was o. i. zeer gelukkig, daar hij enkele goede bekenden van vorigen jaren, di:nimmer te veel kunnen gehoord wordenweder opnieuw op zijn programma brachtmaar er door hem tevens voorde noodigeafsvisseling werd gezorgd. Het begrafeuisfouds, onder de zinspreuk: »Yoorzorg en Hulpbetoon" herdacht gisteren zijn vijfentwintig-jarig bestaan, dooreene bijeen komst in het koffiehuis van deu S. Van Loenen aan de Schie alhier. Deze bijeenkomst, waar het bestuur en eeu groot aantn! der iedeu tegenwoordig was, duurde tot laat in deu avond, en kenmerkte zich door een vroolijlce en recht genoegelijke stemming. Den heer B. Wuijster, die tevens 35 jaar boekhouder van genoemd fonds was, werd een kostbaar en prachtig ge schenk van wege het fonds aangeboden, be staande in een kristallen inkttoestel met zilveren beslag, ""op ebbenhouten voet met toepasselijke inscriptie. Bij dit geschenk is nog gevoegd een kristallen sigarenstaudaard en dito aschbakje beiden op zilveren voet. Een en ander werd met gepaste toespraak overhandigd door den commissaris van het fonds, den heer F. Hommel- In de branderij van de iieeren Gebrs. Van der Velden aan de Westerkade, is de ouderknecht H.T. Coster met den jmerdeman" S. Klepke in twist geraakt, waarvan het gevolg was, dat zij handgemeen werden en Koster zijn makker een slag met een bezem op 't hoofd toebracht, waardoor Klepke in drift ontstoken naar een emmer greep en daarmede den ouder knecht zoodanig aan het hoofd verwondde, dat )tii zich ten huize van den heer P. Ja Verge geneeskundig liet behandelen, vanwaar hij per vigeiante naar zijn woning in de Zalmstiaat moest vervoerd worden. Naar wij vernemen is zijn toestand niet zonder gevaar en de dader reeds in handen der politie. In de zitting der Arrondisseroents-Recht- bank te Rotterdam van gisteren stonden o, a. terecht: H. v. W., P. R. en M. D., veehouders, de twee eersten wonende te Overschie en de 3e bekl. te Maasland, bekl. van overtreding der •wetten op het vee. Eisch f 25 boete of 7 dagen gevangenistraf voor ieder. Bij Koninklijk besluit is bepaald dat, jongelingendie bij het instructie-bataljon worden toegelaten, hunne dienst-verbintenis voor den tijd van zes jaar zullen behooren aan te gaan. Dr. Tellegen Jr. deelt in de Prov. Oron. Ct. mede, dat uit een verslag der ziekte van wijlen den Prius van Oranje, door Aimé Martin gezonden aan het medisch weekblad The Lancet, blijkt, dat de Prins aangetast werd door eene ontsteking van den top der rechterlong, waarbij zich eenige dagen later eene ontsteking van liet borstvlies met hevige pijn in ihnschouder voegde. De ernstige symptomen namen onder eene doelmatige behandeling in hevigheid af, zoodat alle 3 genéesheeren de hoop koesterden, dat er volkomen herstel zoude intreden. Tegen ver wachting trad er ontsteking van de luchtpijp- slakken op, die plotseling aan het leven een einde masikte. De gelieele ziekte duurde 18 dageD. De Piins leed vroeger meermalen aan jichtaanvallen. Omtrent den kindermoord op Kattenburg te Amsterdam meldt het Handelsblad-. A. Fasting, 24 jaar oud, vroeger dienstbode, was, na de geboorte van haar buiten echt ver wekt kind, als min gaan dienen. liet kind had zij besteed en voor de voldoening der verschul digde gelden voor de verpleging werd geregeld door haar gezorgd. x Die zorg .werd- haar echter ontnomen toen jij' met3 den sjouwer J. L. De Raad, oud 29 jaar, in afwachting dat hij haar zou 'trouwen, samen'ging wonen op een kamer in de Katten burgerstraat. Gebrek aan genoegzame verdiensten schijnt, echter,aanleiding