/stelprKiïm. Gemengde Berichten. Breda. De Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier heeft zich bij adres tot den Minister van Financiën gewend, met de klacht dat allengs weder Belgische en ook Duitsche koperen muntstukken in circulatie komen. Zij wijst op het wenschelijke, dat binnen een zoo kort mogelijk tijdverloop de koperen Neder- landsche centstukken worden ingewisseld, omdat de "rootte en vorm van die munt geheel overeen komt met de Belgische 2centirnesstukken en gereeds aanleiding geeft om die munt in ontvangst te nemen en iu zoogenaamde knap pers in te voeren. De heer Henry Draper hepft in eene ver gadering van liet Koninklijk astronomisch ge nootschap te Londen, dezer dagen medegedeeld, dat het hem gelukt is de aanwezigheid van zuurstof op dzon met zekerheid te constateeren. De ontdekking is ongetwijfd van groot belang en zal ouder de geleerden opzien verwekken. Dezer dagen had te Etterbeek bij Brussel eene moeder hare 2 kinderen, van 6 en 8 jaren, alleen achtergelaten in een keuken, gelegen in het sousterrein van de woning, toen door den ontzettendon stortregen het water in de keukeu drong en steeds liooger steeg. De arme kleinen klauterden in doodsangst van de stoelen op de tafel, 'totdat het water, dat in de keuken 1 85 M. hoog sjond, zelfs op deze verhevenheid tot hun hals steeg. In den vrecselijksten doodsangst schreeuwden de ougelukkigen mm hulp, doch te vergeefs. Nog te juister tijd kwam do moeder thuis nm hare kinderen van den reeds drei genden dood te redden. liet jongste kind viel kort na de redding, tengevolge van de doorge stane koude en angst, ia zwijm, en. iigt sedert ineen hevige kooits, welke zijn toestand zeer gevaarlijk maakt. Onlangs is te Soest, in Westfnlen, een bejaarde dame overleden, die bij testamentaire beschikking haar geheele vermogen onder hare broedeis en zu-ters heeft verdeeld, onder be paling dat wanneer haar broeder Wilhelm een zestigjarig vrijgezel op zijn ouden dag nog een huwelijk aangaat, hij niets van de nalatenschap mag hebben en alsdan zijn part onder de overige rechthebbenden moet worden verdeeld. Broeder Wilhelm vei keert nu in geen geringe ongelegenheid, daar de reciitsgeleeiden eenstemmig verklarendat hij wegens die fraaie bepaling, eerst na zijn dood aanspraak 'Op zijne erfdeel heeft, daar hem geen kapitaal of rente lean worden uitbetaald zoolang hij nog zou kunnen trouwen. Iu Engeland is een nieuwe methode voor het lichten van gezonken schepen aan de hand gedaan. De uitvinder, de heer Th. Dillon, gaf daarvan oen met practische proeven toegelichte verklaiing iu tegenwoordigheid van den hei tog yan Edinburg en van een aantal ambtenaien der admiraliteit en zaakkundige». De lichting vindt plaats door middel van eene groote klok, die over het schip gestulpt wordt. Daarna wordt de 'lucht uit de klok verwijderd en als de lucht daatin voldoende verdund is, stijgt de klok in da hoogte en zuigt het zich er onder bevindende schip mede. Het schip wordt derhalve gelicht zonder dat men* het aanraakt. In het kfein heeft de methode goed voldaan. Of dit in het i groot zoo zal gaan, moet de oudervindiug leeren. De uitvinder wil op deze wijze het reeds lang gezonken pantserschip Vanguard lichten. Te Weenen heeft een gepensioneerd kapi tein, die eerst den 6den dezer uit Serajewo teruggekeerd was, een zijner vrienden een doo- deljjke wondi toegebracht, terwijl hy met hem ap^lenderwys met de sabel vocht. Het slaeht- oifey bezocht met twee andere vrienden en hunne schtgenooten den teruggekeerden vriend,dieer (eea vermaak in stelde allerlei merkwaardighe- den en snuisterijen uit Bosnië, te,vertoonen. Daaronder