Ktrliiciu Gemengde Berichten. heeren "W. Thy sen 4507, A. E. Roest van Limburg 1598, Mr. A. I. Roest 4593, C. E. Yiruly 4547, E. L. JacobsoiiiLz. 4028, A. De Monchy 4044, Dr. F. J. Dupont 981, Dr C. H. Van der Looij 4485, C. E. Van Stolk 4276, Mr. A. C. Wesenhagen 4242 stemmen. In herstemming komen Mr. E. E. Van Raalte 944, H. Weijmans Lichtenberg 765, R. N. L. Mirandolle 743, J. M. A. Bicker Caarten 742, J)r. II. 1- Sieurs 679 en F, Ebeling 594 stemmen. Delft. Alhier zijn bij de verkiezing van leden voor den Gemeenteraad ingeleverd 796 (er zijn 4000 kiesgerechtigden) biljetten. Daarvan waren 8 biljetten van onwaarde zoodat de volstrekte meerderheid was 395. Gekozen wer den de heeren P. Maas Geesteranus 751 stem men, P. van Rhijn 735, H, J. v. Biommestein 441, J. D. Viruly Pz. 427, A. M. Schagen van Leeuwen 422. Herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren W. A. Paerels 369, L. G. Kok 361, J. J. J. Milders 368 en p. C. Lans 351. Verder bekwamen de heeren W. C. De Man, A. A. T. Van Leeuwen en H. Faugman 349, 343 en 340 stemmen. Peruis. De aftredende leden van den gemeenteraad, de heeren A. Koole en J. C. Speelman, zijn beiden herkozen. Poortegaal. Tot lid van den gemeenteraad is herkozen de heer Is. De Koning; gekozen de heer G. Vermaal Hz., terwijl herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren J. De Recht Lz., aftredend lid en .T. van der Sluis Bz. Westmaas. Door den kerkeraad der Her vormde gemeente alhier is besloten tot het oprichten vaneen christelijke school aanStongjes- dijk, op ruim een half uur afstauds van de kom der gemeente. Oud-Beierland. Het stoombootverkeer tusschen hier en Rotterdam zal iu de aanstaande maand vermeerderd worden, doordat de stoom boot Oude Maas dau eiken dag naar en van Rotterdam zal afvaren, Amsterdum, Barones miss Burdctt Coutts, bekend om hare milddadigheid is jl. Maandag met haar eigen jacht uit Londen alhier aange komen en heeft haar intrek in hst Amiel-Molel genomen. Het jacht, Walrus genaamd, kapt. Tutt, behoort tot de »Royal Southern Yacht-club". Het vaartuig is lang 228 voet, en breed ruim 30 voet en is 440 register tons groot. De ekwïpage telt 37 man. Ede. Eenige dagen geleden zette alhier een moeder haar kind van zes maanden op een stoeltje bij het vuur en verwijderde zich voor eenige oogenblikken. Het kind viel voorover in het vuur en toen de moeder terugkwam was liet aangezichtje reeds geheel verkoold. Maandagavond is het kind aan de gevolgen overleden. Utrecht. Dezer dagen heeft prof. Vreede bij hel einde van het academiejaar, tevens het laatste zijner academische werkzaamheid, wegens bereikten 70-jarigen leeftijd, een bewijs van a'gemeene achting ontvangen. De rector magnificus en secretaris van den Senaat der universiteit en alle professoren der juridische faculteit vervoegden zich tot hemde rector Mr. Fruin sprak hem namens den Senaat prof. de Geer namens de faculteit hartelijk toe. Tegelijkertijd boden zijne leerlingen hem een bewijs van hulde aanwaartoe de heeren Moens en Wichers waren afgevaardigd; de eerste richtte namens de juridische studenten het woord tot den hoogleeraar, en was de tolk van aller gevoel van hoogachting en waardeering voor hetgeen de hoogleeraar in het belang van de wetenschap en van zijne leerlingen had ge werkt. De hoogleeraar Jbeantwoordde de sprekers op hartelijke wijze, innig getroffen door dit blijk van gehechtheid. Te Leipzig zijn in den laatsten tijd de duels aan de universiteit in die mate toege nomen, dat de Regeering alle kasteleins met een boete van 450 