tezjjn geweest,'dat De Raad -= de betaling voor de verpleging vim het kind staakte. De daarmede belaste vrouw weigerde nu de kleine, die reeds 22 maanden oud was, ia huis te houden en bracht het bij de moeder. Di ie dagen later was het kind dood, en er werd, ten minste zoo wordt verteld, een me dicus gevonden die een verklaring afgaf, dat het kind aan klierziekte was overleden. Maar uit het gerechtelijk onderzoek, uit het visum repertum der heeren dr. Merkus Doornik en chirurgijn Boom, en uit de bekentenissen van De Raad is gebleken, dat het kind bezwe ken is onder de gruwelijke, haast ongeloofe- ltjke mishandelingen van De Raad, die door de moeder lijdelijk werden aangezien. Wij sparen onzen lezers, een uitvoerig verhaal dier afgrijse lijkheden. Genoeg dat de laatste slag, dien het arme wicht ontving, toen De Raad het bij de beenen narn en met het hoofd tegen den muur slingerde, den dooïl tengevolge had, en dat de moeder iomdat het kind zoo huilde", nadat een arm moedwillig was gebroken, het nog op den koop toe met slagen bestrafte. De Raad en de moeder bevinden zich nu in de cellulaire gevupgenis, Welke oorzaak zij voor hunne handelingen opgeven, is ons niet duidelijk gebleken. Bij De Raad schijnt de beweegreden o. a, daarin te moeten worden gezocht, dat het kind van een lsraëüetisch vader was. Beiden geven op dat het kind zoo lastig was. Men, meldt uit 's Grevelduin-Capelle, dd. 27 Juni: De hooibouwdie in vollen gang iswerd tot heden niet zeer door het weder begunstigd. Wel kan inen aannemendat de regen aan de kwaliteit geen nadeel berokkende, omdat zon en wiud het natte hooi spoedig deden drogen; doch het duurt zoodoende lang, eer de onder handen zijnde stukken hooiland ge reed zijn. Neemt men daarbij in aanmerking dat de Uooiboer zjju werkvolk tegenwoordig duur moet betalen, zoodat hij zelfs f 9 en meer per week boven kost, aan eeu grasmaaier moet geveü, dan is bet natuurlijk dat hij nu vooral naar droog weder vei langt. De opbiengst is over 't algemeen middelmatig te noemen; men schat die gemiddeld op 325 ii 350 kilogram per hectare. De keisenverpachtiugen zijn in de Betuwe in vollen gang. Tengeiolge van doorgaans middelmatige opbiengst zullen de piijzen hoog zijn; men besteedt 5 a 0 ets. per half kilo aan deu boom. Gisteren namiddag omstreeks5 uien werd eeu kindje van den wisselwucliter te Zoetenneer, die vut zijn bedje' op de mils was gekropen, door den treiu overreden. liet kind bleef op de plaats dood. Het is bekend, dal de fiscus deu heer A. W. Sijiholï te Leiden voor zijne boekdiuk- kerij als molenaar heelt aangeslagen. Den heer IJ. (J, A. Tiiieuu:, te Nijmegen, viel een der gelijk lot ten deel. Gedeputeeide ïstateu van Gelderland zijn echter van ooi deel, dat eeu boek- diukker geen inoletfuar is, en hebben dus deu fiscus iu het ongelijk gesteld. Ken boekdrukker m Zuid-Holland is uu mo lenaar, iu Getdetland blylt hij als vau ouds boehdi likker. O! de molenaars nu ook als boekdiukkers worden aangeslagen is nog uiet gebleken. Iu de vnrigu week werden le Helpt al de ooievaaisuesten vau liuuue bezitters beroofd; deze nesten waren vier in getal en bevonden zich ui verschil lende gedeelten \an hetdoip. Slechts één van-de zeventien ooievaars, die wnai.