuen en de gewone treinen houden stil bij het station Wolfnezen, vanwaar men in 45 minuten op het feestterrem komt. Het uur der twee slotraden, welke 's avonds worden ge houden, is zóó gekozen, dat iedereen vóór het veitrek van ziju tieiu er eeu kan bijwonen. Niemand behoeft dus ongerust te zijn, dat hij te laat zal kouien. Door twee tuegangei. komt men op het terrein. Niemand wordt toegelaten dan op vertoon van een progiamma of toegangbewjjs, hetwelk voor f0,40 bij de ingangen te verkrygeu is. Op vier spreekplaatsen worden op verschillende uren toespraken gehouden. De banken bij de spreekplaatsen ziju bestemd voor ouden, zwakken en vrouwenmen mag er niét ,op staan. Geneeskundige hulp is te verkrijgen aan de ambulance, welke niet ver van de cantine staat. De doctoren dragen een wit rozetje met gi oen hart. j Het is verboden in de feesttreinen te zingen, wanneer deze aan do verschillende stations stil. 3 houden; te rocken bij de spreekplaatsen, wan-';- neer de toespraken worden gehoudenbrandende - sigaren weg te werpen, en sterkedranken te», gebruiken. J Aan de bewaarplaats voor kleine goederen kan men tegen betaling van 10 cent voor elk stuk te voldoen met twee kaartjes voor mond behoeften, kleedingstukken en andere kleine voorwerpen in bewaring geven. Er is ook gelegenheid tot stalling en om zich te verfrisschen eu de noodige spijs en drank te verkrijgen. Woensdag is een ii-jarige knaap op het spoor aan de Oostenburgergracht te Amsterdam tusschen de buffers van 2 waggons geraakt; hij is inwendig zoo ernstig gekneusd, dat er gevaar voor het behoud van ziju leven bestaat. Bij het doen van eenige herstellingen in de kerk der Ned. Ilerv. gemeente te Middei- stum is gebleken, dat deze kerk evenals die te Stedum vau binnen geheel beschilderd is. De gewei ven, voor zoover die ontbloot zijn, vertoonen dat schilderwerk in allerlei kleuren en vormen, De kerk te Middelstum is onge veer even oud als die te Stedum. In de gemeente Odoorn zjja twee urnen in onbeschatligden toestand opgedolven. Vlaartlingen. Jl. Zondagmorgen te 5 oren bleef een negentienjarige dienstmeid, nadat zij zich den nacht te voren op de kermis braaf vermaakt hadplotseling dood. Zij was in 't ouderlijke huis gekomen en wilde 't op bovengenoemd uui verlaten, om zich naar haren dienst te begeven, toen de dood haar overviel. Men vermoedt, dat eenc beroerte de oorzaak van harea dood is. Monster. De verscheping ran aspergies heeft opgehouden. De geregeide verscheping van nieuwe aardappelen naar Amsterdam is jl. Dinsdag aangevangen. Leiden. Gisteren, bij gelegenheid van de treurige plechtigheid, die te Delft plaats had, waren het academiegebouw en de studenten sociëteit tot 6 uren gesloten. Purnierend. In deze gemeente wordt met 1 Augustus 1879 eene Kamer van Koophandel en Fabrieken gevestigd, bestaande uit vijf léden.- Oldemarkt. Van de 126 kiezers voor leden._ vau de Tweede Kamer der Staten-Generaal hebben er 123 gestemd. Van de dl ie niet opge- komenen waren twee door ziekte verhinderd. Wel een bewijs dat de kiezers het vervullen vau hun burgerplicht alhier zeer ernstig op nemen. Utrecht. Bij 't rondventen van de tele grammen der verkiezingen op jl. "Woensdag alhier -verkocht een der jonge kooplui er een aan een officierwaarvoor hem twee centen werden ter hand gesteld. Toen de officier zich reeds een straat verwijderd had, hoorde hij roepen en zag den jongendie hem ademloos naliep en hem reeds in de verte toeriep sMjjnheer! U .hebt me voor een cent een goudtientje gegeven!" waai op hij hetgoudstuk hem ter iiand stelde en zich verwijderde. Voor waar een zeldzaam voorbeeld van eerlijkheid I De officier, daarvan overtuigd, heeft een fooitje voor den eerlijken jongen beschikbaar gesteld, Frcderiksoord. Door wjjten deu heer Pieter Jacobus Van Breda, gepensioneeid Oost-Ind. hoofdambtenaar, is gelegateerd aan de Maat schappij van Weldadigheid te Frederiksoord de. som van duizend gulden, vrij van successie rechten. Arnhem. Alhier is aangekomen en afgestapt- in het hotel Het Zwijnshoofd de Prins van Soio, Pangeran Ilario Gondosiwoyo, wiens vader zjjne gamelangspelers naar de tentoonstelling heeft gezonden. Hij is vergezeld van zyn zoon. Beiden dragen de Europeesche kleeding en spreken Hollandsch.

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 2