bevonden zich ook twee scherp gesle pen Turksche Handschar* (kromme sabels), en de kapitein roemde de bruikbaarheid van dit v wapen. De vriend wilde 't eens 'probecren en beiden, meesters op de sabel, stelden zich in positie. Elko slag, die toegebracht zou worden, werd eerst gemarkeerd, zoo dat niemand gevaar duciitte. Op een gegeven oogeubük vroeg de kapitein zyu vriend of hij een slag, dien hij met zijn sabel beschieef, kon pareeren, en op het bevestigend antwoord, bracht hij dien toe, met het ongelukkig gevolg dat hij zijn vriend, die om te pareeren zich ecu weinig voorover had gebogen, doodeltjk in den hals wondde. Nn een uur was de ongelukkige éen lijk. De kapitein verkeert sedert dit oogenblik in een staat van volslagen krankzinnigheid. Te Pafijs zijn 'verscheidene Engelsehen in hechtenis genomen, die valsche banknoten uitgaven, zóó volmaakt nagebootst, dat vele wisselkantoien er ingeloopeu zijn. De gearres teerde personen behoorden tot ene bende, die onlangs te Londen werd ontdekt. De/.e gauwdieven spoelden een gevaarlijk spel, omdat de Engolsehe Bank hare biljetten op zoodanige wijze laat vervaardigen, dat niet één op het ander gelijkt. Elk duplicaat moet dus noodwendig vanzelf aanwijzen, dat er ver- valsching heelt plaats gehad. Do Petersbuiger Courant bevatte onlangs een opgave van do ofleis aan bloed en geld. die de groote oorlogen der laatste 25 jaren geëischt hebben. Volgens die opeave kostte de Krimoorlog aan 750,000, de.ItaUaai.sche (1859) aan 45,000, de Sleoswijk-Holst»iu«-the aan 8000, de Prinsi«ch-ltaliaansch-Oosteniijk«ehe (I860) aan 45,000, de Mexicaanschc expeditie aan 05,000, de Fiansch-Duitsche (Frankfijl; 155,000, Duitschknd 00,000) aan 215,000, de Turksch- Servische aan 25,000 en dotTurk«cii- Russische aan 000,000 iriun«chen liet leven. Totaal 1,748,000 mensehcnlevens.Telt, men hierbij de 800,000 menschen levens, die de Aoieriknan=clie burgeroorlog geëisclit heeft,dan bedt aagt het aantal van hen, die gesneuveld of aan hun won den overleden zijn 2,548 000 daal bij nog niet gerekend degenen, die fan cholera, typhus en andere onvermijdelijke gevulgeu van den oorlog bezweken zijn. Hit een financieel oogpunt Weien de hier bedoelde jaren nog vei bazende uitkomsten. De Krim-oorlog kostte 8,500.000,000 fr., de Itali- aansche (1859) '1,500,000,000, de Amei ikunn- sche 37.000,000,000, du Sleeswi'kseh Holstm- sche 175,000,000, de Pruistsch-Oosteuryksche (1866) 1,650,000,000, de Mexicaansche expeditie 1,000,000,000 en de Fianscli - Duitsche 12,500,000,000 fr. Totaal 62 325.000,000 fr. In Philadelphia is iemand overleden, die op zevontien-jarigeu leeftijd de wei eld inging, met geen andere middelen om aan den kost te komen, dan een paar sterke armen en een helder hoofd. Thans bij zijn dood, np drieën zeventig-jarigen ouderdom, laat bij een vei mo gen na van 40 a 50 millioen gulden. Voor korten tijd herdacht hij met zijn vrouw den dag, waarop hij voor vijftig jaien in liet huwelijk trad, en liet eenige huistand, waarmede de jongelui indeitijd hun huisgezin hadden opge richt twee koperen keukenpannen, kreeg bij die gelegenheid eeu eereplaats op den toen ruim voorzienen feestdiseh, Ook in^den Kaukasus houden de sprinkha nen weder vreeselijk huis. Iu zoo ongeloofelijke menigte komen ze daar voor, dat vlakten ter lengte van 26 kilometer er letterlijk door worden bedekt. Overal waar ze nederkomen is in weinige minuten het schoonste veld van al het eetbare beroofd en in een dorra woestenij veranderd. Onlangs bevond zich in die streken -een afdeeling troepen op marsch. De ellende, die de manschappen bij deze gelegenheid