mark heeft bedreigd, als zij in hunne lokalen duels laten plaats hebben. De Engelschen worden wanhopend onder het slechte weder. Reeds heeft het 42 Zon dagen achter elkander geregend en St. Margriet is met regen begonnen. De toekomst is dus even weinig bemoedigend. Ten aanzien van de verbazende uitvin ding, in Frankrijk gedaan, om vlas zóó te veranderen, dat het de rol kan vervullen van zijde, zien wij onder anderen in een Bielefelder blad, dat de uitvinding zou bestaan in het drenken van het eerst aan een scheikundig proces onderworpen garen vau vlas in een vocht, waarin de afval van zijde is opgelost. De vlas vezel wordt dan met een zijdeachtig omhulsel overtrokken en heeft dan geheel het voorkomen van zijde, zoowel wat fijnheid en glans betreft, als ten aanzien van elasticiteit. Ook in Bielefeld is men van oordeel, dat, als deze uitvinding inderdaad heeft plaats gehad, er een volledige revolutie op til is, niet enkel op het gebied der zijde-industrie, maar op dat van alle takken der extiel-iudustrie. De meer geavanceerde Vegetariërs (voor standers van het gebruik van enkel plantaardig voedsel), in Duitschland zooals blijkt uit het rapport der handelingen vau de algemeene vergadering van Duitsche Vegetariërs, onlangs te Eisenach gehouden, hebben niet alleen bezwaar tegen het eten van vleesch vau dieren, maar zelfs tegen het dragen van kleederen, uit eenige dierlijke zelfstandigheid gemaakt. Ver handelingen werden op die vergadering gelezen, waarin werd aangeduid hoe het gebruik van alle zulke kleeding kon vermeden worden en stalen werden vertoond van kleedartikelenin welker samenstelling niets dierlijks was gebe zigd. Nadat deze stof was onderzochtwerd een voorstel aangenomende Staatsmacht te verzoeken, zulke schikkingen te maken als waardoor liet den bewoners van openbare instellingen zij vrijgelaten te kiezen tusschen een diei lijk en een plantaardig diëet; verder werd eenstemmig besloten bij het bestuur aan te dringen, dat het met alle onder zijn bereik zijnde middelen aanmoedige en bevordere de aankweeking van vruchten op een uitgebreide schaal. Na de vergadering namen de heeren deel aan een gemeenschappelijken maaltijd; de menu bevatte: groentesoep, aardappelen met peterselie en boter, bloemkool, gebakken aard appelen, omeletten, ingemaakte vruchten, salade, vruchtenboter en kaas en onderscheidene soorten van brood. Men dronk water en limonade. De verslaggever van een Duitsch blad, bij het maal aanwezig, vo.egt er by, dat, ofschoon de Vegetariets allen onuitputtelijk waren in lof over het aangenomen dieet, en ontwijfelbaar grootelijks zich overtuigd hielden van de voortreffelijkheid daarvan, hun algemeen voorkomen echter niet het bewijs leverde dat hunne overtuiging op deugdelijke gronden ge vestigd was. In geen ander gedeelte van Rusland zegt een Moskousch correspondent der Keulsche courant is er zoo groote verscheidenheid van godsdienstsekten als in Oural, en inzon derheid in het gouvernement Ufa, op de grens van Europa en Azië. Daar vindt men leden der Grieksch-Russische kerk, Mohammedanen, Heidenen, dissenters behoorende tot onder scheidene schakceringen der Ilaskolniks, Joden en leden eener bijzondere sekte, de Dulhoborsy, die te zameu leven, maar hun geloof belijden zonder kerkelijken of geestelijken. Noch Moham medanen, noch eenige dissenteerendesektengeven zich uiterljjk moeite om propaganda te voeren daarentegen roemen de bisschoppen der geves tigde kerk steeds op het groot aantal bekeer lingen dat zij onder de bevolking maken. Maarvoegt de