-cliijulijk up' het oogenblik dat de roof plaats 'had, zich op het veld bevond, is over gebleven. Alle uasporingeu om de dieven te ontdekken, zijn totdusverre vruchteloos ge bleven. Namens de ^Maatschappij tot opvoeding van wcezeu in het huisgezin" word dezer dagen in een aantal gemeenten in het noorden des lands een, ouderzoek ingesteld naar de daar gevolgde methode van weezenverplegiug. Daarbij is de volgende, waarlijk wel de vermelding waavdige bijzonderheid aan het licht gekomen, In de gemeente Giethoorn, met meer dan 1800 zielen, worden slechts 3 weezen op kosten van de armbestuien verpleegd. Alle anderen zijn opgenomen door bloedverwanten. En ook de 3 genoemde kinderen zijn door de armbesturen tegen een geringe vergoeding bij bloedver wanten geplaatst, waar hun verpleging uit nemend is. Zoo ergens dan bestaat dus in die Overijselsche gemeente de volkomen normale en gezonde methode en vindt genoemde maatschappij daar niets te doen. Mocht het voorbeeld menige andere en rijkere gemeente tot navolging prikkelen. Dezer dagen verweet een schippersvrouw haar man, toen zij met hun vaartuig tussehen Deventer en Zutfen op den IJsellagen en geen vracht Kregen, sdat hij ook zijn best niet deed, terwijl andere schippers toch wel vrachten kregen". De man trok zich dit zoozeer aan dat hij zich met een mes in het iiart stak; hij was terstond eeu lijk. De vroegere Ilaagsche zangeres Mej. Heil bron is op de ladder der kunst zoo hoog gestegen, dat zij voor het aanstaand seizoen aan de Parïjsehe opera verbonden is op eene wedde van niet minder dan 80,000 francs, J. de Loos Jacz., boomkweeker te Boskoop, deelt iu Semper Virens mede, dat in eens kopie, overgenomen uiteen oude kroniek, o. a, voorkomt, dat" liet jaar 1435 zooveel appel- vi uehten opleverde, dat met 'name de schijvers (Vlaamsche schij velingen) en guldeling (Seigneur guldelingen) tot bespottelijk lage prijzen verkocht werden. - f Hieruit kan men afleiden, dat er toen reeds' kolossale hoornen van deze soorten aanwezig moeten .geweest zijn en het .bestaan daarvan veilig op vylhomlerd jareu geschat kan worden. Nog heden ten dage zijn de |ifstainnielingen, daarvan door enting verkregen, niet alleen aanwezig, maar groeien nog altijd kiachtvol, ontwikkelen zich zeer sterk en geven goede vruchten, die voor huishoudelijk gebruik altijd zeer gezocht zijn. Dclfshaven. In eene branderij alhier is- gisteren ochtend een roerbak gevuld met kokende spoeling omgevallen, waardoor een werkman- zware brandwonden aan de beide beenen be kwam. Dordrecht. In de Maandag gehouden zitting van den gemeenteraad is besloten, met ingang van 1 Juli, den prijs van het gas met 1 cent per stère te verminderen, en alzoo te brengen op lOVs cent. IVoudrlehem. Door den Gemeenteraad is besloten, het verzoek van den Kerkeraad tot afschaffing der kennis niet in te willigen. Leiden. Het is goed weer voor het gras, de bloemkool en sommige audere groenten, die nu ruim aankomen. Voor het rijpen der aard- aardappelen zouden minder zware regenbuien gewensclit worden, voor den hooibouw in het geheel niet en voor het gewas der snijboonen en agurken ia het. nog niet genoeg zomer. De rozen, die het best met wat regen en donkere lucht ontluiken, bloeien overheerlijk. (Z. CL) Amsterdam. Het gerechtshof alhier heeft den hoofdonderwijzer van de christelijk-nationale school te Alkmaar tot tsvee jaar celstraf en tien jaar ontzetting van voogdij of curatorschap .veroordeeld wegens feitelijk vergrijp tegen de zeden ais leermeester, jegens meisjes beneden een-en-twintig jaar. i Arnhem. De tentoonstelling had Zondag, een druk bezochten dag. Niet minder dan 4009 personen, onder welke 1500 niet-geabonneerdeu, brachten er een gedeelte vau den dag iu door. De commissie heeft thans de toezegging van dff

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 2