had- den te* doorstaan is onbeschrijfelijk. Dé dieren kropen- in mond,' neus, ooren,*,in de loopen der geweren en maakten het slapen bijna ge heel onmogelijk. Een ondernanlsche danspartij is een van de nieuwste vermakelijkheden, waarvan men uit Amerika melding maakt. In de New-York mijn in Virginia heeft een bal plaats 'gehad 1040 voet onder den grond. liet feest werd bijgewoond door honderd dames en heeren en is, volgens de berichten in de nieuwsbladen,' volkomen geslaagd. Ongeveer zestig pareu uit de eerste standen van Virginia, Goldhill Silver City en Carson waren uitgenoodigd Toen de gasten de mijn waren binnengeleid, had de opzichter, die als ceremoniemeester dienst deed, eenige moeite om de dames over te halen in de kooi naar beneden te gaan. Sommigen weigerden af te dalen, maar'anderen slapten, vol moed in de kooi: en toen deze voor de I tweede en derde maal weer boven kwam, waren allen gerustgesteld. Beneden aangekomen, be- vonden de genoodigden zich in een kamer, die - ongeveer 36 voet lang, '14 voet breed eu 34 voet hoog was. De vloer was met zeildoek bedekt. Het orkest bevond zich aan de west zijde van de balzaal. Er waicn geen stoeien, maar men had langs den muur gemakkelijke zitplaatsen aangebracht, juist luim genoeg voor twee personen. De zaal was schitteiend ver- - licht en aan het eene einde kon men naar beneden zien in het diepste gedeelte vau de mijn. De muziek klonk zeer grootseh in de duistere galerijen en gewelven, eu rnen danste v met veel opgewektheid, ofschoon de atmosfeer wel een weinig drukkend was. Daar de zaal niet zoo groot was dal allen te gelijk konden dansen, gingen veleu de tiap af" naar het be nedengedeelte van de mijn. die met lampiobs verlicht was. en .sloegen de arbeiders ga die daar aan het werk waren; sommige dames beproefden zelfs ook eens den hamer te lian- leeren. Omstreeks middernacht werd het .al te benauwxl .in de zaal,.-waarom allen, spoedig---r. huis waai ts keerden, zeer voldaan over den ge- noegelijken avond. De bevolking van Japan in het jaar 1S78 bedroeg, luidens eeu mededeeling iu de Times, ingevolge de volkstelling van September j!., in het gansche Rijk 34,338,404 inwoners, waarvan er 1,030,771 komen op Jedo of Tokio, zooals de stad thans door de inboorlingen wordt genoemd. Hit een statistiek, opgemaakt bij gele genheid der Parijsche wereld tentoonstelling van 1878, blijkt dat er tegenwoordig in Frankrijk 3000 fabrieken van kunstbloemen bestaan, die jaarlyks voor niet minder dan 25 rnilliuen fr. van dit artikel iu de wereld biengen, beuevens 0 voor 15 millioen vederen. {Rev. Ilort.) In Griekenland is het onderwijs eerst geregeld na den onafhutikelijklicnLooi log. Sedert 1834 is het onderwijs reeds verplicht voor kinderen van 5 tot 12 jaren, lri 1830 bezat Griekenland slechts 71 scholen nn-t 672! leer- lingeutegenwoordig zijn er 996 scholen voor jongens en 190 voor meisjes 2 booge- scholen, 17 gym naaien. 1 polytechnischs school, "4 seminarie» tot'opleiding van geestelijken, l kweekschool voor onderwijzers, 1 hoogeve but- gerschool voor roefjes en 5 handel- en landbouw- scholen. Toch kurineu 67 pet. der mannen en 92 percent der vrouwen lezen noch sclnijven. Als een zeker middel tot verdelging der bladluizen wordt het volgende aanbevolen. Men doet in een met water gevulde» gieter een ons pot.isch en een ons sesamolie, roert alles goed door elkander en begiet met dit mengsel de aangetaste planten. BURGERLIJ KK.STAND. - Geboren: 25 Juni. Gjjsbertina, dochter wan G. M. Wuïster en A. Dekker", Krcupehtraat. - Overleden: 26 Juni. Adriana Van der

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 3