briefschrijver hierbij een feit is 't daarentegen dat de leden der gevestigde kerk in den Oural in getal aldaar afnemen; terwijl dat van Mohammedanen en dissenters steeds toeneemt; de Mohammedanen rekruten voornamelijk onder de Heidenen, de dissenters onder de naam-Christenen van andere kleur. Geheele dorpen, die op de staatskerk nog altijd zijn aangeschreven als tot dè gevestigde kerk te behooren, hebben zich metterdaad reeds bij de Raskolniks gevoegd, en vele gemeen ten, die vroeger geheel heideDSch waren, heb ben den Islam omhelsd. Dit winnen, van het Mohammedanism us en der dissenteerende sekten is toe te schrijven aan den lagen trap van ver standelijke ontwikkeling der dorpspopes, en dit niet alleen, maar ook daaraan, dat zij evenals hoogere geestelijken, zoo armelijk worden bezoldigd, dat zij wel genoodzaakt zijn, het een of ander er bij ter hand te nemen om te kunnen leven, en dan natuurlijk zich meer aan dat vak wijden, en hun geestelijke schaapskooi aan de roovers ten prooi laten. Omtrent een tamme vink meldt de Qar- tenlauhe; Uit het nest van een vinkenpaar was een jong gevallen. Het werd opgenomen en liefderijk veizorgd, maar toen liet volwassen een wijfje bleek, gaf men het de vrijheid. Het diertje toonde echter zijne gehechtheid aan zijne weldoeneis, door weldra terug te keeren. Om het dit gemakkelijk te maken, werd het raam der tuinkamer eenige duimen opengelaten, en vloog'de vink nu viij uit en iu. Om te beproe ven, hoe ver haar gehechtheid gaan zou, nam men haar eens meó naar het bosch en liet haar daar vliegen. Voor men weder thuis was, was de vink er reeds. En deze proef werd meermalen herhaald. Langzamerhand werd het vinkje zoo gemeen zaam, dat het zich op den schouder van den huisheer neörliet en daar zitten bleef, al bewoog deze zich van zijne plaats. Met den herfst trok onze vink naar warmer streken; wij meenden ze nooit weder te zullen zien. De sneeuw smolt, de lente kwam, de eerste voorjaarsboden ver schenen, en met hen ons vinkje; het zette zich op het raam, en zocht door pikken tegen het glas onze opmerkzaamheid te wekken, en werd eindelijk binnengelaten. Bij het invalleu van den broeitijd hield ook een mannetje zich jn de nabijheid van het huis op, en zij bouwden; hun nestje op een in den tuin staanden boom. Men nam na eenigen tijd het nest met de jongen in huis; zichtbaar verdroot dit het ouderpaar, zoodat men het weder op zijn oude plaats stelde. Met den herfst vertrok de vink; me het voorjaar kwam zij terug, herstelde het oude nestje en toen de jongen vlug geworden waren, bracht het vinkenwijfje ze in onze huiskamer. Zij zetten zich op een rij op den kachel, en werden door de moeder gevoederd, waarbij het mannetje haar dikwerf ondersteunde. Zoo iets trok de opmerkzaamheid heinde en ver. Zeven zomers herhaalde zich deze gebeurtenis, en thans, nu het vinkje kaal geworden was, hield men het des winters in huis. Eens opende men het venster, en vloog zij naar buiteD. Of de koude haar den dood bracht, of dat zij opge vangen werd, ligt iu het duister; wij zagen haar niet weder." Ned. Herv. Kerk v Reroepen: te Nieuw-Amsterdam, O. .T.iBoers, te Stad aan 't Haringvliet Sint Kruis, II.,G. "Wittébol,, te Aardenburg. WieringerwaardTen Have, te Middelie, Abcoude, (toez. van .beroep) Q. Nijhuïs, te üergschenhoek. Naarden, T.C. Wieder, te Mijnsheerenland. Dalfsen, (toez. .van beroep) "G. ,1. iiarger, te Oude en Nieuwe Wetering. 's Grevèlduin Capelle, W. ICraijenbelt, te Putten. Schipluiden, Dr. W. Geesink, kand. s

Schiedamsche Courant | 1879 | | pagina 3